Zgodnja sterilizacija/kastracija

pupa t. · 100107

Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 13 Julij 2010, 18:29:35
Seveda, jaz bi psice po vaseh, ki imajo mladiče vsako leto dvakrat, kjer lastnikom dol visi, seveda posterilizirala. Ampak vprašanje je postavila odgovorna bodoča lastnica, ki so jo zanimali strokovni apekti. In vsi ki smo odgovarjali, mislim, da se strinjamo glede problematike nezaželenih mladičev. Tukaj gre pa za pozicijo lastnika, ki mu ni problem poskrbeti, da psica ne bo imela nezaželenega legla, ampak hoče vedeti, kaj so razlogi za in proti. Npr. jaz do pred parimi leti niti nisem vedela, da obstaja kopica razlogov proti. Kar sterilizirat, pa bo mir, reče že vsak. A če pogledaš spodnji seznam kroničnih bolezni...



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 13 Julij 2010, 18:58:25
Ja, na forumu za surovo je tako, da so zelo odločno proti vsem nepotrebnim posegom, zelo proti sterilizacijam/kastracijam. Ravno zaradi kopice hormonalnih zadev, ki jih to za sabo potegne. In so proti vakcinacijam ... baje da to kolerira z rakom, raznoraznimi sodobnimi pasjimi boleznimi, mikročipiranje se povezuje z možnostjo razvoja raka:
http://raingoddess.com/vetmed/microchips.s.html

No, pa še ena o zgodnji sterilizaciji:
http://www.littleriverlabs.com/neuter.htm

Prav za raka reproduktivnega sistema konkretno v korelaciji s surovim nisem še zasledila razprave, bolj se briketi povezujejo s težavami z ledvicami, to pa je kar ena razširjena civilizacijska bolezen, se mi zdi (posebno se to povezuje z mačkami). Si pa čisto zdravorazumsko povežem, kot pravijo pri ljudeh, da je treba jesti čim bolj naravno, čim manj umetnih zadev, ki lahko v nekem časovnem obdobju sprožijo spremembe na celični ravni in vodijo v raka...

Ne me narobe razumet, jaz vem, da nič ne vem oz. vem premalo. Me pa zanima vsak strokoven članek in mislim, da moramo biti nasploh bolj kritični do vseh sodobnih praks v zvezi s psi in predvsem zahtevati več informacij (vemo npr. kako je šlo s cepivom za ljudi pri prašičji gripi).
 




Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 13 Julij 2010, 19:10:24
Se popolnoma strinjam z vsem napisanim. In bi tudi rada kaj strokovnega na to temo prebrala, samo najbrž tega ni ravno v izobilju :-\ Zato me zanimajo izkušnje 'starejše' generacije. Ker se mi zdi, da so tudi tumorji in piometre (vsaj v tako ogromnem obsegu kot jih opažam) tudi novodobna zadeva. Kar posledično potegne vzporednice z današnjim trendom prehranjevanja in anualnih vakcinacij. Kar se slednjih tiče sem slišala ene namige, da tudi nekaj naših boljših veterinarjev svojih psov ne bi cepili, če to ne bi bilo obvezno (ampak naj bi jih :-X:)



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 13 Julij 2010, 19:18:16
Seveda, jaz bi psice po vaseh, ki imajo mladiče vsako leto dvakrat, kjer lastnikom dol visi, seveda posterilizirala. Ampak vprašanje je postavila odgovorna bodoča lastnica, ki so jo zanimali strokovni apekti. In vsi ki smo odgovarjali, mislim, da se strinjamo glede problematike nezaželenih mladičev. Tukaj gre pa za pozicijo lastnika, ki mu ni problem poskrbeti, da psica ne bo imela nezaželenega legla, ampak hoče vedeti, kaj so razlogi za in proti. Npr. jaz do pred parimi leti niti nisem vedela, da obstaja kopica razlogov proti. Kar sterilizirat, pa bo mir, reče že vsak. A če pogledaš spodnji seznam kroničnih bolezni...

Sej ravno to je problem propagiranja s/k! Tisti, ki že tako ali tako zgledno skrbijo za pse in jih nimajo nikoli brez nadzora (sploh pa ne gonečih) poseg opravijo. Ker se ga pač priporoča; še posebej od zavetišč. Ampak njihove oglase gledamo itaq samo tisti, ki nam ni vseeno. Tistim, katerih psice majo 2x letno mlade, še na misel ne pride da bi namenili 100 evrov za psa, sploh pa za tako bedarijo kot je sterilizacija, ker itak mlade morajo imet. Se pa pojavljajo tudi res absurdni primeri, ko so na kliniko pripeljali na kastracijo psa Princa in je bil ta brej. V drugem primeru so pripeljali Reksa, ki naj bi posvojil mladiče od neke psice (seveda je šlo za Regino in ne Reksa)... Te zgodbe so resnične in sem jih napisala samo za v razmislek, o tem na kakšnem nivoji so nekateri...



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 13 Julij 2010, 19:22:31
Ajoj, Princ je bil brej...
So se pa že sekirali, da je gej...

(Sumljivo rad se je družil s sosedovim Flokijem)



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 13 Julij 2010, 19:27:42
Ja no, mi pa kle razglabljamo o +/- sterilizacij, drugi pa še spola ne znajo določit  ::)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #36 : 13 Julij 2010, 19:36:42
Dobro, da so znali prebrat vsaj v e t e r i n a r s k a  p o s t a j a  >:D
So se pa pobrigali za svojega "nespolnika"!  :) :P
Temu se lahko pa čestita! 

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #37 : 13 Julij 2010, 19:49:30
Moj komentar ni letel na konkretno uporabnico, se vsekakor strinjam, da bo ona ustrezno premislila...bilo je pač opozorilo, da foruma ne bere samo nekaj strokovnejših uporabnikov, ampak tudi veliko laikov, zato je pri komentarjih treba bit nekoli previdnejši, ker jih lahko kdo razume narobe.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #38 : 13 Julij 2010, 20:32:18
Takrat psi niso dočakali take starosti - povprečna starost za večjega ketnarja je bila 10 let. če je pes tam nekje po 8 letu zbolel, je pač poginil od starosti in se rak, piometra itd ni zdiagnosticiral. Tumorje na seskih so psice imele, rasli so, dokler niso počili.
Se pa dejansko z nevarnostjo tumorjev na seskih in piometro tako pretirava, da je že kar nagnusno. Naj se lepo po pravici reče: psice je treba sterilizirati pred prvo gonitvijo zato, ker so povprečni lastniki butci, ki ne znajo paziti na psice. naj se pove, da imajo lastniki katriranih živali manj problemov, ne pa da se zavija v celofan z nekimi silnimi koristmi za psico.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #39 : 13 Julij 2010, 21:15:42
Naj se lepo po pravici reče: psice je treba sterilizirati pred prvo gonitvijo zato, ker so povprečni lastniki butci, ki ne znajo paziti na psice. naj se pove, da imajo lastniki katriranih živali manj problemov, ne pa da se zavija v celofan z nekimi silnimi koristmi za psico.
Točno to. Mene tudi pogreje, ko mi poskuša kdo prodat neke kao koristi za psice namesto, da bi se reklo bobu bob in nič drugače.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #40 : 13 Julij 2010, 22:23:01
Po vseh teh statistikah, ki jih berem proti S/K bi morala jaz doma imet rakaste, debele, agresivne, inkontinentne, hormonsko zjeb**e pse, z obolenjem žlez, s hudimi reakcijami na cepiva, pa kaj jaz vem kakšne še. No, pa jih nimam, pa so vsi 4je S/K in vseh 8 mačk je tudi S/K. Pri dveh psih je bil poseg opravljen pred enim letom starosti, pri dveh pa ko sta bila že odrasla. Mački so bili vsi S/K pred prvo gonitvijo.

Večina ameriških študij bazira na negativnih učinkih prezgodnje S/K, ki se jo poslužujejo američani, ki S/K pse pri parih tednih starosti. Ja, v tem primeru se absolutno strinjam, da je to prezgodaj in je bolje, da se počaka s posegom, če je možno, da se pes vsaj malo bolj razvije, ter da ima tako zgodaj opravljen poseg lahko nekaj negativnih učinkov. Ampak v državi, kot je Amerika, kjer je tako ogromno število nezaželjenih živali, da si mi sploh predstavljati ne znamo, je tako zgodnja S/K en izmed glavnih orožij proti vedno večjemu problemu prevelikega števila nezaželjenih živali. Ljudem enostavno ne moraš zaupati, da bodo svojo posvojeno žival res S/K v dorečenem roku in da ta žival ne bo čez nekaj mesecev producirala še več novih nezaželjenih živali, zato je edino odgovorno, da se S/K žival, tudi majhne mladiče, pred oddajo v nov dom. V zadnjem času je začelo s S/K nekajtedenskih mladičev tudi nekaj naših zavetišč, ter društev in v tem primeru je zgodnja S/K še vedno manjše zlo, kot dopustiti možnost produciranja novih legel mešančkov. V tem primeru tako zgodnjo S/K podpiram. Če pa pes pride v roke odgovornemu lastniku, ki bo pazil, da njegov samec ne bo zaplodil kakšnga legla in se njegova psica ne bo sparila s kakšnim psom (razen v primeru, da gre za načrtno, rodovniško vzrejo z vizijo izboljšanja pasme), potem pa ni panike, če se počaka nekaj mesecev/let in se opravi S/K kasneje oz. se posega sploh ne opravi. Ampak roko na srce, takih ljudi je izredno malo, kar je vidno predvsem v vedno prepolnih zavetiščih in polnih rokah dela prostovoljcev, ki se trudijo izboljšati situacijo pri nas (in po svetu).

Moji psi nimajo nobenih problemov povezanih s S/K. Trije so že v seniorskih letih, en ima pa okoli 4 leta. Dva sta S/K praktično celo življenje in zdravstvenih težav (razen alergije na pšenico, ki s S/K ni povezana) nimata nobenih. Razen vsakoletnih cepljenj, alergijskega testa, ene poškodbe in ene maščobne bule, v 8 letih nista bila pri veterinarju.

Mnogo ljudi se ne odloči za S/K, ker so nekje slišali, da se jim bo pes polenil in zredil. Da se pes zredi je VEDNO kriv izključno in samo lastnik (razen v redkih primerih, kjer je debelost posledica bolezni). Tole so trije izmed naših psov:

Kastriran pri 2-3h letih starosti.


Sterilizirana pri 6 mesecih starosti.


Sterilizirana pri 4-5h letih starosti.


Predebeli? Hm, bi rekla, da so v boljši formi, kot marsikateri nepoštiman pes.

Nobenemu od naših in od vseh S/K psov, ki jih poznam se ni spremenil karakter niti za milimeter. Samci so se spremenili v toliko, da so jih nehali hormoni razganjat in niso več delali problemov povezanih z gonečimi psicami, kar je bilo še pri vsakem en velik plus. Prav tako so postali nezanimivi drugim samcem, kar jih je obvarovalo pred marsikaterim napadom. Sem prebrala, da naj bi psice, ki so bile pred S agresivne do drugih psic po S postale še bolj, kar je smešno glede na to, da imam psico, ki je pred S bila res zelo pasja do drugih psic, zdajle ima pa v svoji sobi dve odrasli psici, ki sta pri nas začasno in se razumejo brez problemov, pa tudi nasplošno se je njen odnos do drugih psov precej izboljšal, ampak tega ne pripisujem sterilizaciji pač pa vzgoji.

Prav tako sem konstantno obkrožena s S/K psi, v zavetišču, doma s svojimi psi, ter našimi začasniki, tudi obkroža me zelo malo ljudi, ki svojih psov nimajo poštimanih tako, da nekaj izkušenj na tem področju pa že imam, bi rekla. In se ne spomnim niti enega primera, da bi imel kak S/K pes, ki ga poznam kakršnekoli zdravstvene probleme povezane s S/K, v bistvu jih imajo zdaj manj. Poznam pa ogromno nepoštimanih psov z raznimi raki na seskih, piometro (od kolegice psica je skoraj poginila zaradi zaprtega tipa piometre), težavami z navideznimi brejostmi, raki na prostati in ostalimi težavami s prostato, itd. Prav tako v zavetišča pride ogromno psov s takimi problemi, ampak tega internetni teoretiki ne vidijo na žalost.

S/K je ODLOČITEV POSAMEZNIKA. Prav neumno je brati, da ti vzreditelj noče dat psa samo zato, ker je tvoja osebna preferenca imeti psa S/K. Odpovedati se krasnemu lastniku, ki se bo s psom aktivno ukvarjal samo zato, ker hoče imeti S/K psa??? Žalostno.

Mene resno zanima koliko je dejanske resnice v teh statistikah proti S/K, koliko teh bolezni  je dejansko povezanih s S/K, kdaj točno je bil vsak pes iz teh statistik S/K, kakšno je bilo splošno zdravje psa, kakšne zdravstvene predispozicije so imeli te psi in koliko psov, ki niso S/K oboli za točno istimi boleznimi. Mi je zanimivo, da v vseh teh letih spoznavanja neštetih S/K psov še nisem zasledila vseh teh zdravstvenih problemov, res. Dejstvo je, da smo z overbreedingom uničili marsikatero pasmo, ter pse nasplošno, med psi je toliko kroničnih bolezni, dednih bolezni, raznoraznih težav z okostjem, nešteto različnih rakov in mnogo drugih zdravstvenih težav, katere imajo večinoma po naši krivdi. Bi rekla, da imamo precej drugih težav za poštimat v zvezi s psi, zato ne vem zakaj je treba delati tako anti S/K propagando po forumih, sploh v naši državi, kjer 90% lastnikov psov ni sposobnih imeti nepoštimanega psa doma. Se dela s tem več škode, kot koristi.

V glavnem jaz zase vem, da bodo vsi moji psi tudi v prihodnje S/K, pa naj bodo posvojenčki iz zavetišča ali pa psi z vrhunskim rodovnikom. Pa ne zato, ker bi bila nek butec, ki ni sposoben imeti doma nepoštimanega psa, ampak je to pač moja osebna preferenca. Pri vsaki možnosti so plusi in minusi, vsak se sam odloči kaj je najbolje za njegovega psa in zanj, dejstvo pa ostaja, da bi moral VSAK S/K svojega psa vkolikor ni sposoben preprečiti produciranja nezaželjenih mladičev, torej bi morala biti večina psov S/K. 



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #41 : 13 Julij 2010, 22:25:35
Vidiš, na žalost ne pašemo vsi v tvojo statistiko. Moje izkušnje potrjujejo zgornje študije.  :-\

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #42 : 13 Julij 2010, 22:50:09
Mene pa zanima, kako je z nekastriranim samcem, ki živi skupaj v stanovanju z nesterilizirano psico - nekje sem slišala, da ima lahko v starosti različne zdravstvene probleme zaradi "stalne" vzburjenosti (ki je seveda ne more "potešiti"  ::)). Mogoče kdo ve, kako je s tem?

Sicer je pa tudi naš vzreditelj od Dali priporočil sterilizacijo (če jo res želimo) po drugi gonitvi, ker ima pred tem slabe izkušnje tako z "neizdelanostjo" pasjega katakterja kot tudi zdravstveno - podrobnosti pa ne vem.



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #43 : 13 Julij 2010, 22:55:01
Vidiš, na žalost ne pašemo vsi v tvojo statistiko. Moje izkušnje potrjujejo zgornje študije.  :-\
Res? Ok, koliko S/K psov poznaš, ki se jim je, kot dokazana posledica S/K, razvil osteosarkom, hemangiosarkom, kronično vnetje mehurja, vaginalni dermatitis, tumor na sečilih, težave z okostjem, težave s ščitnico, ter preobčutljivost na cepljenja? Ne vem, jaz ne poznam niti enega takega primera. Slišim za kakšno psico, ki je razvila inkontinenco, katera je verjetno najbolj pogosta težava, pa še to se da povsem odpravit z zdravili, če že pride do tega.

Pa še nekaj, vse te negativne učinke, ki se jih tu tako povdarja se omenja samo za S/K pred puberteto t.i. pediatric neuter, torej to pomeni, da če se odločiš za S/K, ko je pes odrasel in dokončno razvit (npr. pri psici po 2-3h gonitvah, pri samcu pa pri starosti 1-2 let) praktično vsi te možni zdravstveni problemi izginejo. Se bojim, da se bo začelo posploševat, da teli spiski negativnih učinkov veljajo ne glede na starost psa pri katerem je bil opravljen poseg in se bodo ljudje še bolj upirali posegu, ki bi tako njim, kot psu izboljšal kvaliteto življenja. Pa verjetno vsem tistim, ki se ukvarjajo s problematiko prevelikega števila nezaželjenih živali, tudi.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 13 Julij 2010, 23:23:07
Jaz poznam tri psice, ki imajo sedaj inkontinenco, pa niso bile sterilizirane kot mladiči. Ena je morala spat s pleničko predvčerajšnjem. Je na visoki dozi zdravil, za vedno.

Na koncu članka je tale odstavek:
The balance of long-term health risks and benefits of spay/neuter will vary from one dog to the next. Breed,
age, and gender are variables that must be taken into consideration in conjunction with non-medical factors
for each individual dog. Across-the-board recommendations for all dogs do not appear to be supportable
from findings in the veterinary medical literature
.

Torej pogledati je treba pasmo, možne predispozicije in če je kako tveganje, da sterilizacija povečuje verjetnost, da pes dobi eno od kroničnih stanj - imam pravico, da jaz kot odgovoren lastnik rečem sterilizaciji ne. Npr. imam šeltije. Znanka iz Amerike mi je polinkala stran društva, ki rešuje šeltije in tam je opisano, da že na oko zavetiščne šeltije ocenijo, kateri ima težave s ščitnico (in test potrdi). Torej toliko so šeltiji nagnjeni k nizkim vrednostim ščitnice. Članek pravi, da naj bi sterilizacija 3x povečevala verjetnost, da se pojavi težava s ščitnico. Če imam šeltija za šport, ti ščitnica zelo zelo vpliva na njegove sposobnosti za trening. Če je ščitnica nizka, trenirat sploh ne moreš, ker se nagon zelo zniža, pojavi se debelost... Pes enostavno fizično ni toliko sposoben. Zdravila za ščitnico spet niso brez stranskih učinkov. Moja prva psica je sterilizirana in na oko že ustreza ene parim znakom nižje ščitnice...

Članek od Chris Zink o sterilizacijah pa ni internetno teoretiziranje. Ona je vodilna strokovnjakinja za strukturo psov in je v agilitaških vodah zelo zelo dejavna, znana. Piše članke o strukturi in fizičnih sposobnostih... Ji dovolim, da o tej temi teoretizira, ker prihaja direkt s področja, ki me zelo zanima in je zame relevantno.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #45 : 13 Julij 2010, 23:29:40
Hormoni niso za okras in če ne povzročajo problemov ne vem zakaj bi rezali zdrave dele. Povsod so plusi in minusi in potrebno se je odločit kaj, kdaj in kako. Delat se, da ni minusov pa ni ravno na mestu.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #46 : 14 Julij 2010, 00:49:17
Taar, odkrito povedano se mi s tabo ne da polemizirat, jaz ostajam pri svojem mnenju. Ti o pasmah in rodovniških psih (katerih je celih 10% pri nas), jaz o zavetiški problematiki. Vem, da je problem prevelikega števila nezaželjenih živali pri nas in po svetu takim, kot si ti španska vas, ker vidite samo svoje pse, svojo pasmo, agility oz. kak drug pasji šport, kaj več od tega pa že ne. Pa tudi prav, vsakemu svoje. Vendar dejstvo ostaja, da je pri nas 90% psov nepasemskih oz. mešancev, kateri se nekontrolirano parijo vsepovprek, tiste "pasemske brez rodovnika" pa namerno štepajo ali pa preprodajajo. Če še ni jasno po vsem kar sem napisala, 90% lastnikov psov, ki svojih živali nimajo S/K JE NEODGOVORNIH in bi svoje živali MORALI S/K ali bi jim morala pa strela udarit v glavo, da bi začeli pazit na svoje pse, da ne bi producirali nešteto novih nezaželjenih mladičev, ki bremenijo zavetišča in prostovoljce, ki se ukvarjajo z živalsko problematiko.

Meni je popolnoma vseeno če ti in ostali v tej temi nimate S/K psov. Vem, da v tej temi pišete odgovorni lastniki psov, ki ste sposobni imet neS/K psa doma, mi je jasno da vaši psi ne delajo nezaželjenih mladičev naokoli. Svet bi bil lepši, če bi bili vsi lastniki psov taki, v tem primeru poseg S/K ne bi bil potreben sploh in ne bi bilo treba rezat ničesar. Ker pa NISO je pa S/K edino orožje proti množičnem kotenju nezaželjenih mladičev, poleg ozaveščanja ljudi. A ni škoda, da ne živimo v idealnem svetu...

Kar se hormonov tiče, o ja so pomembni. Če z njimi ni problemov ni panike, ampak kaj pa pri mnogih psih, ki trpijo prav na račun hormonov in hormonskih motenj? Samci, ki jih tako zelo meče v času, ko se psice gonijjo (kar je čez celo leto, ker nimajo glih vse istočasno gonitev), da ne jejo, ne spijo, so zafrustrirani, tulijo in samo čakajo kje bojo lahko ušli.. Pa psice, katerim se ponavljajo navidezne brejosti po vsaki gonitvi in so vedno hujše (zelo pogost pojav pri psicah).. Sem šla čez hudo obliko navidezne brejosti s svojo psico in vem kako je to, jo je psihično totalno zmatralo, prav mučnih je bilo tistih 14dni zanjo. Tudi to ni za zanemarit, veliko je psov, ki trpijo zaradi hormonov, žal.

Noben nikogar ne sili ali prepričuje, da naj S/K svojega psa, kot sem že napisala je to odločitev posameznika. Samo pravim, da take množične anti S/K propagande naredijo na javnih forumih več škode, kot koristi. In delat se, da pozitivnih učinkov S/K sploh ni, tudi ni na mestu. Zato sem tudi napisala, da jaz osebno pri velikem številu S/K psov še nisem naletela na zdravstvene probleme povezane s S/K, torej ni glih za pričakovat, da bo vsak drugi S/K pes obolel za celim spiskom bolezni, prav tako ni za pričakovat, da bo vsak drugi neS/K pes obolel za celim spiskom bolezni, pač pa pri vsaki odločitvi obstaja majhen procent možnosti, da gre nekaj narobe. Na nas samih je, da se odločimo tako, kot sami mislimo, da je najbolj v korist našemu psu.

Sicer pa Taar, kolikor vem so težave s ščitnico pri šeltijih pogoste neglede na to ali je pes S/K. Še ena pasma, ki jo nepravilna vzreja uničuje. Če bi bilo pri vzreji rodovniških psov zdravje na prvem mestu ne bi bilo toliko pasem z značilnimi zdravstvenimi problemi, kajne? Čudno, da so manj popularne in bolj prvinske pasme bolj zdrave, kot bolj popularne pasme. Mene je npr. včeraj kar stisnilo, ko je dala sestra svojemu boxerju slikat hrbtenico pa ji je priznan ortoped, ki ima tudi sam boxerja povedal, da je čudno, da ima njen 5 let star boxer še tako lepo hrbtenico brez težav. Ne vem no... A ni žalostno, da je ČUDNO to, da ima pes ZDRAVO hrbtenico? No sej ima pa šum na srcu, katerega ima večina boxerjev. Ehh...



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #47 : 14 Julij 2010, 04:54:30
Moje vprašanje je bilo postavljeno le kot časovna predpostavka. Moji psi, s katerimi vem, da ne bom imela rodovniškega legla, bodo vedno poštimani. In če priznam vse te možnosti ne vem koliko rakov itd. so tako majhne in v mojih izkušnjah neprisotne, da se strinjam s Šapo. Nisem in nočem propagirat proti S/K gibanje, ker je le to še kako pomembno v današnjem svetu.

Če priznam je mene ob postavljanju vprašanja bolj zanimal aspekt pasjega karakterja, ki je meni pri zgodnjih kastratih izredno všeč. :) Vse pse z zgodnjo S/K, ki jih poznam so ostali točno taki, kot so bili v tistem času in jaz npr. nimam dominantne psice in to pripisujem zgodnji S/K (ker mi niso nikoli definitivno povedali kater poseg so ji opravili), prav tako njeno 'obsesivno' navezanost. Dve lastnosti, ki sta mi pri moji zelo všeč. :-*

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #48 : 14 Julij 2010, 08:03:27
Za začetek ne gre za cevovode (lol), ampak jajcevode. In jih ne zavežejo, ampak podvežejo; kar pomeni, da se odstrani jajčnike in preostanek podveže, da ne pride do notranjih krvavitev. Po takem posegu se naredi nekje 2-3cm velik rez (odvisno od sptretnosti kirurga). Maternico se načeloma odstranjuje, samo če je z njo kaj z njo narobe (npr. piometra), ne glede na to a se prica je že gonila ali ne.

hvala za popravke! :-[

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #49 : 14 Julij 2010, 08:49:04
Gulu- moji samci so vedno živeli z gonečimi domačimi psicami, pa noben ni mel problemov ne s prostato ne s čim drugim.
Šapa, ni zdaj to podatek  v smisluz aali proti- ampak jaz poznam nekaj sterilizranih psic- 4 imajo inkontinenco, ena vaginalni dermatistis, ena sterilizirana pa je umrla zaradi zaprtega vnetja maternice (odtranjene je imela le jajčnike in so veti trdili, da to ni možno).
Poznam tudi nekja steriliziranih brez problemov in nekaj takih,ki so po sterilizaciji v boljšem stanju ( so bile sterilizirane prav zaradi problemov).
Sicer pa me ne bo noben prepričal, da je lahko kakršnokoli hormonso stanje za organizem boljše kot naravno stanje. To je iz čisto logičnega kmečkega (in biološkega) razmišljanja NEMOGOČE, kar ti lahko potrdi tudi vsak ginekolog.
Vztrajam torej pri stališču,da ima S/K , ki ni izvedena zaradi zravstvenih razlogov izključno socialno fubnkcijo (se pravi udobnejše življenje in nadomeščanaje odgovornega skrbništva)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #50 : 14 Julij 2010, 09:19:02
Citiraj
. nimam dominantne psice in to pripisujem zgodnji S/K (ker mi niso nikoli definitivno povedali kater poseg so ji opravili), prav tako njeno 'obsesivno' navezanost. Dve lastnosti, ki sta mi pri moji zelo všeč

No evo. Točno to so razlogi, zaradi katerih jaz raje vidim, da moja psica ostane brez tace kot brez jajčnikov. Za dominanco rahlo dvomim, pretirana navezanost in nesamostojnost pa vsekakor sodi k otročjemu vedenju psov, ki nikoli ne dozorijo zaradi prezgodnje izgube hormonov. Komur so taki všeč, naj jih pač ima, sama takega psa nočem.

Tudi pri nas smo včasih imeli cele samce skupaj s celimi samicami, pa ni bilo nekih hudih problemov, če ne šteješ sitnosti z "logistiko". Zdravstvenih težav niso imeli, tudi s prostato ne.

Če bi se moje psice ravnale po stastistikah aktivistov, ki propagirajo kastracije, bi morale biti vse razen ene že crknjene od piometer in tumorjev, tista ena, ki je še premlada za tumorje bi morala pa trpeti zaradi navideznih brejosti. Jaz bi morala pa zaradi gromozanskih težav z gonečkami, njihovimi snubci in svinjarijo po bajti imeti že čist sive lase, ali pa bi bila že brez njih, ker bi si jih populila. Dejansko pa mi začnejo stroške pri veterinarju delati šele tam enkrat okrog 12, 13 leta. Če sploh.

Pa izraz poštiman. Kako značilno.


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #51 : 14 Julij 2010, 09:33:07
Pa izraz poštiman. Kako značilno.
Sarkazem s tvoje strani. Kako značilno. ;) No, ne poglabljaj se preveč v to, je samo navada, ki mi je ostala od lovljenja in S/K prostoživečih mačk.  :)

Meni je jasno, da je večina neS/K psov brez težav, prav tako vem, da je večina S/K psov zdravih in brez problemov. Pri obeh opcijah pa so tudi taki, ki probleme imajo. Sem samo hotla napisat, da ni vse tako črno belo in da tudi, če S/K psa to ne pomeni, da bo drug dan crknil od celega spiska bolezni (in obratno za neS/K pse seveda). Sploh debelost, ki jo tako vztrajno pripisujejo S/K mi je smešna  :)

Koliko neS/K psov, ki jih poznam s problemi pa sploh ne bi šla naštevat... Ko enkrat spremljaš pse po zavetiščih vidiš marsikaj, žal.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #52 : 14 Julij 2010, 09:45:08
To z debelostjo ni tako preprosto. Namreč kastracija spremeni razmerje med mišično maso in maščobo. Zaradi tega se tudi kastrira (oz se je včasih kastriralo, ko je bilo mastno meso zaželeno) živali za meso. Nekaterim se na zunaj to pozna (izgubijo elegantno linijo in postanejo vrečasti - pri čemer se teža niti ne poveča), drugim se ne pozna prav nič. Odvisno od metabolizma živali, ne od hrane. Tisti, ki so že tako nagnjeni k debelosti, pa se lahko začnejo po kastraciji še bolj rediti. V tem primeru lahko lastnik debelost prepreči samo z zelo strogo dijeto, pri kateri je treba dosledno prešteti vsak grižljaj.

Psi po zavetiščih imajo težave zaradi neodgovornih prejšnjih lastnikov, neprimerne oskrbe, neprimerne socializacije in vzgoje, ne pa zaradi jajc kot takih.


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #53 : 14 Julij 2010, 10:07:55
Moja se karakterno ni bistveno spremenila po sterilizaciji, je pa res, da zelo pazim pri hrani, pa je Alba ful aktiven pes. Zaenkrat - 5 let po sterilizaciji še nismo imeli zdravstvenih problemov in upam, da tako ostane.

Imam pa tudi sama rada psico, ki razmišlja tudi s svojo glavo :).

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #54 : 14 Julij 2010, 10:11:14
Vse pse z zgodnjo S/K, ki jih poznam so ostali točno taki, kot so bili v tistem času in jaz npr. nimam dominantne psice in to pripisujem zgodnji S/K (ker mi niso nikoli definitivno povedali kater poseg so ji opravili), prav tako njeno 'obsesivno' navezanost. Dve lastnosti, ki sta mi pri moji zelo všeč. :-*
Moja je bila "cela" do 3 leta starosti pa je vseeno že od malega noro navezana name in ni prav nič dominantna. To je bolj povezano s karakterjem kot s sterilizacijo, če mene vprašaš (vsaj pri psicah, samce znajo hormončki bolj metat). Če bi pa psihološko ostala na ravni pred prvo gonitvijo, bi se pa meni verjetno zmešalo. Ni se umirila, je še vedno hiperaktivna pa vseeno lažje obvladljiva (pravzaprav ne znam opisat teh sprememb).
Po sterilizaciji se ni pa niti najmanj spremenila.

Moja prva psica je sterilizirana in na oko že ustreza ene parim znakom nižje ščitnice...

Malo OT. Taar si dala mogoče testirat psico za ščitnico? Če ima res probleme je dobro začet dajat tablete, res občutno izboljšajo počutje psa (žal vem iz lastnih izkušenj). Pomoje prednosti dajanja tablet v tem primeru prevladajo nad stranskimi učinki...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #55 : 14 Julij 2010, 10:36:49
Tabletke za ščitnico nimajo absolutno nobenih stranskih učinkov, če je doziranje pravilno. Gre za sintetično predstopnjo hormona, ki je identična naravni. Slabo delovnje ščitnice pri psih je v veliki večini primerov avtoimunsko, sterilizacija sama po sebi bolezni ne povzroča, jo pa spremenjeno hormonsko stanje lahko pospeši in poslabša.

In če ni vprašanje sterilizacija ja ali ne ampak kdaj, bi bil moj odgovor: dva do tri mesece po drugi ali tretji gonitvi. takrat je psica povsem dozorela, hkrati pa je dovolj zgodaj, da  velikanska večina psic še nima nobenih problemov z maternico. Je pa zelo pomembno, da se sterilizira v času mirovanja, saj se s tem izognemo nihanju razpoloženja po operaciji. (psica pada iz evforije v depresijo, kar sčasoma sicer mine, zna pa trajat +-pol leta.)

Pravite, da se vaše (pre)zgodaj sterilizirane psice niso spremenile. Pa ste prepričene da veste, kakšne bi postale, če bi počakali, da se do konca razvijejo?


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #56 : 14 Julij 2010, 10:40:43
Psi po zavetiščih imajo težave zaradi neodgovornih prejšnjih lastnikov, neprimerne oskrbe, neprimerne socializacije in vzgoje, ne pa zaradi jajc kot takih.
Ja, res, socializacija in vzgoja ful vplivata na težave s prostato, s pasjo šolo jih odpraviš popolnoma  8)  Koliko samcev pride v zavetišče, ki niti scat ne morajo normalno zaradi povečane prostate, tumorjev, itd... Uff... Pa samic s tumorji na seskih in piometro tudi. Pa bi rekla, da ima večina preden pridejo v azil oskrbo tipično za povprečnega slovenskega psa  :) Mi, ki psom tlačimo vse v rit, pazimo na prehrano in vlečemo pse k veterinarju za vsako malenkost smo namreč hudo v manjšini  ;)

No, moji S/K psi nimajo problemov s tem, da bi se jim mišična masa pretvorila v maščobo, kar je vidno na slikah in tudi v živo. Je pa vedno večji trend imeti zavaljenega psa, večina psov, ki jih srečaš, pa ne glede na to ali so S/K ali ne, je predebelih.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #57 : 14 Julij 2010, 10:52:25
No jaz sem se zavestno odločila, da naša Dina ne bo imela mladičev....
In priznam , sem razmišljala, da bi jo dala sterilizirat.....u stvari vsakič, ko se goni rečem... "zdej je pa tega šita dost... bo šla."( to zarad tavaških FF ki bivakirajo , ščijejo in serjejo okoli bajte)
Damč niti ni tak problem... unega meče itak 365 dni ::)... ko je pa un teden... gre pa na Izlet v tuje kraje.... pa ga potem njegov v rodovniku napisan lastnik prenaša >:D...ta isti, ki goreče zagovarja " ne jajc pa ne damo" :-9) Če pa že ne more...zaradi našponanega urnika , je pa tisti teden " borat" (  edino da nima rumenih kopalk ampak plave :D)

N nazaj k Dini.
Scrklana , bolestno navezana name, pa rada je( kar ji gre v rit... seveda) svoj karakter ima pa še vedno... če je premraz ali prevroče je lena kot f/$s...
zredi se itak vsako zimo...... nima zastonj vzdevka "štrukelj"
 bi se reklo ...lahko bi imela kakšno kilo  do tri manj.... ampak ( who Am I to Judge?... bi tud jaz lahko mela enih 5 manj :-[ )

Zdej ...da jo dam sterilizirat... stara je 5 let
- Kaj če ne bo  potreben zgolj osnovni poseg?...
- potem anstezija( narkoza)... kolk je to zdej varno?
- kaj če  bo potem res kaj narobe( zdej je zdrava)
- kaj če pride do inkontinece (  notranja je...po vseh kavčih jo je dovolj... na tleh sploh ne zna ležat)
- kar koli drugega?

 res me zanima... kaj je bolje... a jo pustim, tako kot je?...ali jo dam sterilizirat?
Pri meni večna dilema... že  kakšni dve leti.... ???
Itak , če bi bi kar koli opazila, kakšen čuden izcedek..ali otrdlino, bi takoj letela k veterinarju(  vsa panična ::))

In ne morem in ne morem se odločit.... pa sem se skoraj že  napovedala... na poseg....ampak sem si  potem spet premislila ravno zaradi vseh vprašanj , ki sem jih omenila zgoraj.




kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #58 : 14 Julij 2010, 11:04:54
Potem pa povprečnega slovensega lastnika psa zelo podcenjuješ. V zavetiščih pristane večinoma poden od podna, ki niti označen ni (če bi bil, povečane prostate in tumorji ne bi težili vas, pač pa lastnike).

Mišična masa se ne pretvori v maščobo, se pa spremeni razmerje. Ni nujno, da se to sploh kje navzven  pozna, lahko pa se. Vnaprej ne moreš vedeti.

Damayanti - pri zelo starih psicah pogosto pride do težav z rodili - tumorje na seskih se še nekako da odstraniti, če si pazljiv in so še čisto majhni, kakšne težje operacije pa ne pridejo več v poštev. Se pa rade naredijo ciste na jajčnikih (beri gonitve se podaljšajo in krvavitve so močnejše), piometre so pogostejše in se načeloma potem ko se pojavi enkrat ponavlja vsako gonitev (pri mlajših psicah se večinoma niti ne ponovijo, če so zgodaj in dobro pozdravljene), pa še bi se kaj našlo. vse te zadeve se sicer dajo lepo obvladovati (preverjeno), so pa zoprne. Tako, da enkrat za spremembo napišem še en + za sterilizacijo v zrelih letih - za nekoga, ki že ravno niha med za in proti. Jaz vzamem te težave v zakup.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #59 : 14 Julij 2010, 11:13:00
Zanimivo, kako vse ameriške stvari slej ko prej pridejo h nam.  ::)

Na setrovskem forumu http://irishsetters.ning.com/forum/topics/age-to-desex je ena ženska in Amerike prav tako spraševala, kako kmalu opravit poseg. Skoraj brez izjeme vsi so bili proti kastraciji in sterilizaciji brez pravega (se pravi zdravstvenega) razloga. V Ameriki imajo res težave z veliko neželjenimi mladiči in skoraj zahtevajo, da daš porihtat psa oz. psico s katerim ne planiraš imeti legla. Je pisala, da te kar grdo gledajo in imajo za nevestnega, če tega ne storiš.  :'( Strinjam se, da se zavetiščnike porihta, ampak, da bi to delali kar po tekočem traku, kot v Ameriki, ne vem no.  :-\  Jezi me tudi, ker veterinarji forsirajo sterilizacijo, ne omenjajo pa stranskih učinkov.  >:(  Pri setrih je problem tudi dlaka. Postane puhasta in oranžne barve. To zame ni več seter, ki slovi po svoji svilnati, rdeči barvi. Če je nekdo vesten skrbnik, pa res ne vidim pravega razloga za tak poseg. Psice se gonijo, psi na to niso imuni. Če nekoga ta dejstva tako zelo motijo, si naj ne omisli psa. Še malo pa bomo diskutirali ali psa obriti do kože, ker ima dlako in je dlaka moteča na novi preprogi. Tako kot mačkom odstranijo kremplje. Lepo vas prosim!

Ima pa vsak pravico do svojega mnenja in vsak se mora sam odločit. Jaz sem se. Moja ne gre pod nož, razen, če je njeno življenje v nevarnosti.  ;)

Kristinca & Florinca