Slikanje kolkov

Gost · 186498

search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #30 : 05 Julij 2006, 19:17:31
Jaz imam na tole zadevico pač svoje poglede. Če so ocene priznane ne more biti velike mučke okoli tega. Jaz zase vem, da nimam nobenega poznanega na veterinarski fakulteti v Zg in tudi ni nobenega razloga, da bi bili rezultati napačni. Vsak naj se odloči po svoje in tako bo tudi najbolj miren. Absolutno je pa čisto normalno, da slovenski veterinarji pošiljajo v slovenske klinike  ;).



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #31 : 05 Julij 2006, 19:26:01
Jaz pa osebno verjamem,da se da doli zmenit,da se vpiše boljša ocena od dejanske,pa bom vseeno slikal tam.

Zakaj?

Preprosto zato,ker borderji za vzrejo sploh ne rabijo kakršnihkoli slikanj in testov in bom torej to opravil zaradi svoje mirne vesti in zaradi Lokovega zdravja-bom pač od prisotnega veterinarja zahteval,da naj mi pove dejansko oceno in znanje,ker nimam drugih motivov.

Kot drugo je slikanje skoraj 8x cenejše.
Tisti,ki me poznajo,vedo,kakšen odnos imam s svojima psoma in kako zanju skrbim in da mi nikakor ni škoda denarja zanju,vendar, če nekje nekaj naredim toliko ceneje,se mi zdi,da to ne pomeni,da sem skopuški,ampak da je v nasprotnem primeru to razmetavanje denarja.


In glede na to,da slikanje v Zagrebu kot merodajne priznavaja kar nekaj pasemskih klubov pri nas,se mi le ne zdi,da je vse slabo.


Lp

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #32 : 05 Julij 2006, 20:43:36
Citiraj
Preprosto zato,ker borderji za vzrejo sploh ne rabijo kakršnihkoli slikanj in testov in bom torej to opravil zaradi svoje mirne vesti in zaradi Lokovega zdravja-bom pač od prisotnega veterinarja zahteval,da naj mi pove dejansko oceno in znanje,ker nimam drugih motivov.

Oprosti ampak če pes ne dobi pomirjevala potem ti veterinar sploh ne more povedati dejanske ocene.... >:( V tem primeru bi ti rekla, da je brez veze da sploh hodiš slikat tja... Saj se lahko tudi pri nas zmeniš da ti slikajo brez pomirjevala, če ni za vzrejno dovoljenje. In bo ravno tako precej ceneje!

search.and.rescue vsak ima pač svoje mnenje! Za svoje besede imam trdne dokaze in ne govorim kar tako nekaj! Kaj pa ti? Valda da bodo rezultati nerelevantni če pes ne bo sediran... Pa ni treba zato nikogar poznati!!! Zakaj pa misliš da že številni pasemski klubi omejujejo možnosti slikanja le na določenih klinikah... :-\

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #33 : 05 Julij 2006, 21:25:48
Citiraj
Zakaj pa misliš da že številni pasemski klubi omejujejo možnosti slikanja le na določenih klinikah...


Zakaj pa številni ne?



Lp

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #34 : 05 Julij 2006, 21:32:54

search.and.rescue vsak ima pač svoje mnenje! Za svoje besede imam trdne dokaze in ne govorim kar tako nekaj! Kaj pa ti? Valda da bodo rezultati nerelevantni če pes ne bo sediran... Pa ni treba zato nikogar poznati!!! Zakaj pa misliš da že številni pasemski klubi omejujejo možnosti slikanja le na določenih klinikah... :-\

Pusti ljudem da se odločajo po svoje. Lepo da poveš svoje mnenje in ga zagovarjaš. Ker sem se odločila za vzrejo počnem tudi vse poteze okrog tega kar se da previdno. Nikoli ne bom nikogar omejevala pri njegovih odločitvah. In tudi tebe ne. So stvari za in so stvari proti. To velja tako za našo državo kot tudi za hrvaško. Sem pa prepričana, da grem čez 2 meseca z dvema psicama v Zagreb in ne kam drugam  ;)



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #35 : 05 Julij 2006, 21:33:53
Pa še nekaj. Če imaš res tako trdne dokaze jih napiši  ;). Saj to je forum - svoboda govora.



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #36 : 05 Julij 2006, 22:42:52
Citiraj
Zakaj pa številni ne?
Hmmm to se tudi jaz sprašujem...

Citiraj
Če imaš res tako trdne dokaze jih napiši 

Malo pobrskaj po internetu-sprehodi se do knjižnice kjer ti omogočajo povezavo na strokovne strani... Zarad tega so bila že večkrat nestrinjanja pa sem ugotovila da se ne splača preveč matrat in pisat članke! Kdor šteka, šteka, kdor noče pa naj ne!
Jaz zaradi tega ne bom na škodi :P

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #37 : 05 Julij 2006, 22:47:45

 
Malo pobrskaj po internetu-sprehodi se do knjižnice kjer ti omogočajo povezavo na strokovne strani... Zarad tega so bila že večkrat nestrinjanja pa sem ugotovila da se ne splača preveč matrat in pisat članke! Kdor šteka, šteka, kdor noče pa naj ne!
Jaz zaradi tega ne bom na škodi :P


Jaz sem že brskala po netu in brala knjige in članke. Pa to vseeno ni spremenilo moje prvotne odločitve. Povej konkretno. Tukaj se ne gre samo zate ali zame, temveč za mnoge druge, ki o tem ne vedo nič!



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #38 : 05 Julij 2006, 23:17:20
Naj povem samo na kratko; Če ima pes kolčno displazijo se glavica stegnenice pomakne iz kolčne jamice za določeno stopnjo. Upam, da se strinjamo.  :P      (seveda so še drugi možni vzroki za displazijo, ki v tem primeru niso pomembni, npr. prekratek vrat, nepravilni koti med vratom in glavico,...)
Če pes med slikanjem NI SEDIRAN ima napete mišice (navadno močno, ker mu pozicija za slikanje ne odgovarja) in to povzroči, da se glavica stegnenice zaradi tega pomakne nazaj v jamico (oz. bolj v jamico kot bi bila sicer) in se na sliki displazije ne vidi!  :-[
Saj nič ne rečem, če se je v sklepu že pojavilo brstenje bomo to tudi brez sedacije prav dobro videli. A tak pes bi tako ali tako prej ali slej zašepal. Ti niso problem!
Problem so tisti z nižjo stopnjo displazije, ki to prav po hinavsko prenašajo na potomce. Taki navadno ne kažejo kliničnih znakov (zato se je namreč tudi uvedlo slikanje)!
Če pa je pes sediran so mišice sproščene, glavica ostane zunaj in tudi displazija se bo v tem primeru videla! ;)

Citiraj
Tukaj se ne gre samo zate ali zame, temveč za mnoge druge, ki o tem ne vedo nič!
To je edini razlog zakaj sem se sploh oglasila v to temo! Ravno zaradi takih, da ne bi res mislili, da je slikanje brez sedacije priporočljivo!
Z drugimi, ki imate že ustvarjeno mnenje pa se mi res ne ljubi pregovarjat ;)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #39 : 05 Julij 2006, 23:20:49
In upam, da bo morda zato kakšen kupec več pogledal tudi to, kje sta bila psica in pes slikana! ::)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #40 : 05 Julij 2006, 23:43:40
Mene pa zanima, kako dejansko zgleda slikanje kolkov in komolcev (v kakšni pozi pes leži) in koliko časa čakaš na "izvide".
Glede na to, da je septembra vzrejni pregled, bo najbrž že poleti treba dati slikat.

Kar se pa klinik tiče, sem pa prepričana, da z nižjo ceno delajo predvsem na popularnosti (da se pa popularnost ohrani, pa mislim da je vsem jasno, kaj je potrebno). Bi bilo pa zanimivo primerjat ocene istega psa slikanega pri nas in recimo v Zagrebu.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #41 : 06 Julij 2006, 01:31:34
Mene ni nihče prepričeval da naj psa slikam v Sloveniji, povedali so mi samo na kakšen način naj bo slikan. Kliniko v tujini sem izbrala sama, kolke pa bo odčital uradni veterinar ADRK-ja. Pa še zanimivost: na rentgenski sliki so trajno zapisani vsi podatki o psu in na njej ni le nalepka, veterinar je dvakrat preveril podatke (tako čip kot tetovažo), lahko rečem samo kapo dol.

Luna, pes pri slikanju kolkov leži na hrbtu, naravna se ga v poseben stegnjen položaj. Komolce pa se slika iz dveh zornih kotov.


vali

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 14
Odgovori #42 : 06 Julij 2006, 08:18:43
Moja izkušnja, pa res samo izkušnja in ne prepričevanje, da je kje boljše ali slabše:
Bili smo v ZG. King nas je presenetil, tako lepo pri miru je ležal, sploh se ni napenjal ali kakorkoli upiral. Kot, da bi se sprijaznil z usodo, moža je le ves čas nepremično gledal v oči z izrazom: "Ja, kaj mi boš pa naredil?" ;)
Poznali nismo nikogar, niti nas ni nihče priporočil. Nismo se najavili, kar šli smo neko nedeljo. Lahko bi bil dežuren katerikoli veterinar. Narkoze nismo hoteli, ker je za mastife bolje, da jo dobijo v svojem življenju čim manj (naš pa jo je pri 7 mesecih enkrat že dobil in je bilo kar hudo - se mi je grozno smilil). :'( Ko sem spraševala pri nas v SLO, je bilo rečeno skoraj povsod, da takega psa ne bi slikali brez narkoze. :(
Pa naj govorijo ljudje kar hočejo - razlika je tudi v ceni (sicer to ni bil edini razlog, je pa bil eden izmed pomembnejših). Pa ne mislite, da "šparamo" na psih. Imajo vse kar hočejo, denarja zmečemo za njih skoraj več kot za otroke (razstave, priboljški, oprema, da o hrani ne govorimo - sta dobivala najdražje brikete).
Skratka, mi smo bili zadovoljni tako s slikanjem, kot z odnosom tehnika in veterinarja do psa pred slikanjem (sta ga lepo pobožala, malo ukvarjala z njim, ga ogovarjala - in takoj jima je zaupal), preverili so vse papirje in čip in nato odnos, kako nas je veterinar povabil v sobo, kjer je imel sliko in je lepo vse razložil....
Če kdo plača, pa psa ne uspavajo, sem ga takoj pripravljena peljat na kakšno (ali več) kliniko v SLO, da se primerjajo rezultati, ker mislim, da bi bil enako pri miru, če bi bil uspavan, saj bolj miren že ni mogel biti. Pa še pomislit pred tem nisem upala na to.

Torej to ni reklama, zgolj izkušnja.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #43 : 06 Julij 2006, 08:37:44
Naj povem samo na kratko; Če ima pes kolčno displazijo se glavica stegnenice pomakne iz kolčne jamice za določeno stopnjo. Upam, da se strinjamo.  :P      (seveda so še drugi možni vzroki za displazijo, ki v tem primeru niso pomembni, npr. prekratek vrat, nepravilni koti med vratom in glavico,...)
Če pes med slikanjem NI SEDIRAN ima napete mišice (navadno močno, ker mu pozicija za slikanje ne odgovarja) in to povzroči, da se glavica stegnenice zaradi tega pomakne nazaj v jamico (oz. bolj v jamico kot bi bila sicer) in se na sliki displazije ne vidi!  :-[
Če smem malo pofilozofirati!
če se ob napetih mišicah postavijo kolki v pravi položaj, potem so najbrž v pravem položaju tudi med gibanjem in obremenitvami ;) saj pes ne teka naokoli z ohlapnimi mišicami . Da se bo pri takem psu razvilo nevem kakšno brstenje ali izraba zaradi napačne pozicije in obremenitev med gibanjem je torej zelo vprašljivo  ::).
Tako da se meni podatek  v kakšnem stanju so kolki ob napetih mišicah sploh ne zdi slab.
Obenem bi pripomnila, da če popolnoma ohlapnemu psu nestrokovno raztegnemo noge iz sklepa lahko dislociramo tudi čisto v redu kolk. Kdor ne verjame naj  potegne en svoj prst (tako da poči) iz sklepa, pa bo  videl "displazijo in dislokacijo"  :P.
Glede tega kdaj se displazija vidi po gibanju bi pa tudi pripomnila,da se displazijo tudi najhujših stopenj lahko sploh ne vidi, ocenjevanje displazije po go gibanju je torej čista neumnost.
Ko so prčeli s slikanjem pri borderjih v Skandinaviji so odkrili celo morje psov,ki nikoli niso kazali nobenega znaka displazije, slike pa so pokazale D in celo E. Lažjim psom se lahko zaradi poškodbe ali artritisa celo odstrani en ali oba kolka, pa kasneje, če je pes v kondiciji lahko na gibanju kasneje  ni nič opaziti.
Tako da zadeva z displazijo žal niso tako preprosta in jasna, kot bi si želeli.
Zanesljivo šepanje povzroči le artritis oz degeracije ali obrabe take in drugačne na hrustancu- kar pa je sveda pogosto, ne pa izključno povezano z displazijo.
Dodaten dokaz ,da Zagrebško slikanje ni tako slabo se mi zdi,da pri hrvaških psih ,ki jih pretežno slikajo v Zagrebu , ni stanje displazije v preslikani populaciji nič kaj drugačno ,kakor v drugih državah.

Povsem druga zgodba pa je ne strokovna napaka pač pa namerno prilagajanje rezultatov- to pa ni v nobeni povezavi z narkozami in je možno povsod, kjer najdeš veterinarja , ki ima mehko srce ali pa globok žep.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #44 : 06 Julij 2006, 09:00:54
Moja izkušnja, pa res samo izkušnja in ne prepričevanje, da je kje boljše ali slabše:
Bili smo v ZG. King nas je presenetil, tako lepo pri miru je ležal, sploh se ni napenjal ali kakorkoli upiral. Kot, da bi se sprijaznil z usodo, moža je le ves čas nepremično gledal v oči z izrazom: "Ja, kaj mi boš pa naredil?" ;)
Poznali nismo nikogar, niti nas ni nihče priporočil. Nismo se najavili, kar šli smo neko nedeljo. Lahko bi bil dežuren katerikoli veterinar. Narkoze nismo hoteli, ker je za mastife bolje, da jo dobijo v svojem življenju čim manj (naš pa jo je pri 7 mesecih enkrat že dobil in je bilo kar hudo - se mi je grozno smilil). :'( Ko sem spraševala pri nas v SLO, je bilo rečeno skoraj povsod, da takega psa ne bi slikali brez narkoze. :(
Pa naj govorijo ljudje kar hočejo - razlika je tudi v ceni (sicer to ni bil edini razlog, je pa bil eden izmed pomembnejših). Pa ne mislite, da "šparamo" na psih. Imajo vse kar hočejo, denarja zmečemo za njih skoraj več kot za otroke (razstave, priboljški, oprema, da o hrani ne govorimo - sta dobivala najdražje brikete).
Skratka, mi smo bili zadovoljni tako s slikanjem, kot z odnosom tehnika in veterinarja do psa pred slikanjem (sta ga lepo pobožala, malo ukvarjala z njim, ga ogovarjala - in takoj jima je zaupal), preverili so vse papirje in čip in nato odnos, kako nas je veterinar povabil v sobo, kjer je imel sliko in je lepo vse razložil....
Če kdo plača, pa psa ne uspavajo, sem ga takoj pripravljena peljat na kakšno (ali več) kliniko v SLO, da se primerjajo rezultati, ker mislim, da bi bil enako pri miru, če bi bil uspavan, saj bolj miren že ni mogel biti. Pa še pomislit pred tem nisem upala na to.

Torej to ni reklama, zgolj izkušnja.

Miljontič... Ni narkoza ampak samo pomirilo.

Poznam pa kar nekaj primerov v svoji pasmi, ko je bil pes prodan v tujino, pa tam še enkrat slikan. Reakcij zgroženih novih lastnikov raje ne bi opisovala.


vali

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 14
Odgovori #45 : 06 Julij 2006, 09:13:15
Miljontič... Ni narkoza ampak samo pomirilo.

Poznam pa kar nekaj primerov v svoji pasmi, ko je bil pes prodan v tujino, pa tam še enkrat slikan. Reakcij zgroženih novih lastnikov raje ne bi opisovala.

Ja, Urška, res je - se opravičujem :-[. Pač toliko je govora o narkozi, da sem še sama noter padla. Kakorkoli - sigurno je bil naš bolj vesel, ker ga niso uspavali.  :P

Pa še to, pred nami so bili Tornjaki (cel trop psov in lastnikov - okrog 10), ki niso vsi dobili HD-A, pa ne boste verjeli - bili so Hrvati! In poznam tudi kar nekaj Slovencev, ki niso dobili v ZG HD-A. Mislim, da se ne more kar posploševati.... Kuhinje so pa povsod, vendar za nas napomembneže ne pridejo v poštev (razen v negativnem smislu na razstavah), da bi pozitivno delovala kuhinja - smo preveč neznani in nepomembni, da bi jih brigalo, kaj smo dobili na slikanju. ;)



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #46 : 06 Julij 2006, 09:20:22
Če smem malo pofilozofirati!
če se ob napetih mišicah postavijo kolki v pravi položaj, potem so najbrž v pravem položaju tudi med gibanjem in obremenitvami ;) saj pes ne teka naokoli z ohlapnimi mišicami . Da se bo pri takem psu razvilo nevem kakšno brstenje ali izraba zaradi napačne pozicije in obremenitev med gibanjem je torej zelo vprašljivo  ::).
Tako da se meni podatek  v kakšnem stanju so kolki ob napetih mišicah sploh ne zdi slab.
Obenem bi pripomnila, da če popolnoma ohlapnemu psu nestrokovno raztegnemo noge iz sklepa lahko dislociramo tudi čisto v redu kolk. Kdor ne verjame naj  potegne en svoj prst (tako da poči) iz sklepa, pa bo  videl "displazijo in dislokacijo"  :P.
Glede tega kdaj se displazija vidi po gibanju bi pa tudi pripomnila,da se displazijo tudi najhujših stopenj lahko sploh ne vidi, ocenjevanje displazije po go gibanju je torej čista neumnost.
Ko so prčeli s slikanjem pri borderjih v Skandinaviji so odkrili celo morje psov,ki nikoli niso kazali nobenega znaka displazije, slike pa so pokazale D in celo E. Lažjim psom se lahko zaradi poškodbe ali artritisa celo odstrani en ali oba kolka, pa kasneje, če je pes v kondiciji lahko na gibanju kasneje  ni nič opaziti.
Tako da zadeva z displazijo žal niso tako preprosta in jasna, kot bi si želeli.
Zanesljivo šepanje povzroči le artritis oz degeracije ali obrabe take in drugačne na hrustancu- kar pa je sveda pogosto, ne pa izključno povezano z displazijo.
Dodaten dokaz ,da Zagrebško slikanje ni tako slabo se mi zdi,da pri hrvaških psih ,ki jih pretežno slikajo v Zagrebu , ni stanje displazije v preslikani populaciji nič kaj drugačno ,kakor v drugih državah.

Povsem druga zgodba pa je ne strokovna napaka pač pa namerno prilagajanje rezultatov- to pa ni v nobeni povezavi z narkozami in je možno povsod, kjer najdeš veterinarja , ki ima mehko srce ali pa globok žep.


Filozofiranje ne pomaga nič, če se zadeva deduje. Kar pomeni, da je potrebno za slikanje kolkov uporabljati enotna merila. Ne razumem tistih, ki pri zdravju gledajo na denar. Poleg vsega pa sploh ne govorimo o nevemkakšnih zneskih.

Rezultati pa se prilagajajo... Vem za primer rottweilerke z oceno kolkov C, vrnjena vzreditelju, ponovno slikana, sedaj pa mirno vzreja s kolki A.  :-X


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #47 : 06 Julij 2006, 09:24:08
Hmmm kaj pa različni kriteriji v različnih državah? Na Nizozemskem je bilo recimo še pred časom nemogoče dobiti HD-A, čeprav so z istimi slikami v Italiji dobili HD-A brez problema, na Nizozemskem pa so jih ocenili tudi z HD-C. Da bi bila slika drugačna zaradi načina slikanja ni možno, ker je šlo za isto sliko. Tudi HD-D dobljen v skandinavskih državah je baje čisto nekaj drugega kot tisti dobljen pri nas, v Italiji ali na Hrvaškem, torej se kriteriji za pridobitev Hd-A, B, C, D, E (popolnoma) razlikujejo od države do države.
Mogoče bi bilo treba najprej to poenotit :-\
Lp nina




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #48 : 06 Julij 2006, 09:46:30
Zagotovo so pomembna poenotena merila za vzrejo. Toda tule ne govorimo samo o slikanju za vzrejo.
Govorimo o displaziji in slikanju na splošno - za lastno uporabo ,oz za uporabo tudi pri pasmah, kjer slikanje bilo kakšno, sploh ni predpisano.

Drugače so bili vsi moji psi slikani v Sloveniji  in vsi ne samo pod pomirilom, ampak pod narkozo. Res pa je ,da noben ni bil v narkozi zaradi slikanja kolkov, pač pa sem pri vseh izkoristila narkozo,ki je bila dana za drug namen. Zato tudi ni bilo slikanje opravljeno ravno ob predpisanem času, pač pa včasih prej včasih nekaj let kasneje.V vsakem primeru se mi zdi tudi slikanje kakor ga izvajajo v Zagrebu v redu- pač moje osebno mnenje, ne silim nikogar ,da ima enako.
O verodostojnosti slik sem se pa že tudi jaz spraševala. Pred mnogo leti -ene 15 nazaj so nenadoma ob naznanem vzroku šepaja mojega psa ( ki se je kasneje izkazalo za borelijo) v Ljubljani nenadoma ugotovili diplazijo8preslikali so hrbtenico in vse sklepe ker niso imeli boljše idejekako bi našli vzrok šepanja)- najpovem ,da je bil pes prej in potem tudi slikan in je imel vedno kolke čisto 0/0 po tedanji skali (zdajšnji A1). Kaj so delali takrat ,da so videli displazijo ne vem- vem pa da sta dva neodvisna in neoberemnjena veterinarja eden leto pred tem in eden pet let po tem videla brezhibne kolke  ::)- če mi to lahko razloži- prosim :-*
Drugo bi povedala, ko sem se v zadnjem letu na veliko zanimala za displazije ,ker jo ima en  moj mlajši pes, sem dobila iz Skandinavije med drugim naslednja sporočila- če je vidna displazija pri mladem psu, se splača po letu treninga ponovno slikati,saj se stanje včasih tudi izboljša- Obrazložitev: Lahko so vzrok preohlapni ligamenti, ki se s treningom utrdijo, pes se splošno ojača in včasih se reža zapolni. Sebveda je možno tudi da se stanje poslabša - v smislu,da se začnejo artritične sprememebe. Kar pa se tiče vpliva vezi, ligamentov in mišic na "razštelane" sklepe ,pa se ve ,da se ta tkiva na podlagi treniga oz v toku življenja lahko zelo spreminajajo.
V kolikor je bil torej kdaj slikan pes v slabi kondiciji, v popolni narkozi ,ob nepravilnem raztezanju in čez leto ali dve npr isti pes v polni kondiciji ,samo pod pomirilom in brez raztetzanja ali s pravilnim raztezanjem , je lahko slika v resnici v drugem primeru mnogo boljša.
Torej za spremlajnje stajna in mojo lastno informacijo nameravam jaz tega ps avečkrat v življenju preslikati. Prvič še enkrat pod narkozo - da so pogoji enaki za primerjavo. Obenem pa brez  pomiril in narkoze- ker me resno zanima stanje  v "budni fazi". Kasneje pa samo še periodično brez narkoze, za spremljanje razvoja zadeve, predvsem v smsilu možnih sprememb na sklepu za določitev o načina treninga in terapije.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #49 : 06 Julij 2006, 11:56:07
Citiraj
Drugo bi povedala, ko sem se v zadnjem letu na veliko zanimala za displazije ,ker jo ima en  moj mlajši pes, sem dobila iz Skandinavije med drugim naslednja sporočila- če je vidna displazija pri mladem psu, se splača po letu treninga ponovno slikati,saj se stanje včasih tudi izboljša-

Enako je meni povedal en vet. iz Belgije.

Citiraj
Zagotovo so pomembna poenotena merila za vzrejo. Toda tule ne govorimo samo o slikanju za vzrejo.

Ja tukaj ne govorimo samo o slikanju za vzrejo... ampak govorimo tudi o tem in bi bilo mogoče smiselno kinološke zveze, klube itd. usmeriti tudi s strani tistih, ki vzrejajo v to smer. Merila bi morala biti po mojem mnenju enotna, če je standard enoten, vsaj v Evropi.

Druga stvar pa je... kdo ve kaj o PennHIP ( ne vem če sploh obstaja slo. izraz)?  Kakšen postopek je? Kako ga opravljajo? Vem, da v Evropi za vzrejo ni priznan, nekateri vzreditelji pa se vseeno odločajo za ta sistem preverjanja in zadevi bolj zaupajo kot navadnemu rentgenskemu slikanju.

Lp nina



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #50 : 06 Julij 2006, 12:05:55
Nina, kaj pa je sploh to? Prvič slišim :-[



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #51 : 06 Julij 2006, 12:18:42
Nina, kaj pa je sploh to? Prvič slišim :-[

Mja... jaz tudi tega še v Slo. nisem zasledila niti se o tem ne govori. Torej en link in malo branja http://www.pennhip.org/, levo potem izbereš Pennhip method, da o samem postopku izveš več. Jaz tudi vem samo to, kar sem prebrala na teh straneh. Nam najbližji vet., ki dela PennHip pa je na Madžarskem.

Lp nina



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #52 : 06 Julij 2006, 12:30:14
Pa v Avstriji, pri Salzburgu je tudi eden.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #53 : 06 Julij 2006, 12:34:07
Pa v Avstriji, pri Salzburgu je tudi eden.

Tega sem zgleda spregledala.  :-[ Torej zadeva je v Evropi celo blizu nas, pa nihče ne ve zanjo... me pa zanima še vseeno kakšno mnenje imate o tem?

Lp nina



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #54 : 06 Julij 2006, 13:06:21
Citiraj
če se ob napetih mišicah postavijo kolki v pravi položaj, potem so najbrž v pravem položaju tudi med gibanjem in obremenitvami 

A ti sploh veš v kakšni poziciji se psa slika? :(
Kako lahko primerjaš pozicijo, ko pes z vso svojo težo pritiska na sklep ali ležanje na hrbtu? Valda da so tukaj mišice vedno zraven samo ni primerjave!!!

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #55 : 06 Julij 2006, 14:24:39

A ti sploh veš v kakšni poziciji se psa slika? :(
Kako lahko primerjaš pozicijo, ko pes z vso svojo težo pritiska na sklep ali ležanje na hrbtu? Valda da so tukaj mišice vedno zraven samo ni primerjave!!!

ja sem opazila v kakšni  ::), saj sem jih slikala že šest , od tega enega trikrat  ;).
Sicer pa ti o realnosti pozicije pove precej primerjava na treh slikah po tej novi "penhip" metodi, ki je na linku   >:(,

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #56 : 06 Julij 2006, 15:33:48
A je pri nas slikanje pod pomirjevali nujno ali samo priporočeno? Če recimo pes lepo sam leži, ali vztrajajo na pomirjevalu ali ne?
Pri nas Luna zelo rada leži na hrbtu, samo ne vem, če bo tako hotela tudi pri slikanju. Se mi pa zdi nesmiselno jo obremenjevati s pomirjevali, če bi bilo tudi možno slikanje brez (če bo seveda pri miru).

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #57 : 06 Julij 2006, 17:21:11
Zakaj psa sploh slikati, če ti rezultati ne pokažejo realne slike?


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #58 : 06 Julij 2006, 17:50:44
A je pri nas slikanje pod pomirjevali nujno ali samo priporočeno? Če recimo pes lepo sam leži, ali vztrajajo na pomirjevalu ali ne?
Pri nas Luna zelo rada leži na hrbtu, samo ne vem, če bo tako hotela tudi pri slikanju. Se mi pa zdi nesmiselno jo obremenjevati s pomirjevali, če bi bilo tudi možno slikanje brez (če bo seveda pri miru).

Zato se nas veliko odloča za Zg  ;)



TIM

  • *
    • Prispevkov: 112
    • Točke: 1
Odgovori #59 : 06 Julij 2006, 21:06:23
Urška vprašanje je, če je vredno tvegat, da ti psa uspavajo za takšen skoraj nepotreben poseg. Jaz sem tudi šel v ZG slikat kolke, ker se mi ne zdi vredno tvegat in psa uspavat, predvsem ne zaradi tega, ker pri težkih pasma obstaja dosti večja možnost, da se pes ne bo zbudil.