Veliki švicarski planšarski pes [Grosser Schweizer Sennenhund,Great Swiss Mountain Dog]

Chantall · 516499

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Kar ne pomeni, da pes ne sme biti zunaj, ko je pod nulo, ampak da v njegovem zavetju/uti ne sme biti pod nulo.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Drzi. Ceprav nikogar se nisem videla, da bi meril temperaturo v pasjih utah... tudi inspektorji ne...


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
O marijamadona. Pa saj pošlataš psa ko pride iz ute. Če je spodobno narejena, izolirana, nastlana, potem je pes topel. Ne rabiš termometra za to.  ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Ko se gre za pse, ki niso "topli"... in ko se gre za prijave, bi morale biti meritve opravljene, ker so temperature tocno dolocene v pravilniku. Tako kot se meri bokse, pa verige ;)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

Rosa1234

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Mene pa zanima glede soli k jo posipajo pa cestah. Ali to skoduje psu ali je vredu. Prej smo imeli zlatega prinasalaca pa ga je pekl. Kako je to pri svicarjih
 :)



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
So merili, vem vsaj za en primer.

Nisem vedela. Hvala za info.


Sol enako skoduje vsem pasjim, macjim... sapicam, ni vazna pasma. Struktura organa je ista.


Rosa1234

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Ja a bi ji mogu tacke sprat ko pride domov. Jst jo mal po ne soljenmu snegu  sprehodm al bi mogu sprt. Ali sasi vspp tut zelo vzivajo v snegu . Nasa ga je prvic videla in je zelo navdusena skace kot nora in celo je ga . :) 8)



xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
No offence, ampak po mojem se preveč komplicira okrog soli. Če res vidiš, da ima pes tačke oz. blazinice čisto suhe, razpokane itd. primerno poskrbiš za to. Če vidnih problemov ni, ne vem zakaj bi zadevo zapletal.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Sicer malo smetimo temo o švicarjih. Ampak sol je problem. Tako kot dela škodo našim oblačilom, podvozju avtomobila...Tako tudi pasjim tacam. Če jih ne spereš ali pa psa ne sprehodiš skozi cel sneg, da si tačke na tak način umije.

Sploh mestni psi, ki več hodijo po solenih poteh znajo imeti res orng težave (razpokano, krvavo, mehurjasto) Zelo neprejiteno, če ima pes vse 4 tace take. Tako, da sem za preventivo (od raznih krem v ta namen, do čeveljev za pse).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Problem je, ker pes potem to poliže. Pri nas se kolikor vem posipa samo s soljo in peskom, ponekod drugot imajo pa dodane tudi druge, veliko bolj škodljive kemikalije, pa je treba toliko bolj paziti, da se vse sproti spere. Zdravim blazinicam samim po sebi kratek porehod po soli niti ne škodi, že najmanjša ranica pa je zelo boleča.


Rosa1234

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Hvala za odgovore





Rosa1234

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
OJ mene zanima ce gre kdo na rastavo v Ljubljano 17 in 18 janoarja




Vida.

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Lep pozdrav vsem pesjanarjem, še posebej ljubiteljem Velikih švicarjev. Z Bilijem se pridružujema vašim vrstam. Zdaj je že tri leta in tukaj je nekaj njegovih fotk :
http://www.mojalbum.com/mirov/bili Pri branju vaših izkušenj in vprašanj, vidim, da se ne razlikuje od ostalih  ;). Dodajam samo to, da se stanje pri tej starosti "normalizira"...

Nimam pojma, zakaj sem potrebovala tri leta, da sem opazila to objavo... Živijo, Brinin brat(ec)! ;D



gecco

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Pozdravljeni,
Sem nov na forumu, lastnik čudovite mlade VŠPP sem pa že dobro leto. Zanima me, če ima kdo info, namreč slišal sem da je v Sloveniji v zadnjem času (zadnjih letih) bilo par primerov VŠPP z prirojeno napako ektopični ureter. Pozna kdo te pse?

Čisto neuradno info sem dobil, da je en pes iz psarne Lepa Anka, vendar o tej psarni po googlu nič ne najdem. V kdo kaj več o tej napaki in morebitnih VŠPP s to napako?

Lp, Gecco




Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Pri švicarjih so ektopični uretri zelo redka zadeva (za razliko od npr. manjših "bratrancev" entlebucherjev, kjer je zadeva dobro poznana in je v tujini pred vzrejnim pregledom tudi obvezno slikanje za izključitev ektopičnih uretrov :-[), sta pa res bila v zadnjem letu en ali celo dva primera :-\, ki sta prišla v javnost. Sama vem za primer iz druge slovenske psarne, za Lepo Anko pa nisem slišala. Najbolje da se obrnete na vzreditelja (lastnika te psarne) Iva Ivičiča in ga povprašate...

Ali ima vaša psika tudi kake težave ali zakaj se zanimate?

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


IvoI

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
hm... V naši psarni (Lepa Anka) smo načeloma v stiku z lastniki mladičev naše vzreje in spremljamo zdravje mladičev. Možno pa je, da nas kateri izmed lastnikov ni obvestil v kolikor je pes res zbolel.  ??? ??? ???
Možno pa je, da vaša informacija ni pravilna in govoriva o psici iz našega prvega (J legla), ki ima dejansko težave z inkontinenco. Le ta se je v J leglu pojavila pri  dveh psicah, ki so bile zelo zgodaj sterilizirane. 
Žal tudi nikoli ni možno garantirati, da se bo mladič razvil v zdravega, četudi bi si to želeli in so predniki zdravi. :)



IvoI

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Zelo bom vesel informacije za katerega psa se gre.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Ektopični(a) ureter(a)- IvoI - je kongenitalna anomalija. Hočem povedati, da se lahko opazi v samem leglu, torej še pri vzreditelju. Kot inkontinenca, seveda. V kolikor ne pride celo do vnetja..redkeje.

Pojavlja se tu in tam pri različnih pasmah- ni statističnih podatkov v kakšnem % za določeno pasmo. Naj bi bile k temu bolj nagnjene ovčarske pasme.

Kolikor je  meni znano, in ker se pojavlja tudi  pri kraških ovčarjih, slovenski avtohtoni pasmi, poteka  v zvezi s tem (pojavnostjo in ev. razlogi) raziskava na Fakulteti za naravoslovje v Ljubljani. O ev. genetskih razlogih.
Toliko splošno.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Genetski razlogi so, to tukaj ni vprašanje... Kot sem napisala-vse entlebucherje se v tujini (pri nas test žal tudi pri tej pasmi ni obvezen) pred vzrejnim pregledom obvezno testira in obolele pse se striktno izloča. Pri švicarjih pa se ta defekt redko pojavi in je bolj redka zadeva kot ne... Je pa to kar je Martina napisala samo deloma pravilno-pes (mladič) z ektopičnim uretrom lahko neprestano po malem pušča urin (neprestano mokra okolica vulve, lahko celo vnetja, mokra podloga na kateri spi) samo, kadar gre za res tipično napako (in to bi vesten vzreditelj moral opaziti že v leglu), v določenih primerih pa zadeva ni tako izrazita (ampak navadno tak pes klinično niti v novem domu nima tezav-lahko pa nastane težava pri vzreji, sploh ce se parita dva z blažjo napako, ki se nato potencira)...

https://www.acvs.org/files/proceedings/2012/data/papers/113.pdf

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24628724

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Ja mogoče ni tako izrazito, če gre samo za enega ( ureter) - ko pa gre za oba - se pa sigurno vidi v leglu.
Klinično se pregleduje? Neca?  UZ?

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Ne ni rečeno, ker je lahko ektopičen pa se še vedno izliva nekam drugam v vrat, ne pa v trigonum (kjer je pravilno mesto)... Ampak klinično to ni tako pomembno, bolj za vzrejo (da se odkrije tudi take, ki ne kažejo kliničnih znakov pa vseeno niso ok). Glede preiskave se opravlja ultrazvok, če je sumljivo pa RTG s kontrastom... Boljši bi bil CT (ali endoskopija oz. uretroskopija), vendar je cenovno predrag. Trenutno se trudijo za entlebucherje razvit genetski test...

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Tole si preberi Martina (iz 2010). Ne upoštevaj, kar je napisano glede genetike, ker v 2014 so jo z raziskavami dokazali in od tedaj se intenzivno dela na genetskem testu... Mislila sem bolj, da vidiš glede kliničnih znakov...

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1939-1676.2010.0562.x/pdf

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Rosa1234

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Nasa Rosa je cisto zdrava pa je iz psarne Lepe Anke. In tudi uzreditelj je zelo uredu.
Ce me kaj zanima ga uprasam in mi skosa pomagati.



gecco

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Hvala za odgovore. Da malo razjasnim moje vprašanje:
@apollo, naša psička ima oz.je imela omenjeno napako. Kot zanimivost pa da povem, da niti vzreditelj, niti veterinar, niti vzrejni referent, niti drugi vzreditelj (lastnik samca) niso ugotovili, da ima psička težavo in da je mokra. Kapljala je nonstop in mi smo to opazili takoj pri prevzemu pri lastniku samca, vendar so nam prodali zgodbo, da se je pač polulala, ker mladički lulajo. Pa dveh-treh dneh smo pa sklenili, da to le ne more biti normalno, ker je kapljala nonstop (kot iz rahlo odprte pipe, kapljica vsakih par sekund). RTG s kontrastom in kasneje tudi endoskopija sta pokazala, da sta oba uretra ektopična (izliv je bil naprej od mehurja). Bila je operirana, preživeli smo zelo težko leto vendar sedaj končno prihaja na boljše.

@IvoI, vem samo da je šla psička v Koper. Ne vem iz katerega legla je bila niti koliko točno je sedaj stara. Za vas sem izvedel čisto po naključju, ker sem srečal še enega lastnika VŠPP, ki me je na moj velik šok kar vprašal, če naša psička tudi kaj pušča. In potem sem izvedel, da ima njihova isto napako ter povedal mi je, da ve še za dva psa z enako napako. On mi je povedal za vas (oz. psarna Lepa Anka, ter da je mladiček iz Kopra). Ni mi pa želel povedati iz kje izhaja njegova psička, ne vem zakaj (pes je sedaj v Novem mestu).
 
Sem se pa odločil to raziskati, ker kot pravite tukaj ti primeri niso pogosti (čeprav mogoče pa so in se samo ne govori dovolj o tem). Prav tako sem pa posumil v trditve vzrediteljev, da te napake na poznajo in je še niso videli. Vsaj eden od njiju bi moral imeti dovolj izkušenj, saj je priznan vzreditelj VŠPP. Želel sem ugotoviti ali je kateri od teh psov v kakšni rodovniški povezavi z našo psičko (sploh ker vem da sta oba vzreditelja imela v zadnjih dveh mesecih nova legla s starši naše psičke). SKVPM je bil obveščen, vendar moram reči, da sem bil kar malo razočaran nad njihovimi ukrepi. 



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Vzreditelji, ki imajo legla zunaj, ne morejo opaziti (oz. tezje opazijo) "puscanja", ali da pes vec pije, vec lula, vec... vsaka sola nekaj stane (in se vsakega je, kaksen gre pa tudi 2x na led ;)).

Ze 2 primera, sploh ce nista v sorodu, sta alarm in bi morali nujno zaceti delati teste - vse ostalo je zatiskanje oci in nategovanje novih lastnikov.

Med tollercki se je nasel en primer psa z dolocenim problemom, truplo psa so dali na analizo in se isto leto je prisel ven DNK test... v malo pasmah se stvari lotevajo tako kot je treba - odkrito do psov, pasme, ostalih vzrediteljev in lastnikov.


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Gecco v takšnem primeru, ko so klinični znaki takšni kot jih opisujete, bi vzreditelj to moral opaziti... ::) Ali ste šli mladičke prej kaj pogledat-kje so bili nastanjeni? Vzreditelj, ki ima mladiče na čistem in suhem in se z njimi ukvarja kot se zagre, bi to opazil-zato predvidevam, da so bili kot pravi Barbara, verjetno zunaj. Ostali pa bi napako lahko težje prepoznali-ne da želim koga zagovarjati, vendar lahko je šlo za splet naklučij... Možno je, da so bili mladički mokri (dež ali kaj podobnega-če so bili zunaj), ko jih je prišel pogledat vzrejno tetovirni referent in je zadeva ostala skrita... Glede veterinarja ne bi komentirala-je pa spet tako, če so bili mladički pripeljani v kakem boksu in prvič na poti (če vzreditelj ni opazil omenjene težave tudi dvomim, da je kaj dosti truda vložil v samo socializacijo mladičev) in se je v boksu od nelagodja/stresa kak polulal, je veterinar nehote mokroto lahko pripisoval temu... Ker včasih nam pripeljejo mladičke take, da je joj... In veterinar opravi samo splošni klinični pregled. Eventuelno-v spletu okoliščin-bi mu lahko zadeva ostala prikrita. Žal ne vem kaj je šlo narobe v vašem primeru, sem pa vesela da ste težavo rešili. Bi bilo pa bolje, če bi se takoj obrnili na vzreditelja...

SKVPM-ne vem, če ima pristojnost v tem primeru... Sploh če gre za samo enega mladiča.

Jaz še vedno menim, da je omenjena težava pri švicarjih bolj izjema kot pravilo. Če odkrijete nasprotno bi bila zelo presenečena...  :-[

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


gecco

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Da povem več o celotni situaciji...naš celoten postopek izbire psa je temeljil na priporočilih, ki se jih najde povsod na internetu, iz razloga ker smo mlada družina in smo res želeli da bo vse OK s psom. Po več kontaktih smo se odločili za vzreditelja (priznanega, z dolgo zgodovino in referencami), šli k njemu, spoznali pasmo, spoznali njegove pse in se odločili za mladička. Mladički so bili potem sicer v drugi psarni (kar mi ni bilo najbolj všeč, ampak sem zaupal človeku). Ko so bili stari 6 tedno smo si jih šli ogledati.
Nastanjeni so bili v kleti/garaži. Po vonju in izgledu je bilo kar nekaj lulanja tam, ampak kaj češ...bili smo neuki in smo vzeli to v zakup, da pač pri mladičkih je tako. Mladički so bili živahni (5 samčkov, 3 samičke), mamica je bila dobro, drugi vzreditelj je pa tudi deloval OK. Po tem smo prvemu vzreditelju javili, da se strinjamo z njegovim izborom samičke (on jo je izbral).
Potem kasneje je bila psička še pri prvemu vzreditelji 3-4 dni, predno smo jo prevzeli. On jo je imel v hiši, notranjih prostorih. Ko smo jo prvič prijeli v roke sem imel mokro roko in to sem takoj izpostavil vzreditelju, ki pa temu ni posvečal velike pozornosti. Ko smo po cca.4 dneh odpeljali psičko veterinarju in po posvetu opravili tudi RTG s kontrastom, ki je potrdil diagnozo. Oba vzreditelja sta bila obveščena takoj. Prvi je prevalil vso odgovornost na lastnika samice, le-ta pa je samo zatrjeval, da pri njemu je bila psička zdrava, da se da napako (ektopični ureter) operativno pozdraviti ter nam zaželel veliko sreče. Tako smo ostali s stroški 1000€ za mladička + v naslednjih 6 mesecih smo zapravili še okoli 2000€ za zdravljenje.
Dogovorjeni smo bili za vračilo kupnine, vendar se vzreditelj sedaj izmika...oz.želi da mu vrnemo mladička in bo vrnil denar...po enem letu. Bili smo naivni, da so vzreditelji ljubitelji živali in delajo za dobro psov in pasme...ampak več kot očitno jima je važen samo denar. Imen psarn ta trenutek ne bom izpostavljal, ker pogovori sedaj poteka po pravni poti. Mi je pa zanimivo dejstvo, kako ste vsi prepričani, da se to napako več kot očitno mora opaziti.

SKVPM sem pa kontaktiral že zaradi dejstva, ker mi je bilo rečeno, da bo imela naša psička zabeleženo napako in ne bo mogoče nadaljno razmnoževanje. Kot sem videl vzreditelj tega ni naredil in sem jih sam obvestil, istočasno pa tudi opozoril, ker sem pričakoval, da bodo pregledali tudi ostale mladiče in starše (ter prejšnja legla, ker to ni bilo prvo leglo teh psov, skupaj sta imela že prej legla). Pregledali so samo samico. In sedaj so že nova legla...



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
skupaj sta imela že prej legla

Ne kupujte psov iz kombinacij, ki jih ponavljajo in ponavljajo. Sploh ce nameravate vzrejati, pa cetudi le eno leglo.