Veliki švicarski planšarski pes [Grosser Schweizer Sennenhund,Great Swiss Mountain Dog]

Chantall · 517080

Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Ojla!

Da ti na hitro odgovorim... Švicarji ne potrebujejo ravno ogromno gibanja. Vsakodnevni sprehodi so jim popolnoma dovolj (imajo pa radi dolge sprehode :)). Seveda pa uživajo, če jih vzamemo semintja kdaj v hribe, na kak daljši izlet, na kavo v mesto, v trgovino... Povsod hočejo bit zraven :P. So nekako tolk aktivni, kot jih mi sami naredimo. Do določene mere seveda. Nuba brez problema zdrži tečt ob konju (seveda je potrebno hitrost malo prilagodit), gre v kakšne hribe, tud s kolesom greva kdaj (spet ne gonim lih 30 km/h). Do leta, leta in pol jih je treba šparat s prekomernimi obremenitvami ::).
Vzgoja ni ravno tako zakomplicirana kot nekateri pravijo, je pa res potrebno začet z vzgojo in socializacijo prvo minuto, ko pes pride k hiši 8). Zelo pomembno je tudi, kaj z mladiči dela vzreditelj in pa kakšna je karakterno psica. To dvoje veliko šteje... ;) Šolanje se mi zdi enostavno, če se dela pravilno ;D. Hitro si zapomnijo določeno stvar, znajo pa se hitro naveličati, če z delom pretiravamo (treba je delati v kratkih intervalih in ne monotono). Včasih so tudi malo svojeglavi, vendar se da iz njih potegnit vrhunsko poslušnost. Niso pa to ravno belgijci >:D.
Vodo-kakor jih navadiš. Nuba se izredno rada namaka, hodi po vodi, celo leži noter (tudi pozimi :-[), plavat pa ne mara. Klark pa zelo rad plava in celo skače v vodo. Načeloma pa niso ravno plavalci :P.
Alergije se v določenih linijah pojavljajo in je treba pazit kje vzamemo mladiča. Niso pa ravno pogoste ::). Glede zdravja so največji problem odkruški v ramenskem sklepu. Pri nekaterih se je začela pojavljat tudi displazija kolkov. V tujini še problemi z očmi in epilepsija, ponekod tudi komolčna displazija. In zasuk želodca, kot pri vseh velikih pasmah.

Glede kilaže je zelo različno. Nuba ima 68 cm in okrog 60 kg... ::)

Lp Neca

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


1x2xx3xxx

  • Gost
ojla :)
Na tej temi pa niste ravno veliko prisotni. A mi lahko se kdo odgovori na vprasanja iz svojih izkusenj. Apollo hvala.
Zanima me če so všpp primerni za agility,r.o.? Zanima me če se zaradi spuščenih ušes pojavljajo kaksna vnetja?(nikoli nisem imela psa s spuščenimi ušesi)
caw :) :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Klark dela agility.  :D

Sicer pa je zelo veliko psov primernih za agiliti. Pogoj je da so zdravi in da se ovire prilagodi njihovi fizionomiji.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Balu

  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 0
Ekola, si jemljem cas in se na enem forumu pisem o tej pasmi.
Preberi si kaj opisov pasem na razlicnih forumih ali na straneh vzrediteljev. Tako bos dobila veliko podatkov o lastnostih pasme...vse nasteti tukaj na forumu je malcek tezko.

1. Starost in gibanje
Svicar je poterpezljiv pes. Mirno bo tudi prelezal dan. Vendar je pes, ki ima rad gibanje. Sploh dolge sprehode ali pohajkovanja po hribih. Moj pes hodi pribl. 3-4 ure na dan. Obcasno tece preko zaprek agilitija, vozi vozicek, dela canicross...torej je zelo aktiven in vse te aktivnosti obozuje.
Potrebno se je zavedati, da bos vecino teh stvari lahko pocela le po starosti leta in pol. Svicarja je treba paziti med rastjo, saj z nepravilnim gibanjem lahko skodimo razvoju. Nagnjen je namrec k displazijam (kolcna in komolcna) in OCD. Vse te bolezni so pogojene tudi z gibanjem med rastjo (+ genetika + prehrana).

2. Solanje
Svicar se lahko izkaze kot izreden pes za solanje. Vendar je potrebno pristopiti s primernim nacinom, kot je rekla Apollo. Ne bo pa to nikoli ovcar z nemoteno koncentracijo in bliskovitimi reakcijami. RO? Seveda! Mislim, da je to ena najbolj primernih disciplin za svicarja, tudi na kompetitivni ravni. Agi? Hm, svicar je velik in tezek pes...torej nikoli ne bo tako hiter, da bi bil kompetitiven v "L" kategoriji. Poleg tega pa je agi za takega psa in njegove sklepe precej obremenjujoc in je treba s takim zavedanjem tudi pristopiti k temu sportu. Dodatno ogrevanje in ohlajanje pred in po treningih in teci parkurje tako, da onemogocimo poskodbe.

3. Svicar ni najbolj zdrava pasma. Mucijo jih:
- epilepsija
- dolocene bolezni oci (katarakta, glavkom, distihija...)
- sklepi (kolcna in komolcna displazija, OCD)
- ledvice (juvenilna renalna displazija, glomerulonefritisi)
Mi smo imeli vneta usesa le enkrat, zaradi primorske burje. Se mu pa ob konstantnem kopanju poleti usesa precej mazejo in jih je treba tedensko cistiti.

Zadosti, da te odvrne od pasme?  :P Potruditi se je treba pri iskanju mladica, videti mamo, zahtevati vpogled v zdravstvene preglede obeh starsev in si ze na dobri poti. Zavedati se je treba tudi njihovih karakternih lastnosti: cujecnost, dominantnost in nezaupljivost do tujcev. So rojeni cuvaji, vendar brez agresije. Lajajo veliko- ko hocejo delati, ko so veseli, ko cuvajo...  Na listek, ki prej ni bil tam, na veter ki cudno tuli....na kakrsnokoli spremembo v okolju, ki jo opazi. In opazi prakticno vse! 
No, vsaj moja dva z veseljem lajata. Tudi ko kaj hoceta, ce jih ne bozas ko bi rada, ko uzivata v igri, ko si zelita "delati"....bi rekla, da so zelo "zgovorni" psi. 

Pomebna lastnost je ta, da so dominantni. Najbolje zivijo v druzini, kjer so jim ze od zacetka postavljena pravila. Zato je doslednost v novem vodniku mogoce najpomebnejsa stvar, saj se bo s postavljenimi pravili od prvih mesecev in drzanjem le teh s strani celotne druzine, svicar razvil v karakterno stabilnega in primerno socializiranega predstavnika svoje pasem. Zame idealnega pasjega spremljejvalca. Pomembna je tudi dobra socializacija v prvih mesecih,ker znajo biti dominantni tudi v odnosu do drugih psov (samec-samec).

Zame so prekrasna pasma z vsemi svojimi znacilnostmi- ki pa mogoce drugim ne bi ustrezale.
Moj pes je velik 70 cm pribl. in tezak 56 kg. Je samec srednje velikosti, sredina standarda. Samicka ima le 8 mesecev in je visoka 63 cm in ima 40 kg.


Lp Ziva in svicarska banda

“So you're trying to be down basically,” deadpan, “because I don't deal with down at all.”


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Za RO so zelo primerni :). Čeprav zaradi velikosti in teže težko konkurirajo pri hitrosti, se da to "prinest noter" na natančnosti ;). Nuba je v lanskem letu zmagala na zadnjih dveh državnih tekmah v RO2, tako da se da, če se hoče 8). Problem je, ker so tekme večinoma poleti, švicarji pa dosti slabo prenašajo vročino :-[. To je največja šibka točka...
Za agi so primerni, v kolikor se s tem ukvarjaš bolj v rekreativne namene (za zabavo). Na tekmah niti slučajno niso konkurenčni lažjim in hitrejšim pasmam :-[.
Z vnetji ušes pa nimajo nobenih problemov... :P

Lp Neca

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Vidim, da sva pisali skoraj istočasno :) pa da se najina pogleda, kar ujemata :).

Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Balu

  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 0
Seveda ce gres v France in imas v agiju kategorijo XL, se te predpostavke spremenijo. >:D Vendar v SLO niso konkurencni,ne... :'(

Sej midve se itak strinjava naceloma,ne? Samo jaz raje trikrat povem slabse strani pasme, da ne bo pol kaksnih presenecenj. In da ljude vedo, da je treba ze od prihoda psa zacet delat na socilaizaciji, doslednosti..itd.  ;) Better safe than sorry...ali kako ze 8).

Pa ce hoce kdo spoznat pse v zivo in je iz okolice Ljubljane sem jaz in moji kosmatinci vedno na voljo! Se brez problemov zmenimo za sprehod ali kavico v mestu. kar korajzno! ;D

Lp

“So you're trying to be down basically,” deadpan, “because I don't deal with down at all.”


1x2xx3xxx

  • Gost
ojla :)
tnx za odgovore. verjetno se nekaj časa ne bom imela všpp,vendar se moram dobro pozanimati.Najbolj me skrbi doslednost,ker imam trenutno nemskega ovcarja,pred tem pa nisem imela nobenega psa.Res me skrbi.Po drugi strani pa, tudi pri moji psicki vedno vztrajam do konca nikoli ne popustim kot to delajo nekateri lastniki.Še nekaj. Ne spada cist totalno v to temo ampak vseeno.
Moja psička je stara 9 let.Ko je bila majhna je bivala v stanovanju(sedaj ponoči spi zunaj). Jaz sem bila takrat se bolj otrok in se ne spomnim dobro,vendar vem,da smo jo nesli do stanovanja,saj imamo stopnice. A ima se kdo  podobno tezavo? v bloku je dobr ker je dvigalo,tu ga pa zal ni. Saj bi ga tudi jaz nesla,vendar se bojim da ima ze kar hitro dosti kilc in zraste ter bo tako postal zame pretežak.Ce pa je potrebno do leta in pol paziti na kolke pol pa sploh tezko. Si ne predstavljam,da bi okrog 50-60 kilskega kuzata nesla po stopnicah.
(mogoce sprasujem bedarije,ampak se bom pa naucila za vnaprej pa jih potem ne bom vec sprasevala ;D)
caw :)



1x2xx3xxx

  • Gost
se nekaj
Kaj je canicross?
 :)



Balu

  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 0
Stopnice so za mlade pse ena hujsih stvari in jih je treba nosit! Seveda dokler zmores. ;) Meni rata nekako do 6 meseca, potem pa dosezejo svicarji okoli 30 kg in ne zmorem vec. Je pa priporocljivo, da mlad pes prehodi cimmanj stopnic in se te pocasi. Mi imamo 1 samo stopnico v stanovanju in s tem nimamo problemov.

Canicross je sport pri katerem pes in vodnik teceta skupaj in sta povezana med sabo (z vrvjo ali pasom). Pes naceloma tece pred vodnikom. Kaj vec pa v delu foruma "pasji sporti in resevanje".

Lp

“So you're trying to be down basically,” deadpan, “because I don't deal with down at all.”


1x2xx3xxx

  • Gost
ojla :)
Balu hvala,sj zdj pa vem kako to zgleda,ker sm vidla v eni reviji sam zravn ni blo nc napisan.
Se nekaj je. Povsod sem zasledila,da so všpp tribarvni(rjavo-crno-beli).
Ali obstaja se kaksna barva?Na primer,da ni dovoljena,ampak vseeno obstaja?
caw :)



Ela

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
  • BC Aja
zdravo, obstajajo še rdeči in modri oz. sivi švicarji vendar niso dovoljeni za vzrejo.

Lp



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
zdravo, obstajajo še rdeči in modri oz. sivi švicarji vendar niso dovoljeni za vzrejo.

Lp

Hvala bogu!!! ;) ::) Upam, da tudi nikoli ne bodo (prav tako berniji!)

:)


Balu

  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 0
"rdeci svicar"= temeljno crno barvo zamenja rjavo-rdeca (oz.creslovinasta) barva ozigov
"modri svicar"= temeljno crno barvo zamenja siva

primer 1

primer 2

V tem trenutku ne najdem boljsih slikic.

“So you're trying to be down basically,” deadpan, “because I don't deal with down at all.”


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Še isti "rdečko"... Bolj od blizu :P.


Vir: http://www.velkysvycarskysalasnickypes.cz/zajimavosti.htm

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Pa še druga slikica malo večje-da se bolje vidi :P.


Vir: http://www.grosser-schweizer-wim.de/welpen.htm

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


1x2xx3xxx

  • Gost
hvala za odgovore.
nikoli nisem videla vspp take barve.verjetno so kar precej redki.
caw :)



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
So redki, vendar sivčka lahko najdeš tudi v Sloveniji... ::). Je pa res, da siva s starostjo precej potemni in ni več tako očitne razlike ;).

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Sta pa oba zelo lepa!  :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Gibb

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
U Mallnitzu je prošle godine bio jedan svicarac koji je lagano vukao na smeđu boju. Nije bio tako jako smeđe-scrveni kao na primjeru gore, ali nije bio niti potpuno crni...





u živo se bolje vidjelo nego na slikama...


1x2xx3xxx

  • Gost
ojla :)
Nekje sem prebrala,da imajo zelo izrazit voh.Je to res?
Vam to dela kaksne težave na sprehodu?Npr.,da si želi nekaj pojesti kar mu ni dovoljeno?
lp :)



Balu

  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 0
Hvala Apollo...to se zgodi, ko si "racunalnisko-omejen" in das pac slikice gor kot gre. :'( ;D

Nimajo izrazitega voha v smislu, da bi sami iskali sledi in jim vneto sledili. Kateri pes pa ti kot mladic ne bo jedel s tal neumnosti? Ga ni! In sele sam ga naucis kaj sme in kaj ne. To so taka splosna vprasanja, ki se ne ticejo direktno neke pasme ampak same vzgoje psa.

Jah Gibb, res se ne vidi dobro..ampak ti verjamem. Sem videla eno psico na razstavi v Italiji, ki ni bila cisto crna pa tudi siva ne. Lastniki so mi rekli, da ima tako barvo, ko menjava dlako. ??? A mislite, da je mozno? Klark je vedno crn, Leia pa tudi ne kaze da bi "sivela" ob menjavi. ;)

Lp

“So you're trying to be down basically,” deadpan, “because I don't deal with down at all.”


1x2xx3xxx

  • Gost
Vem,da je to stvar vzgoje. Ampak sem mislila,da je pač pri tej pasmi to dosti večji problem. Se opravičujem,če je bilo vprašanje tako zelo neumno.
caw :)



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Ojla!

Gibb čisto možno, da gre za sivčka. Tukaj je slikica slovenskega sivčka-skoraj ne opaziš, da je sploh siv. Upam, da lastniki ne bodo jezni, če prilepim eno njihovo slikico...

Bobaje (Foto: Tepina)


Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Eto po dolgem času ene rezultate :), ker imam ravno slikice vseh psov!

IHA Klagenfurt

SAMCI
mladi
Theseus von der Herrenmatt  SG



odprti
Camaro von der Jakobshöhe  SG1
Duke von den Gänsewiesen SG 2



prvaki
Klark odlično 1, CACA, CACIB



SAMICE
odprti
Nera (Nuba) odlično 1, CACA, CACIB, BOB



Lp 8)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Balu

  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 0
A se kdo spomne Janč lani? Bi rabila podatke:
- ime bernca, ki je zmagal na razstavi in prejel naziv "Mister Janče 08"
- ime huskija in lastnice, ki ste zmagala v agiju

Hm, a se kdo kaj spomne? Prossiiim... :-\

Lp

“So you're trying to be down basically,” deadpan, “because I don't deal with down at all.”


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Balu kdaj spet kaj prideš na agi treninge?


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
A se kdo spomne Janč lani? Bi rabila podatke:
- ime bernca, ki je zmagal na razstavi in prejel naziv "Mister Janče 08"
- ime huskija in lastnice, ki ste zmagala v agiju

Hm, a se kdo kaj spomne? Prossiiim... :-\

Lp

Skoraj sigurna sem, da je bil Dionis. ;)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Zdravo,

po temeljitem razmisleku sem se končno odločil, da si drugo leto nabavim psičko. Tako da imam precej časa za iskanje psarne  ::) Govoril sem sestrično (ker so si lani tudi oni omislili švicarja) in mi je priporočala Zgornjesavsko psarno - imajo že tudi planirano leglo za drugo leto. Rad bi pa pogledal še kam drugam tako da bi vas prosil za izvor vaših lepotcev in lepotičk  :D



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Jaz osebno poznam psarno Karantansko - priporočam  ;)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com