Veliki švicarski planšarski pes [Grosser Schweizer Sennenhund,Great Swiss Mountain Dog]

Chantall · 517248

Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Aha Nuba s foruma  ;D

Samo tisiti HD B me muči.. ne vem nočem reskirat.. bi blo fajn vedet kakšne kolke so imeli potomci



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Potomci pa so stari šele 6 mesecev, tako da bo težko.  ;)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Aja.. videl 2007 letnico legla pa avtomatsko dal več ko leto  :P

Drugače še kakšen vzreditelj?



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Samo tisiti HD B me muči.. ne vem nočem reskirat.. bi blo fajn vedet kakšne kolke so imeli potomci

oh, pasmo pestijo (trenutno) druge težave kot pa hd :-\ in če nočeš mladička, ker ima mama b kolke (ker kao preveč reskiraš), potem bejš stran od pasme ::) veliko več psov ima probleme z rameni in ne s kolki. itak pa B kolki niso takoooo slabi, kot si nekateri predstavljajo. Včasih je samo kakšen procent v kotu razlika in je nižja ocena. Pa tudi kolki pri potomcih niso odvisni (samo) od staršev. Na žalost je zraven prisotnih še toliko dejavnikov, da je joj.

Drugače pa bi jaz gledala tudi na to, kolikokrat kdo pari psico (če jo nekdo pari 4x ali pa še vedno pri 7mih letih, zame ni ok vzreditelj), s koliko različnimi samci (če jo stalno pari z enim in istim in po možnosti najbližjim, potem tudi ni ok), poglej malo, kakšen karakter imata starša, ali imata kakšne probleme z rameni (pazi! ljudje bodo zelo težko priznali, da so bili njihovi psi operirani :-X) itd itd....



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Ja samo veš kako je - hočem vse 1a ocene  :P Drugače pa vem kaj pomenijo (študent veterine)

Karakter - absolutno se strinjam, samo bi rad izbsrkal nekaj primernih kandidatov in šele potem delal izlete =P Glede operacij pa - a ni tako da se to vpiše v rodovnik in potem ne more dobiti ocene? Vsaj tako so nam predavali če mi spomin ne peša   :P

Pa vprašal bi te zakaj ni vredu, če se pari 7letno samico? Saj pravilnik dovoljuje do osmega leta, al se motim?



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
aja še neki: Apollo gledam slike.. pa nekam znana se mi zdiš  ::) veterinarka? Mislim celo da moj master iz Kranjske  gore :o



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Mr Globus a ti ne morš spat 8). Kranjska Gora ja huh...:P. Mr Globus daj se ti malo bolj pozanimaj o problematiki pasme ::). Da se ne boš potem sekiral.

Glede operacij pa - a ni tako da se to vpiše v rodovnik in potem ne more dobiti ocene? Vsaj tako so nam predavali če mi spomin ne peša   :P


 :o Pa kje ti take pobiraš... Za švicarje je vse kar je obvezno slikanje kolkov. Potem pa je samo od vzreditelja odvisno ali opravi kaj več ali ne. Lahko se samo podpišem pod tisto, kar je napisala dog4ever! Pri švicarjih so v zadnjem času predvsem problem odkruški v ramenskem sklepu (OCD). A boš izvedel kako je v določeni liniji ali ne, je pa samo dobra volja in fer odnos vzreditelja... No to pa na žalost pri nas malo pogrešam... :-[

Pa še to bi ti rada povedala, da te vržem ven iz iluzije... Psa, ki je popolnoma brez napak ne boš našel.... :-[ In si lahko tele tvoje 1A ocene kr izbiješ iz glave. Jst bi tudi rada plemenjaka za Nubo s perfektnimi kolki, ramami in komolci, z nizkim koeficientom za EPI, ok očmi, s super karaktarjem in konstitucijo... Pa seveda, da to ni edini pes iz legla, ki ima take rezultate (zato preverjam brate/sestre, leglo staršev)... Po 3-letnem pregledovanju teh stvari ti lahko povem, da tak pes ne obstaja... ::) No sej to sem vedela že prej, samo da še tebe malo razsvetlim :P.

Poleg vsega, kar ti je napisala dog4ever preveri tudi kje so bili starši slikani in pri kateri starosti! Za vzreditelje pa pokliči na KZS ali pa vtipkaj v google veliki švicarski planšarski pes in ti jih bo vrglo ven... Sej bi ti jih napisala, samo pol bo lahko kdo užaljen, če koga slučajno izpustim... ::)

Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Hvala za dolg odgovor  ;)

Pri labradorki se nismo poglobili in ima zato epilepsijo... Pol pa hočem da je vse brez pardona pa me mogoče malo zanese. Ne zamerit, se še učim  :D

Drugače pa čudno to. Očitno se operacija vpiše samo pri pasmah kjer je slikanje obvezno - me spomin očitno zafrkava. Za slikanje vem, da je samo prof. Zorko pri nas pooblaščen.  Za tega se nočem kregat, ker vem da je ok  :) Ampak baje, da se hodi precej slikat v Zagreb - ma kdo mnenje o njihovi strokovnosti? Ker mi ne vzbuja nekega velikega zaupanja =P

Slikanje je pa pri velikih pasmah pri 24 mesecih ane? Lahko baje tudi pri 12h samo potem rezultati niso tolko zanesljivi - 80% namesto 95% če me spomin spet ne vara  :P

BTW Apollo planiraš še kakšno leglo? Pa nisi še odgovorila če si vet ;)



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Operacij se NE vpiše nikjer (razen v kartoteko)! In tudi za slikanje ni pri nas pooblaščen samo prof. Zorko... Slikaš lahko tudi drugje, je pa res da potem on slike oceni...
Glede Zagreba so bile že polemike, tudi na tem forumu (malo pobrskaj). Jaz imam svoje mnenje, ki ga glede na strokovno znanje ne bom spremenila-če pes ni slikan sediran, rezultati niso realni! Tako, da ti je potem moje mnenje o Zagrebu jasno ::). Slikanje pri švicarjih je po pravilniku dovoljeno že pri 12 mesecih...

Vet še nisem, bom pa kmal :P...

Leglo planiram verjetno konec leta. Ker računam na podaljšanje absolventa je treba to izkoristit, ker verjamem, da kasneje (ko bo enkrat šiht) ne bo več nikoli toliko časa za ukvarjanje z mladiči in socializacijo... To pa je zame primarnega pomena in mi ni, da bi bili mladiči celo dopoldne sami!

Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
No potem pa morem bolj pozorno poslušat na vajah.. so ble za rentgen preveč zgodaj  :P

Samca že imaš izbranega? A bi lahko vseeno zanimal za leglo, čeprav sem zmerjal s slabimi kolki  :-[ Bi prišel na obisk če boš imela kaj časa poleti  ;)

P.S. sem pa zdaj 100% da si moj master izpred enega ali dveh let nazaj  :o Si žejna? Prinesem pir?  :P



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Ha ha ja tile veterinarski štosi na taborih so bli prov zabavni :). Sam to bi si pa lahk zapomnu, da pira ne pijem :-X. Slab sem svojga sužnja vzgojila :o.

Samec še ni izbran. Nekaj jih je v ožjem izboru. Moram pa še precej stvari preverit. Sej sem napisala-perfekt samec žal ne obstaja. Pomembno je le kje je naša linija tolk močna, da lahko malo popustim. In da ven dobimo (če bo vse po sreči) najboljše mladičke 8).

Na obisk se pa kar oglasi... Smo vsakega veseli :). Pa takrat ti lahko malo bolj razložim probleme pri pasmi...

Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
O kako sem lahko pozabu.. bambus?  :P

Super samo da ribe in epi nardim, pa se oglasim  :o Al planiraš kake izlete na morje začetek julija  8)



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Ne, ne še... Pokliči pa se bova zmenila... 8)

Lp Neca

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Nika^^

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Hojla!

Glede na to, da je swissyja do 14. meseca treba paziti, da ne preobremeni svojih sklepov.....kako strogo se vzame to trditev (-čim manj teka, hitrih gibov...) glede na to, da je to obdobje v katerem pes pridobi večino svojih navad? Npr.: kako naj ga naučim prinašanja žoge, če mu je ne smem vreč? ???
Pa še to...kakšne so okvirne cene mladičev?

Hvala za odgovore! :)

Lp,
Nika



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Ojla Nika...

Na hitro (ker bi se na to tematiko dal napisat cel roman)... :P Švicarji dozorevajo tja do 2 let starosti in celo dlje. Najbolj kritično obdobje rasti pa je nekje med 4. in 7. - 9. mesecem starosti (v tem času namreč skoraj dosežejo svojo končno višino). V tem obdobju je pametno da poskrbimo, da je njihovo gibanje nadzorovano in da so sprehodi čim bolj po ravnem. Ni pa problem le gibanje ampak tudi prehrana!
Zdaj nadzorovano gibanje ne pomeni, da psu ne smeš metat žoge (ok spet pa ni treba v tem pretiravat)... To pomeni, da se psa ne preobremenjuje s hojo v hribe (s tem pazimo celo do 1 leta ali dlje in nato začnemo z nižjimi vzponi), s kakim tekom ob kolesu, nenadzorovano igro z drugimi psi (predvsem v smislu, da drugi psi skačejo in se obešajo po našem mladiču :-[), da ne skače iz kakih visokih "škarf"... Treba je delat malo po pameti :). Po pameti pa lahko delaš skoraj vse ::).
Potem zelo pomembna je prehrana v tem obdobju, predvsem količina same hrane in ustrezna količina Ca (ne preveč!, nikakor ne kako dodajanje). Švicar se ob prekomernem hranjenju ne bo toliko zamastil (kot mladič seveda), ampak bo pospešeno rastel v višino... To pa spet vodi do deformacij na skeletu... Zato tudi s hrano vsaj deloma korigiramo hitrost rasti...

Cena je okrog 1000 evrov.

Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Pa vprašal bi te zakaj ni vredu, če se pari 7letno samico? Saj pravilnik dovoljuje do osmega leta, al se motim?

V nekaterih državah lahko po pravilniku parijo 15 mesecev staro psico. A se ti zdi to ok?
Pri nas lahko po pravilniku pariš pse s C kolki. A bi vzel mladička od takih staršev?
Pri nas lahko ima psica leglo oktobra letos in marca naslednje leto ponovno. Ne glede na št. mladičev, ne glede na komplikacije pri kotitvi / brejosti... A se to zdi ok?

Moje mnenje je, da je treba malo gledat tudi na samo samico. Ja, že res, da pravilniki dovolijo nekatere stvari, ampak ni pa treba vsega tega počenjat. In meni se zdi 8 let stara psica ne-prestara za sprehode, za divjanje ipd., za vzrejo bi se pa že resno vprašala. Sploh če je imela prej v življenju npr. 5 legel. In tu so tudi vprašanja o morali vzreditelja zelo na mestu. Ker nekdo, ki ima s psico 5 legel, jih sigurno nima zato, ker so mladički tako super luškani in fajn  ::)



Balu

  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 0
Nika to trditev se vzame tako:
- ne, ne mores mu metati zogico 10 min
- ne, ne mores z njim it tec za 30 min (ali tek ob kolesu)
- ne, ne more z njim v hribe (ali visje grice)
- ne, ne mores z njim agiliti delat ze pri 6 mesecih
- ne, ne sme se divje igrati s psi 15 min
 
In tako naprej. Svicar nekako do devetega mesece pridobiva 1-2 kile na teden (ce pazimo na primerno pridobivanje teze). Kar pomeni da v npr. 4 mesecih iz 9 kil preide na circa 30-40 kg. Tudi v visino zraste svojih 30 cm. Tako hitro rastoci skelet + masa potrebujeta posebno nego.
Jaz ucim prinasanje na drugacen nacin- recimo z prinasanjem razlicnih predmetov na vrtu ali igrac za igro, nikoli pa ne mecem zogic do dopolnjenega leta. Ampak jaz sem dokaj striktna glede gibanja- nekateri bi rekli prevec, ampak taksna pac sem.
Mr Globus Svedi so ze zdavnaj dognali, da ni pomebno toliko kaksne rezultate imajo starsi, kot je pomebno to kaksni so rezultati njihovih potomcev. To je njihova stategija v boju proti displaziji in edina, ki resnicno deluje. To pa pomeni, da mora vzreditelj s tabo sodelovati ali pa moras do rezultatov priti preko baz podatkov. Jaz imam potomca od Brine- Klarka. Ce te bo kaj zanimalo o njegovih bratih+sestrah, epilepsiji, problemih v linijah me brez problema vprasas. Na moji strani pa lahko izves kaj o njegovem zdravju.
www.roadtohelvetia.com Ok, je se v delu ampak veliko je ze gor o Klarku. ;)
Pa tudi drugace o tujih pseh kar vprasaj..sem iskala mladicko zase pred letom in sem se bodla z nestetimi rodovniki, psi, linijami, zdravjem...In ti lahko Apollo pritrdi da sem precej tecna glede teh stvari. :)

Drugace pa smo mi bili v Svici na specialki za 100 letnico svicarjev. Par slik prisotnih psov si lahko ogledate tule KLIK , na "Luzern 2008".

Klark sobota: Odl.2, r.CAC (razred sampionov)
       nedelja: Odl.1, CAC, r.CACIB (razred sampionov)

Lp Ziva




“So you're trying to be down basically,” deadpan, “because I don't deal with down at all.”


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Uau! Kaki rezultati!!!  :o

BRAVO!

Živa kdaj pa spet kaj na morje pridete?


PS: Mate fuuuul dobro debato!  :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
In kako dobra spletna stran!  :o

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Balu

  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 0
Momentalno je v razpadajocem stanju, ker smo ugotovili, da se rahlo drugace prikazuje v explorerju kot mozilli. :D Bomo ta teden probleme resili in dali nove tekste gor in popravili ostale napake. Hvala vseeno. ;)

Lp Ziva

“So you're trying to be down basically,” deadpan, “because I don't deal with down at all.”


matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Zdravo,

ker je veliko govora ravno o potomcih, se še sam javljam, da kako rečemo in izmenjamo izkušnje. Sem namreč ponosni skrbnik potomca Nube in Klarka in zaenkrat kaže na čudovite lastnosti mladiča (telesne in karakterne).

Skratka, če pa iščete dobro psarno se zagotovo obrnite na psarno Karantansko (ostalih psarn sicer ne poznam pa niti ni potrebe, da bi jih).

lp

Matej



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
O Matej :o. Welcome :P.

Ja zaenkrat smo z našim prvim leglom zelo zadovoljni. Je pa res, da bodo mladički stari šele 7 mesecev in da še niso ven iz nevarnost, da se karkoli pojavi... ::)
Tako da bomo zaključke lahko delali šele čez dobro leto... ;)
Matej ne nas še preveč hvalit :-[. Res smo se potrudili in naredili vse, da bi bilo s pesjančki vse ok, samo genetika te lahko vedno kje nese... 8)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Balu

  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 0
Zivjo Matej!! Klarkec zeli dobro jutro malemu (ne se dolgo) Valu. :o

Jah, genetika nas lahko nese  predvsem ker nimamo vseh zdravstvenih podatkov, ki bi si jih zeleli. Jih lahko dobimo o starsi, starih starsih in kaj nazaj (ampak kaksnih 10 let nazaj tudi niso pregledovali vec kot HD ;) ), ampak zvohat kaj o potomcih teh psov je kar tezko. Nasi psi imajo vecinoma svicarske korenine, ti pa nimajo javno objavljenih podatkov, kot recimo Nemci in Svedi- pri njih se lahko v njihovih bazah nauzijes vseh podatkov potomcev, potomcev od potomcev, babic, nonotov. Kje pa podatkov enostavno ni, ker ce pes ni del vzreje ga tudi pregledali niso. Torej nasa draga gospa genetika ima veliko manevrskega prostora. :D Ampak z Apollo veva ze kar nekaj stvari  in upava, da se jim bova v bodocnosti izogibale. Cas bo pokazal ali sva imeli prav.

Svicarja resnicno pesti kar nekaj genetsko pogojenih bolezni in o parih se ne govori- so "tabu". Zato je treba veliko ovinkarjenja in precej srece, da spoznas ljudi, ki so pripravljeni o tem prosto govoriti. Preden zacnes tako "iskanje svetega Grala" v obliki zdravega rodovnika plemenjaka ali mladica se sploh ne zavedas koliko casa in energije, napisanih mailov (predvsem neodgovorjenih), zivcev in logicnega sklepanja bos potreboval. Jaz imam o svoji psicki ogromno podatkov in mislim, da sem pokrila vse zdravstvene tezave (HD, ED, OCD, Epi, Oci) in izbrala kombinacijo, ki bi mi mogla dat pasemsko resnicno tipicno psico....bomo videli kako dalec od cilja me gospa genetika popelje. :o 8)


Lp Ziva
P.S. (stran je updatana, pa full slikic je gor...so pa se napakice, vem :-[)

“So you're trying to be down basically,” deadpan, “because I don't deal with down at all.”


Nika^^

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Hei!

Najlepša hvala za odgovore! :)
Me pa zanima še nekaj.... Švica je precej hribovita država...švicarji so imeli v zgodovini nekakšno vlogo konjev....so takrat tudi pazili na sklepe - glede na to da so švicarji tovorili(vsaj predvidevam) po hribih in dolinah in ljudje niso pazili na swissyjeve sklepe do 14. meseca?
Kdaj pa so se začele pojavljati dedne "bolezni" in okvare - je za katere od njih kriv tudi človek?

Upam, da nisem preveč radovedna...  ;D

Lp, Nika



matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Živjo,

ker imam ravno to srečo, da imam oba starša ;) na forumu, te prosim Živa za eno informacijo. Nekje sem prebral, da je Klark v primerjavi z drugimi švicarji izredno energičen. Če je to seveda res, v kakšnem smislu je to mišljeno, da ful hitro odreagira s hitrimi potezami ali da ima nasploh veliko energije?

Ja, genetika je pa tista, ki daje živalim tisto različnost o kateri se tako rado diskutira. No, Val ima že eno tipično lastnost, vsako novo stvar zelo rad nalaja, še posebej se to vidi, ko dobi svežo kost - najprej jo s fokusiranim pogledom nanjo fejst nalaja, nato jo minuto ali dve opazuje potem pa šele v gobček.

Pa še mnenje na Nikino tezo: pomoje so imeli švicarji v preteklosti še več zdravstvenih težav, vendar ni bilo toliko poudarka in skrbi za pse. Je pa verjetno res, da z omenjenimi omejitvami le zmanjšaš možnost za nastanek poškodb in bolezni. Preprečiš jih gotovo ne, tako da je seveda načeloma možno, da bo z psom vse v redu, tudi če se tega ne držiš, samo zakaj bi tvegal....

lp

Matej



Balu

  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 0
Matej a sem jaz napisala, da je bolj energicen? :D Jah, meni so na zacetku govorili da so svicarji mirni, pa leni, pa da se jih ne da prevec ucit, ker so trmasti. Klark (pa sigurno obstajajo se drugi) pa je od zacetka pes z energijo na 100%. Ze kot mladic je delal take neumnosti, ki se ga se danes drzijo:
-ima na sprehodih trenutke, ko misli da je Schumaher in slalomira med drevesi, cez veje, pod veje, ostri ovinki in hop cez drn in strn v drugo smer
-obozuje agiliti in cim samo vidi parkur z ovirami dejansko rjove brez prestanka
-obozuje vse kar je mokro ali vodasto
-izredno rad nagaja in te prav po ovcarsko scipa ko kaj delava skupaj
-zacne lajat in tezit ce prevec casa prezivimo v baru ob kavi (zanj je prevec ze 10 min :) )

Ne vem, na splosno je tak pes z ogromnim veseljem do zivljenja- ni boljsega izraza kot francoski "joie de vivre". Kljub temu da je zdaj skoraj stiri leta star je neumen kot mladic, se razveseli vseh dogodivscin, se igra s psi, je neucakan in se mu vedno nekam mudi. :o Ne vem boljse opisat, ampak tako mi redko kdo opise svicarja. ;)
Zadnjic sem v Italiji spoznala tudi njegovega "strica" in nisem mogla verjet. Pes je imel 10 let, ampak se mu ta sploh niso poznala. Taksen je bil kot Klark sedaj, z isto nagajivo iskrico v oceh. To more bit neki v genih pomoje. :D

Ampak to kar dela Val je nekaj res tipicnega. Najbolj pomebno je to, da se na koncu pribliza tem stvarem. To meni pomeni, da ima stabilen karakter. In z odrascanje in spoznavanjem sveta bolje in izkusnjami bo postal se bolj siguren vase in bo zanj vedno manj "sumljivih" stvari na svetu. Leii se je recimo danes zdela izredno sumljiva metla pri veterinarju...vceraj vrecka, ki je padla iz visoke police. Sem jo pustila, da je sama nasla pogum in sla pregledat stvar (seveda po obilnem lajanju) in to je to. 8)

Verjetno se v preteklosti kmetje tudi niso toliko sekirali, ce pes ni dozivel 10 let. Dandanes pa so to nasi ljubljencki, spremljevalci in zanje smo pripravljeni narediti vse, da bi ziveli cim dlje z nami. Vsaj tako jaz gledam na stvar. Sej ce ima pes npr. displazijo to se ne pomeni, da ne more hodit, opravljat dela..vendar danes si zelimo, da bi ta isti pes bil z nami tudi pri svojih 10 letih in ga ne bi bolelo od artritisa. Ni nam vseeno, ko tezje vstaja ali lega. Psi niso vec zgolj uporabne zivali ampak so pomeben del nasih custev in zivljenja. In zato za njih bolj skrbimo in si zelimo da bi bili cimbolj zdravi.

In nekateri ob tem zacnemo sanjati in si zeleti, da bi bili vsi zdravi. In ja, ce se tako izbiramo paritve nic ni 100%, je pa lahko 80% ce imamo zadosti podatkov. Spet pa so bolezni, kot displazije in odkruski, odvisne se od prehrane in gibanja. Torej nekaj lahko naredi vzreditelj (displazije so baje le 30% pogojene z dednostjo), vecino pa morete sami lastniki. Tako da se tudi sami izobrazujte se preden dobite mladicka. Da mu boste lahko potem zagotovili pravilno rast, skrb in s tem kvalitetno zivljenje. Ce boste imeli sreco, bo vas vzreditelj pomebna podpora in vir informacij.

Puf, a sem dolga...no sej zdaj boste za par tednov imeli mir pred mano (nami ce stejem pse). Uzivajte v julijskih dneh pa malo drzte pesti v cetrtek 3.7.08 (svetovna razstava psov Stockholm). :P

Lp Ziva in svicarska banda

“So you're trying to be down basically,” deadpan, “because I don't deal with down at all.”


Balu

  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 0
Aja pa ce ze govorimo o genih...deja vu! Tako kot tvoj Val (ce se ne motim) je tatkotu Klarku tudi ratalo pri 6 meseci pasti za par metrov.  :D Me je skoraj kap takrat, ampak je bilo vse v redu. Vidis, neki je v genih...neumnosti! :P
Ena taka "tipicno Klarkova"

A to dejansko komu izgleda resni, veliki, grozni svicar? ??? :D

Lp Ziva

“So you're trying to be down basically,” deadpan, “because I don't deal with down at all.”


matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Ja ja, iskrica v očeh za nagajat, to je to, to je prava beseda. Val mu bo pomoje ful podoben. Zdele v tem času ga blazno moti ves mrčes, ki leta okoli njega, gospodič ne pusti, da kaka muha pristane na njem in ima z odganjanjem le teh ogromno dela.

lp

Matej



matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Pa še par fotka...




Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Luštne fotke :P! Kolk je že zrastel odkar ga nisem videla :o... Bova mogla spet na kak sprehod ::).
Njegov "fotr" pa je prejšnji četrtek postal svetovni podprvak :o :o! Čestitke Klark... 8) :) ;) Res velik uspeh!

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si