Veliki švicarski planšarski pes [Grosser Schweizer Sennenhund,Great Swiss Mountain Dog]

Chantall · 516809

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Matej, hvala!! ;D

Sem že razmišljala da bi poskusila z JH-jem. Mogoče bova pa res prišle kdaj pogledat na kakšno razstavo.  :)

Meni osebno so zunanje razsteve en tak super piknik :) Prineseš si stol, kako marelo ali pa se zmeniš, da si z nekom deliš  senco, sendviče, kako pasjo igračo in uživaš kolikor se da. Spoznaš predstavnike iste pasme, malo primerjaš, spoznaš nove prijatle.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Vida.

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Bertica je pa res zrasla odkar sem jo nazadnje videla!! :o (to je bilo oktobra se mi zdi...)
Pridem gotovo tudi jaz pogledat na razstavo v soboto :) (brez Brine, gneča pa to :-\)



Zemirah

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 0
Par vprasanj pa ena slikca.

1. Danes sem mojga skrtacil in opazil, da je zacel ze izgubljati/menjati poddlako. Je to normalno tako zgodaj v letu?
2. V cetrtek bo imel 10 mesecev. Kar naenkrat imava resne probleme s pozornostjo! Ce sem odkrit se je po malem zadeva stopnjevala ze par mesecev. Ne posluša ko kaj zavoha pa sva sama, kaj šele ce pride mimo se kak drug pes. Sicer mi uspe pridobiti njegovo poznost za nekaj sekund [me pogleda] ampak nato pozornost takoj preusmeri nazaj na karkoli je pac ze gledal. Ponavadi takoj zatem tudi stece h cemurkoli ze pac ze gledal. Kot da je pogled vame nekaksna potrditev. Cim dobim njegovo poznost jaz seveda zacnem lepo prijazno z "pejd sem" "sem" "pridi" "lej kaj imam" [z lej kaj imam ponavadi zacnem sele ko razne "sem" komande ne palijo]. Potem pocasi izgubim potrpežljivost in se glas povzdvigne. To je vcasih uspelo. Sedaj ne vec. Je ze precej velik tako da brezglavo zaganjanje v pse in ljudi ni vec opcija. Prav tako je ob sprehodu cesta in nimam vec zaupanja vanj, kar je problem glede na to da je vseskozi spuscen. Kako torej, se potrpi cez te mesece? Kaksen nasvet kako uspesno pridobiti pozonost? Je tak odnos znacilen za svicarje?

Resnost problema sem opazil vceraj ko je pes stekel brezglavo za ocetovim avtomobilom in brazglavo zavil na glavo cesto in po njej tekel! Jaz pa za njem tekel in panicno krical. Ko sem ga gledal kako zavija sem skoraj ze videl kako ga bo nasproti vozeci avto zbil. Mi je srce padlo v hlace.

Hvala.





matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Tipično za švicarje (pa verjetno tudi za ostale pasme), jaz imam podobne situacije, vse pa je nas samih, da svojega psa dobro vzgojimo. Kako se to naredi pa je več ali manj stvar posameznika... Po mojem mnenju obisk pasje šole ali pa nasveta dobre mentorice ne bi škodoval  :P

lp

Matej



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Naš je bil isti. Zdaj pri 13m se je malenkost poboljšal ampak še vedno trmari po svoje. Ni druge kot vztrajat (pa čeprav zgleda da ne pali  ::)) Če veš, da se na komando ne bo odzval ga niti ne klicat. In VEDNO na štriku, druge ni. Brez njega šele, ko je odpoklic 100%. Je muka, ti verjamem, samo če te zdaj ne bo poslušal te ne bo nikoli.



matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
So pa res u izi narejeni  :), če si neki zamislijo, bodo to gotov naredili pa če se na trepalnice postaviš...



matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Ej Globus, se vidimo na specialki al ne?



dolcearca

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Slučajno kdo že ve, kdaj začnejo sodit švicarje? Da se mi ne bo preveč mudilo ::) ::)

Za Slycerja pa... vrvica, žal, dokler ne pride iz pubertete... Drugače sem jaz moje (pa niso bili švicarji, ti me začuda zlo ubogajo), uporabila kako pest kamenčkov/peska (da sem psa zadela, ker z enim ga ne bi :) ), če se je delal, da ima selektivni sluh... tako da vidi, da imaš kontrolo nad njim tudi če ni na štriku.

Sicer Tara pridivja ko norc, če jo pokličem, pri Arki moram pa seveda starost in težo upoštevat, da pride bolj na počasi ;D

Matej, plačaš kavo, ne?

Arcina spletna stran
http://www.swissyarca.com


matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Uuuu smo že tako daleč, hehe, plačam valda  :) Upam, da plača tudi BOB, kdorkoli bo že to  :)

No, jaz se moram pri Valu včasih zelo močno zadreti (običajno večkrat), kadar je kaj zanimivega, da se gospod privleče do mene.

lp

Matej



Zemirah

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 0
V solo ze hodiva. Februarja se zacne mala sola.

Mislim da je poglaviten razlog da sem premil in gre za pomankanje avtoritete... Vseskozi ga crkljam in se mu uklanjam. Mislim da bo primeren cas za malo trde roke.


Samo upam da se bom lahko uprl tistim ocem. =)



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
No, jaz se moram pri Valu včasih zelo močno zadreti (običajno večkrat), kadar je kaj zanimivega, da se gospod privleče do mene.

lp
Matej

Hahaha da se pohvalim - mene pa Val običajno uboga na prvo besedo :P. Ne vem zakaj, ampak je res smešno 8).

Par vprasanj pa ena slikca.

1. Danes sem mojga skrtacil in opazil, da je zacel ze izgubljati/menjati poddlako. Je to normalno tako zgodaj v letu?
2. V cetrtek bo imel 10 mesecev. Kar naenkrat imava resne probleme s pozornostjo! Ce sem odkrit se je po malem zadeva stopnjevala ze par mesecev. Ne posluša ko kaj zavoha pa sva sama, kaj šele ce pride mimo se kak drug pes. Sicer mi uspe pridobiti njegovo poznost za nekaj sekund [me pogleda] ampak nato pozornost takoj preusmeri nazaj na karkoli je pac ze gledal. Ponavadi takoj zatem tudi stece h cemurkoli ze pac ze gledal. Kot da je pogled vame nekaksna potrditev. Cim dobim njegovo poznost jaz seveda zacnem lepo prijazno z "pejd sem" "sem" "pridi" "lej kaj imam" [z lej kaj imam ponavadi zacnem sele ko razne "sem" komande ne palijo]. Potem pocasi izgubim potrpežljivost in se glas povzdvigne. To je vcasih uspelo. Sedaj ne vec. Je ze precej velik tako da brezglavo zaganjanje v pse in ljudi ni vec opcija. Prav tako je ob sprehodu cesta in nimam vec zaupanja vanj, kar je problem glede na to da je vseskozi spuscen. Kako torej, se potrpi cez te mesece? Kaksen nasvet kako uspesno pridobiti pozonost? Je tak odnos znacilen za svicarje?

Resnost problema sem opazil vceraj ko je pes stekel brezglavo za ocetovim avtomobilom in brazglavo zavil na glavo cesto in po njej tekel! Jaz pa za njem tekel in panicno krical. Ko sem ga gledal kako zavija sem skoraj ze videl kako ga bo nasproti vozeci avto zbil. Mi je srce padlo v hlace.

Hvala.


Slycer tudi Nuba se že kar precej "movsa" (ni pa še začela odmetavat dlake na polno), mislim da sem jo zdajle v tem tednu že 3×sfurminirala. Diva se tudi začenja počasi. Seslec že poje tudi po dvakrat na dan :-X.

Glede ostalega ti priporočam, kako dobro pasjo šolo. V tem obdobju je sicer trmarjenje za švicarje še dokaj normalno, ampak če ne boš pravilno delal se bo to le še bolj stopnjevalo (zavedaj se, da boš švicarju lahko 100% zaupal šele tam okrog 2 leta, če boš seveda do tedaj pravilno delal) :). S psom je treba delat (trikce, šolanje, ni važno kaj) - tako bo postopno ugotovil, da se zanimive stvari dogajajo pri tebi (in ne pri drugih psih), bolj ti bo zaupal in te spoštoval, kar se bo sčasoma poznalo tudi na vajinem odnosu in izboljšalo (odpravilo) probleme, ki jih opisuješ. Zaganjanje v ljudi in pse - ne vem v kakem smislu to misliš-agresivno ali da gre tja bolj v smislu pozdravit ???. Če je tu zraven slučajno tudi agresija bi bila jaz zelo previdna in bi raje poiskala pomoč. Ker v tem primeru lahko narediš precej škode z napačnimi odzivi :-[. Če gre bolj za veselo pozdravljanje pa imaš več možnosti - ko vidiš da se nekdo približuje ubereš drugo pot (spremeniš smer-ampak s tem problema načeloma me boš dolgoročno rešil, razen če boš to uporabil kot del treninga - oddaljiš se od motnje in delaš na pozornosti, nato se oddaljuješ postopno vse manj, pozornost pa mora ostati), psa pokličeš in pripneš in zahtevaš da gre mirno mimo (pes mora v končni fazi hodit na popuščenem povodcu - ampak v začetku to ne bo prišlo kar samo od sebe), etc. Ma težko je napisat, to bi ti mogla povedat, ker je pri vsem tem pomembnih veliko detajlov. Če nisi siguren v psa, ga ne spuščaj brez dolgega povodca (ob cesti pa ga imej izklučno na kratkem).  Če psa loviš in se dereš nanj brez učinka, si delaš veliko škodo... ::)

Drugače sem jaz moje (pa niso bili švicarji, ti me začuda zlo ubogajo), uporabila kako pest kamenčkov/peska (da sem psa zadela, ker z enim ga ne bi :) ), če se je delal, da ima selektivni sluh... tako da vidi, da imaš kontrolo nad njim tudi če ni na štriku.
Tudi moji dve sta že kdaj dobili povodec v... Kamorkoli sem ju pač zadela :o.

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
@matej80

V soboto smo na "splošni" razstavi. Sicer sem očitno prijavljen tudi na specialko (ker sem mislu, da je prijava popolna po plačilu, ampak je očitno že prej  :P; samo ne vem če bo dovolj €)

Čeprav mislim da bo s5 sodnica rekla "Big dog with small body"  ::) Glista dobi 800g briketov oz. kilo tristo mesa pa pridobiva maso počasi ko dahauc  :P



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Peter, če prijaviš na razstavo moraš plačat ne glede na to ali prideš ali ne... Saj ti to vedno piše na prijavnici... :-[ Pridem dopoldne navijat :)!

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


mi2ni3

  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 0
  • Pes: edini, ki te je vedno vesel ko prideš domov
Kdaj bodo švicarji v soboto na vrsti?
Mr.Globus koliko je tvoj pes težek?
Apollo koliko sta težki tvoji psici?
Se vidimo v soboto! ;)



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Če misliš dopoldne - takoj ob 10h. Če te zanima specialka-žal ne vem, ker še ni razporeda. Nuba ima 58 kg, Diva jih je imela pa dober mesec nazaj 47 kg.

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


AIKA B

  • *
    • Prispevkov: 211
    • Točke: 0
  • Aika, Fear, Envy
Kdaj bodo švicarji v soboto na vrsti?

Dopoldne kot je že povedala apollo so švicarji na vrsti prvi, na specialki pa tudi saj sodnica sodi samo švicarje  ;).

se vidimo in lp

Katja

Fevy's kennel - chinese crested dog
http://fevys-kitajski-goli-pes.weebly.com/


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
To je res Katja, ampak glede na to da bo na specialki okrog 20 švicarjev, lahko da si bomo ring delili še s kakih drugim sodnikom/pasmo :P. Upam, da bo objavljena statistika... 8)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


AIKA B

  • *
    • Prispevkov: 211
    • Točke: 0
  • Aika, Fear, Envy
To je res Katja, ampak glede na to da bo na specialki okrog 20 švicarjev, lahko da si bomo ring delili še s kakih drugim sodnikom/pasmo :P. Upam, da bo objavljena statistika... 8)

Še nekrat za vse ki bi si radi ogledali švicarje na specilaki. Bodite točni ker bodo švicarji prvi na vrsti saj sodnica sodi samo švicarje in si ringa NE deli z drugim sodnikom  :P.

lp

Katja

Fevy's kennel - chinese crested dog
http://fevys-kitajski-goli-pes.weebly.com/


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Apollo, površno berem  ::) Upam da bom kje spraskal zadnje evrčke. In pol se ljudje čudijo, da je Kal "hrtek"... ni čudno če pa sva študenta z omejenim budgetom  :P

Kal je imel pred 14 dnevi 50kg. Počasi nabira kliažo - od oka nekje 5kg v zadnjih 4 mescih.



dolcearca

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Pa menda ja ne že ob petih....  :-[ Upam, da bom lahko šla iz "strateške delavnice" pravočasno....  >:( >:(

Arcina spletna stran
http://www.swissyarca.com


matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Hahaha, Mateja- veš kako se to naredi, listo prisotnosti podpiši takoj na začetku, potem pa te ne bo nihče več pogrešal  :P.

Meni osebno je dovolj že to, da vsaj vem, kdaj smo na vrsti (ne glede na 15 min običajne zamude), ker je pa res brezveze pridet, pol pa izveš, da sta še npr. 2 uri do sojenja svoje pasme.

Z Valom se že pripravljamo in veselimo ringa...

lp



matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Čestitike vsem švicarjem za lepe rezultate na ljubljanski razstavi in sobotni specialki!

Val je tokrat prejel r.CAC v razredu odprtih, po sodničevi oceni naju je "nesel" previsoko nošen rep v gibanju, vsak dan kaj novega izveš o svojem psu ;).

Še ena skupinska in "družinska" slika.

lp

Matej



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Imeli smo se super :o (Breda je celo zrihtala borovničke za nazdravit ::) - hvala!). Z rezultati pa smo itak zadovoljni, saj bolje skoraj ne bi moglo bit :D. Diva je postala mladinska klubska prvakinja za 2010 in Nuba klubska prvakinja za 2010... 8) Glede na močno konkurenco (če kdo ne ve - v ringu so bile med drugim tri prvouvrščene psice s svetovne razstave ;)), takega rezultata nisem pričakovala, saj je bilo možno prav vse. Med samci je naziv klubskega prvaka za 2010 odnesel Klark, ki je prejel tudi BOB :).

Hvala tudi vsem, ki ste prišli navijat :P. Se vidimo spet na kaki razstavi :-*!

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Ja in naše slavne borovničke je sprobal tudi profesionalac Nicolas iz Brazilije, spil jih je kot sok, verjetno je bolj navajen močne ruske vodke, hahahaha. Super je bilo pa res, prav luštno.



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
po sodničevi oceni naju je "nesel" previsoko nošen rep v gibanju, vsak dan kaj novega izveš o svojem psu ;).
Se strinjam s sodnico. Res ga nosi malo visoko :P. Je pa Farao precej bolj masiven od Vala in verjetno je to tisto, kar je bilo glavno za odločitev ;). Za moje pojme ne najboljšega gibanja, vsekakor pa zelo kvaliteten samec.

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


MUNDUS

  • *
    • Prispevkov: 2.081
    • Točke: 0
  • Mond & Isis
Čestitke vsem :)

Neca tvoji dve punci pa itak razturata :D Škoda da vas nisem mogla gledat, ste bili na žalost v ringu predaleč pa se je slabo videlo do tja.

Lp


Nici

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Čestitke vsem! 8)

Moram reči, da je bilo super in se že veselim naslednje razstave! :P :)



klemn007

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Oj,

vam prilepim še dve zimski sliki od Lomi, sedaj ima že dobrih 10kg in slabe 3 mesece.

LP





Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Nam so pa s5 rekli da "he needs more substance"  ::) Tako da dokler ne bo dovolj rejen za sodniške oči nehamo z razstavljanjem (če bo sploh kdaj tolko  ::))

Drugače se mi pa zdi zelo nefer, da se sodnik že takoj na začetku zapiči v "pretirano suhost" in ne pusti psu niti pokazat gibanja, ampak enostavno poči 4 in "thankyu very much". Ne vem zakaj obstaja sploh kategorija do 18M, če pa se pričakuje pri 13mesečniku težo in nabitost odraslega psa. Kal ima zdaj 50kg, pričakujem da več kot 65 ne bo imel - kar pomeni 1kg na mesec do dveh let. Za moje pojme čisto zdrava, počasna rast.

Ampak očitno razstave in logika ne pašejo skupaj  8)



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Peter ne se sekirat :). Full mi je žal, da se nista prišla še popoldne pokazat. Ker si ga zelo lepo naučil stat :-*. Pa hotla sem ga malo bolj poslikat, ko ne bi bilo take gužve :-[. Žal je dostikrat tako, da določeni sodniki želijo na razstavah nekaj več mase (kot je včasih rekel Uroš-hočejo debele pse). Niso pa vsi taki. In ker si imel Kala bolj na spodnji meji s težo do sedaj, bo trajo nekaj časa, da se bo bolj nabil. Pa še velik je, kar že avtomatsko pomeni, da se bo dlje časa "delal" :P. Ampak ni panike-ne ga pitat zaradi razstav. Bodi pa brez skrbi, da bo tam po drugem, tretjem letu še prehitro pridobil maso ::).

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si