Veliki švicarski planšarski pes [Grosser Schweizer Sennenhund,Great Swiss Mountain Dog]

Chantall · 516915

1x2xx3xxx

  • Gost
Naši malčki so danes dopolnili 16. dan starosti. Počasi odpirajo učke, se postavljajo na nogice, cvilijo in predvsem pridno papcajo :) SAMČKI SO ŠE NA VOLJO!!
Farris star teden dni

Flint (16 dni)

Finn (16 dni)

Frane (16 dni)

Farris (16 dni)


Več slik KLIK
Več informacij na [email protected] ali na telefonu: 070 839 030

Lep večer vsem skupaj, Urška



1x2xx3xxx

  • Gost
Naši malčki!! :) Nekaj jih je še vedno na voljo.

Photo by: Mateja, Stisnprtisn! studio
Lep dan, Urška



1x2xx3xxx

  • Gost
V našem leglu so spodaj slikani samčki še vedno na voljo!
Flint

Farris- išče razstavni dom!

Finn

Frane

Malčki živijo v družinskem okolju, se navajajo na hrup, crkljajo v naročjih... :) Več slik na mojem fb profilu (Urška Molnar)
Več informacij na: 070 839 030 in [email protected]

LP Urška



Bilibo

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Lep pozdrav vsem pesjanarjem, še posebej ljubiteljem Velikih švicarjev. Z Bilijem se pridružujema vašim vrstam. Zdaj je že tri leta in tukaj je nekaj njegovih fotk :
http://www.mojalbum.com/mirov/bili Pri branju vaših izkušenj in vprašanj, vidim, da se ne razlikuje od ostalih  ;). Dodajam samo to, da se stanje pri tej starosti "normalizira"...




Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Dobrodošel na forumu... :) Od kod prihaja tvoj Bili?

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Bilibo

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Zdravo.  Bili je iz Škofje Loke , no okolice...  Foter bi naj bil od "Swiss Star".
Lp Miro



Bilibo

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Malo sem prečekiral : V sorodstvu je z Brino  (Nexi) od Vide... tretje  leglo.



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
To je od Taše leglo? Taša×Jonathan from Swiss Star? Ali Taša in samec, ki ga imajo doma (in je Jonathan njegov foter).

Ima rodovnik ali ne?

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Bilibo

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Tašin in Jonatanov z rodovnikom  8). Tom je "stric" ali nekaj takega...
Moram naložit v album nekaj svežih fotk...



Bilibo

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0

Za vse, ki mislijo, da samo njihov pes dela škodo  ;D - dva taka pilota sta šla v "raziskovalne namane"...  >:(
Kot sem že omenil, potem se "narava" umiri in zanima ga samo še pecivo...  ;)
http://www.mojalbum.com/mirov/bili



Tara Swissy

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Živjo!

Domov smo 1.7. pripeljali psičko Taro. :) Se pravi, da jo imamo doma tretji dan in moram reči, da zaenkrat sem nad njo kar navdušena. V dveh dnevih se je naučila spati zaprta v pesjaku (ponoči spi še v moji sobi na tleh, verjetno bo sedaj lahko že zunaj, bomo videli kako bo šlo danes), nosi ovratnico in celo uboga, ko ji rečeš, da nečesa ne sme.. No vsaj večinoma. :) pač je še kužek.

Na žalost nisem imela časa prebrati celotnega foruma in upam, da se vprašanja ne bo ponavljala in sicer:

1. Ali je normalno, da veliko kolca? V tem času, ko je pri nas, sem jo slišala kolcati kar 4x. Meni se zdi veliko...
2. Pri katerih mesecih lahko psičko damo sterilizirati?
3. Pri katerih mesecih jo lahko začnemo šolati v pasji šoli - mislim na osnovno šolanje (ne vem kako se temu pravilno reče).
4. Kolikokrat na dan jo je najbolj optimalno hraniti in koliko? (Vzreditelji so nam naročili, da 3x na dan po eno pest briketov, ki so nam jih oni dobavili, ker naj bi bili zelo dobri, ampak sem prebrala, da ne sme preveč jesti, ker potem prehitro raste...).
5. Kdaj jo začnemo voditi na sprehode? Za enkrat ne mara povodca (ovratnico ima gor vedno in je ne moti), oz. tega, da bi jo usmerjala kam mora.. Gre pa za mano kamorkoli grem. Aja, živimo v hribih, tako da težko najdemo ravna tla... Poleg tega jo bomo morali bolje paziti, ker je včeraj skočila tako iz kakega pol metra višine in bi me skoraj kap, ker vem, da je to zelo slabo...  :-\

Če imate kakšne nasvete prosim povejte. Švicarje imamo prvič, smo pa prej imeli, odkar pomnim, nemške ovčarje.

Hvala in lep pozdrav,
Anja



LacenS

  • Gost
Sicer nimam švicarskega planšarja, ampak slabe 3 mesece staro šnavcerko, tako da upam da vseeno lahko pomagam :)...
1. Mojo tudi zelo pogosto kolca, ampak s tem naj ne bi bilo nič narobe in bi naj minilo ko malo odrastejo
2. Eni zagovarjajo sterilizacijo pred prvo gonitvijo drugi kasneje...Jaz osebno bi dala vsaj eno gonitev skozi, je pa zagotovo najbolje da se pogovorite z (dobrim!) veterinarjem. naj vam obvezno razooži prednosti in slabosti, sterilizacije nasploh ter sterilizacije pred prvo gonitvijo. Če vam bo navedel samo prednosti ali zagnjavite ali pa raje pojdite do drugega veterinarja. Je pa ogromno napisanega na to temo na tem forumu, sosednjih ter spletu.
3. Jaz že s psičko hodim v šolo in tudi vam priporočam čim prej. Trenutno delam na pravilni igri in osnovah klikerja. Vse šole nimajo poletnih tečajev, tako da če ne prej jeseni zagotovo. Najpomembneje je da vas naučijo kako delat s psom, kašne zahtevnejše vaje pridejo kasnene. Pa peljite ga na čim več različnih krajev.
4. Mladiča hranite nekje 4x na dan, kasneje 3x, ko pa pes odraste pa 1-2x(2x bi naj bilo bolje). Glede količine...poglejte okvirno navodila na vreči briketov in razdelite na več obrokov. Če dobi veliko priboljškov malo manj. Potem pa boste videli, je predebel, presuh in ustrezno prilagajajte. S katero znamko pa hranite?. Pa verjetno mu v tej vročini ne bo pasalo toliko jest(vsaj moja bolj malo jé).
5. Lahko že zdaj. Samo krajše 15-20 min, lahko večkrat na dan(2-3x). Če je varno(da ni cesta itd...) je lahko mogoče na začetku brez vrvice, ker se vas bo tako držal, oz. še boljše da vrvico vleče za seboj in se je bo postopoma navadil. Mu pa sprehode naredite čim bolj zanimive. Se igrajte z njim, tekajte, "spodbujajte" vsakič ko pride do vas na veliko pohvalite in priboljšek...če kaže da ima dovolj ga raje nesite!, ker ni dobrompretiravat, pa še sprehodi se mu lahko zamerijo...lahko kupite sledni povodec(10m), ga vleče za seboj in če gre predaleč, ali kaj ni ok, ga pohodite. Potem boste pa počasi videli koliko lahko...
sicer pa si o vzgoji preberite še v drugih temah in še boljše če imate že zdaj možnost it v šolo, ker so prvi meseci kar pomembni. Je pa tudi odvisno kakšne želje imate glede dela s psom in kaj od njega pričakujete.
Glede hribov in stopnic pa jo poskusite čim bolj pazit, sploh ker gre za velikega psa. Mogoče jo na sprehode peljite kam drugam(kjer je bolj ravno) pa še vožnje se bo navadila.
Upam da sem kaj pomagala :)
Lp
P.s. nisem niti približno kakšen strokovnjak na tem področju, tako da če sem kaj narobe svetovala me prosim popravite



Tara Swissy

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Hvala za odgovore...

Pri nas mislim, da je samo eno kinološko društvo v bližini, če se ne motim, v Trebnjem, pa še to je 25 min vožnje od nas... :) Ampak smo se odločili, da jo peljemo, ker je pri nas pes večino časa odvezan in mora biti poslušen... :)

Ja, povodec ji že sedaj dam gor (na slikici se vidi, da ga prenaša naokoli), ampak ne mara iti tja kamor jaz hočem, da gre. Ampak samo, če je povodec gor. :) Lepo pa počasi... Imamo jo šele tri dni in je pokazala že sedaj veliko napredka. :)

Upam samo, da ne bo problemov s kolki oz. okruški, ker smo imeli enkrat takega nemškega ovčarja in se mi je zelo smilil in ni bilo prijetno ne zanj ne za nas...  :-\

Ampak pri obeh, očetu in mami nimajo problemov, sem ju spoznala osebno in sta res cukra od psov. Sploh oče je impresiven, po mojem mnenju (pes na kvadrat)... Še vseno me skrbi, ker menda očeta še niso dali pregledati za kolke, samo je star, se mi zdi, da že 5 let, tako da bi se že pokazalo... Sta pa oba potomca zelo uspešnih psov... Upam, da bo v redu... Uf uf uf...  :-\



Tara Swissy

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Lep pozdrav vsem pesjanarjem, še posebej ljubiteljem Velikih švicarjev. Z Bilijem se pridružujema vašim vrstam. Zdaj je že tri leta in tukaj je nekaj njegovih fotk :
http://www.mojalbum.com/mirov/bili Pri branju vaših izkušenj in vprašanj, vidim, da se ne razlikuje od ostalih  ;). Dodajam samo to, da se stanje pri tej starosti "normalizira"...


Živjo!

A Bili je imel na začetku še roza nosek? Od naše nosek je še roza na enem delu, pa sem nekje prebrala, da bi moral biti popolnoma črn. Verjetno ne bomo hodili na razstave, nikoli se pa ne ve  ;)



LacenS

  • Gost
še to...:)
Moja je bila prve 3-4 dni še nekoliko prestrašena kar se tiče novih situacij, ljudi...nekje 5 dan pa kot da bi bil drugi pes, samozavestna na polno :)...Tako, da ji dajte čas, tudi da se vsaj malo naveže na vas. Potem pa čim več novih stvari spoznat.
Kar se pa tiče povodca. Moja ga tudi ni marala, ko sem jaz hotela v eno smer ona v drugo. Načeloma bi naj šlo tako, da ti  začneš teč v drugo smer in ti potem res sledi, samo  na 2 metrskem povodcu to pač ne gre in v vseh situacijah tudi ne. Takrat vztrajajte pri svojem, mora vam sledit kamor greste. Ko pa je pridna pa ji dovolite kako stvar-recimo da kaj povoha. Pa ne dovoliti vlečenja. Ko se vrvica napne, se ustavite in čakate tako dolgo, da jo popusti. Takrat pohvalite in priboljšek(tako me vsaj učijo v šoli).
Kolki bi pa naj bili nekaj dedni nekaj pa tudi obremenitve pa prehitra rast se mi zdi?
Glede nosa pa ne znam svetovat.
lp



Tara Swissy

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Ja moram reči, da imamo kar srečo in se je hitro navadila par stvari... Boječa ni pretirano, ampak se mi zdi, da mogoče še ni čisto sprejela, da je tu doma. Pa saj se nikamor ne mudi. :)

Danes smo imeli prvo cepljenje (vem pozno, ampak je bila taka situacija, da se je vzrediteljica močno poškodovala in ni mogla jih peljat) in čipiranje in je samo pri čipiranju malo pojambrala in to je bilo to, sem bila ponosna na njo še pa še. :)

Aja, kar se povodca tiče... Ne vem, če je dobro, da tečem, glede na to, da ne sme tečt... Hvala za nasvet, bom poskusala nekako uskladiti...

Uf uf uf, bo še veselja  :)



LacenS

  • Gost
 ;D
Verjetno če malo teče ne bo nič narobe?
Sicer pa so bili meni prvi dnevi najtežji. Verjetno je to da še se morajo navadit in sprejet da so tu doma-kot ste rekli.
Pa če se vam da malo bolj ukvarjat s psom, priporočam kliker, jaz sem ful navdušena, psička pa tudi :D.
Sicer pa veliko veselja s psičko!!!  :o



Tara Swissy

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Včeraj zvečer in danes se je že videlo, da je precej drugačna kot prvi oziroma drugi dan... Konstantno je pod nogami in grizlja v noge (nisem prepričana kako se naj odzovem... načeloma ji rečem, da ne sme in ji dam raje igračo, samo to pomaga točno pol minute). Grize tudi med igro, seveda roke. Ne vem ali je to samo igranje in bo minilo ali je to znak kakšne agresije in je treba to zatret v kali... Kakšen nasvet?  :)

Hvala in lp.



LacenS

  • Gost
Zdaj se spet jaz oglašam, ki imam psičko komaj mesec dni od prej pa skoraj nič izkušenj  ;D...
zdaj če je to znak agresije ne vem (mislim da ne), je pa zagotovo neprijetno....
teorija se mi zdi gre nekako tako :):
prvo psičko naučiš kaj pomeni "ne" (ali pa kakšna druga beseda), to je pri meni že tako prvi dan ugotovila-ne pomeni pa to da vseeno ni preizkušala, zato moraš bit dosleden...
potem pa ko grize(ljudi) rečeš strogo ne in ignoriraš(greš stran, je ne gledaš, jaz sem včasih šla na posteljo, ker sama ni mogla gor skočit) in če si res dosleden bo čez čas bolje...
Če pa je recimo zagrabila nogavico ali hlače, pa sem "ne" rekla res zelo glasno, da sem jo presenetila in je spustila, potem pa ignor...
Ko pa grize pohištvo itd...pa ravno ignorirat ne moreš, potem pa je pri meni deloval strogo "ne", če ni spustila sem šla do nje in se postavila v pozo "kreganja"-da se skloniš nad njo in pokažeš prst, ko je nehala pa sem ji dala kaj drugega za grist.
Zdaj "ne" deluje v vsaj 95%, ampak to ne pomeni, da ko me ni zraven pa ne bo grizla, ali pa šla v sobo kamor ne sme...
Nekje na forumu je nekdo predlagal, da jo "ugrizneš" nazaj, samo to pri moji ni delovalo...Če sem jo "ščipnila" sploh ni reagirala, prav ugriznit pa je res nisem nameravala :D...
lp



Bilibo

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Anja zdravo. Komaj zdaj sem prečekiral forum. Glede roza smrčka - nekaterim potemni zelo hitro (do prvega leta), Bili pa je kar dolgo potreboval...mislim da celo dve leti. Mogoče je odvisno tudi od temperature (letnega časa). Grizljanje ? Meni to deluje čisto normalno in prav si reagirala z igračo. Je pač dojenček in treba se je z njo ukvarjat. Bili še zdaj uporablja grizljanje (nežno) kot pozdrav , igro in kot izražanje nezadovoljstva (bolj ščipanje) zaradi prevelike dominacije pri igri. Sem pa opazil pri nekaterih drugih švicarjih, da počnejo enako. Sprehodi naj bodo od začetka kratki in res se izogibajte "stopnic". Tudi spusti niso dobri pri odraščajočem švicarju. Pozorni morate biti na hrano, ki je "predpisana" od vzreditelja (srbenje, kraste, driska,...) Strinjam se z članico Apollo glede prehranjevanja in od nje bodo prišli najboljši nasveti . Včasih so nekateri briketi "premočni" in pes prehitro rase. Želim ti veliko veselja s Taro.
Miro



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Luštne zverinice!

Polagam pa na srce, da se temeljito pozanimate o sterilizaciji, ker ni vse tako lepo in enostavno kot opevajo in je potrebno vedeti, da so možne tudi negativne posledice. O tem je na forumu že veliko napisano, celo svojo temo ima kastracija/sterilizacija.
Na brzino pa samo tale dva linka. Da se ne bo bralo, da sem apriori proti kastraciji. Nisem. Sem pa za zavedanje vseh možnih negativnih posledic in preudarno izbiro, če je kastracija res neizbežna in potrebna.
http://dogtorj.tripod.com/id79.html
http://www.naiaonline.org/pdfs/LongTermHealthEffectsOfSpayNeuterInDogs.pdf

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
čara, S/K je ena najlažjih operacij. Res pa eni predlagajo pred prvo gonitvio pri psički, drugi, ko že odraste.

Bilibo, luštno pasjo zverinico imaš :)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
aska-vsak poseg ima tveganja in zame noben poseg ni lahek, že zaradi same narkoze in se s tvojo trditvijo nikakor ne morem strinjat. Saj pravim, nisem apriori proti kastracijam, nisem pa tudi, da se kastrira vse povprek in brez premisleka.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Bilibo

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Moje mnenje glede teh posegov : če sem nabavil psa z rodovnikom , mu sigurno ne bom ničesar odrezal ali  ga na kakršnikoli (lepotni) način "sfriziral" - z izjemo nujnih zdravstvenih operacij... Pa tudi njegovih prirojenih nagonov (vedenja) mu nebom prešolal, razen če bi bil nevaren za okolico. Mogoče je fajn, če imaš poslušnega "robota" , ki mogoče še obvlada poštevanko  :) , samo to ni pes. No, zato imam švicarja... in ne rabim hodit v cirkus.   ;)
Lp Miro



Zemirah

  • *
    • Prispevkov: 177
    • Točke: 0
So Švicarji lahko zunaj pri teh temperaturah? Govorim spuščeni okoli hiše.



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Če mogoče kdo išče (ali pozna koga, ki išče) psičko kvalitetnih staršev in bi ga zanimalo solastništvo :):
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=12880.msg519036#new
naj me prosim kontaktira 8).


Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si



Miha10

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Pozdravljeni

Jaz imam eno vprašanje za vas ki se razumete na to pasmo ali ste pa že samo lasniki teh lepotcev.Ali so ti psi primerni za na verigo in če ne, zakaj ne?Nisem noben začetnik,smo imeli že kar nekaj psov in sem izkušen,tako da to ni problem.Vem za tiste standardne odgovore,da pač noben pes ni za verugo,ker so omejeni in naj so svobodni pa to..to vse vem,je pa tu še posebej pri tej pasmi to izraženo? Hvala za odgovore :)



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Oprosti, ampak rekla bom samo eno stvar.. Psa na verigi ima lahko vsak, za to niso potrebne nobene izkusnje. In ce si imel prej ze xy psov na verigah se ne pomeni, da si izkusen.  Ker vsi vemo kaksno zivljenje imajo verigarji.. ::) :-X

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Miha10

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
No to da je bil pes na verigi me ne naredi izkušenega ne,kar me naredi izkušenega je desjtvo da delam z psi že 25 let,oz.jih imamo doma pač,imeli smo od nemškega ovčarja,rotwailerja,nemškega ptičarja,...tako da vsakodnevno delo z različnimi pasmami,to je to kar me naredi izkušenega..