Obstaja taka pasma?

Inanna · 6218

Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
: 24 September 2010, 20:54:11
Danes, med pogovorom o psih, je sodelavka trdila, da obstaja pasma psov, ki mora imeti dlako popolnoma čez oči. -> Ker, če je nima, potem lahko oslepi, je trdila ??? Meni res nič jasno ::)
Seveda sem vprašala katera pasma naj bi to bila (jasno, ni imela pojma), ker je kar nekaj takih s podobno frizuro...ampak za tako pa res še nisem slišala niti nikjer zasledila. Mnogo razlogov proti predolgim dlakam čez oči pa že kar nekajkrat in bi prej lahko trdila ravno nasprotno. V bistvu sem tudi hotela, a ni imelo smisla. Ker se je zelo zavzela za to, sem bila potem raje tiho, ker morda pa res ne vem, sploh, ko ji je pritdil še sodelavec ???
Me je kar malo sram s takšnim vprašanjem, ampak se moram prepričat :-[ 
Poznam nekaj lastnikov šnavcerjev in bradatih ovčarjev in vem, da imajo kar lepo skrajšane te dlake. Pri bolj dolgodlakih psih pa celo čopke delajo :)
Torej, poznavalci, kako je s tem? 8)



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 24 September 2010, 20:57:02
Briard je ena taka pasma ;)



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 24 September 2010, 20:57:38
Da oslepi, če preveč ven vidi? :o Zakaj že?


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 24 September 2010, 21:09:43
V temi o briardih je Dersire tole napisala, če bi se to nanašalo...
"Ne vem, kakšne težave z očmi misliš. Težav z vnetji nimajo (čeprav je kar razširjena govorica, da dobi briard vnete oči, če mu porežeš dlako okrog oči). Se pa pojavlja pri njih bolezen CSNB (nočna slepota). Sedaj že obstajajo genetski testi, s katerimi se določi, kateri pes je nosilec ali pa je bolezni prost. Tesa in samec imata oba pregled in sta prosta nosilcev te bolezni "
Vidim, Sasha, da ste ga vi imeli :)
Ampak v bistvu bi morala jaz še pripisat, da naj bi šlo manjšo-srednjo pasmo, po opisu sodelavke sodeč, briardi so precej večji. Pravzaprav je rekla: "ma, ene tolk velik k stol (40cm plečne bi ocenila tisti stol ::) ) pa kosmat, sej ga nisem nikol v živo vidla" :D


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #4 : 24 September 2010, 21:19:05
Ja, mi smo jo imeli ene 19 let nazaj.. Ne vem, pri naši sem opazila, da jo je ful motilo, če sem ji umaknila dlako z oči. Se pa nisem poglabljala v te zadeve, tako da mogoče niti ne drži..čeprav nam je vzrediteljica rekla, da ji ne smemo strič dlake..



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #5 : 24 September 2010, 21:35:36
Bobtail naj bi imel občutljive oči na svetlobo in naj bi mu zato dlaka padala čez oči.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 25 September 2010, 09:17:12
Pa so občutljive oči posledica prekritosti z dlako? Ker mladiči nimajo tako dolge dlake(sodeč po slikah), torej se pojavi kasneje? Ali naj bi bilo tako prirojeno?
Bobtailko imajo v moji bližini in ji delajo čopke, morda pa ne vejo... :)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #7 : 25 September 2010, 09:21:57
Za bobtaile sem tudi jaz slišala, da se jim teh dlak ne sme strižti zaradi občutljivosti oči, ker naj bi jih dlaka ščitila.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 25 September 2010, 09:29:26
Je lahko tudi to, da ko ima dolge so ČEZ oči, če strižeš pa lahko lezejo v oči in jih dražijo? Ko sem imela frfru je bilo zelo moteče ;) (malo za šalo, malo zares)
Sej pravim, videvam eno bobtailko s čopki :) Ali lastniki ne vedo ali pa morda ni tak problem, sploh, če je navajena od majhnega... Je pa zelo zelo urejen in lep pes.


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #9 : 25 September 2010, 11:22:57
Jaz sem slišala za Pulije, da lahko dobijo vnetje oči, če imajo preveč skrajšano dlako tam.  :)

Aja, pa glih kot stol so veliki. ;D :D



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #10 : 25 September 2010, 12:08:18
kolikor jaz vem, je vsak pes, ki je od malega navajen na odprte oči, brez problemov, ne glede na količino dlak okoli oči (saj oči so oči, ne glede na pasmo). Se pravi, da ima večino časa čopke. Drugo je neprimerno postrižena dlaka okoli oči, ki potem sili v oči in jih dejansko lahko poškoduje. Če pa ti psu, ki je imel celo življenje pokrite oči, naenkrat opreš, pa  je normalno, da bodo oči reagirale in zaradi vdora prevelike količine svetlobe bo prišlo do okvare. Tako je bilo z našo mešanko s tibetanskim terierjem. Je imela dlakice celo življenje preko oči, na stara leta je zaradi alergije izgubila skoraj vso dlako po glavi in posledično je začela pospešeno slepeti.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


MANDY

  • Gost
Odgovori #11 : 25 September 2010, 17:52:43
Ja kakšni psi pa potem pridejo na svet, z dlako čez oči  :'( ??? ???. Neumno vprašanje dlaka zraste pri recimo šestih-sedmih mesecih in pes do takrat ni oslepel  ;), ma ja mogoče pa ne gleda do takrat  :-[. So pasme pri katerih zraste dlaka čez oči in večina psov nosi čopke, špangice. Se pa najdejo tudi takšni kužki, ki ne marajo frizure pol pa pride v poštev poletna frizura al pa kar naraven videz. Strinjam se s Felino glede vzroka za slepoto.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 25 September 2010, 18:17:43
Jaz se tudi strinjam s Felino. Ker ta drastična varianta, da oslepijo, če ni taka frizura, mi je bila nekako za lase privlečena. Preveč črno-belo, sploh, ker ponavadi mladiči res še nimajo tako dolge dlake. in zraste kasneje. Po tej logiki bi oslepeli že pri 2 mesecih oz. bi se jim zelo poslabšal vid, preden bi dlaka zrasla :D
Seveda je pa povsem možno, da po daljšem obdobju z dolgo frizuro čez oči, le-te postanejo občutljive na zunanje dejavnike. Kot, če bi mi nosili od malega sončna očala non-stop in jih potem po večih letih sneli, verjetno bi bilo prav tako mučno za oči.
Kot sem rekla, ta sodelavkina trditev mi je bila nekako nelogična, Mandy. Nimam pojma, kako si je ona to zamislila, saj razložiti tudi ni znala... ???


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #13 : 25 September 2010, 19:28:49
Ma, to je tako kot kost ona, ki v glavo raste in kot po surovem psi agresivni ratajo  ;) Večina ljudi ob vsakem psu, ki ima dlako čez oči pametno reče "a, to so pa uni, ki oslepijo, če jim dlako postrižeš"  8)  Tud dvomim, da bi pes kar oslepel, če bi mu po dolgih letih ostrigli okrog oči. Sej je do sedaj moral nekak gledat, videt čez,  tist šop dlake pa res ne dela tako velike sence. Sej so psi prilagodljivi, čeprav na stara leta, ko pa itak vse že peša, pa verjetno to res pripomore k nazadovanju očesnih bolezni.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #14 : 25 September 2010, 22:36:36
S to dlako čez oči je tako, da je to čisto navadno mučenje živali (quelzuht, kot pravijo nemci) in je izključni razlog za to nečimrnost ljudi, ki si zmšljujejo bedaste standarde :'(.
NOBEN divji kanid, niti v najhujši sibiriji ali puščavi, kjer sonce bije nima dlake čez oči za zaščito  8).
Je pa res, da če ima en pasji revež zaradi standarda enih bednih kreatorjev pasem  več mesecev ali let oči pokrite s kupom dlake, ima seveda potem probleme, če te degeerirane oči nenadoma obsije polna svetloba (res lahko tudi oslepi)  :'(.
Tudi ljudje ali druge živali, ki so iz nekega razloga daljše obdobje v temi ali polmraku, potem rabijo dalj časa, da se oči prilagodijo svetlobi. Če je to bilo zelo dolgo, morda tudi nikoli  :-X.
Enako je res,da vse te čudne nenaravne dlake, ki jih morajo prenašat nekatere pasme lahko rastejo tja in tako, kot naravno nikakor ne bi smele.
Smo pač ljudje ne bedne kreature, ki očitno uživamo, če maltretiramo svoje t.i. prijatelje  >:(. Vse za EGO  ::).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 26 September 2010, 10:49:44
Deteljica in Nika, podpis :)
Ja, ljudje smo pač taki (no, ne vsi)...


delfinčika

  • Gost
Odgovori #16 : 26 September 2010, 11:40:48
Pomoje je to tako, kot pri ljudeh.
Npr. Če si ti ne vem rečmo več kot polovico življenja v temi in nikoli nisi videl niti  malo svetlobe, potem pa te kar naenkrat vržejo na sonce, je tudi možnost, da oslepiš (pomoje).

Drugače se pa strinjam z deteljico in Niko.