Ptičja gripa in briketi

Sammy · 6694

Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
: 15 Februar 2006, 20:13:07
To se bo morda komu zdelo paničarjenje, pa kljub temu. Pred nekaj 10 minutami sem slučajno slišala prispevek v Dnevniku, kjer so govorili o tem, da lahko vse skupaj privede tako daleč, da bodo morali odpuščati delavce, ker bo ali tako majhno povpraševanje po perutnini ali pa se bodo okužile tudi živali (perutnina) namenjene za prehrano. Pojavilo se mi je vprašanje, a je sploh znano, od kod se uvaža meso, ki ga uporabijo v briketih in ali je potrebna pri tem previdnost. Če recimo meso za xy brikete (ali drugo pasjo hrano) uvažajo iz Turčije, jaz recimo teh briketov ne bi več kupovala.
Temo odpiram zato, da bi se morda naredil seznam potencialno nevarnih briketov v tem času, če se seveda da kje izbrskati, od kod je meso, ki ga uporabijo pri teh in teh briketih.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 15 Februar 2006, 20:26:52
Psi se menda ne morajo okuziti s pticjo gripo ..



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #2 : 15 Februar 2006, 21:22:03
S ptičjo gripo se lahko okužiš (člevek) samo v stiku s svežim mesom, iztrebkom...večina cenejših briketov pa ima v sebi približke perutnine ali pa dobro obdelano perutnino. Dvomim, da kje dajejo res surovo vse not. Če pa že za znamke ki se uvažajo iz turčije... ne vem  :-[

Me bolj zanima kako je npr. s piščančjo frakcijo? Kolikor sem jaz razumela je to surovo mleto meso.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #3 : 15 Februar 2006, 21:56:20
Sammy.... okužba z briketi je zelo malo verjetna če ne celo nemogoča. Preden dobimo iz 'svežega' mesa brikete gre le to skozi kup procesov ki bi vsak tak virus sigurno uničili... mletje, kuhanje, sušenje, ekspandiranje ...

Če bi obstajala verjetnost za prenos virusov preko briketov bi obstajal veliko večji nadzor pri uvozu le teh ... mogoče bi puppa kaj več lahko povedala o tem kake so pri nas zahteve za uvoz briketirane hrane.
Mi pa je zadnjič povedala da mora biti pri nakladanju hrane v Veliki Britaniji prisoten tudi inšpektor oz. veterinar (sorry se ne spomnim točno)?

Lp, Črt



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 16 Februar 2006, 15:12:47
Nič se bat, v nobenih nam dostopnih briketih ni drugih piščancev kot taki ali drugačni ostanki od farmskih. In pri farmskih piščancih ni gripe ne v Evropi ne v Ameriki, od drugot pa ne vem da bi prišli kakšni briketi k nam. Sicer so pa na farmah taki varnostni ukrepi, da je lažje oropati banko, kot pa priti blizu hlevom s piščanci (je danes zapisal nek novinar). Pa če bi tudi slučajno v neke brikete predelali vso crkovino od "evtanaziranih" piščancev, bi bili v procesu izdelave prav vsi virusi zanesljivo uničeni.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #5 : 16 Februar 2006, 19:22:07
Moram priznati, da ste me potolažili.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #6 : 18 Februar 2006, 20:47:00
Mogoče tole ne spada sem pa vseeno, za dobro naših psičkov in nas vseh.
Kaj storiti, če pes na sprehodu zagrabi mrtvega ptiča?
Lp, Ines!



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #7 : 19 Februar 2006, 15:59:10
ali pa če pes poje vsak kakec ki ga vidi?



Lenny

  • *
    • Prispevkov: 971
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 19 Februar 2006, 16:04:28
Hm....Lenny je bila ob reki, sedaj vedno na fleksiju...smo jo pa peljali tudi tako, da smo jo lahko spustili in je prosto letala.
SAR- postavi vprašanje še v temo ptičja gripa (mislim, da je med aktualno :P)
*nastja* -psa imej privezanega in pojdita mimo kakca, če ga bo hotel pojesti ga povleci in reci "fuj" ali "pusti"...če bo še vedno jedel vse kakce ga zaloti med dejanjem (naj bo na vrvici) in ga okregaj ;) pri nas je to delovalo, sicer ni jedla kakcev ampak osmrkane papirnate robčke, ki jih ljudje odvržejo... >:( sem bla res jezna...sedaj pa samo rečeš "fuj" in spusti....
hm...zavili smo iz teme....tu se govori o mesu (morebitni ptičji gripi) v briketih ;)



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #9 : 19 Februar 2006, 19:08:56

SAR- postavi vprašanje še v temo ptičja gripa (mislim, da je med aktualno :P)

Hvala! ;D ;D ;D



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #10 : 20 Februar 2006, 11:43:03
Da ne odpiram nove teme zaradi tega,bom vprašala tukaj.
Kaj pa surovi rumenjaki,ki jih psi dobijo za lepšo in svetlečo dlako? V primeru,da je kokoš okužena,je okuženo tudi jajce? Naj za vsak slučaj jajce skuham ali...?

lp

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #11 : 20 Februar 2006, 14:57:57
Okuženih kur ni !!!!!!! okužijo se samo vodne ptice in v redkih primerih kokoši, ki pridejo v stik z vodnimi pticamo .. na primer, da jedo isto hrano oz. se skupaj hranijo, skupaj pijejo. Ptičja gripa se prenaša kapljično!!

No to sem zvedela iz ministrstva za zdravje  ;D v bistvu v šoli
pa sem silila v učiteljico, da če vidimo kakršnega koli mrtvega ptička, da nej pokličemo pač tja na št. 01/ ... (pozabla številko), pa me je nazmerjala, da navadni ptiči ne morjo bit okuženi (razen v primerih, ki sem jih navedla prej) in da če vidimo takšnega ptiča, pač ne kličemo  :D

aja pa še to, če kupujem jajca v trgovini, baje nekaj prej preverjajo če je okuženo ..

btw to sem samo slišala, tako da ne vem če je res!!



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #12 : 20 Februar 2006, 20:50:06
Včeraj sva bila na sprehodu skupaj z mojim najboljšim sosedom, ki hodi v četrti letnik veterinarske fakultete pa mi je zadevo razložil takole:
Zaenkrat imajo virus ptičje gripe samo vodne ptice in ostale zaenkrat ne pomenijo tveganja, ker mora virus najprej mutirati na ostale ptice. Potem bi moral virus mutirati še na pse, da bi bila okužba mogoča. Pri stikih z vodnimi pticami pa se pes lahko okuži, zato mi je odsvetoval sprehode ob ribnikih in potokih, ki jih je v naši okolici kar nekaj.
Jaz mu zaupam in me je s tem zelo potolažil.
Lp, Ines!



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #13 : 20 Februar 2006, 20:57:12
samo nečesa pa ne razumem, torej ali je okužena tudi voda, v tem primeru tudi ribniki in reke itd. ?? Zakaj??



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #14 : 20 Februar 2006, 21:07:42
Včeraj sva bila na sprehodu skupaj z mojim najboljšim sosedom, ki hodi v četrti letnik veterinarske fakultete pa mi je zadevo razložil takole:
Zaenkrat imajo virus ptičje gripe samo vodne ptice in ostale zaenkrat ne pomenijo tveganja, ker mora virus najprej mutirati na ostale ptice. Potem bi moral virus mutirati še na pse, da bi bila okužba mogoča. Pri stikih z vodnimi pticami pa se pes lahko okuži, zato mi je odsvetoval sprehode ob ribnikih in potokih, ki jih je v naši okolici kar nekaj.
Jaz mu zaupam in me je s tem zelo potolažil.
Lp, Ines!

ni to malo dvoumno? Najprej mora mutirati pri stiku z vodnimi pticami pa je že mutiral ali kako? Virus, ki je nevaren je samo eden H5N1, za drugimi oblikami zbolijo samo ptiči in niti ni nujno, da poginejo (H5, H7, H9).
Res pa je, da okužba pri psih zaenkrat še ni bila ugotovljena.

Ena teroija obstaja, da naj bi se najprej okužile tudi svinje, ker je DNK svinj in človeka izredno podoben, bi se H5N1 lahko prenesel iz domače perjadi ( v kolikor bo do okužbe le-te v slo. prišlo, kar mislim, da je 100% možno) na svinje, ker le-ta biva ponavadi "skupaj" in na to iz svinje na človeka. Ampak to je samo teorija, ki je malo verjetna, če pomislimo, da živi v manj razvitem svetu res vsa živina in perjad skupaj in da je ptičja gripa " na tržišču" že 2 leti.

Rinchy... jajca naj bi res trdo kuhali, ker je okužba tudi preko jajc mogoča. Zaenkrat pa okužbe domače perjadi pri nas še ni in se načelo še nimaš česa bati in zaenkrat lahko daješ še surovo.

Lp nina






search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #15 : 20 Februar 2006, 21:14:27
ni to malo dvoumno? Najprej mora mutirati pri stiku z vodnimi pticami pa je že mutiral ali kako? Virus, ki je nevaren je samo eden H5N1, za drugimi oblikami zbolijo samo ptiči in niti ni nujno, da poginejo (H5, H7, H9).
Res pa je, da okužba pri psih zaenkrat še ni bila ugotovljena.
Po mojem, če je H5N1 virus, s katerim je okužena vodna ptica in pride v stik s psom lahko pes zboli. Ali kako to gre?
Lp, Ines!



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #16 : 20 Februar 2006, 22:49:03
Naša genetska zgradba in zgradba psov se razlikuje in zato mora virus sprva mutirati v pravo obliko, da se bo lahko okužil tudi pes. H5N1 je nevaren človeku in pticam, ostalim zaenkrat še ne oz. ni znanih primerov okužb.


telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com