Problematičen pristop do psov

čara · 26570

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #30 : 23 Februar 2011, 09:38:59
Tery je bil fajni, čisto miren, nič vsiljiv, kar Bina tudi ne mara preveč. Včasih kakšnega psa niti ne opazi, ker je zaposlen z mišmi in vohanjem drekov. Me pa zna še kakemu psu odvleč ko cucka za sabo, navadno takrat, ko se tisti pes skriva za kakim grmovjem in ne vidim.  ;D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #31 : 25 Avgust 2011, 17:24:52
Bom kar sem napisala, čeprav ne sodi najbolj.

Torej, če je situacija taka: Majhen (ali pa velik) cucek se zaganja in bevska, vendar pa ni nevarnosti direktnega napada (privezan, za ograjo, ali pa reva, ki si blizu ne upa)....
Bina je vidno pod stresom, situacija ji ni všeč, najraje bi nazaj zaraohnela, ampak upošteva prepoved, pri zaprtih in privezanih na dvoriščih je niti spominjat ne rabim. Pri tistih, ki so prosti ali na sprehodu privezani je drugače, se moram dlje umaknit, ker jo precej bolj vznemiri.

Če je tak pes na sprehodu nekje, spuščen ali privezan in zganja kažin po domače. Naj ji rečem "poglej psa" in kliknem milisekund, ko pogleda psa in nagradim? V upanju, da bo s časom prišlo do tega, da bo Bina povezala "pes rohni, ampak rohni stran od mene, jaz ga lahko pogledam kot trik, ker mi to prinaša nagrado, sama pa sem ob tem kar se da mirna"

Dilema je pa ta, da ne vem ali bi tako ravnanje prineslo želen rezultat ali pa ravno obratno, da bo stopnjevala in se obnašala enako kot pes na drugi strani?

Ker z ostalimi, nerohnečimi psi delava igrico "glej psa" + nagrajujem seveda tudi pozornost name, če kdo pozna od Leslie McDevitt-Look at that!

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #32 : 25 Avgust 2011, 21:21:48
Ker sem imela sama podobno težavo in jo imam občasno še sedaj, bi rada pripomnila. Vleganje na tla pred drugim psom ni uredu način za spoznavanje. Nekateri psi so tako v preži in to vedenje je treba odpravit, ker se gre na sprehod zaradi drugim stvari in ne lova.Sploh sklonjena glava in počasno vleganje ni uredu, običajno sledi nekaj slabega. Niso pa vsi na tleh ležeči na preži. Nekateri so sam zlo podrejeni in jih je strah. Tisti se običajno hitro vležejo in je telesna govorica drugačna. Tvoja očitno ni slednje. Moj se uleže drugače sam, ko se mu približuje pes, ki ga pozna, drugače ima tipično držo buldoga. Buldogi so pa pač bagerji ;D najprej glavo gor, repek miga, potem pa kr skoči na psa. Tudi to sva odpravila, ker se zaveda, kaj pomeni ko rečem:,,MIR". In če se uleže, potem vem, da se ne bo skregal...ker buldog se redko uleže ;D pred drugimi psi.

Sama ne uporabljam hrane za nagrajevanje, niti klikanja, ampak se pogovarjam z njim po otročje...zveni hecn, sam on ve zakaj se gre takrat. To pomeni pozitivna pozornost. To je moja nagrada, od malega sem ga učila tko. Ker, ko se gre zares, zelo upošteva moj glas. Imela sva pa težave pri srečevanju psov, ki so bili ali agresivni ali pa totalno vznemirjeni. Moja metoda je pač čist "klasična". Hočem, da takšne pse ignorira,  najprej jih ignoriram jaz, on sledi. Nekajkrat se je uprl, ampak s povodcem ga usmerim, zdaj ne počne več to. Nič ga ne prosi, pač dam mu vedeti, da zame je to vedenje nezaželeno.  Mimo greva čist komot. Všeč mi je, da se ne zmeni za kričače, lajače, agresivce...niti nočem, da se vključuje v kakršnekoli interakcije s takšnimi. Sama ocenjujem s kom se bo vohal in družil. Izbiram mirne, prijazne pse, ki imajo veliko energije. Ker ga mal spodbujajo, preveč je resen ;D Ker najprej je (moje stališče) potrebno odpraviti kakršnkoli negativno interakcijo, ki se rojeva znotraj mojga/tvojga psa, šele ko je to trdno zacementirano se psu dovoljuje take pse gledat, ker takrat jih gleda drugače. Skor mal začudeno  ;D

To, da jo vznemirjajo kričači in lajači, logično. Moj recimo nikoli ne laja, ko pa zalaja me pa skor kap, ker nisem sploh navajena. Zalaja pa sam na domofon, trkanje na vrata in na sosedovga maltežana, ki je itak skos not in laja že iz totalne nervoze skos. Mojga tud nervirajo psi, ki so iztirjeni in to je normalno. Zato ga pustim, da steče na balkon in zalaja parkrat, ker itak takoj neha. Zunaj, izven stanovanja, pa mu to ne dovolim, niti renčanja. Zunaj sledi meni. Zato podpiram to, kar si napisala, in ne ne bo se obnašala tako kot drugi psi, ker bo spoznala, da en kričač poleg je pač kričač in da ona ne rabi bit taka. Ne rabi stopit v interakcijo. Mkislim, da si boš tako prihranila še kak pasji štrajt. Jaz si ga.

Se strinjam z delom, da mora psa gledat mirno. Tudi mirna in sproščena, radovedna drža telesa je pravilna.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #33 : 26 Avgust 2011, 10:24:32
Vleganje preprečujem, sama dobro vem, da je to pri njej lovska preža. Delam po navodilih Leslie Mcdevitt oz. tista igra Look at that dog! in Give me a break! pri vohanju, kopanju za mišmi.
Jaz ne dopuščam lajanja iz hiše, niti na balkonu, ne na dvorišču, tudi lajanje na zvonec, telefon, trkanje je prepovedano,če bi to delala, bi se lotila desenzibilizacije in več dela s samokontrolo. Tega tudi nikoli ni počela k sreči. Mi ni všeč in zato tudi nikoli ni sama zunaj, da lahko pravi čas reagiram. Če zalaja v hiši gre na prostor, dokler nima signala, da lahko vstane.

Stvar je, da sem se jaz odločila delat na en način, ki je vse drugo kot klasičen in ne zahteva od psa nemogoče, ga pa uči na pozitiven način, da s časom postane sproščen ob psih, se ne rabi ukvarjat z drugimi....Ne morem kar presekat v neki malo drugačni situaciji, da zdaj bomo pa stvar obrnili na glavo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #34 : 26 Avgust 2011, 11:15:22
Te metode ne poznam dobro, a če se ti pri mirnih psih obnese, poskusi,  - če boš imela dober timing bi znalo delovat, če ne pač takoj prekineš.


roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #35 : 26 Avgust 2011, 12:10:20
Vleganje preprečujem, sama dobro vem, da je to pri njej lovska preža. Delam po navodilih Leslie Mcdevitt oz. tista igra Look at that dog! in Give me a break! pri vohanju, kopanju za mišmi.
Jaz ne dopuščam lajanja iz hiše, niti na balkonu, ne na dvorišču, tudi lajanje na zvonec, telefon, trkanje je prepovedano,če bi to delala, bi se lotila desenzibilizacije in več dela s samokontrolo. Tega tudi nikoli ni počela k sreči. Mi ni všeč in zato tudi nikoli ni sama zunaj, da lahko pravi čas reagiram. Če zalaja v hiši gre na prostor, dokler nima signala, da lahko vstane.

Stvar je, da sem se jaz odločila delat na en način, ki je vse drugo kot klasičen in ne zahteva od psa nemogoče, ga pa uči na pozitiven način, da s časom postane sproščen ob psih, se ne rabi ukvarjat z drugimi....Ne morem kar presekat v neki malo drugačni situaciji, da zdaj bomo pa stvar obrnili na glavo.

no saj :) 8) opisala sem svojo izkušnjo in pristop, vprašala si za naše izkušnje, načine...nikoli pa niti ne pomislim, da mora nekdo delat kakor jaz, in popoloma se strinjam, da menjat mogoče res ni fajn. vsak ima svoj stil in način, pa tudi idola vzgoje a ne? srečno 8)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #36 : 26 Avgust 2011, 14:19:07
roxa: že, že...Mene je konkretno zanimalo, če kdo ve kak bi lahko bil rezultat na način kot jaz delam, če se lahko zgodi kontra željenemu cilju.  ;)
Ja, Lanabela res je tajming ključen! Že pri mirnih psih, pri tehle pa verjetno res še bolj, bom probala enako delat in videla kak je učinek.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!