Kakšna temperatura prostora

*LuNa* · 8804

*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
: 03 November 2010, 21:52:58
Mene zanima, kakšno imate temperaturo v prostoru, kjer so mladički, in kako grejete prostor. Nekje sem zasledila, da je najbolj idealno 20-21 stopinj.

 Mi zaenkrat grejemo z radiatorjem in to tudi ponoči, pa me zanima, ali je to potrebno ali ne, ker sicer drugih prostorov ponoči nismo greli. Sploh me zanima za tiste, ki imate leglo v hiši in ne stanovanju (v stanovanjih je tako ali tako bolj toplo).
Razmišljala sem tudi, da bi morda ponoči vklopila grelno lučko, ampak imamo infra rdečo, pa mislim da ne bi bilo ok tako zaradi samice kot tudi mladičev.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 03 November 2010, 22:02:12
kritični so prvi trije tedni ko še mladički nimajo svoje termoregulacije.
Pri nas smo imeli lego točno eno leto nazaj, je bilo ful mrzlo zunaj, naredila sem pa tako, da v sobi z kotilnico je bila kotlnica zraven radiatorja - smao je bila ta velika lesena kotilnica, tako d ani direktnega stika, in soba je bila ogreta prve 3 tedne na 28-29 stopinj :) tako sem jaz prebrala. potem smo pa zmanjšali ko mladički razvijejo svojo termoregulacijo :)

Je bil pa kar šok ko si prišel iz sosednje sobe z 20 stopinjami v sobo z 28 :) ampak lučka mi je bila preveč rizična, sem paničarila da ne pade kam ali kaj podobnega,.. in sem raje tak naredila. pri nas se je obneslo.


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #2 : 03 November 2010, 22:23:27
Ta temperatura se mi zdi pa previsoka. Jaz sem brala da je idealno nekej 21 stopinj, manj ne zaradi nevarnosti podhladitve, več pa ne zaradi nevarnosti dehidracije.
Pa tudi za mamico se mi zdi taka temperatura ultra previsoka. Razen če kakšne pasme rabijo višjo temperaturo, ne vem no. Naši je že pri tej temperaturi vroče :)

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3 : 04 November 2010, 07:54:28
Jaz nisem nič merila temperature in nič dodatno ogrevala. Mladički so v stanovanju in  temperatura je taka kot pač je za nas.
Če se ti zdi v prvih treh tednih mrzlo raje daj kakšno bolj zaprto škatlo (mal višje stranice al pa z posteljico rob naredi)ravno pravih dimenzij in jih psica greje s svojo toploto popolnoma dovolj. V razne lučke jaz nimam zaupanja, nkoli ne več ali ne greje preveč in res se mi tudi ne zdi potrebno.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #4 : 04 November 2010, 08:29:47
V literaturi ki sem jo jaz brala je bilo napisano tako + enako je bilo z informacijami od vzrediteljev. Res pa je so naši goli in mamica nima dlake in je tako gretje bolj neučinkovito - 5 malčkov nikakor ni obleja :)

Kolikor berem če mame ni zraven naj bi bila temperatura vsaj okoli 24 stopinj... no jaz nikoli nebi dala samo 21 stopinj, ker ne želim tvegati podhladitve, vsaj prva dva tedna ne.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5 : 04 November 2010, 08:41:37
Zna bit,da se "psiči goliči " prej shladijo :). Ampak Lu Na ima menda labije. Ti pa bi morali preživet tudi  zunaj v pasji koči in "cmarjenje"  jim po kmečki logiki naj ne bi bilo potrebno ;). Sicer pa pogledaš leglo- če se full na kup in pod mamo tiščijo jih mogoče zebe. Če so na otip premalo topli al pa piskajo jih je zagotovo treba ogret. Dokler sproščeno spijo in pijejo in spijo, so topli na otip pa je vse tako kot mora bit.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 04 November 2010, 08:50:47
Se strinjam :)

Samo tukaj ni nobeden vprašal za določeno pasmo, ampak izkušnje :) Tako da potem pač poveš svoje izkušnje :)

Je pa res da se mi zdi vseeno bolj rizično pri malih pasmah, pa da je mogoče še več mladičkov, ker jih mamica ne more tako učinkovito greti - v končni fazi če gledaš je mladiček v primerjavi z mamo ful velik kot pa če priemrjaš pri večjih pasmah in je fizično nemogoče da mama vse greje.

Se pa strinjam, če vidiš da je psici prevroče, potem znižaš.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7 : 04 November 2010, 14:53:08
Definitovno opazovanje pove več kot termometer.
Kaj pomaga, če kaže le ta zaželjeno temperaturo, pse pa vseeno zebe al pa jim je vroče.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 07 November 2010, 11:10:24
Imeli smo normalno temperaturo, pač gretje prostora kot vseh drugih. Za prve dni smo jim po potrebi čez noč namontirali še infra žarnico.



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #9 : 07 November 2010, 20:26:55
Sej ne merim temperature, ampak bolj me je zanimalo gretje ponoči, ker mi ostalih prostorov ne grejemo, no zdaj pač pri mladičih grejemo tudi ponoči. Se mi pa zdi, da je Luni kar malo vroče, mladičem pa ravno prav.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10 : 08 November 2010, 08:37:36
Sej ne merim temperature, ampak bolj me je zanimalo gretje ponoči, ker mi ostalih prostorov ne grejemo, no zdaj pač pri mladičih grejemo tudi ponoči.
Slišat je popolnoma logično  ;)
Luna bo že mal potrpela  8)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #11 : 08 November 2010, 08:45:38
Idealno je nad kotilnico dodati grelno infra rdečo lučko..tako ni treba pretiravat s celim prostorom in tudi mamici ni prevroče..jaz sem imela prej radiator in še lučko in mi je psica skoraj umrla od vročine... sedaj pa imam samo lučko in se mladiči kar sami spravijo pod njo kadar jih zebe in ne sesajo pri mamici  ;D GG


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #12 : 09 November 2010, 22:10:47
Do grelne lučke sem kar malo skeptična (saj jo imamo, ampak sem jo uporabila le pri kotitvi, da so se mladiči dobro posušili in ogreli in potem kdaj med "menjanjem posteljnine"). Skrbi me predvsem dvoje: vpliv na oči, pa to, da bi dejansko psica morala biti celo noč ob svetlobi. Pa tudi sicer se mi zdi bolje, da se mladičli grejejo ob psici in ne pod lučko (tudi z vidika razvoja).

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 09 November 2010, 22:31:29
Jaz NIKOLI ne uoprabljam nobene luči. Ko jih mama ne" obdeluje" več, ker koti druge, jih brišemo z brisao, položimo med ogrevane brisače in potem jih spet mam poštima.
Ko so zelo mladi dogrevamo, če je letni čas, ko je zelo hladno. Prve tedne.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #14 : 10 November 2010, 08:40:26
Pri meni jih je Fita lizala že med kotitvijo, tako da so se vsi rodili že brez zavojčka in do suhega polizani. Potem je pregriznila popkovino, mladiča potisnila k prsim pod prve noge, počistila vse naokoli in začela kotit naslednjega po istem postopku. Niti pomislial nisem na kakšno lučko, ali dodatno gretje, ker nisem videla potrebe. Ko se je npr. naslednjo noč en malček splazil ven iz gnezda  in ga je najbrž začelo zebst je zagnal tak alarm, da je zbudil celo bajto. Po kratkem je utihnil ( očitno čas ko je šla Fita k njemu) in nato žačel še huje tulit, sem vstala in šla pogledat kaj se dogaja in videla, da je en sam ven iz gnezda in ga dala nazaj, kjer se je takoj zavlekel med zadnje noge pod trebuh in zaspal- se pravi, če bi jih kdaj zeblo bi zagotovo glasno protestirali, ker pa niso se mi zdelo potrebno vmešavat se v narvno potek dogodkov z ničemer. Kajti v tem primeru, ko se je mali drl je šla Fita k njemu in posledično so začeli piskat ostali čez čas minut, čeprav nežno ,ker so se "nakupčakali" in se s tem očitno skoraj dovolj greli, ampak Fita je šla k njim (logika- rešuj situacijo tam,kjer jih je več  ::))

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 10 November 2010, 13:21:40
Lučka mora bit na zadostni razdalji nad kotilnico in sicer tako, da spodaj izmeriš temperaturo 20-21 stopinj, toliko kot je sice čez dan, meni se čez noč sicer preveč shladi. Uporabljam pa to mogoče maksimalno kak teden, nič več, toliko da mladiči podvojijo težo.



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #16 : 10 November 2010, 13:34:37
V naravi ni luck...
Deteljicin opis je podoben mojim izkusnjam. Ce ta malcki ali psica niso bolani, zakaj gret z lucjo?
Piscance grejejo z lucjo, ker zraven ni mame kure, da bi jih skrila pod peruti. Ce je mama kura zraven, tudi ne grejejo piscancev z luckami, a ni tako?
Po pameti, saj mi zenske po porodu tudi ne obsevamo z lucmi, pa nase otroke tudi ne, pa smo najbolj razvajena zivalska vrsta od vseh...

LP

Blumina



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 14 November 2010, 14:21:08
Pri nas so bili mladiči v stanovanju, ni bilo preveč toplo. Prvi dan ali dva smo pazili, da je bilo ponoči nad 20, potem pa nič več. Če je z mladiči vse v redu in jih je več ni potrebno  posebej ogrevati, za tisti kratek čas, ko gre psica stran se mladiči stisnejo na kup in se med seboj grejejo.
Sicer pa kot je že bilo napisano: malo je treba opazovati, če se mladiči ves čas tiščijo skupaj jih zebe in je treba temperaturo dvigniti.
28 stopinj rabijo mladički, ki so brez mame. Tudi če imamo v leglu enega samega mladiča je treba bolj paziti na temperaturo.


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #18 : 14 November 2010, 21:30:18
Zanimivo, pri nas so bili pa pri obeh kotitvah mladiči hladni na otip in sem jih potem, ko so se podojili, dala pogret pod lučko. Kljub Luninemu intenzivnemu lizanju in mojemu brisanju z brisačo, so bili še vedno "mokri". Pod lučko so se pa hitro pogreli. Pa tudi Luna ni nobenega skotila v leže, ampak je vsakega šla skotit vsaj ven iz kotilnice (nekaj jih je pa skotila tudi zunaj na travi ali pa na prepražniku), pa med kotitvami posameznih mladičev je stačlno silila ven lulat .... tako da je lučka prišla takrat prav.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si