Perujski goli psi

Gost · 80408

inca orchid

  • Gost
: 04 December 2010, 01:29:03
pozdravljeni,sem nova na forumu :) predvsem imam nekaj vprašanj o golih psih.že nekaj časa iščem podatke o perujskih golih psih,par let nazaj sem namreč imela v bloku soseda,ki je imeu dva peruanca in takrat je preskočila iskrica.res so lepi psi,a vendar ne toliko znani(vsaj zdi se mi da niso) da bi v knjigah,revijah zasledila kakšne pametne podatke o njih,zgodovino pasme sem sicer spoznala,karakter,genske bolezni,pasemski standard,itd.,pa je opisan povsod zelo redko oziroma če že je pa zelo skopo. sicer imam izkušnje s pasjimi "mrcinami" in zadnje 4 leta mi dela družbo "ponaredek" čivave...saj veste "čisokrvna brez rodovnika"  ;)od takrat sem malo "zrasla" na področju kinologije hahaha in res iščem lepega rodovniškega golega psa iz priznane psarne.ga imate,poznate koga,ki ga ima????vsi podatki zelo zaželjeni.hvala



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 04 December 2010, 07:47:40
pozdravljeni,sem nova na forumu :) predvsem imam nekaj vprašanj o golih psih.že nekaj časa iščem podatke o perujskih golih psih,par let nazaj sem namreč imela v bloku soseda,ki je imeu dva peruanca in takrat je preskočila iskrica.res so lepi psi,a vendar ne toliko znani(vsaj zdi se mi da niso) da bi v knjigah,revijah zasledila kakšne pametne podatke o njih,zgodovino pasme sem sicer spoznala,karakter,genske bolezni,pasemski standard,itd.,pa je opisan povsod zelo redko oziroma če že je pa zelo skopo. sicer imam izkušnje s pasjimi "mrcinami" in zadnje 4 leta mi dela družbo "ponaredek" čivave...saj veste "čisokrvna brez rodovnika"  ;)od takrat sem malo "zrasla" na področju kinologije hahaha in res iščem lepega rodovniškega golega psa iz priznane psarne.ga imate,poznate koga,ki ga ima????vsi podatki zelo zaželjeni.hvala

Kontaktiraj forumašico Yo. Pomoje celo pozna ta dva perujca iz tvojega bloka ;)



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #2 : 04 December 2010, 08:52:11
Ker se tudi jaz zanimam za to pasmo in imamv načrtu v bodočih letih sigurno enga perujčka kupiti, sem se že malo zanimala.

Jaz sem jih spoznala ker ima pasja frizerka pri kateri sem delala samca z tega legla ko je bilo pri nas v sloveniji. In itak ko enkrat vidiš takega psa v živo ne moreš da se nebi zaljubil :)

Edino kar sem zvedela okoli tega legla, pa naj me prosim popravijo če ni tako, starši so uvoženi direkt iz peruja. In pri teh psih ki izvirajo direktno iz tam, po možnosti z ceste, je karakter lahko problem. Tam morajo biti psi sposobni preživeti v divjini in se popolnoma drugače odzivajo na okolico kot en pes ki izvira iz človeške načrtovane vzreje. Tako da sem va je imla tudi ta znanka kar nekaj težav.

In tudi kolikor sem se pogovarjal naokoli malo z ljudmi, vsi svetujejo da vzameš psa iz psarne ki se ukvarja z vzrejo. Seveda moraš tudi potem karaker oceniti, tkao kot pri vsakem psu ki ga kupuješ, ampak načeloma so ti psi čisto ok.

No in da pridemo do glavnega :) Kolikor sem jaz informacij do sedaj zbrala imajo res ta top psarne na Finskem, sem samo na hitro preetela nekaj psarn in res ni druge kot wow :) Potem ima ena psarna ki vzreja tudi kitajčke, z danske, nekaj perujčkov iz finskih psarn in tudi ko gledaš njihve slike res neverjetni psi.

Kar se standarda tiče se še nisem spuščala v njega ker sigurno bo pes prišel k nam čele čez kakpne 3-4 leta :) edino kar sem tako zasledila po kometarjih da naj bi bili ti finski perjčki preveč mišičasti in da kao je to že netipično za pasmo, ne vem kaj je res, meni s strašno všeč taki masivni in nabildani :)

Aja drugače pa imaš nekaj vzrediteljev mislim da na češkem, slovaškem, samo pojma nimam o njihovi vzreji...glede na kitajčke pa vem da je treba pri njih biti zelooooo pazljiv katero psarno izbiraš in moraš vedeti več o pasmi da veš na kaj biti pazljiv.

drugače pa moj nasvet, kontaktiraj čim več vzrediteljev in preko tega izveš marsikaj. Tudi jaz ti lahko dam nekaj linkov ki jih imam spravljenih.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3 : 04 December 2010, 10:05:08
To slovensko leglo je bilo od Yo  ;)



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #4 : 04 December 2010, 11:50:19
No se mi je zdelo :)
Bi pa bila res vesela če mogoče lahko napiše kaj več o leglu in starših, ker itak vse kar sem jaz zvedela je posredno in bi rada imela točne podatke.

Sicer pa če tega legla nebi bilo potem še do danes nebi spoznala nobenga perujčka, in kar se mene tiče je samček ki je pri znanki res neverjeten. Ko se ta pes postavi in te pogleda :) Meni so se res fenomenlani. Pač pravim edino kar sem dobila povratno info je glede karakterja teh perujčkov ki so direktno iz peruja uvoženi in definitivno to ni pes za začetnike.

No skratka bi z veseljem zvedela še kaj iz prve roke :)


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 04 December 2010, 13:56:26
Ja, to je to leglo in tista dva iz bloka sta starša  ;)
Kar se tiče problematičnosti - niso kot ostali psi in neglede na to, koliko generacij živijo ob človeku ohranijo nezaupljivost do tujcev, ne marajo, da se jih neznani ljudje dotikajo, se jim preveč približujejo ipd. Vedeti moraš tudi, da imajo zelo izrazit lovski nagon in je treba pazit tudi pri manjših psih npr.
Kar se staršev tega legla tiče - samica je bila vzrejena pri vzrediteljici, samec je bil odlovljen iz divjine v starosti cca 5 mesecev. Sta pa oba hodila v pasjo šolo, na razstave, agility, coursing, tako da z drugačnim pristopom in veliko dela se da narediti marsikaj.
Poudarjam pa, da niso primerni za družbo manjšim psom, majhnim otrokom, ljudem, ki bi se z njimi radi sprehajali ravno po največji gužvi in nikakor niso primerni za nekoga, ki pričakuje, da bo s psom delal na način, kot se npr. dela z delovnimi pasmami. Ali za nekoga, ki si sprehode predstavlja brez štrika in z mobitelom v roki. Potrebujejo tudi ogromno gibanja.
Glede vzreje v Evropi... Nekaj teh je šlo na Finsko - itak  ;) Sicer pa je meni všeč ena psarna na Finskem, ostalo niti ne preveč, ker me moti, da v vzrejo vključujejo odlakane pse.
Sicer sem pa napisala leta nazaj članek - ga bom poskusila poiskat, če te zanima.

Drugače imaš pa nekaj fotografij tukaj:

http://www.mojalbum.com/viringo/albumi

In za lušte delat - Supay, zgoraj omenjeni samec, oče mladičev:



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #6 : 04 December 2010, 15:52:04
Cisto razumem, ko napisete da mimo Perujca ne morete..jaz sem jih imela najvec priloznost spoznati prav po nepsarnah v maticni domovini, so mi pa vzbudili pozornost ze pred tem, ko je Yo uvozila parcek..poleg njih so mi zelo vsec tudi mehiski. Poleg izgleda in zgodovine so mi vsec prav zaradi njihove narave in edini "primitivci", ki jih imam zeljo imeti doma. Moj moz najprej ni hotel sploh nic vedeti o njih, zdaj pa ze toliko casa tezim s tem da tudi njega cedalje bolj zanimajo in se  bistvu se odlocava med mehiskim in perujskem, bo pa vsekakor pripeljan iz maticne domovine, pac ena moja logika, kljub temu da je v Evropi kar nekaj krasnih psov.

V Peruju sem hotela posvojiti eno perujcico najdeno nai trznici, pa mi jo je ena gospa speljala :) Krasni, krasni psi.






Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 04 December 2010, 17:54:32
Moj moz najprej ni hotel sploh nic vedeti o njih...

Aha, ko pa pogledaš v te oči in jih spoznaš, pa ostanejo za vedno  ;)

...in se  bistvu se odlocava med mehiskim in perujskem...

Osvisno, kaj od psa želiš, se karakterno kar razlikujejo, sicer pa to itak veš.

bo pa vsekakor pripeljan iz maticne domovine...

Če bo perujček itak veš, kje je bila moja izbira in zakaj.

In ja, čudoviti so  :)


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 04 December 2010, 19:04:35
Glede karakterjev... pri tej danski psarni ki ima iz finske pes, ima miljone slikic spuščenih perujčkov, na plaži, emd ljudmi in čisto v normalnih situacijah kot kakšna druga pasma.

Zakaj pa niso ok z malimi psi?

saj veš, ta znanka ki ima samčka iz tega legla je imela malega psa, foxterierja in sta se super razumela. Problem je bil, da je bil perujc čisto preveč zaščitniški do te psice in je napadel vsakega drugega psa ki je samo malo zarenčal ali kaj nakazal... tudi pse ki jih je poznal že dalj časa in da se je med igro zgodila taka situacija da kao pes zarenčal in ga je napadel...skratka to se meni zdi problematično


osebno pa toliko, če se uzkaže da so itak vsi taki potem se ja nikoli nebom odločila za perujca, ker enostavno se mi zdi to grozno da glede na tak karater ti privlečeš psa v eno naselje, kjer je masa ljudi in psov...

čeprav mehiški mi na izgled ne potegneje tkao zelo kot perujci, ampak mislim da imajo veliko bolj primeren karakter za življenje v mestu.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #9 : 04 December 2010, 19:53:15
Meni so tudi zanimivi, a zaenkrat zgolj zaradi dejstva, da so goli kot kitajčki. Po izgledu me veliko bolj pritegnejo ameriški goli terierji, pa žal še niso priznani pod FCI. Kako se pa perujci in mehiški razlikujejo karakterno? :-[

Kako pa je s vpisom psov "ulovljenih" v divjini v rodovno knjigo?

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 04 December 2010, 20:09:28
Z malimi psi niso OK, ker so hitro pregrobi, tiste, katere ne poznajo, lahko zamenjajo za plen.
Ja, tudi moje lahko vidiš v normalnih situacijah, ampak vedno je zadaj tega nekdo, ki je 1000% pripravljen. Tko to je.

Glede tvoje znanke žal ne vem, katerega psa ima, ker psov naprej nisem prodajala jaz. Pri meni so bili do dopolnjenega 6-ega tedna.
Glede problemov, če želi, se lahko dobimo. To, kar si opisala je normalno vedenje v bistvu, bi pa morala videt. Ti psi komunicirajo drugače. Tudi vokalno, kar marsikdo vzame kot grožnjo. Od tu njihovo starodavno poimenovanje viringo, glasnik... Ne bom zdaj na dolgo o tem.

Kar se tiče tvoje odločitve, se boš odločila sama. Ne, seveda so izjeme, ki se rade cartajo izd., ampak če govorimo o pasemskih značilnostih, potem tega ne morem rečt- Osebno se tudi za vzrejo teh psov pri nas ne bi nikoli odločila in se tudi nisem, sem samo skrbela za leglo.

Glede mehiških ti bo verjetno več vedela povedat Desobediencia. Meni osebno niso všeč in se nisem nikoli zelo poglabljala.

Perujci, odlovljeni v divjini dobijo začetni rodovnik, ki ga lahko izda samo matična kinološka organizacija, prej naredijo DNK teste, oceno itd. Toliko na kratko.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #11 : 04 December 2010, 20:44:42
Hvala yo, osebno bi bila tudi vesela obširne razlage tudi  :):):):)

sicer pa je pri nas tako, da preden bomo sloh šli v nakup želim videti par predstavnikov, po možnosti iz več psarn in se bomo šele pol odločili. Isto tudi glede mehiškega, ki itak ostaja v igri, doler ne spoznam pač vseh karakteristik pasme.

mene je tudi pritegnil ker gre za gllega psa, velikega, in osebno bi ga imela za hišnega ljbuljenčka in mogoče razstave. Nikakor pa ne planiram nobene vzreje, ker po pravici povedano že vzreja kitajčkov pri nas je zeo neperspektivna ker enostavno ni normlanih lastnikov za najti oz zelo redko.

ampak kaj češ, če rataš enkrat odvisen od golih psov potem to ostane in pr meni je tako :) pa sigurno bo enkrat v daljni prihodnosti tudi kakšna gola mačka prišla v hišo :):) ampak to bo pa res šele čez ene 10 let :)

Aja Yo če imaš kakršne koli linke bom tudi zelo vesela :) No po mojem bomo vsi, ker nas je več ki jih pasma zanima.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 04 December 2010, 22:04:35
Hm, glede na to, da imaš kitajčke - kaj pa mali ali vsaj srednji perujček?


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #13 : 05 December 2010, 08:44:02
hehe :):) ne male imam kitajčke. samo fora je v tem da meni so bili od vedno velki psi zakon, prej kot mali psi :) seveda ko spoznaš tudi male pse in kitajčke te prevzamejo. samo recimo jaz sem doma pri starših imela vedno bernardince :)
Tako da zato v prihodnje definitivno želim imeti velikega psa, ampak ker pač ne toleriram dlake v stanovanju in obožujem gole pse, je to pač logična posledica. Tako da izgira go med velikim perujcem ali velikim mehiškim :)
za male pse pa pr nas bodo vedno ostali kitajčki, brez njih ne gre ker za moje pojme so idelani družinski psi.

aja še to sem se spomnila, ko je bilo govora o lovskem nagonu. pri tej znanki je žal ta mala psička umrla dobro leto nazaj, bila je res stara že. no nekje istočasno ali malo preden je umrla pa je posvojila še enga mini prašička, ne vem ali so to tej vietnamski, pač ful mini. In če sem jo prav razumela odkar je umrla ona mala psička se perujc vede isto zaščitniško do tega prašička. Bom pa jo ob priliki vprašala kako je sedaj stanje.

Aja nikoli pa pri njej tega ni bilo da bi pes zamenjal male pse za plen ali karkoli podobnega. Pol predvidevam a je to nekako isto kot pri hrtih?


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 05 December 2010, 09:00:55
Ja, lahko bi primerjala s hrti.
Saj z domačimi živalmi je ponavadi ok, vsaj pri meni ni bilo težav npr. z mačkami. Jim pa npr. ne bi zaupala kakšnih glodavcev.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #15 : 05 December 2010, 11:58:29
:):) No glodalcev jaz tudi kitajcem nebi zaupala :):):) mogoče če se od malega navadijo, ampak pol pa ne vem če se jih da navaditi.

evo še link do te danske psarne, slikice so res nujno za pogledati :)

http://www.dutchrebels.eu/


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #16 : 05 December 2010, 12:19:33
Psarna je iz Nizozemske. ;)

Hvala Yo za odgovore!

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #17 : 05 December 2010, 12:59:04
ja točn, se mi je zdelo da nekaj ne štma :) samo zadnje čase sem itak popolnoma adijo....  :-\


amonra

  • *
    • Prispevkov: 278
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 05 December 2010, 14:24:43
No moram rect da sem zadnjic nekaj iskala in sem jih nasla na ceskem serverju..so mi osebno zelo vsec..tu pa je link kar sem nasla mogoce malo za pogledat http://www.klubchovatelunahacu.cz/cz/pena/chovatelske-stanice/vsechny



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 05 December 2010, 17:58:38
Vidiš, točno to, kar lahko vidiš na strani psarne iz Nizozemske, meni ni všeč in sem proti. Namreč, da se v vzrejo vključuje odlakane pse in imaš potem pol legla odlakanih s poklapanimi uhi. In žal se to v Evropi na veliko dela.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #20 : 05 December 2010, 18:20:06
Mislim, da polovica normalnih pesjanarjev za perujca sploh ni sposobna poskrbeti. Yo, če ne bi videla tvojih dveh mi itak ne bi bilo jasno kakšen je lep perujec, tako, da poišči fotke, da bodo ljudje imeli kaj za primerjavo. Kdor takemu psu ni sposoben omogočiti gibanja v blaznih količinah, je bolje, da ga nima.

Pa kolikor se spomnim prehrana perujcev ni mačji kašelj in zna biti kar finančni zalogaj. Če se samo spomnim, kaj vse je Supay požrl in v kakšnih količinah, ko je rastel  ::)


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 05 December 2010, 18:37:58
Urška, hvala za pohvale  :)
Ja, pojedo ogromno, pa še to ne prideš skozi samo z briketi. Tko malo za primerjavo, en velik, res aktiven samec, poje kar tam tam kot kakšen mastino n., če zdaj primerjam 8)


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #22 : 05 December 2010, 19:29:16
ja glede prehrane se strinjam. vem da tudi ta perujc od znake odkar je na surovem mesu je najbolje :)

Sicer pa osebno sem itak proti briketirani hrani in jo imam izključno za izhod v sili - ko je časovna stiska :) In verjetn je isto kot pri kitajcih, kjer recimo moji pojejo dvojne količine kot drugi normalni psi njihove velikosti. Pač termoregulacija terja svoje.

aja še to.. sem napisala da se absolutno nisem spuščala toliko v to, ampak kaj pa je narobe z odlakanimi psi? sem nekako predvidevala da je normalno da so tako odlakani kot goli v leglu, kot pri kitajcih, ampak da pri perujcih dejsnako jih do sedaj niso vključevali v vzrejo.

drugače bi me zanimalo nasploh recimo glede tega linka ki sem ga jaz dala, kakšni so njihovi goli perujci, a je to po standardu ali ne?


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 05 December 2010, 20:03:05
Normalno se zgodijo, a načeloma redko. Samo tu, kjer jih redno vključujejo v vzrejo, pa potem dobiš po cela legla odlakana celo. In npr. v Peruju takih psov ne vključujejo v vzrejo.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 05 December 2010, 20:08:07
Aja, psi iz linka. Načeloma kar OK, kolikor sem na hitro pogledala in kolikor se iz slik vidi, samo ne vem, kaj imajo zadaj, glede na to, da so imeli precej odlakanih mladičev. Pa malo mi na xolo-ta potegne npr. samica. Tudi to je treba pazit, saj so v preteklosti imeli neke ideje združevanja obeh pasem in imajo tako nekateri psi mešane prednike. Je treba pol fajn rodovnike naštudirat oz. se pozanimat, glede na to, da so pri nekaterih rodovnikii nepopolni.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #25 : 05 December 2010, 20:32:09
hvala za info :)

Mogoče še to, a je mogoče razlog vključevanja odlakanih anatomski ali zdravstveni? Ali ne?

Moram še malo naštudirati genetiko perujcev, odkrit priznam da sedaj absolutno ne folgam brati in iskati in mi tudi trenutno ni prioriteta čeprav me zelo zanima ampak nimam energije sedaj za to. .. skratka, samo to, kako je potem pri perjcih z dedovanjem gena za goloto? itak da je gen za goloto dminanten, samo vejretno je nekaj razlik od kitajčkov. Ker pri kitajčkih tudi če 10 generacij nebodo delali kombinacije goli x odlakani, bodo odlakani še vedno v leglu, ker so goli heterozigoti, se pravi imajoen alel za goloto in enega za odlakanost, homozigoti za goloto je letalno stanje in taki zarodki oz mladički ne preživijo.

Iz sedaj slišanega nekako sem dobila občutek da je pri perujcih drugače... samo ne vem kaj :)


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #26 : 05 December 2010, 21:23:08
Botticelli, v bistvu če se prav spomnim, je meso še tanajmanjši problem.

Yo, dej napiši po spominu en Supayev dnevni jedilnik, ker mene je to kar posedlo. Pomoje jaz v enem tednu ne pojem tega, kar je on v enem dnevu.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 05 December 2010, 21:32:57
Ko je bil odrasel npr.? Ene dve do tri puranje krače - take precej velike, kakšen avokado  ::) , par jabolk, 2-3 banane, kakšne pol kile skute ali liter mleka, kakšno jajce, pol pa še kaki dodatki v stilu korenja, buč, kumar itd., pa ena kastrola briketov npr. Tako nekako zdej iz glave. Potem pač v različnih kombinacijah. Sicer pa veš, kako sva purane kupovali, hehehe. Aja, seveda še z dodatkom riža, ječmena, testenin, polente itd.


inca orchid

  • Gost
Odgovori #28 : 05 December 2010, 22:15:40
aha,a kar se prehrane tiče pri perujcu kvalitetni briketi ne morejo biti popolna prehrana??vedela sem da morajo pojesti več zaradi termoregulacije,nisem pa vedla da mora biti večina prehrane pripravljene in ostalo kot dodatek briketi.ker sedaj imam "tamalo" na dobrih briketih pa jue u redu,zvečer dobi še mal konzervice-pa še to zato da mačku ne požre vsega  ;D ;D ;D ;D bajsa bajsasta
a drugač je taka prehrana nujna,ali je zaradi tega,ker so nagnjeni k obolenju zobovja (vem namreč da mutacija gena,ki povzroča golost povzroča tudi obolenje zobovja)



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #29 : 05 December 2010, 22:19:47
ker so nagnjeni k obolenju zobovja (vem namreč da mutacija gena,ki povzroča golost povzroča tudi obolenje zobovja)
Ne obolenje, ampak pomanjkljivo zobovje.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard