Kontrola/samokontrola

EnNa · 14369

EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
: 14 Januar 2011, 19:49:20
Zadnje čase vse bolj pogosto slišim o samokontroli psa nikjer pa ne dobim kakšnih konkretnih podatkov kaj točno to je. In s tem namenom odpiram to temo, namreč zanima me vaše mnenje kaj je samokontrola psa in kako se razlikuje od kontrole (nad psom).
Da dodam svoje mnenje. V eni izmed tem smo debatirali, da je to, da je pes tiho pri poslušnosti rezultat samokontrole. Meni se zdi, da je to odraz kontrole nad psom, kjer se poskuša eliminirati nam neljub dejavnik (lajanje). Ne vidim v tem samokontrole ker, če mi nebi želeli eliminirati tega lajanja bi pes še vedno lajal. Drug primer je bil, da je odraz samokontrole, ko je pes tiho med tem, ko drugi okrog njega delajo (npr. agility). To je po mojem mnenju spet odraz naše kontrole nad psom in dolgotrajnega učenja in ne samokontrole... Pes se nikoli sam nebi odločil, da bo tiho, ampak se je na podlagi naših vplivov nanj.
Meni beseda SAMOkontrola pomeni, da se neko bitje samo od sebe odloči, da nečesa ne bo storilo zato, ker je to njegova odločitev v tistem trenutku, ki ni odvisna od vplivov drugih. To, da pes ne laja med poslušnostjo je po mojem zaradi vpliva vodnika, ker ve, da, če bo lajal bo vaja prekinjena...
Lahko, da sem popolnoma brcnila v temo zato pa tukaj sprašujem, da mi bo mogoče kaj bolj jasno :-[

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1 : 14 Januar 2011, 21:24:39
meni se zdi isto oz samokontrola psa je oblikovana na dolgi rok, kontrola s strani človeka pa da pes izvede samokontrolo kot odgovor na določeno povelje v tistem trenutku.
npr če je na tleh hrana, ki bi jo pes rad imel je kontrola če na povelje ne to pusti pri miru ali izvede povelje sedi, kjub tej motnji.
če pa smo ga naučili predhodno, da se ob najdeni hrani usede in je to že predprogramirano nadomstno vedenje brez neposrednega povelja , pa je to kao samokontrola.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #2 : 14 Januar 2011, 21:59:43
Samokontola - da se pes skozi trening nauči obvladovati in ugotovi, da histeriranje za nečem ni najkrajša pot do cilja. Samokontrola zame ne pomeni, da je vedenje v določenem momentu neodvisno od okolice, ampak da izhaja iz psa samega, na podlagi preteklih izkušenj, ki so posledica procesa vzgoje in šolanja. Saj človeški mladiči se tudi derejo v vrtcu, pa se sčasoma naučijo, da ko vstopi vzgojiteljica se utihne, pa da se ljudem ne skače v besedo ipd. In vse to je samokontrola, gre za naučeno vedenje, ampak v končni fazi ob pravilnem delu pride iz psa samega.

Nekaj branja http://www.kliker.si/?q=node/46 , je pa na strani kar nekaj napisanega o samokontroli.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3 : 15 Januar 2011, 18:09:54
Meni se zdi vedno mal bedasto trdit da pride iz psa samega, ker je naučeno  ::). Nič ni prišlo iz psa samo do sebe.
Ampak ok tako pač zgleda na koncu ;). Vsekakor pa , če ne bi mi naštimali situacij in pravilno potrjevali odziva, ne bi iz psa prav nič prišlo :P.
Tudi otroci v vrtcu se nič ne naučijo "iz njih samih". Če kdo  ne verjame naj gre  pogledat v zadnje razrede OŠ al pa v srednje šole, ki so daaaleč od vrtca, pa bo videl, da žal vsi skupaj zaman čakajo, da bo kaj" prišlo iz otrok samih" :P. Zato pa je tak kaos po šolah.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #4 : 15 Januar 2011, 18:21:53
Meni se zdi, da je kontrola nad psom recimo to, da pes zagleda macko, zalaufa za njo, ti ga poklices, se obrne in pride nazaj. Samokontrola pa je, da si ga ti naucila, da obvlada svoj impulz laufanja za macko in niti ne starta.

Tako nekako si jaz predstavljam...

Ali pa, ko si rekla, da ko pridete domov, gre Nisha pod kavc, ker ve, da je ne boste pozdravili, dokler se ne bo umirila :D to je zame samokontrola. Tvoja kontrola nad njo pa bi bila, ce bi ji ti rekla, naj gre pod kavc...

Je pa ja, v vsakem primeru to posledica vodnikovega vpliva na psa. Samo da si ga naucil, da se mu to, da sam kontrolira svoje impulze, splaca :)

battito animale


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5 : 15 Januar 2011, 21:41:05
ampak tudi , če se pes obrne od mačke na povelje, je to njegova samokontrola, ker se je sam obrnil ;). če pes sploh nima samokontrole, ga imaš lako tudi ti pod kontrolo samo fizično, tako da ga npr z vrvico zadržiš, da ne gre za mačkom :P.
Tipičen primer vaja odpoklica pri kontri v ringu. Pes gre na markerja z namenom ugriza polnp.Na pisk ali odpolic ga vodnik odvrne , včasih ja, včasih ne, včasih blizu včasih daleč. Popolna samokontrola , čeprav na povelje 8). Pes rabi v tej situaciji več samokontrole, kot če bi se naučil, da nikoli ne teče v napad na markerja, ampk se ob pojavu markerja usede in čaka na nagrado  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #6 : 16 Januar 2011, 11:54:22
Se mi zdi, da je samokontrola, razmišljati s svojo glavo lahko kar "tanek led". Se strinjam, da je samokontrola posledica nekega učenja, treninga gledano skozi človeške oči, kaj je prav in kaj ni,  brez izrečenega povelja. Zakaj je pa "tanek led"...........da se potem ne pojavijo........naš je tako pameten, dela s svojo glavo, da nas sploh me "šljivi"............zanimiv primer so recimo mačke.
Zame recimo mora ogromno samokontrole imeti spremljevalec (pasji) slepih ljudi. Potem recimo primer samokontrole je recimo pri "lovskem" učenju, da pes zmeraj ob zaustavitvi vodnika sede.
Sam imam en primer, ko je pred domačo hišo, kamor ga kdaj peljem "razlaufat" naenkrat kar izginil (zadebatiral s kolegom 8) ) in ga nisem mogel odpoklicat; kod da bi se v zemljo vdrl. Prvi sum je padel, da se je šel malo "ženit" k bližnji psici (velika, zmeraj v pesjaku), ki je oddaljena recimo 15min. hoda (navzgor). Tam ga ni bilo in na poti nazaj sem ga s hriba v dolino zagledal kako sedi na mestu kjer me je nazadnje videl (ko sem opletal z jezikom). Sem se prav ustavil in opazoval; ni se premaknil. Potem pokličem po imenu in isti trenutek sem se zavedel, da sem ga "ubiksal" (sem imel recimo 10min do njega, s tem, da me ni opazil).....................Skratka čakal je najmenj recimo 10min. (prej več) in kljub "majhnemu" odpoklicu vseeno počakal na mestu dokler se nisem vrnil do njega.
Nikoli ga nisem učil recimo če se izgubim, kje naj počaka; tam kjer sva se nazadnje videla.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7 : 16 Januar 2011, 14:12:22
ne vem če to primer samokontrole. Samokontrola bi bila, če ne bi nikamor izginil. Tako pa je ob vrnitvi pač čakal tam, kjer te je zadnje videl,ker ni imel nobene boljše ideje. Če sta bila blzu doma bi se npr lahko odločil tudi , da gre sam domov.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 16 Januar 2011, 14:32:12
Samokontrole se pes (ali katerokoli drugo dovolj inteligentno bitje) nauči. Nauči se pa večino sam iz lastnih izkušenj - ga uči okolje, kamor štejem tudi ljudi , del (ponavadi majhen) pa ga nauči lastnik namenoma.
tako se velika večina psov nauči kontrole ugriza od bratcev in sestric v leglu, pa od psice. Pes se lahko nauči tega, da je treba pustiti kure ali mačke pri miru lahko nauči tudi sam - če mladiček lazi za kurami ali mačkami in ga redno skljuvajo ali spraskajo, jih bo kasneje raje pustil pri miru. Volk (ali klateški pes) se nači, da mora biti pri zalezovanju divjadi tiho, ker mu sicer uide....


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #9 : 16 Januar 2011, 14:58:02
ampak mislim,da je se je vprašanje iz začetka te tema nanašalo na samokontrolo,ki se jo pes nauči z vplivom človeka oz z namenom,da se obvladuje tam in  tako , kot ljudem paše. Ne glede na to ali človek to doseže z "oblikovanjem okoliščin" oz ali je sam neposredno  del okoliščin ali ne je manj pomembno ( je lahko pomembno v odnosu človek-pes). Vskekor izhaja taka samokontrola naravnano od človeka na psa.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 16 Januar 2011, 17:15:53
Potem bi lahko bil primer samokontrole tudi to, kar sem danes doživela.  ??? Bina z vso strastjo preganja mačke, se zažene, čeprav je privezana in jo trdno držim. Danes sredi mesta, poskoči proti mački, predno jaz sploh mačko vidim (sonce sijalo direkt v oči) in se že odločim, da bi jo korigirala, ko se mačka postavi v "jaz sem huda" pozo, Bina začne vohat po tleh v drugo smer, mimo mačke, kot da je ni, brez da bi jaz karkoli vplivala. Čeprav je točno vedela kje je.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 16 Januar 2011, 17:24:04
Kaj pa vem, pri nas se mladi (ali tudi odrasli novi) psi naučijo vsaj tričetrt tega, kar imenujemo samokontrola od drugih psov in od domačih mačkov. To se je še posebej lepo videlo pri zavetiškem psu, katerega osnovni problem je bil, da je bil povsem brez vsake (samo) kontrole.  Res pa je, da je kontrola lajanja izključno stvar vodnika.


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 16 Januar 2011, 17:47:40
Zanimivi odgovori... V osnovi me je zanimalo kaj je za vas še samokontrola. Se strinjam, da se lahko pes nauči samokontrole od različnih dejavnikov (človek, krdelo, življenjske izkušnje...) sem pa mnenja, da pasja samokontrola pride do izraza kadar pes NI pod našim poveljem. To mi je nekakšen "ključ" po katerem ločujem kontrolo od samokontrole. Npr. če pes ne steče za divjadjo, ker smo mu tako ukazali, bi rekla, da je pod kontrolo. Če pa se zadrži sam od sebe (brez našega posredovanja v tistem trenutku) pa bi rekla, da je k temu pripomogla njegova samokontrola. Tudi primer, ko klikaš, da pes ne sme vzeti hrane. V tem primeru bi rekla, da je to večinoma stvar dobrega shapinga (s katerim lahko nekoč dosežemo samokontrolo), sama samokontrola pa bi se po mojem mnenju izrazila, če (ko) se pes nebi dotaknil hrane tudi, ko nas ni doma. Primer tukaj so moji 4-kljub temu, da so uspešno osvojili to vajo shapinga v 5 minutah, jih niti podrazno ne smem pustiti same v istem prostoru s hrano, ker jo ukradejo v trenutku. Temu bi jaz rekla, da so brez samokontrole pa čeprav se jo nihče ne bo dotaknil, ko sem zraven...

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 16 Januar 2011, 17:55:43
Malo OT: Ali si upajo krasti ko spiš? Moji še niso ugotovili, da jih takrat, ko spim ne vidim in si ne upajo vzeti. Če grem iz sobe ven pa v hipu.


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 16 Januar 2011, 18:13:39
Malo OT: Ali si upajo krasti ko spiš? Moji še niso ugotovili, da jih takrat, ko spim ne vidim in si ne upajo vzeti. Če grem iz sobe ven pa v hipu.
A res :o Moji nimajo nobenih zadržkov, ko spim. Sem enkrat po pomoti pustila grozdje na mizi, ko smo šli spat in so ga do zjutraj vsega obrali >:( Imajo prav radarje za to hrano-še posebno Nisha. Če grem na stranišče, ko ni hrane v dnevni, gre z mano, če je hrana počaka, da grem in jo prav potiho ukrade in zbeži z njo pod kavč...

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 17 Januar 2011, 09:23:35
Zame so samokontrola vedno priučena nadomestna vedenja, ki izhajajo v nekem momentu iz odločitve izvajalca teh vedenj - nadomeščajo pa nagonska vedenja oz. odzive v afektu in izbira je navadno zavestna, kar se dejansko tudi dostikrat, ko gre za močen konflikt med nagoni in zavestno željo po kontroliranju le teh, pozna v telesnih znakih (potenje, tresenje, stiskanje zob,...).

Ko je nekdo naučen nadomestnega vedenja do te mere, da ga toliko ponotranji da se na zunanji dejavnik odzove avtomatično in podzavestno, po mojem mnenju sploh ne gre več za samokontrolo.

Nikakor pa samokontrole ne gre mešat z naravno odsotnostjo nagonov oz. "čustvenih" reakcij - npr. nekdo je omenil da mora imeti ogromno samokontrole spremljevalec slepih. Pri spremljevalcu slepih je dostikrat pomembneje, da nima močno izraženih določenih nagonov, ki bi jih sploh moral kontrolirat. Ali pa če se pes sploh ne zažene za divjadjo - lahko gre preprosto za pomanjkanje nagona ali interesa in sploh ne za samokontrolo.




damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #16 : 17 Januar 2011, 10:04:40
Potem recimo primer samokontrole je recimo pri "lovskem" učenju, da pes zmeraj ob zaustavitvi vodnika sede.

To je kontrola  ;)
 Ker imaš dve poziciji
 V eni poziciji se psa uči da se usede... v drugi mora pa stati( se ne sme usesti)

npr. 1.  ti s psom hodiš...hodiš hodiš...in se nenadoma ustaviš ( in stojiš) takrat se mora pes usesti
       2. hodiš hodiš hodiš ( bolj počasi .. npr ko se gre za preiskavo terena) in postaneš..takrat mora pes obstati.. ne sme se usesti....tudi ko ti nadaljuješ naprej mora pes stati.

Že ko ga učiš  ga učiš  v tem smislu... hodiva.. vodnik hodi  odločno...ko se ustavi pomeni da se ustavita.  pes sede.
 ko ga učiš da obstane... npr preiskava terena hodita mehko( nežno) in počasi...preiskujeta... ko postaneš pomeni da pregleduješ naprej in pes mora obstati.

Npr pri ptičarju je to ena taka disciplina ki se je uči... pes to kasneje poveže s fermiranjem ( stojo)...tudi ... npr pri preiskavi terena  če ti postaneš in pes postane mu daš potem lahko ukaz naprej ( išči) in on nadaljuje...počasi in  mehko in previdno... ko dobi v nos nakaže...  in če ga želiš zadržat v tistem položaju  počasi in nežno prideš do njega in  ga pogladiš po hrbtu...in on stoji  ;)

Drugi primer je da se usede npr na terenu.... takrat ponavadi poči ;D...in mora sedet... dokler ne rečeš ... aport.
To je to :)

Naučeno ;D...in kar precej dela v to če imaš kakšnega rivala ( ala naša štrukla... ki mora bit vedno prva  pri vsaki stvari ::))

samokontrola je pa  npr tole:

Odpravljamo se  npr. na  morje :D... avto je zunaj z odprtim geplnom...psa v avtu čakata ( itak celo dopoldne ::))  bašemo stvari v avto..... po dvorišču primašira  maček....  oba psa ga zgolj opazujeta noben tud ne trzne iz geplna- pa tudi če gre meter od njiju  ( ker se bojita da če bosta šla , da bomo ravno takrat  speljali iz dvorišča in bi ostala doma)
Sicer tukej jim je prej potrebno tud zagrozit... verbalno >:D " če boš kam  šel boš doma ostal...SAM"... tud na misel jima ne pade, da bi se kam premaknila ... ne en ne tadrug.
Evo samokontrola


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #17 : 17 Januar 2011, 10:30:28
Zame so samokontrola vedno priučena nadomestna vedenja, ki izhajajo v nekem momentu iz odločitve izvajalca teh vedenj - nadomeščajo pa nagonska vedenja
Tako nekako je "uradna" definicija. Jaz še vedno vztrajam, da zame je samokontrola tudi,  kadar pes začne izvajati eno od nadomestnih vedenj šele na povelje s strani vodnika( glasovno , vizualno bilo kakšno).
Ker navsezadnje je tudi v primeru definicije nek priučeni sporžilec tega nadomestnega vedenja samo da prihaja "povelje" od nekje drugje, ne od vodnika (neposredno iz situacije oz okolja).
Itak pa gre pri vseh teh izrazih za dogovor, kaj naj kaj pomeni, ne za absolutno pravilnost izraza ampak da se bolj razume kaj hoče kdo povedat.
Dejstvoje , da pes brez samokontrole ni uporaben niti za izvajanje neposrednih povelij. V naravi pa bi kmalu šel rakom žvižgat. Bodisi da bi bil poškodovan, ali pa ne bi nikoli ničesar ujel. Zato je treba to vadit z mladimi psi na razne načine z bolj koleričnimi še toliko več.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #18 : 17 Januar 2011, 10:36:34
Meni je samokontrola to, da se pes v neki situaciji pravilno odloči. Pri mojem bi bil primer samokontrole, da ima možnost požret drugega psa, pa se odloči da ne bo (še delamo na tem).

Recimo primerjava pri ljudeh npr. z obvladovanjem jeze. Lahko ti nekdo pomaga da prideš do ugotovitve kdaj in kako se zadržat (v pasjem svetu je to pač ali človek ali drug pes), sam se moraš pa v nekem trenutku odločit ali boš jezo obvladal ali pa boš izbruhnil. Če ne izbruhneš, se pač "samokontroliraš". Torej gre za priučeno vedenje, za katerega se mora vsak posameznik odločit, da ga uporablja.

Če psu nekaj rečem se mi zdi da je to kvečjemu izpolnitev "ukaza" in ne odločitev, da nečesa ne naredi oz. da nekaj naredi - to potem ni SAMOkontrola ampak kontrola.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #19 : 17 Januar 2011, 11:17:03
Meni je samokontrola to, da se pes v neki situaciji pravilno odloči.

No v tem smislu jaz tudi smatran samokontrolo. Da pes poveže brez neposrednega ukaza.

Pri nas ... jaz se s obema pogovarjam ( moj  desc sicer glede tega zavija z očmi  :D )

 ena taka situacija je npr ko se spravim pospravljat. takrat gresta oba samoinciativno na prostor in tam ostaneta  dokler nisem fertik ( dokler se potleh ne posuši)

Nobenemu ni treba rečt " na prostor in drži prostor"
 jaz zgolj  prinesem vedro z vodo in privlečem metlo in rečem... " zdej bomo pospravljali"
 pa gresta oba na prostor in držita prostor  brez da jima ukažem.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 17 Januar 2011, 11:19:27
Tako nekako je "uradna" definicija. Jaz še vedno vztrajam, da zame je samokontrola tudi,  kadar pes začne izvajati eno od nadomestnih vedenj šele na povelje s strani vodnika( glasovno , vizualno bilo kakšno).
Se strinjam in v mojem mnenju ni bilo mišljeno, da se to izključuje, namreč še vedno je to ali se bo pes odzval nagonsko, ali pa "po premisleku tako, da bo zanj najboljše in bo moral nagone kontrolirat", stvar samokontrole, oz. bolj ali manj zavestne odločitve psa in pes, ki ne premore samokonktrole v nekem momentu, se pač ne bo odzval s samokontrolo ne na podlagi direktnega povelja, še manj na podlagi predhodnih "izkušenj" in tak pes je potek dejansko lahko kontroliran samo od zunaj - fizično - npr. prek povodca,..

Drugače glede tega, kaj je pravilno in kaj ni, se da itak debatirat. Zame npr. ni pravilno, da moja psica preganja mačke, ampak v obeh primerih, ko jo prime, da bi jih preganjala, je pa sposobna samokonktrole, s to razliko, da mi  ena varianta te njene samokontrole ni tako všeč (lahko bi rekli, da ni pravilna), medtem, ko druga je; prva varianta je, ko je psica na povodcu (slednem, ki se vleče za njo) in točno ve, da jo bom zelo verjetno lahko ustavila in ji niti ne rabim dat povelja da ne gre naprej. V tem primeru psica ne vleče proti mačkom in se toliko samokontrolira (jaz je ne, ker če bi jo morala jaz, bi morala jaz fizično vlečt povodec nazaj proti sebi), da samo obsedi in gleda, medtem ko je druga varianta ko je spuščena in ve, da je ne morem ujet in se odpravi proti mačku, se ne zmeni za moja navodila, ampak še vedno pa ne gre proti mačku nekontrolirano, ampak kontrolirano, v prežečem koraku, ker spet ve, da če se bo zagnala, se ne bo uspela toliko približat mačku, kot če se ne bo zagnala.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #21 : 17 Januar 2011, 11:25:50
Ja, ker tudi ob povelju ima pes vsaj dve možnosti: da povelje uboga ali pa da naredi po svoje (če ni privezan ali na elektriki seveda). Pri naših včasih prav vidiš kako tehtajo kaj se jim bolj splača. Ubogati ali ne. Če je na tehtnici kakšna posebej sočna svinjarija, je odgovor pogosto ne ubogati, ne glede na posledice.

Sicer pa mislim, da se da najlepše primere tistega, čemur rečemo samokontrola videti pri premagovanju strahu in/ali bolečine.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #22 : 17 Januar 2011, 11:46:28
Pri nas je  imela nekaj časa povezavo glede tegale strah/bolečina...
in sicer čisto v kontra smeri....

naredila p!"%arijo... in je točno vedela, da bo kaznovana...iz strahu pred kaznijo je kar na lepem začela šepati...in ko je prišla do mene je dvigovala taco in nakazovala , da jo tačka boli. In je bila boga... normalno ker je bila boga ( sem jaz naivka) vedno  predno sem jo nahrulila pogledala in pregledala taco...in se je izognila nap!"%evanju in kazni .
  ko je bila spet prosta je tista bolečina čudežno izginila.. ::)
 in ko je spet zašlevala in sem se zadrla je spet prišepala.... samo se očitno ni zapomnila katera točno naj bi jo bolela , pa ja drugo taco dvigovala... če sem se za dalj časa nakuhala...in je morala potem poleg hodit... me je vestno opazovala kdaj bom popustila...  in ko sem jo pogledala.. in je videla, da sem še kar huda... je pa napačno taco dvignila. Tudi če je nisem direktno pogledala ni nič "šantala"... ko sem  glavo obrnila na dol in je ona to opazila  opazila , je bila pa za crknt boga

No v tem primeru pri nas samokontrola to ziher ni... ampak golo izkoriščanje in izbegavanje kazni

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #23 : 17 Januar 2011, 15:19:57
Problem-ček je, če dobiš že odraslega psa, ki ima švoh ali pa sploh nima kake samokontrole. In če nimaš doma že kakega psa, ki je skuliran, potem ne moreš kar pusiti psa prosto, da ugotovi, da ga kaka mačka fajn spraska, da se nauči bontona do psov. Ker mladička ostali psi vzgajajo, odraslega ti pa kak pes kamot naluknja.  :-\

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #24 : 17 Januar 2011, 17:14:01
Pri nas je pa ravno pri odraslih najbolje delovalo, a mporaš imeti svoje mačke in pse in kure...s tujimi je bolj hudič eksperimentirat.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #25 : 17 Januar 2011, 19:40:45
Če bi že imela svoje žvadi bi tudi jaz pustila, da se sami kaj naučijo, tako pa ne morem. Traja verjetno dlje časa, da se kaj naučimo, ampak ni pa tragedija.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #26 : 18 Januar 2011, 11:40:15
saj ni point v tem, da bi se morali. point je v tem, da se lahko, če imajo priložnost.


Vixen

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
  • zverinica Taya
Odgovori #27 : 25 Marec 2015, 20:04:41
Živjo!

Da ne odpiram nove teme, bom kar tukaj vprašala.

Pozna kdo kakšne zanimive in zabavne vaje za samokontrolo (poleg klasik kot so recimo pusti, fuj...)?

Pa če pozna kdo kakšno spletno stran s fajn vajami, bi prosila, če lahko prilepi link.

Hvala  :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #28 : 26 Marec 2015, 07:18:36
Fuj, pusti ni samokontrola. Poglej na youtubu filmčke self control dog tricks in podobno.



Vixen

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
  • zverinica Taya
Odgovori #29 : 26 Marec 2015, 13:28:47
Hmm, ne vem, mogoče vse skupaj narobe razumem, ampak meni se zdi, da je za to potrebna samokontrola...

Mislim, da je, če rečeš psu "pusti" (leave it) potrebno kar nekaj samokontrole, da pes ne pograbi hrenovke, ki je na dosegu ali igrače s katero mu mahaš.
Pa tudi, da pes izpljune nekaj "slastnega" kar bi v naslednjem trenutku spolzelo po grlu, je portebno kar nekaj samokontrole ali pa da izpusti igračo sredi igre vlečenja. Jaz ne vem če bi lahko izpljunila, če bi imela polna usta čokoladne tortice.  ;)

Predvsem me zanimajo nasveti kako samokontrolo posplošiti na primere pozdravljanja tujih ljudi in pa nepreganjanja drugih/divjih živali, kot je prikazano na koncu posnetka:

https://www.youtube.com/watch?v=ztRNfyErf8s