Ureznine

trigi · 73951

trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
: 23 Maj 2005, 20:45:12
Živjo

Nama z Rumbo se je ta vikend prvič zgodilo da sva si porezala tačko in sicer kar dobro :-\, tako da sva danes že mislila iti k veterinarju a sva si premislila ker se nič ne gnoji in se lepo počasi celi.
Mene osebno pa zanimajo vaše izkušnje z urezninami, kdaj je po vaših izkušnjah potrebno čimprej poiskati pomoč veterinarja  ???
Kako pa si pomagate pri blažjih urezninah?
Skratka zanima me vse kar mi bo v pomoč nasledjič ko si bo Rumba spet kaj porezala, saj nikoli ne gleda kje hodi  ;D

Hvala, Črt



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #1 : 23 Maj 2005, 20:51:35
Tudi pri Gani se je to že zgodilo nekajkrat, samo so bile ureznine blage in nismo iskali pomoč pri veterinarju!! Ponavadi si je porezala na kakšnik kamnih ali skalah.

Lp, M


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #2 : 30 Maj 2005, 20:11:08
No takole, prejšnji teden sva bila pri veterinarju, tako da lahko malo več povem.  ;)

Rumba je med sprehodom stopila na razbito steklovino in si porezala eno od prstnih blazinic.
Ureznina je bila globoka cca. 3 mm in to ob strani blazinice.

Meni se je zdelo da ni tako hudo da bi bilo potrebno šivati, a sem se uštel, tako da priporočam vsem, katerim si pes poreže blazinico ob strani in dokaj globoko (več kot 2mm) naj čimprej obiščejo veterinarja in dajo blazinico šivati. Vsaj tako mi je svetovala veterinarka.

Sedaj morava na sprehodih redno nositi "čeveljčke" in pred sprehodom rano namazati z antiseptikom, čez noč pa dava na rano IntraSite gel, ki pospešuje celjenje. Tako da se sedaj rana dokaj hitro celi, vendar dokaj nepravilno, moja napaka  :-[

LP, Črt

P.s.: bom še poročal o nadaljnem razpletu :)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3 : 01 Junij 2005, 18:43:11


Sedaj morava na sprehodih redno nositi "čeveljčke"

LP, Črt

P.s.: bom še poročal o nadaljnem razpletu :)

Upam, da bo še priložnost , da jo poslikam (takoj ko fotoaparat pride iz Češke :-[) ker je res smešna tale naša muca copatarica. Jo vsi hecajo, da ima salonarčke ;)




ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 23 Junij 2005, 19:26:06
No pa imamo spet porezano blazinico. Spet pri strani in nekako tako globoko kot prejšnjič. Tokrat smo se odločili za šivanje in doživeli šok. No ja doživel ga je Črt, ki je bil zraven. Veterinarka je blazinico spela z nekakšnim "spenjačem" na treh mestih,  in zdaj naj bi tako imela vsaj 14 dni. Rumba pa je jokala... si sploh nočem predstavlati kako. :'( :'( :'(

V soboto naj bi imeli izpit, zdej pa spet tole...  :( :'(

Lp nina



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #5 : 24 Junij 2005, 09:03:56
o grozno......upam, da se cim hitreje pozdravi Rumbika ;) :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #6 : 24 Junij 2005, 09:34:54
Boga Rumba. ??? ??? Vseeno morate probati na izpitu, ker ga bo Rumba vseeno izdelal najbolje.  8) 8)

Držimo pesti za Rumbo

Marko in Gana  ;)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #7 : 24 Junij 2005, 14:22:37
Boga Rumba. ??? ??? Vseeno morate probati na izpitu, ker ga bo Rumba vseeno izdelal najbolje. 8) 8)

Držimo pesti za Rumbo

Marko in Gana ;)

Marko v to da bi bila med najboljšimi sploh ne dvomimo, če bi bila najboljša pa... vprašanje. Vendar delati iSP-A na treh tacah, ... bi bili pa res že odlični če bi ga naredili brez težav. Mogoče pa... več sporočim o se bo Črt odločil kaj in kako.
Danes je bila na previjanju pri naši veterinarki ( Zlati Čop), ki je bila presenečena nad tem kako ima zašito glede na velikost rane... Bom danes poslikala, da si boste vsaj predstavljali kako zgleda.
in en nasvet če si pes poreže blazinico, pa tudi če je bolj globoko močno povijte uporabite Intrasite Gel in ne komplicirajte preveč, nam je tole šola za v naprej (pričakujemo lahko še več takih ureznin, glede na njeno hiperaktivnost ::))


Lp nina



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #8 : 27 Junij 2005, 20:22:56
Vsem, ki imate slab želodec se za tole oproščam. Za vse tiste, ki bi vas morda kdaj zamikalo, da bi dali psu šivati taco pa...


  :'( :-\

Naša veterinarka nam je rekla, da ona blaznice šiva normalno le v res izjemnih primerih uporabi tak sistem kto so ga pri Rumbi. Ko šivajo na navaden način morajo pa tudi šivati full globoko in je bolje kot tele sponke, ker sponke ne pridejo dovolj globoko in se rana ne celi dobro. Torej če že-... potem navadno šivanje ali najbolje... dobro povita taca, antiseptik in Intrasite gel. 

Danes smo tole svinjarijo pobrali ven, ISP-A nismo šli delat, ker jo je tole vsakič ko je stopila zbodlo v tačko, ker ji niti niso dobro stale noter in ... je nismo hoteli forsirat. Zdaj bomo rabili kakšen teden, da bo blazinica kolikor toliko zaceljena.Tam kjer smo dali "šivat" pa so nam rekli, da bo vse skupaj z tole kovino vred trajalo 14 dni. Jao... še dobdo, da smo šli po drugo mnenje.


Lp nina



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #9 : 28 Junij 2005, 00:26:05
Tole je pa res grozni poštimano.  :( :( :( :(


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #10 : 28 Junij 2005, 15:11:08
Ok tole je pa grozno :-X :-X :-X........nebi pricakovala..........Rumbi zelim, da se cimprej pozdravi, do takrat pa :-* :-* :-* :-*!!


lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #11 : 28 Junij 2005, 15:18:46
Citiraj
Tole je pa res grozni poštimano.
     

Ja tele 4 sponke, ki se najbolje vidijo so še kar ok, tiste malo desno gledano z tvoje strani, ki jih malo zakriva dlaka in so zapičene direktno v meso pa... bom raje brez komentarja :-X


Na tem mestu bi se zahvalila Dr. Zlati Čop, ki je poskrbela, da bo tačka čim prej ok, pobrala tole ven in predpisala domače zdravljenje ;) Razkužilo, gazice in vsakodnevno povijanje ;) mala pa je že ok, hiperaktivna in nadomešča vse za tiste tri dni ko je morala počivati.


Lp nina



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #12 : 28 Junij 2005, 20:42:32
Joj Ninci grozno  >:(  >:(!

No jaz sem tudi enkrat našega zastrigla...za ušesom...in to kar globoko...precej globoko.Pa je Ron čisto mirno prenesel.Parkrat je zamahnil z glavo.Pa smo šli šivat (hvala,da je veterinar delal nadure).No ampak tistega zaščitnega obroča okrog glave pa ni bilo  >:(.In je šive ponoči potrgar  :o.Pa smo zdravili malo dlej brez šivov.je reklel veterinar,da ne šenkrat šivat in se zgrožal nad tistim ki je rano zašil in ne dal obroča.
No urez se pozna še danes ampak je vse vredu  :).

Ninc upam,da bo kmalu vse vredu.Pa  :-* Rumbu

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #13 : 23 Avgust 2005, 09:07:19
N emi naslednjič nismo šli v kamnik...smo poklicali enega veterinarja,ki s etudi tako poznamo,pa Rona pride kar domov cepit ;D...pa same dobre izkušnje imamo z njim...vedno je pripravljen  pomagati...

Upam,da so se Rumbi rane zacelile :-*

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #14 : 23 Avgust 2005, 09:45:02

Povil je z nekim tršim povojem, ki se sam lepi (ne vem kako se mu reče  :-[ :-[) i
Ampak kakšno taco je mela (ima) Rumba  ??? :o. Sem pogledala ko konj ko sem vidla. Da te kap zadane.

Povoju se reče Coban.
Je imela... hvala bogu se je vse lepo zacelilo, in zdaj upamo, da na steklo naletimo čim manjkrat.

Citiraj
Rumbi ampak ne tako grdo. (Lepo vas prosim kje je pa še kdo kaj takega vide

Jah tako spne zadevo veterinar, ko je ura 18.55 in se mu mudi domov ::) :-X

Lp nina





Lanyca

  • Gost
Odgovori #15 : 23 Avgust 2005, 10:51:00
Oh uboga Rumba. Sočostvujem z vami. :'( :-\ :-[ :( Upam, da se ji bo tačka čim prej zacelila.
Lp vsem Lanyca



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #16 : 23 Avgust 2005, 12:16:52
Povoju se reče Coban.
Je imela... hvala bogu se je vse lepo zacelilo, in zdaj upamo, da na steklo naletimo čim manjkrat.

Jah tako spne zadevo veterinar, ko je ura 18.55 in se mu mudi domov ::) :-X

Lp nina




Jaz sem pršla po uradnih urah, pa sem mela srečo da sem ga še tam dobila pa se je hvalanevemkomu zelo potrudil.

Se Rumbi zdaj pozna kakšna brazgotina?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #17 : 23 Avgust 2005, 12:31:02
Se Rumbi zdaj pozna kakšna brazgotina?

Nič se ne vidi, kot da ni nikoli bilo nič.

Lp nina



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #18 : 24 Avgust 2005, 17:31:32
uh sam je pa res nerodno to speto :-\ naš se še pa ni porezu ... hwala bogu ;)



Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #19 : 09 Oktober 2005, 13:55:17
Pago si je blazinico porezal že dvakrat! Prvič tako, kot kaže rdeča črta na prvi sliki v priponki, drugič pa mu je košček visel stran - slika 2 v priponki. Obakrat smo šli veterinarju in prvič so mu rano ščistili z jodom in povili. Drugič pa smo šli samo mimogrede samo pokazat, ker smo ravno Tysona peljali cepit in je samo rekel naj čistimo z jodom pa bo v redu. ;)
Sedaj pa upam, da bo naš norček bolje pazil kje hodi, ker je prav grozno ko potem šepa. :(

Lp, Maša



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #20 : 10 Oktober 2005, 17:45:32
Pred kratkim smo imeli izobaževanje oskrba rane, pa vam bom kar tule napisala, ker je ravno Mašy zbudila to temo ::).

Rano sperete z fiziološko raztopino, nič joda, alkohola ali vodikovega peroksida!. Na rano daste hidrogel npr. Intrasite, čez pa kakšen poliuretanski obliž, tak z netkano blazinico, ker se ne sme prijeti na rano. Tačko povijete in menjate obliž na 3 dni.

To je vse ;)

Lp nina



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #21 : 13 Februar 2006, 13:03:56
Pa se je tudi nam zgodilo...

Ranica je majhna, ni globoka in jaz nisem mislila it k veterinarju... samo zdaj ne vem, ali bi morala it ali ne ???
Pes je sploh ne porajta, v bistvu bolj skrbi mene.

Ker imamo doma samo zganje ::) se odpravljam popoldne v lekarno.. kaj ta intrasite gel se dobi brez recepta? Zakaj pa ne razkuzevat?

Je nujno povit? Sploh si ne predstavljam Grincka s ceveljckom ;)

battito animale


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #22 : 13 Februar 2006, 14:01:23
Lilit, naša dalmatinka je imela tudi enkrat prerezano blazinico. Nisem je peljala k veterinarju, ker sem bila takrat še čisto sveža po predavanju o prvi pomoči psu. Naredila sem pa naslednje. Rano sem polila s fiziološko raztopino - kri je nehala teči že prej - sama od sebe. Potem sem ji s steristripom dala skupaj ureznino, potem gazo (na eni strani je bila takšna plast, da se ne prijemlje na kožo/dlako), potem sem to nekako prilepila na tačko in obvila z vato ter nato s povojem. To je to. No, za ven je potem dobro, če mu obuješ še čeveljček. Aja, ureznina je bila globoka cca. 2 mm in 1,5 cm dolga.

Še  :-* :-* :-* za Grinkota od sestrice!

Držimo pesti, da bo kmalu boljše!

Lp,
Tina


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #23 : 13 Februar 2006, 16:48:10
No pa smo tam :D

Če rana ni zelo globoka (manj kot par milimetrov) lahko to definitivno pozdravita doma.
Intrasite gel dobiš brez recepta, ker ne vsebuje nobenih takih učinkovin ki bi bile lahko nevarne (to je takorečeno vlažilni gel za rane) ...
Problem domačega razkuževanja pa je, da ponavadi naredimo bolj packarijo kot ne ... zato je po mojih izkušnjah boljši braunividon (antiseptični gel v tubici) ...
Drugače pa res pazi če mu boš povijala z elastičnim povojem, da mu boš med prste dala dovolj vate, da mu ne bo prstov preveč stisnilo.
Za ven sva pa midva kupila prima neoprenske čeveljčke ki so zdržali tudi kakšen dež.

Dobr se pozdravta, pa grinčka lepo počohaj v mojem imenu ;)

Lp, Črt



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #24 : 13 Februar 2006, 17:00:01
Če je ureznina globoka, moraš preveriti, če ni notri kakšen tujek. Jaz to naredim tako, da zadevo temeljito, od znotraj z brizgo sperem z fiziološko raztopino in pogledam, kolikor se da. Ob najmanjšem sumu, da je v rani kaj takega, kar notri ne sodi grem k veterinarju. poleg tega me tam vidi tudi, če obstaja najmanjši sum, da bi bila lahko poškodovana kakšna kita (kar se ob malo globjih urezninah lahko zgodi). Še prej postiižem dlako okrog ureznine, če je na takem mestu. Od zunaj razkužim z jodom, povijem in dam gor čeveljček. Povoj je treba vsaj enkrat na dan zamenjati, rano pa vzdrževati čim bolj sterilno. Če je potrebno šivanje (načelno vse globje ureznine nad 1,5 - 2 cm dolge - odvisno od tega, kje na blazinici se nahaja) se to lahko naredi takoj ali pa po nekaj dneh, ko se pojavi kalusno tkivo. čim težji je pes, tem bolj pazljivo je treba ravnati z ranami na blazinicah. Vem za mastifa, ki je zaradi zanemarjene ranice na blazinici poginil, čeprav je potem, ko je lastnik ugotovil, da zadeva ni tako preprost ,kot je zgledala imel dve ali celo tri operacije.
Čeveljček je nujen predvsem pozimi, ko je hoditi po slanih pločnikih z najmanjšo ranico na blazinici prava muka.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #25 : 13 Februar 2006, 17:23:37
OK zdaj si me prestrasila :-\

Bom sla tudi po ceveljcek. Sicer pa pri nas soli po cesti ni, tako da glede tega ni strahu.

Poskodovana je tista najvecja blazinica, v bistvu "dlan" ali kaj bi bilo... sicer po ureznini ne hodi, ker je cisto pri "zapestju" (ce si predstavljas, kaj mislim).
Kako mislis, ce je kaksen tujek notri, kako bi pa prisel notri?

battito animale


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #26 : 13 Februar 2006, 19:28:50

Kako mislis, ce je kaksen tujek notri, kako bi pa prisel notri?

Lepo ...v rani ostane košček stekla, pesek, kovinski delček, .. pač nekaj kar je lahko ureznino povzročilo ali pa je tja prišlo naknadno ;)

Lp nina



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #27 : 13 Februar 2006, 19:34:18
Ne vem, moja je imela enkrat globoko notri zapičen košček stekla, ki sem ga lahko sama vzela ven. Lahko bi prišlo noter karkoli drobnega, kar bi pes pohodil - od kamenčka, smeti, opilka...Sicer se pa na takem mestu, kot je porezana tvoja lepše celi, ker ne stopa na to blazinico. Čeveljček je potreben tudi za hojo po pesku, makadamu...Meni se je enkrat zgodilo, da je psica, ki je imela ureznino že lepo zaceljeno fino zašibala po poti, čeveljček z obvezo vret se je snel, ustavila sem jo praktično v hipu, uspela je narediti dva ali tri korake, pa je bila rana še bolj razklana kot na začetku. Te porezane blazinice so res neprijetne, in včasih traja kar kakšen mesec, da se zaceli.


erika

  • *
    • Prispevkov: 448
    • Točke: 5
Odgovori #28 : 13 Februar 2006, 19:36:32
Tujek pride v rano največkrat kar s predmetom na katerega pes stopi. Po travnikih in gozdovih je ogromno steklovine, pa starih zarjavelih  konzerv in drugih ostrih odpadkov. Vprašanje je  s čem si je tvoj kuža ranil taco.

Tudi pri nas smo že imeli ureznine, na srečo ne globlje od 1 cm. Moje psice so težke in je kaj hitro ureznina, če pride oster predmet pod taco. Do sedaj nisem rabila veterinarske pomoči upam,da tudi v bodoče ne bo treba. Rano obvezno sperem s tekočo vodo, razkužim z jodom in povežem s povojem. Seveda sprehodi potem tudi odpadejo vsaj nekaj dni, odvisno od rane. Pa večkrat na dan je treba rano previti, ponovno razkužiti in preveriti če se slučajno ne gnoji.

lp erika


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #29 : 13 Februar 2006, 19:55:17
No to je bilo zdaj dozivetje, bila sem v 3 lekarnah... btw v nobeni se niso slisali za tvoj gel, ninci ::) in nikjer sploh nisem dobila antisepticnega gela, na koncu sem vzela Bepanthene plus (baje bi moral bit isto uredu).

Rana je preverjena in pregledana, 100% ni nic notri. Je ociscena in razkuzena in povita.
Za ceveljcek so mi prodajalke v trgovini rekle, da ni za hojo ??? in so me poslale v lekarno po samolepilni povoj...

Sumim, da se je porezal na skoljkah. Smo bili na sprehodu ob morju in ker je bila velika oseka, so bile grucice klapavic na suhem, po mojem si je kje tam porezal. Ali pa kje drugje, saj ne vem, sem opazila komaj zvecer.

V glavnem, na splosno je taka majhna, komaj opazna rana in ji nisem niti mislila kaj dosti pozornosti posvecat, ampak ce pravite, da so lahko take frke, bomo pozorni.

battito animale