Dock diving - skoki v vodo

Felina · 28760

Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
: 04 Marec 2011, 10:07:14
Kolegica iz ZDA se ukvarja s pasjim športom Dock Diving(skakanje psov v vodo), ki v Evropi še ni znan. Zanima jo, ali bi bil interes za tak šport tudi pri nas. Spodaj posredujem njeno sporočilo in link od trenutnega rekorderja v skokih v vodo  :) v bistvu je zadeva precej preprosta: psi skačeje v vodo za igračo, zmaga pa tisti, ki skoči najdlje ;)

HI Everyone,

I need some help and advice. As most of you know we participate in Dock Diving here in the USA. I've been approached a few times by companies here to maybe get a dock association going in Europe. Would you or any members of you club be interested in a sport like dock diving. It isn't as technical as agility but I must say a lot of fun especially during the hot summer.
Let me know if you think it might be a hit! Here is a video of the "old" record holder now it's over 27 feet! I would appreciate any info or ideas. YouTube "splash dogs" for more videos


http://www.youtube.com/watch?v=jcMmKtZhGkA

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 04 Marec 2011, 10:34:13
Posnetek tekmovanja sem za novo leto gledala na televiziji. Zelo zabavno in res te prime, da bi poskusil, ampak se mi zdi tehnično zahtevno glede same izvedbe. Verjetno je postavitev primernega bazena in vse potrebne infrastrukture draga.

PS: Ja, Henry pa raztura. Je tudi v tisti oddaji.  ;D



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 04 Marec 2011, 11:14:49
Jaz sem tudi gledala tekmovanje, ne vem, če ravno tega. Ampak je hudo :o
Kje pa oni vadijo? Kako imajo to urejeno? Mi bazena nimamo...reke, jezera in bajerji so v bližini, ampak to ni isto.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #3 : 04 Marec 2011, 12:59:46
sorry... a to je športna disciplina  ???

 v čem je fora?... meni je to, da pes skoči v vodo čisto nekaj normalnega.. aport iz vode... skok spada zraven

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 04 Marec 2011, 13:03:13
sorry... a to je športna disciplina  ???

 v čem je fora?... meni je to, da pes skoči v vodo čisto nekaj normalnega.. aport iz vode... skok spada zraven


 :D tole predvajajo se mi zdi da na eurosportu. Fora je samo kateri pes dlje skoči ;) Aport vržejo ubistvu za motivacijo.
Bi pa najbrž tako kot druge ameriške stvari tudi tole v evropi hitro "posvojili".



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 04 Marec 2011, 13:14:48
sorry... a to je športna disciplina  ???

 v čem je fora?... meni je to, da pes skoči v vodo čisto nekaj normalnega.. aport iz vode... skok spada zraven

Ja, Američani pač  ::) :) Samo psom je res v užitek, vsaj tako izgleda :) In eni res daleč letijo...


aleshor

  • *
    • Prispevkov: 361
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 04 Marec 2011, 13:25:51
Z Maxi bi probala, samo poleti ;) Težje pa bo v Sloveniji najt bazen, kjer bodo pse pustili zraven :)

JE pa mislim da to blo lani na pasjih olimpijskih igrah v Italiji.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #7 : 04 Marec 2011, 13:42:35
Ker grem čez vikend na tekmo, bom v nedeljo vsa vaša vprašanja na to temo (bazeni, kako, kje, kdaj) posredovala tej kolegici in poskušala maksimalno odgovoriti. ;) Ker sama nimam pojma o tem, razen tega, da ona to res aktivno trenira  :D

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #8 : 04 Marec 2011, 13:53:28
Na prvi pogled izgleda mogoče res brez veze, ampak ni. Ko gledaš celo tekmo, ti hitro postane jasno, da so tudi tukaj pomembne malenkosti: odriv in mesto odriva, vodnik mora pravilno vreč aport, timing itd.

V tistem posnetku tekme, ki sem ga gledala, je en vodnik ornk zašil svojega psa: slabo je vrgel aport, tako da je ta prehtiro padel v vodo in pes se je v zraku zarotiral za aportom, tako da je bil njegov skok potem veliko krajši kot sicer (če ga vodnik ne bi posral, bi bil nekje v vrhu).

Se pa strinjam, da je zadeva bolj preprosta kot drugi kinološki športi.

PS: Damayanti, ti eno od mojih pokor posodim, pa jo nauči skakat v vodo. Samo prosim, daj, posnemi vse skupaj, bi me zelo zanimal postopek, kako šicuja pripraviti prostovoljno k skoku v vodo ;)))))



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 04 Marec 2011, 14:09:55
Meni bi bila ta disciplina kar zanimiva, če sodim po ogledu tiste tekme. Bomo pa videli, ko bo enkrat spet pes pri hiši, če bo možnost treninga in tudi, če bo pes navdušen. Prisilit ga itak ne moreš  ;)
Ja, res je zanimivo gledati pse, ki ne marajo vode, kako se soočajo z njo  :D Sama sem imela dva obsedenca z vodo in ne vem, kako bi sprejela takega, ki ne bi hotel noter. Je pa veliko odvisno od pasme same in nagnjenosti do vode. 

Kalsang: a jim na splošno ni všeč ali zato, ker jih dolga, mokra dlaka dol vleče ali ne znajo dobro plavat ali ... ?


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #10 : 04 Marec 2011, 14:32:40
Tu se lahko tekmuje v 3 disciplinah, kot je meni znano:
- kako dalec pes skoci
- kako visoko pes skoci
- kako hitro skoci in prinese prinosilo ven iz vode

2 rekorda ima v rokah en "hound" (hrtolik), 1 labrador.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #11 : 04 Marec 2011, 14:47:47
Sport je na videz morda res preprost, a je tukaj kar "velika" problematika meritev.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #12 : 04 Marec 2011, 15:02:35
Pa zadevi se drugace tudi rece "dock jumping".

Na fb je skupina "Ohio Air Dogs" in kadar od njih dobim vabilo na take in drugacne dogodke, me vedno jezi, ker so cez luzo... se pa imajo ocitno fajn. Se njihova spletna stran: http://ohiodockdivingairdogs.com/.

In ne, ne rabi biti bazen: http://www.youtube.com/watch?v=F8XDR6aNlpU.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #13 : 04 Marec 2011, 15:09:03
Innana, šicuji so na splošno slabi plavalci zaradi konstitucije: težek prsni koš, velika, težka glava, pa še kratek gobec, kratke tace itd in seveda dlaka, če je dolga. Se najdejo tudi izjeme, jih poznam, ki so nori na vodo, ampak večina meni znanih ne mara plavat, kaj šele v vodo skakat. ;)

Sicer sem v eni stari angleški knjigi o šicujih zasledila, da je treba pazit, ko greš s šicujem čez most, da ne bo skočil z njega v reko in da jih je bolje imet privezane, ker lahko še utonejo, ampak ne vem, ali gre za mit, ali so imeli v Angliji nekoč davno res kakšnega totalnega norca, ki je z mostov skakal v reke. Angleži imajo pa itak drugačen odnos do šicujev - ne tretirajo jih kot toy pse, ampak kot utility pse (s čimer se glede na njihovo moč in vzdržljivost popolnoma strinjam) in jih na začetku tudi niso nič šparal. Baje so jih s sabo jemali na ježo in na lov in menda niso imeli ti šicuji nobenih težav z dohajanjem konjev in drugih psov. Kakšen je tudi zajce pomagal lovit (ena znamenita psica iz Anglije, pomembna za pasmo), ampak vseeno si ne predstavljam, da bi s šicujem počela dock diving. ;)

Se opravičujem za off topic.  ;D



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #14 : 10 Marec 2011, 13:52:49
Sem malo izprašala kolegico kako to pri njih zgleda... tekmovanje se odvija na prenosnem bazenu; treningi pa so kao v času tekmovanja na stani... res je, obstajajo 3 kategorije! sem jo tudi vprašala kako je s slovenijo, ali je sploh interes da bi sem tudi prišli(ker smo vseeno precej majhna država) in je rekla da bi bil kao interes it po celi evropi, glede na to da je bazen "prenosen" 
tu je še njen original odgovor:

Yes I will definitely explain a little more. So it's a portable pool on a trailer that has a dock (where the dogs run off of) It can be mounted anywhere. Dirt, Parking lots, Grass... I'll post a video of the pool for you. There is 3 categories yes, most associations do only 2 though. The longest jump (from the beginning of the pool to the base of the dogs tail (end of his back).
And The Super vertical which is a pole place out 8 feet (2.4 meter) from the dock and starts at the height of 4 feet the record is over 7 feet high!

There is different categories in the longest jump. For instances dogs jumping under 10 feet compete with one other, 10-14 feet, then 14-19, ect...Also a category for dogs under a certain height like 15 in or smaller. I would love to have go all over europe since the pool and trailer are portable, here we do california, arizona, utah and nevada.

Training is done on site, usual between the competitions. The competitions can be at 10h 12h 14h 16h then we practice in between. Sometimes we add a friday that is easier to train.

Of course we can change stuff around to cater around what people enjoy.


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #16 : 15 Junij 2011, 12:12:42
Za obcutek, kako poteka, kaksen je bazen, izhod za psa... (sicer filmcek ni nevemkaj, se pa vidi vse od zacetka do konca...): http://www.youtube.com/watch?v=o7qQT4PuoRE&feature=player_embedded#at=47


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #17 : 15 Junij 2011, 13:16:40
jaz imam eno psico, ki skoči zelo daleč, ampak samo, če skoči za mano  :P :D. A tak stil pa ni dovoljen  ? >:D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #18 : 15 Junij 2011, 15:43:29
Na italijanski olimpijadi (http://www.dogolympicgames.eu/content/nuoto-tuffi) je lastnik skocil v vodo, od tam klical psa, pes za njim (http://www.youtube.com/watch?v=tNxkUVupKEk&feature=related).

Sicer teta wiki pravi: http://en.wikipedia.org/wiki/Dock_jumping (sta spodaj opisana 2 nacina priprave psa, da skoci v vodo).
Pravilnik pa pravi, da se to kaznuje (odvisno od tega, ali je vodnik po nesreci padel v vodo, ali pa za nalasc): http://www.dockdogs.com/Rules_Policies.pdf (bolj na koncu).


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #19 : 15 Junij 2011, 16:43:06
Na tej olimpijadi je bilo obvezno, da gre vodnik s psom v vodo (ne vem pa, od kod so pobrali pravila). Sicer to ni bil dejansko dock diving, ampak "plavanje in prinasanje iz vode".

battito animale


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 15 Junij 2011, 17:36:02
"prinašanje" lastnika ??? :o

Joooj, mi bi tudi morali imeti to, no. Ko gremo spet na morje, bom preizkusila, če bo pes sploh skočil v vodo... 8)


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #21 : 15 Junij 2011, 17:55:57
Jaz imam pa enega 'mini' skakalca. :D Zaenkrat skače samo z obale, samo upam, da nama poleti uspe tudi kakšen primeren pomol najti, da še tam sprobava.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #22 : 22 Junij 2011, 15:28:00
Sem imela priliko poiskusati dock diving ta vikend na Poljskem.  :)

http://www.youtube.com/watch?v=il8Sjjfam7g

Lyra je šla rada v vodo (seveda), naredila je prvo kvalifikacijo, a potem ji je bilo lepšje vstopiti po stopnicah kot skakati iz pomola  ;)  in ni šla naprej. V naravi sicer skoči v vodo tudi od daleč/iz višine, ampak pomoje bi bilo treba malo trenirati, da bi jo navadila na to. Na tej tekmi trening ni bil možen, pa samo en poskus je lahko vsak dobil.

Vsekakor zabavno in zanimivo!  ;D



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #23 : 22 Junij 2011, 15:36:54
Cestitke! Ona je 1. slovenski pes, ki je nastopila na cem takem, kolikor je meni znano!


k94lif

  • *
    • Prispevkov: 107
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 22 Junij 2011, 23:09:53
V Žusterni pri kajak klubu imajo 2 lepa pomola/splava, samo kaj ko je na ograji standardna tabla prepovedano psom. Bo treba zelo zgodaj zjutraj, ko ni nobenga probat, samo da naberemo malo plavalne kondicije.



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #25 : 23 Junij 2011, 13:37:49
Cestitke! Ona je 1. slovenski pes, ki je nastopila na cem takem, kolikor je meni znano!

 :) Another first for Lyra. Prvi slovenski pes, ki je tekmovala v dogfrisbeeju, prva predstavnica iz Slovenije na svetovnem v tem športu, zdaj pa dock-diving. Bravo, Lyra, prava pionirka si!  ;D

Drugače pa ni to tako enostavno kot si misliš--Lyra obožuje vodo, skakanje, in igrače, a vseeno smo jo morali prepričevati, naj skoči iz pomola. Prvič je eventualno šla, ampak skok ni bil nevemkaj, drugič pa je bila toliko pametna, da je šla raje po stopnicah.  :D

Prva reakcija mnogih psov pa je bila taka:
http://www.youtube.com/watch?v=rhA_bXToTj0&feature=share



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #26 : 23 Junij 2011, 14:31:16
Jean a so kaj ugotavljali, zakaj jim je tako neprijetno? Sploh za tole tollerko mi ni jasno, nikakor noce skocit..  :-[

Ker moj recimo s pomola brez problema skace (kadar je bila oseka je sel raje po stopnicah, ampak ce sem zahtevala od njega skok, je skocil), z obale je pa itak norec totalni. Tam v kampu kjer hodiva je ob obali tako kot pomol, pa ceprav so zraven stopnice, je zmeraj skocil (se enkrat ko je bila oseka, pa vode komaj kaksnih 10 centi  ::)).
Zgledajo pa njegovi skoki takole: slikca 1, slikca 2, slikca 3 in se slikca 4. Slike niso najboljse kvalitete, ker to je cela znanost, da ga ujamem s telefonom v skoku  ::) :P

Drugace pa, ce bi se ponudila priloznost kje, bi tudi midva z veseljem probala..  :)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #27 : 23 Junij 2011, 14:33:43
Bravo Jean in Lyra!  :o



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #28 : 23 Junij 2011, 14:35:47
Ne vem, jaz niti ne maram da tako skače, ker ko je voda je vedno sila it noter, pa mi je enkrat na eno skalo tako pribila, pa mi je kar všeč, da gre bolj "po tleh" v vodo. Tako da mislim da bi tudi ona zbrala stopnice :D

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #29 : 23 Junij 2011, 14:45:00
Jean a so kaj ugotavljali, zakaj jim je tako neprijetno? Sploh za tole tollerko mi ni jasno, nikakor noce skocit..  :-[

Ma mislim da rabijo eni nekaj časa/treninga, da se navadijo na to, preveč umetno je. Ker moja v naravi tudi skače v vodo iz višine, brez pomisleka (velja samo za Lyro, za Oli in Bamma pa ne), tam pa ni hotela takoj.