Katera pasma bi bila primerna?

Gost · 14383

Tasha.W

  • Gost
: 24 Maj 2011, 11:57:33
Zdravo.
Sem nova tu na forumu, sicer sem si zelo veliko že uspela prebrat, zato ne odpiram te teme zaradi neznanja :)
zanima me samo vaše mnenje :)
Katera pasma psa bi bila primerna za v stanovanje, za nekoga, ki že ima iskusnje z šolanjem nemškega ovčarja, kitajskega golega (+ pravilna zdravstvena nega) in bernardinca?
Z veliko prostega časa, in z nekaj dodatnimi ljubljenčki (podganci in dihurček, ki ju bom imela :D )
drugače pa sem že podrobno preučila pasme - shar pei, basenji in jazbečar
:P Saj so mi te pasme zelo ušeč, sem razmišlala pa tudi o še enem kitajskem golem psu :D Naš Thay mi je enostavno prevelik cuker :$
Hvala za odgovore ,..
Lp
T.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 03 Junij 2011, 13:13:17
To prazaprav ne pomaga čisto nič. :-\...Kot je bilo na tem forumu že n-krat povedano.

Kaj hočeš od psa? Kaj boš z njim počela, trenirala, te kak šport ali disciplina veseli? Kakšen način življenja imaš? In kaj bo s psom, ko boš šla študirat v drug kraj (če boš, če še nisi)....

Poznam ene, ki so imeli 2 nemca, brez težav...pri višavskem terierju so pa opleli. Ker je drugačen karakter in potrebuje drugačen pristop. ;)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tasha.W

  • Gost
Odgovori #2 : 22 Junij 2011, 19:43:21
Hej.
Drugače sem sama šolala nemškega ovčarja Cary-ja (mala šola, nadaljevanje, sledenje in obramba), nekaj izkušenj imam, šolala sem tudi našega kitajčka Thaya.  :)
Drugače me zanima kakšen agility, ali kaj podobnega.
Pes pa bi šel z mano povsod - saj tu fax ne bo ovira, imam toliko preveč prostega časa, učenje mi pa ne vzame veliko.
Zelo rada sem zunaj, vreme ni ovira, tako da bi bil pes non stop z mano (še na fax bi ga jemala, če bi ga lahko) :-[

Lp


T.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #3 : 22 Junij 2011, 21:54:39
Jazbecar vsekakor ne, karakterjev in nagonov ostalih dveh pasem pa ne poznam.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4 : 22 Junij 2011, 22:22:05
Spoznaj pasme in se na podlagi tega odloči. Druži se za lastniki obeh pasem pa vidi kaj in kako. Shar-pei in basenji sta 100% nasprotje nemškega ovčarja! Basenji ti zna podgano fentat, majo kar dober lovski nagon.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


NTD

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 23 Junij 2011, 10:10:13
Drugače me zanima kakšen agility, ali kaj podobnega.

V tem primeru, ne vem če je Shar pei najboljša izbira.  :) So precej okorni in ne preveč hitri.  :D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 23 Junij 2011, 17:55:18
Glede na to da v eni temi piše, da ima nevemkoliko psov, nemc je bil agresivn in so ga dali stran k babici...V vsej tisti pameti, ki jo ima, si je sposobna sama najt pasmo, ki je primerna in tudi mladiča, vzgojo prav tako obvlada.
 ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


NTD

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 23 Junij 2011, 21:12:51
Glede na to da v eni temi piše, da ima nevemkoliko psov, nemc je bil agresivn in so ga dali stran k babici...V vsej tisti pameti, ki jo ima, si je sposobna sama najt pasmo, ki je primerna in tudi mladiča, vzgojo prav tako obvlada.
 ::)

sem opazla ja :D punca že ve...  :-[

Tasha... če ste nemca pripravli do tega, da je postal agresiven... ti gubico preprosto odsvetujem, ker bo iz male ljubke kepe postal ZELO napadalen pes





Tasha.W

  • Gost
Odgovori #8 : 07 Marec 2012, 15:12:51
Hej.
NTD nemec je postal, kazal znake agresivnosti, zaradi starosti, saj ni prenesel preveč ljudi okoli sebe in potem je še moj mlajši brat ali ga za rep pocukal ali kaj takega.
Moram reči, da sedaj ko grem vsak vikend h njemu, da mu mirno okolje zelo ugaja in niti malo ne kaže več znakov agresije, saj ima mir in obožuje ko ga pridem pogledat, še vedno pa ne prenese npr. 10 otrok okoli sebe, ki skačejo in kričijo. ;)

P.S. - Oprosti za pozen odgovor ;)



ursa1234

  • Gost
Odgovori #9 : 10 Marec 2013, 20:17:22
na tvojem mestu bi izbrala kodra :)



kajčainlucy

  • Gost
Odgovori #10 : 08 Januar 2014, 10:44:47
Pozdravljeni, 
Pri sorodnikih že nekaj let razmišljajo o psu. Ker imajo majhne otroke so s psom počakali... Najmlajši sin je nad psi zelo zainteresiran vendar ne bo skrbnik on ampak starša. Sedaj so se odločili za psa in se začeli resno zanimati. Začeli so z branjem knjige Psi za telebane ,kar mislim ,da je super za zacetek. Preidimo k bistvu. Najtezje je zbrati primerno pasmo...prosili so me za pomoc pri pripravah za psa (saj smo tudi mi pred kratkih prodobili novega clana)sin si mocno zeli dalmatinca kar pa je po moje popolnoma zgreseno. Kaj mislite? Kaksno pasmo od predvsem iz katere FCI skupine bi priporocali glede na sledeče:
- pes bo rodovniški
- mislijo ga imeti na vrtu nevem ali bo tudi ponoci odzunaj...
-so začetniki s psi zato naj bo pes lahko obvladljiv
-pri niih so manjši otroci (dva sinova in ko pridejo obiski itd.)
-  mislijo ga voziti v pasjo solo ampak z njim ne bodo trenirali kksnega sporta in nebo za kaksnega tekmovlnega psa. Bo druzinski pes.
-dlAka naj bo ne prekratka da ga nebo zeblo in ne predolga
-ker so doma blizu gozda ni zazeljeno da ima zelo razvit nagon
Napisala sem nekaj stvari. Ce sem kaj pozabil povejte oz. vprasajte.
Zelo bi jih in meni koristil kaksen nasvet glede pasem :)
LP



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #11 : 08 Januar 2014, 11:40:02
Če bodo imeli psa v hiši oz. v stanovanju (pod to se smatra družinski pes) Lahko pogledajo za raznimi mopsi, pudlji, maltežani, yorkiji, kitajski goli pes,  večina psov iz FCI 9, se povežejo z lastniki in vzreditelji ter spoznajo pse v živo... Koliko časa pa so pripravljeni posvetiti negi dlake?

Za zunaj si naj raje omislijo vrtnega palčka in se odpovejo psu v njegovo in njihovo dobro. Vsak pes bo postal potepuh, če ne bo nad njim nadzora, ukvarjanja in skrbi. Vsak pes bo razvil kup neželenih vedenj (kopanje lukenj, preganjanje mačk, ptičev, lajanja ne mimoidoče, zaganjanje za mimoidočimi-če bo zunaj sam, pa čeprav za ograjo). + so ubogi na duši, zdolgočaseni in to res ni življenje, ampak životarjenje.
Psi so krdelna bitja, ki potrebujejo družbo, ukvarjanje, zaposlitev. In tega na vrtu ne dobijo.

Naj še malo premislijo ZAKAJ si želijo psa.  Ne glede na pasmo (tudi največji in najbolj kosmati) rabijo imeti za čas odraščanja bivanje v hiši oz. v stanovanju-če je namen vzgajat psa in se ukvarjat z njim kot polnopravnim članom družine.
Pravzaprav ne vidim pametnega razloga zakaj imeti psa ves čas zunaj-če ni zunaj tudi človek, ki bi se ukvarjal in delal družbo psu. Samota še nikomur ni koristila (ne ciljam na "Time out" in tisti čas, ko smo po službah/šolah).

Preberejo naj še TO, priden! Karmen Zahariaš (ŠKD Krim), Teaching With Reinforcement, si ogledajo YT kanale kikopup oz. spletno stran Emily Larham-dogmantics, preberjo članke Silvie Trkman, ki so zbrani na spletni stranj KD Agility Ilirija pod zanimivosti.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


nxyz

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 08 Januar 2014, 11:45:09
Če bodo imeli psa v hiši oz. v stanovanju (pod to se smatra družinski pes) Lahko pogledajo za raznimi mopsi, pudlji, maltežani, yorkiji, kitajski goli pes,  večina psov iz FCI 9, se povežejo z lastniki in vzreditelji ter spoznajo pse v živo... Koliko časa pa so pripravljeni posvetiti negi dlake?

Za zunaj si naj raje omislijo vrtnega palčka in se odpovejo psu v njegovo in njihovo dobro. Vsak pes bo postal potepuh, če ne bo nad njim nadzora, ukvarjanja in skrbi. Vsak pes bo razvil kup neželenih vedenj (kopanje lukenj, preganjanje mačk, ptičev, lajanja ne mimoidoče, zaganjanje za mimoidočimi-če bo zunaj sam, pa čeprav za ograjo). + so ubogi na duši, zdolgočaseni in to res ni življenje, ampak životarjenje.
Psi so krdelna bitja, ki potrebujejo družbo, ukvarjanje, zaposlitev. In tega na vrtu ne dobijo.

Naj še malo premislijo ZAKAJ si želijo psa.  Ne glede na pasmo (tudi največji in najbolj kosmati) rabijo imeti za čas odraščanja bivanje v hiši oz. v stanovanju-če je namen vzgajat psa in se ukvarjat z njim kot polnopravnim članom družine.
Pravzaprav ne vidim pametnega razloga zakaj imeti psa ves čas zunaj-če ni zunaj tudi človek, ki bi se ukvarjal in delal družbo psu. Samota še nikomur ni koristila (ne ciljam na "Time out" in tisti čas, ko smo po službah/šolah).

Preberejo naj še TO, priden! Karmen Zahariaš (ŠKD Krim), Teaching With Reinforcement, si ogledajo YT kanale kikopup oz. spletno stran Emily Larham-dogmantics, preberjo članke Silvie Trkman, ki so zbrani na spletni stranj KD Agility Ilirija pod zanimivosti.

Res v vsaki temi? Daj no, ko da pomeni, če je pes zunaj ga pa ne marajo, se z njim ne bodo ukvarjali in zanj ne bo dobro poskrbljeno  ::) ::) ::)



Maksimvs

  • *
    • Prispevkov: 71
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 08 Januar 2014, 12:02:44
Res v vsaki temi? Daj no, ko da pomeni, če je pes zunaj ga pa ne marajo, se z njim ne bodo ukvarjali in zanj ne bo dobro poskrbljeno  ::) ::) ::)
Osebno mislim da ni fora v tem, da se ne bi ukvarjali s psom če je zunaj. Ampak koliko časa na dan pa smo pripravljeni posvetiti psu? Pol ure, uro...!? (dog fanatiki in samski osebki izvzeti ;)) Če je pes v hiši, se imho interakcija z lastnikom, vzgoja, socializacija in kar je še takih reči vrši neprestano ko smo doma. Da ne bo pomote, sam sem pred prihodom našega že risal skice pesjaka. Po dveh tednih gostovanja g. softija pa so romale v koš.

http://animal.discovery.com/breed-selector/dog-breeds.html
Kar dobra stran za začetek. Jaz sem imel 99% match s pasmo ki jo imamo sedaj pri hiši. ;)

Why can´t we all just get along!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #14 : 08 Januar 2014, 14:54:12
Res v vsaki temi? Daj no, ko da pomeni, če je pes zunaj ga pa ne marajo, se z njim ne bodo ukvarjali in zanj ne bo dobro poskrbljeno  ::) ::) ::)

Ja, v vsaki temi.  ::)  :-X
Koliko slovenskih lastnikov, ki imajo pse zunaj v boksih in za ograjo poznaš, ki se s psom neglede na letni čas, vreme in dolžino dneva ukvarjajo isto časa (okol 4 ure dnevno)? In jim ni mar za snežni metež, veter, dež, blato, ali je dan ali pa noč, pa bodo šli na sprehod, se igrali s psom, negovali, skrbeli za čiste deke, pesjak?

Resnično koliko poznaš takih? In potem še koliko tistih, ki jim je vrt, boks potuha za ne-ukvarjanje s psom- v stilu saj ima ograjo?  Jaz, vem samo za eno osebo, ki se neglede na vse ukvarja s psom. Pa še tista ima psa v boksu zaradi staršev, ker še živi z njimi.

v 99.9% je pesjak/vrt potuha lenuhom, ki se jim ne ljubi gazit zunaj naokoli, ukvarjat s sobno čistočo, pospravljat hiše in brisat pasje tace, tuširat psa...In ko je psu ponoči slabo-koga bo pa zbudil, da ga pelje na wc? V hiši je bistveno enostavneje zbudit osebo, da rabi pes bruhat/driskat.
In ko psa zastrupijo/dražijo/ukradejo/celo ustrelijo...
Enostavno si pes zasluži več in boljše.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


nxyz

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 08 Januar 2014, 14:59:34
Pri nas v vasi vsi, ki jih imajo zunaj(7) se ukvarjajo s psi in jim zunaj ograjen prostor ni potuha, za te, ki jih poznam lahko to trdim za druge pač ne, ker me niti ne zanimajo.



Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 08 Januar 2014, 18:59:03
Jaz poznam štiri in vsi štirje se ukvarjajo z njimi ;) In vsi štirje imajo občasen vstop v hišo.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #17 : 08 Januar 2014, 20:31:07
Ja, v vsaki temi.  ::)  :-X
Koliko slovenskih lastnikov, ki imajo pse zunaj v boksih in za ograjo poznaš, ki se s psom neglede na letni čas, vreme in dolžino dneva ukvarjajo isto časa (okol 4 ure dnevno)? In jim ni mar za snežni metež, veter, dež, blato, ali je dan ali pa noč, pa bodo šli na sprehod, se igrali s psom, negovali, skrbeli za čiste deke, pesjak?

Resnično koliko poznaš takih? In potem še koliko tistih, ki jim je vrt, boks potuha za ne-ukvarjanje s psom- v stilu saj ima ograjo?  Jaz, vem samo za eno osebo, ki se neglede na vse ukvarja s psom. Pa še tista ima psa v boksu zaradi staršev, ker še živi z njimi.

v 99.9% je pesjak/vrt potuha lenuhom, ki se jim ne ljubi gazit zunaj naokoli, ukvarjat s sobno čistočo, pospravljat hiše in brisat pasje tace, tuširat psa...In ko je psu ponoči slabo-koga bo pa zbudil, da ga pelje na wc? V hiši je bistveno enostavneje zbudit osebo, da rabi pes bruhat/driskat.
In ko psa zastrupijo/dražijo/ukradejo/celo ustrelijo...
Enostavno si pes zasluži več in boljše.

Sebe recimo. S tem da imata dovoljen občasen vstop v hišo ampak mi Neon ne zmore več stopnic, Rima pa sovraži biti notri in da nimam ograjenega dvorišča ampak samo pesjake. A to da je pes v hiši je pa 100% zagotovilo, da se bodo z njim ukvarjali al je ukvarjanje že to, da pes cel dan caplja za lastnikom?

RES mi je dovolj vsega posploševanja!!! S psom se je potrebno ukvarjat in pika, kje bo pa bival je pa odločitev (bodočega) lastnika in ne vase zaverovanih ljudi, ki drugačnosti ne prebavljajo.

Evo zdaj me požrite  :o ampak dokler sta moja dva srečna me NIHČE ne prepriča, da sem slab skrbnik samo zato, ker psa SPITA v pesjakih.

kajčainlucy pasmo priporočat je hudičevo delo  ;) Ampak sistem, ki meni najbolj zoži izbiro je, da si pasmo nagledam, če mi je vizualno (takšnih je veliko) všeč si poiščem še kakšno stvar o karakterju (torej meni pridejo v poštev tri pasme). Samo naj ne pozabijo na karakter (in druge sposobnosti/posebnosti/značilnosti pasme) oz. če  nikjer ne pridejo skupaj, raje naredijo kompromis pri videzu, kot karakterju :)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 09 Januar 2014, 06:39:07
Koliko slovenskih lastnikov, ki imajo pse zunaj v boksih in za ograjo poznaš, ki se s psom neglede na letni čas, vreme in dolžino dneva ukvarjajo isto časa (okol 4 ure dnevno)?
Mene pa res zanima, kdo se VSAK DAN ukvarja -aktivno!- 4 ure/dnevno? Jaz nimam otrok. Pes živi z menoj v stanovanju. Hodim v službo.
S psico greva vsak dan -ne glede na vreme- na sprehod (Šmarno). Dnevno znese min. 1,5 ure. Med vikendi se potepamo še tako naokrog. Ko je pač več časa.
No, ampak če pomislim poleg dnevnega sprehoda se ukvarjam dnevno še z nego dlake. Pa kake igrice. Ampak sem sigurna, da mi dodatne aktivnosti ne vzamejo več kot pol ure dnevno. To je to. Sicer pa pesjanka lazi za menoj po stanovanju. Valjava se skupaj po sedežni, spi na postelji. Ampak - a je to ukvarjanje? Aktivno sigurno ni. Je pač poleg mene. In to je to. Se pa aktivno ne ukvarjava prav z nobenim športom. Je pač moja sopotnica.
Kar hočem povedati: menim da je velika večina lastnikov/skrbnikov psov ljudi, ki imajo službe, družine, kup dnevnih obveznosti. In me resno zanima, kdo si uspe za psa aktivno vzeti 4 ure dnevno? Prav mala peščica ljudi, kinoloških entuziastov. Ostali psi pa so "samo" družinski člani. In sorry, po mojem mnenju jim prav nič ne manjka. Tako kot ne moji psici. Sem prepričana!



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 09 Januar 2014, 08:34:15
Mene pa res zanima, kdo se VSAK DAN ukvarja -aktivno!- 4 ure/dnevno? Jaz nimam otrok. Pes živi z menoj v stanovanju. Hodim v službo.
S psico greva vsak dan -ne glede na vreme- na sprehod (Šmarno). Dnevno znese min. 1,5 ure. Med vikendi se potepamo še tako naokrog. Ko je pač več časa.
No, ampak če pomislim poleg dnevnega sprehoda se ukvarjam dnevno še z nego dlake. Pa kake igrice. Ampak sem sigurna, da mi dodatne aktivnosti ne vzamejo več kot pol ure dnevno. To je to. Sicer pa pesjanka lazi za menoj po stanovanju. Valjava se skupaj po sedežni, spi na postelji. Ampak - a je to ukvarjanje? Aktivno sigurno ni. Je pač poleg mene. In to je to. Se pa aktivno ne ukvarjava prav z nobenim športom. Je pač moja sopotnica.
Kar hočem povedati: menim da je velika večina lastnikov/skrbnikov psov ljudi, ki imajo službe, družine, kup dnevnih obveznosti. In me resno zanima, kdo si uspe za psa aktivno vzeti 4 ure dnevno? Prav mala peščica ljudi, kinoloških entuziastov. Ostali psi pa so "samo" družinski člani. In sorry, po mojem mnenju jim prav nič ne manjka. Tako kot ne moji psici. Sem prepričana!

In točno tu je problem pri tistih, ki imajo pse zunaj in pes sploh nima vstopa v hišo... 22 ur na dan pes sameva zunaj... Pri tistih, ki imajo psa zunaj samo ponoči in, ko je sam doma, se meni situacija ne zdi bistveno drugačna kot, če je pes notri. Razen zaradi same varnosti psa, v primeru bolezni itd...

Aktivnega ukvarjanja 4 ure na dan ne potrebujejo vsi psi, je odvisno od posameznega psa in pasme. Bi pa rekla, da so redki tisti psi, ki bi raje izbrali samevanje zunaj kot poležavanje notri poleg svojih ljudi v času neukvarjanja... Hočeš, nočeš, razlika pri psih, ki so večino dneva zunaj in tistih, ki so notri je očitna, predvsem v odnosu med vodnikom in psom...



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #20 : 09 Januar 2014, 08:51:05
Da, Roxy, tu se vsekakor strinjam s teboj.... psi so krdelne živali in seveda so nadvse radi s svojimi krdelniki. Pa četudi poležavajo na kavču....  ;)
V prejšnjem postu sem se bolj spraševala koliko ljudi si dejansko vzame AKTIVNE4 ure dnevno za psa?



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 09 Januar 2014, 10:34:13
Koliko slovenskih lastnikov, ki imajo pse zunaj v boksih in za ograjo poznaš, ki se s psom neglede na letni čas, vreme in dolžino dneva ukvarjajo isto časa (okol 4 ure dnevno)?

Tudi jaz sebe poznam  :P . Čez teden ima psica zjutraj 1-1,5 ure sprehoda, vmes gre še 1-2x ven iz pesjaka, da opravi potrebo pa se malo cartata z mamo, potem ko pridem z njo domov grem še na en sprehod, ki traja 1-1,5 ure. Jutrajni sprehod zgleda samo kot sprehod na povodcu, drugi je ene tričetrt spuščen in nekje skoraj pol časa je treninga (ostalo je vohljanje, ker to pač ful rada počne) Potem se še pa cartava pa učima kake trikce. Čez vikend je približno enako, samo, da ima še več izpustov iz pesjaka in so daljši, ker pač to jaz opravim. Čez vikend vsekakor nanese 4 ure, čez teden pa mogoče kako uro manj. Je pa sicer res, da je v tistem snegu manj zunaj, pa v dežju tudi, ampak se itak nadoknadi, ko je lepo vreme (je poleti velikokrat tudi po 5-6 ur zunaj). Vsekakor ji nič ne manjka, čeprav, ja, bi bilo veliko bolje, da bi bila not (ampak starši ne pustijo). In ne, pesjak vsekakor ni potuha, da se ne bi ukvarjala z njo, pač imajo starši tako prepričanje. Sedaj ji nameravamo tudi zaogradit del dvorišča, da bo lahko vedno spuščena (in ne, ne zaradi potuhe, da se ne bi rabli ukvarjat z njo). Ko se bom odselila, pa gre psica itak verjetno z mano in bo seveda živela not  ;)

Drugače pa itak, če maš 2 ali več psov pa so zunaj itak en drugemu družbo delajo. Samo, če je en pa je zunaj potem je malo tako-tako  :-\ . Ampak ja, dokazano to ni mučenje  ::)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #22 : 09 Januar 2014, 14:25:39
Ni mucenje, ce pes nima vstopa v hiso, ampak definitivno je kvaliteta zivljenja slabsa ;) razen, ce si kmet in si vecino casa zunaj in s psom... ce recimo spi v pesjaku pa da je dopoldne tam, se meni ne zdi nic takega, pod pogojem, da ima vsaj delno vstop v hiso, pa tudi ce samo v en del hise. Ker ce bi bilo cisto enako, ce je pes samo zunaj, potem je ti ne bi verjetno vzela s sabo notri, ko se bos enkrat preselila ;)
Se moja mati, ki se nikakor ni dala prepricat, da bi psa spustila v hiso, dokler sem bila mlajsa, je potem, ko sem jaz na svojem imela svoje pse notri, svojo psico zacela spuscat v hiso in zdaj prizna, da je to cisto nekaj drugega....


battito animale


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 09 Januar 2014, 14:38:20
Se strinjam, da je kvaliteta življenja slabša, ampak ni pa toliko slabša, da bi moral vsakemu, ki bi imel psa veni priporočat plišastega psa, pa čeprav bi drugače bil super lastnik  ::) . Saj, Lilit, imava nekako enako mnenje. Sem že tudi prej napisala, da bi bilo bolje, če bi bila v hiši, ampak tudi sedaj, ko ni se ima čisto fajn  :) . Sicer bi jaz, če bi bilo po moje, imela psico v hiši, ko sem doma, ko pa me ne bi bilo pa bi bila zunaj v zaograjenem doviršču oz. v pesjaku...



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #24 : 09 Januar 2014, 14:43:32
Ja, saj sem mislila bolj na splosno, ni letelo izkljucno nate :) slucajno si bila pri roki za primer. Itak, ko te ni zraven je prakticno vseeno, kje pes je...

battito animale


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #25 : 09 Januar 2014, 14:55:05
Nekateri psi popolnoma brez težav preživijo tudi zunaj, čeprav imam jaz svoje pse od vedno ob sebi (že prvega, ki sem ga dobila v osnovni šoli).
Lili naprimer je kar zadovoljna, če je zunaj, nekam se uleže in počiva. Ko pa jo pokličem v hišo je še bolj srečna in takoj gre na svoje ležišče.
Avstralca pa sta oba v paniki, če nista tam, kjer sem jaz. Če sem notri ona dva pa zunaj, vsa panična tekata od panoramskih, do vhodnih vrat, da vidita, kje sem. Če sta notri in jaz zunaj, je popolnoma enako.
Ko me ni doma, so vsi v hiši, čeprav imam ograjen vrt. Pasja vratica so zablokirana, odprta so le, ko sem doma.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #26 : 09 Januar 2014, 15:00:29
Ja, pri nas je isto... avstralec je skozi za mano, tudi ce grem samo v drugo sobo. Pa nic ne tezi, se zlekne in drema, samo mora bit dovolj blizu mene. Borderki je pa vseeno, ona spi na svojem leziscu in se ne sekira, kje sem jaz, dokler ve, da sem se v stanovanju. Ona bi po mojem cisto uredu prenesla to, da bi bila v pesjaku. Avstralec pa ni sans...

battito animale


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #27 : 09 Januar 2014, 15:06:07
Tudi moja avstralca nenehno cepetata za mano, razen ko sta res zelo utrujena in počivata na ležišču. Od vseh sedmih psov, ki sem jih do sedaj imela, sta najbolj "zalepljena".
Vsekakor si ne predstavljam, da bi psa imela na vrtu ali v boksu. Od otroštva živijo z mano, upam, da bo vedno tako.
Nekateri lahko imajo psa vedno zunaj, vendar ne razumem, zakaj ga imajo. Morda le, da čuva premoženje?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 09 Januar 2014, 16:44:07
Ni mucenje, ce pes nima vstopa v hiso, ampak definitivno je kvaliteta zivljenja slabsa ;) razen, ce si kmet in si vecino casa zunaj in s psom...
Res ne gre posploševat  :) Evo. 10 let smo na kmetiji imeli psa v pesjaku oz. na dolgi zajli ali pripetega ob sebi, ko smo bili zunaj. Kar pomeni večino pomladi, poletja in del tople jeseni. Pozimi pa razen oskrbe ostale živine in dostave kurjave v hišo nismo zunaj toliko kot čez leto. Eee. Pes je poleg vsega imel vedno redne dolge sprehode, čohanja, božanja, igranja, ukvarjanja...No po ''spletu okoliščin'' pa smo postavili ograjo okoli parcele. Pa se je psu povečalo gibanje še na večji del. In po drugem ''spletu okoliščin'' se je samoiniciativno vselil v hišo.  8) No danes ga skoraj da prosim, če gre kaj ven na sonček. Nope. On bo bil zdaj noter za vsa leta nazaj  :D Mešanc med dvema pasmama, ki načeloma nimata fizičnih težav z bivanjem zunaj (NO x Lab).
Ok Ok so pasme, ki morda res ne zdržijo notri. Večinoma opažam, da bolj ali manj pastirci. Kar je logično. No samo koliko takih je med vsemi 400+ registriranimi in še vsemi ostalimi miksi?

Pa da povzamem, da smo se kljub vsemu s psom ukvarjali več kot se cela vas skupaj. Dejansko ogromno več tudi od povprečnih kavčarjev. No se sedaj, ko je v hiši z njemu ukvarjamo še več. Dejstvo mimo katerega se ne da.  ;)
A če se s psi ukvarjam 4 ure dnevno-aktivno? Kakor za koga. Treningi so stvar posebej oz. tudi vzgoja novinca. To štejem pod ''hobi''. V vsem življenskem slogu kot ga imamo (torej poleg službe še kmetija in družina) NI realno 4 ure treningov (niti jih pes ne potrebuje vsak dan 4 ure!!) so pa razen moje fizične odstotnosti in spanja psi ''polno zaposleni''. To pomeni, da čez celi dan sodelujejo pri vseh opravilih. Ne vidim razlike med aktivnim treningom na poligonu ali aktivnim sprehodom ter tem, da psi čez dan med opravljanjem hišnih ali zunaj hišnih opravil izvajajo poprej ''na suho'' naučenih vaj (prinašanje, pobiranje, odpiranje vrat, čakanje na novo zaposlitev, paša, umikanje na ukaz v željeno smer...). Torej aktivno, čez cel dan krepko več od 4 ure. Več, ogromno več, kot s psom, ki je bival zunaj. In več, ogromno več, kot če bi bila mišljenja, da se pes notri lahko izključno in samo valja po kavču ter samo boža.  ;)
Zlato sredino lahko brez večjih težav drži praktično vsak, ki si je psa omislil za družinskega člana (bivanje notri). Za psa, ki biva zunaj pa moraš za to sredino držat bit en mici bolj ''pasji''.

Odgovor katera pasma je primerna za zunanje bivanje - zelo malo takih, pa se je za uprašat, če bo tak samostojen karakter sedel vsem družinskim članom. Med tem, ko je velika večina, kar hitro pripravljena bivat notri. Karakterno je izbor temu primerno večji.  ;)
Jaz bi vsekakor priporočala, da bolj z bivanjem in obliko psa delate kompromise kot s karakterjem. Tistega se prenaša (ali pa tudi ne). Ok ni nič kaj narobe, če ima pes za čas odsotnosti urejen prostor zunaj pa, da ga potem temperaturne razlike čez zimo ne ''tersejo'' preveč. Ampak čisto po nepotrebnem je tudi to dodaten strošek. Urejen vrt primeren psu (primerna ograja, pesjak, izolirana uta...) zna znest dosti večji strošek, kot normalno urejen dom za psa (postelja, bivalni boks po potrebi, sesalec).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 09 Januar 2014, 17:06:26
Kaj mislite? Kaksno pasmo od predvsem iz katere FCI skupine bi priporocali glede na sledeče:
- pes bo rodovniški
- mislijo ga imeti na vrtu nevem ali bo tudi ponoci odzunaj...
-so začetniki s psi zato naj bo pes lahko obvladljiv
-pri niih so manjši otroci (dva sinova in ko pridejo obiski itd.)
-  mislijo ga voziti v pasjo solo ampak z njim ne bodo trenirali kksnega sporta in nebo za kaksnega tekmovlnega psa. Bo druzinski pes.
-dlAka naj bo ne prekratka da ga nebo zeblo in ne predolga
-ker so doma blizu gozda ni zazeljeno da ima zelo razvit nagon
Glede na opis. Morda smiselno ostat pri FCI 1. Ovčarski.
Obvladljiv je lahko čisto vsak pes, če le vodnik dela. Nevodljiv pa prav vsak še najmanj problematičen osebek najmanj problematične pasme, če vodnik ni lih pri stvari.
Problem z otroci, obiski itd. se pri zunanjih psih vedno rešuje s pesjakom, če se z vzgojo zafura  ;) Drugače ne vidim razloga zakaj bi pes v štartu moral znat bit sam na vrtu.
Nagon se pa, da čist simpl vedno pri vseh psih reševat z omejitvijo gibanja. Torej, gozd je čist useen kje je, ker pes itak mora že po zakonu bit fizično omejen pred pregonom divjadi. Torej dovolj primerna ograja. Ni potem fore v pasmi. Drugo je, da si morda želijo psa z dobrim odpoklicem od divjadi. Spet odraz dela. Tukaj bi morda bil dosti pretežek zalogaj vse, kar je striktno lovskega in določen del polarcev.
Glede na to, da bo namen samo to da pes bo pri hiši (brez da bo kaj namensko počel) tudi ni smiselno gleda po ''popularnih turbo pametnih psih''. Bolje nekaj, kar zna z dosti malo zaposliteve zdržat samoto na vrtu. Spet tukaj pride do izraza posamezen karakter psa itd. Ne bom o samih pasmah, ker so stvar izbora tako vizuelnega kot dostopnega vsakemu posamezniku. Se mi pa tudi zdi škoda katerega koli predlagat.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.