V ZAVETIŠČU TURK (NM) IMAJO HUDE TEŽAVE

TibiQ · 23405

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
: 02 Junij 2011, 08:30:44
Kopiram prejeto po mailu;
Dejstvo je, da je 30 kužkov preveč in bodo (vse po zakonu!) uspavali... Iščejo se začasni oskrbniki, ki bi bili pripravljeni vzeti v oskrbo kakšnega psa. Poskušali bi jih oddati naprej, tako kot vse druge.
Društvo http://www.dzzz-nm.si/si/dom/ bi prispevalo po svoji moči. Prosim, posredujte to naprej...
Za več info, pišite na: [email protected]

Slike kužkov, ki nujno iščejo nov dom: http://zavetisce-turk.blogspot.com/
KONTAKT: http://www.zavetisce-turk.si/zacetna.php?3



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda

miskica

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 09 Junij 2011, 08:49:55
Ne nasedat ravno vsakemu mailu, v katerem piše, da bo kak pes umrl, no. A tudi mailom, v katerih vas nigerijska nacionalna loterija obvešča, da ste zmagali 20 milijonov dolarjev, verjamete in kuj prec pošljete svoje osebne podatke in 1000€ za stroške urejanja dobitka?



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #3 : 09 Junij 2011, 09:34:28
Lahko je bit pameten, ko se prebere nekje, da ni res. >:D

Brez problema se lahko napiše, da po mailu Društvo iz Novega mesta zavaja javnost, če to veste.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 09 Junij 2011, 10:31:28
No, to, da imajo v zavetišču Turk hude težave je res. Zavetišče je bilo skoraj polno (prostora je za 60 psov), v zavetišču pa bodo v kratkem morali sprejeti približno 40 odvzetih romskih psov in so prisiljeni narediti prostor. Če ne bi šlo drugače, bi bilo potrebno kakšnega z dolgim stažem tudi evtanazirati. Ker tega ne želijo,  so objavili nujni poziv, ki pa so si ga v društvu razlagali po svoje. Naredili so celo paniko in pozivali k začasnim posvojitvam (ki jih zavetišče samo sploh ne želi). Posvojenih je bilo dovolj psov, da je najhujša kriza mimo, je pa vprašanje, koliko od teh posvojitev "pod nujno" je res uspešnih - posvojitve brez premisleka pri katerih je glavni motiv usmiljenje so zelo tvegane.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 09 Junij 2011, 10:47:41
Sicer bo verjetno vrišč nastal....Ampak jaz nekako tako razmišljam, če ni posvojiteljev in če je zakonski rok (ali pa še več ) potekel in bodo dobili nove pse zaradi odvzema, je vseeno boljše evtanazija, ki psa ne boli, razen mogoče tisti špik pomirjevala v mišico. Kot pa da dajo psa prvemu ki pride, pa četudi neprimernemu človeku.

Je pa fajn, da dajo javni poziv, da potrebujejo veliko primernih posvojiteljev, ki se zavedajo, da je pri odraslih posvojenih sih, potrebno potopati kot z mladičkom in ga učiti iz 0 ter da zna imeti kako neželeno vedenje, ki ga bo potrebno omiliti.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 09 Junij 2011, 11:02:25
Problem je, ker so sedanji psi primerni za posvojitev, tisti, ki jih bodo dobili pa precej manj - vsaj odrasli, saj so nesocializirani.


*Gina*

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 09 Junij 2011, 13:43:19
Ja mislim, da bo večina teh romskih psov uspavana, žal.

Sem enkrat ujela eno tako psico. So v naše društvo klicali romi, ki so opazili mladičke, ki so se klatili pod kupom železja. Mladičke smo pobrali, mame ni bilo videti. Pa nas kličejo zopet, da se je mama pojavila in da išče mladičke, tako da smo ji mladičke vrnili v en kot in jih je tako prišla dojit. No pa sem se ji približala in ji nataknila okoli vratu povodec pol pa še nagobčnik gor, je bila zaradi dojenja (jih ni dojila kak dan) in zaradi strahu pri miru kot kip. Ko smo jo pa naložilt hotli je blo pa tko, kot bi se z divjim konjem borili. Celo familijo je nato prevzelo zavetišče, mamo so žal morali uspavati, so nam rekli, da je bila vsak dan v karanteni hujša na koncu je že oskrbnike poskusila napasti.

Ta psica je živela v ali ob obrobju romskega naselja, bila je nikogaršnja, nikoli je ni nihče božal, se pa je bila vajena približati človeku tako na par metrov, več ne. In ni edina, je taka kar cela skupina psov, zavetišče jih bo moralo odloviti z uspavali pomoje, drugače ne bo šlo.

Drugače pa pri lastniških romskih psih ubirajo drugo taktiko, psice jim poberejo ter jih sterilizirajo, cepijo in označijo, nato pa jih romi lahko dobijo nazaj, če želijo. Na tak način preprečijo nove kotitve in to, da bi si namesto teh psic dobili nove.


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 09 Junij 2011, 15:57:34
No, to da je pes iz romskega naselja nikakor ne pomeni, da je avtomatično nesocializiran in neprimeren za posvojitev. Sama sem imela že preko 20 psov iz romskih naselij v začasni oskrbi in prav z nobenim nismo imeli večjih težav, vsi so se povsem normalno vklopili v mestno življenje, v bistvu je bila večina prav dobro socializiranih z drugimi psi, mački, otroci in ljudmi nasploh, ker so že od majhnega navajeni na vse živo. Je čisto odvisno od posameznega psa in od njegovih izkušenj, ampak če pes ni bil pretirano teroriziran s strani ljudi (in zaradi tega posledično ali izredno plašen ali pa agresiven do ljudi), potem ni razloga, da ne bi bil primeren kandidat za posvojitev. Sigurno bo od teh 40 romskih psov, ki jih dobijo, marsikateri od njih povsem normalen pes, ki se bo čisto lepo vključil v normalno življenje domačega ljubljenčka. Samo upam, da jim bodo dali priložnost in jih ne bodo kar vsepovprek evtanizirali.



*Gina*

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 09 Junij 2011, 17:35:54
Kolikor sem jaz razumela iz clankov gre za nikogarsnje pse, ki zivijo v romskih naseljih. In ce gre za podobno situacijo kot pri nas, pol so to nesocializirani psi, s katerimi se noben ne ukvarja, tam zivijo, se hranijo z ostanki, uplenijo kako macko, kuro, zajca... Se gibljejo med ljudmi vendar pa se ne pustijo dotaknit, ohranjajo razdaljo.

Seveda pa je tudi druga skupina, to so psi, ki so lastniski, taki ki jih otroci ze kot mladicke vlacjo okol, jih tudi hranijo, nekateri so tudi na ketnah ali pesjakih, se ljudi ne bojijo, vsaj pretirano ne, dovolijo dotik. Taki so cist druga zgodba, ponavadi se jih da vklopit v obicajno gospodinjstvo, se razumejo z otroci, so dobro socializirani s psi...

No vsaj taka je situacija pri nas. Ce bo slo za pse iz prve skupine, pol zal ni veliko upanja.


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #10 : 09 Junij 2011, 18:47:18
Ce bo slo za pse iz prve skupine, pol zal ni veliko upanja.
No, tudi s tem se ne bi strinjala. Da se marsikaj, tudi s takimi psi, en tak dokaz je Gea iz sosednje teme (KLIK), eno leto se jo je lovilo, vedno je ohranjala razdaljo in se umikala ljudem, pa evo, nekaj časa v začasni oskrbi, veliko ukvarjanja z njo in je zdaj psička povsem normalna, plašnost jo je minila in zdaj uživa v novem domu. Saj ne rečem, so primeri psov, ki so v tako slabem psihičnem stanju, da jim stik s človekom res povzroča prevelik stres, ampak sem sigurna, da med 40 psi z večino ne bo tako hudo. Ne bi bilo neumno, če bi zavetišče poiskalo začasne domove za nekaj psov, da bi se nekdo vsak dan ukvarjal z njimi, živel z njimi in jih bolje socializiral. S tem bi imeli večje možnosti za posvojitev. Da se marsikaj v glavnem, je pa res, da je vedno premalo resnih prostovoljcev, ki bi bili pripravljeni pomagat.



*Gina*

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 10 Junij 2011, 09:16:26
Luškana psička, ampak tale je morala imeti na neki točki svojega lastnika, ker se je tako hitro sprostila. Smo tudi mi imeli tako psičko, ki so jo z mladiči našli zavezano v vreči. Ko je en naključni sprehajalec jih našel, je vrečo odvezal in psica je pobegnila, so jo ujeli na tako doma narejeno živolovko, ko je prišla not k mladičem, pa so z vrvico zaprli vrata za njo. Nato smo jo preselili z mladički vred na našo ograjeno parcelo, kjer je psica bežala pred nami, rabila je kake 3 dni, da se toliko opogumila, da je hrano iz roke vzela, kakih 5 dni, da se je pustila pobožat. Rabila je kak teden, da se je popolnoma sprostila ob nas. Ampak ta psica je poznala dotik in božanje, bila je edino plašna pa nezaupljiva, samo pri takih vidiš napredek v roku parih dni.

Jaz govorim o pravih psrostoživečih divjih psih, ki nikoli niso imeli fizičnega stika s človekom. Imamo eno skupino takih psov v enem romskem naselju. In del tega krdela je bila tudi psica, o kateri sem govorila par postov višje.
Ali pa primer psičke, ki je trenutno v zavetišču Horjul:
http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,41018.from1307689486/topicseen.html#top

Taki psi zame spadajo pod prvo skupino in takim mislim, da ne gre pomagat.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #12 : 10 Junij 2011, 10:12:29
Če sem prav razumela, gre za prostoživeče problematične pse.  Romski psi, s katerimi se je kdo kdaj kaj ukvarjal so večinoma zelo v redu. Tudi prostoživeči psi, ki so kot mladiči imeli pozitivne stike z ljudmi, se ponavadi hitro navadijo, čeprav so ob odlovu zelo plašni.  Če pa niso imeli zgodnje socializacije z ljudmi, pa so njihove možnosti za normalno življenje z ljudmi res minimalne (ob skrajno zavzetem lastniku se jih da do neke mere udomačiti, a normalni psi niso nikoli)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #13 : 10 Junij 2011, 10:27:42
OK mogoce bom zdaj rekla kaj narobe :-[ ampak v takem primeru psov, ki so tako nevajeni cloveskega dotika, da jih je potrebno uspavat - ali ne bi bilo boljse, da se jih s/k in potem vrne nazaj v njihovo okolje, kot prostozivece macke? Samo razmisljam...

battito animale


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 10 Junij 2011, 10:55:02
Ja in kakšno življenje imajo  pocestni psi, sploh tisti, ki se ljudi na smrt bojijo? Nič lepega. Lakota, bolezni, poškodbe, strah. Da o težavah, ki jih povzročajo, ne izgubljam besed.


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #15 : 10 Junij 2011, 11:41:33
Dvomim, da je vseh 40 odvzetih psov dejansko prostoživečih divjih in da se nobenemu od njih ne bi dalo pomagat, ter so vsi avtomatično za evtanizirat. Samo to želim povedat. Prostoživečih divjih psov pri nas ni tako veliko, tudi v zavetiščih se redko pojavijo, poznam tudi take pse, dva taka sta v obalnem zavetišču (Kai in Dai) in se v vseh letih bivanja tam nista nikoli udomačila. Kot sem napisala zgoraj, če psu stik s človekom povzroča prevelik stres, mu res ni pomoči, ampak med 40 psi se bo sigurno našlo kar nekaj kandidatov, ki bi se jih lahko socializiralo in dalo v posvojitev. Samo rabijo priložnost, kar pa je ob takem kroničnem pomanjkanju prostovoljcev, zelo težko.

Se pa strinjam, da je bolje evtanizija, kot pa vračanje nazaj v okolje. Bolje hitra smrt, kot pa umiranje na obroke..



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 10 Junij 2011, 12:07:05
Saj se tudi v tistem mesecu ki ga ima vsak v zavetišču vidi, ali napreduje ali ne - celo če se z njim kaj posebno intenzivno ne ukvarja. Če po enem mesecu ne pokaže prav nobenega napredka, je pa težko pričakovati, da se bo kasneje čudežno spremenil na bolje.
Od teh 40 psov naj bi jih bilo večina mladičev - a tudi pri mladičih je po treh, štirih mesecih brez stika s človekom prepozno.
Sicer pa so menda na občini ugotovili, da bo odlov vseh 40 na enkrat predrag....tako da bo problem očitno ostal tam kjer je sedaj.


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #17 : 10 Junij 2011, 12:30:25
Ni nujno. Psi v začasnih domovih veliko hitreje napredujejo, kot v zavetišču, saj je v večini zavetišč okolje preveč stresno za plašne pse (mnogi celo nazadujejo namesto, da bi napredovali). Je čisto drugače ali je pes v bolj mirnem okolju, živi v tesnem kontaktu s človekom, ki se ukvarja z njim vsak dan ali pa v zavetišču, v boxu, med kupom lajajočih psov, kjer vidi samo oskrbnike nekajkrat na dan in se nihče prav posebaj ne ukvarja z njim, saj imajo ogromno dela še z drugimi psi, ki so tam. Enostavno ni primerjave.

Z mladiči se pa sploh da marsikaj še naredit, npr. v Horjulu je bilo že kar nekaj divjih in nesocializiranih mladičev (Hope vem, da je bila nazadnje, pa Nemo, Nejka in še en iz tega legla KLIK) pa se jih je dalo navadit na človeka in so vsi v novih domovih.



*Gina*

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 10 Junij 2011, 13:00:54
OK mogoce bom zdaj rekla kaj narobe :-[ ampak v takem primeru psov, ki so tako nevajeni cloveskega dotika, da jih je potrebno uspavat - ali ne bi bilo boljse, da se jih s/k in potem vrne nazaj v njihovo okolje, kot prostozivece macke? Samo razmisljam...

Ti psi delajo tudi ogromno škode, hrano pridobivajo tudi tako, da lovijo živali (mladički tiste psice so zvečili kose mesa od mačke, ki jim jo je mama prinesla, en se je s celo tačko zabaval) in se ljudje bunijo, ker so jim zajce iz zajčnikov ukrali, kaka kura je šla.... na srečo pa ni drobnice tam blizu, bi se vrjetno tudi na to spravli.


*Gina*

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 10 Junij 2011, 13:37:13
Ni nujno. Psi v začasnih domovih veliko hitreje napredujejo, kot v zavetišču, saj je v večini zavetišč okolje preveč stresno za plašne pse (mnogi celo nazadujejo namesto, da bi napredovali). Je čisto drugače ali je pes v bolj mirnem okolju, živi v tesnem kontaktu s človekom, ki se ukvarja z njim vsak dan ali pa v zavetišču, v boxu, med kupom lajajočih psov, kjer vidi samo oskrbnike nekajkrat na dan in se nihče prav posebaj ne ukvarja z njim, saj imajo ogromno dela še z drugimi psi, ki so tam. Enostavno ni primerjave.

Z mladiči se pa sploh da marsikaj še naredit, npr. v Horjulu je bilo že kar nekaj divjih in nesocializiranih mladičev (Hope vem, da je bila nazadnje, pa Nemo, Nejka in še en iz tega legla KLIK) pa se jih je dalo navadit na človeka in so vsi v novih domovih.

Psi iz tega legla so bili stari 10 tednov, take se da čist lepo navadit še na človeka in na življenje v gospodinjstvu. Sem mela tako psičko doma, rabila sem točno 3 dni, da se je iz prestrašenega kričočega bitja, spreobrnila v čist normalnega pasjega mladička. Soboto in nedeljo je preležala v kotu sobe in me spremljala kaj počnem, potrebo je opravljala samo ponoči, ali pa, ko me ni bilo v sobi, ker se ni upala iz svojega ležišča premaknit, dokler sem bla v sobi. Psičke nisem božala in nisem rinila vanjo, sem čakala, da sama naveže prvi stik, sem pa se ji zmeraj približala od strani pa s kako hrano v roki, pa če je hotla pojest, se je mogla stegnit proti meni (vampi so ji sploh dišali, je pol vedno me upajoče gledala, ko sem v sobo prišla, če sem ji spet vampe prinesla  ;D). No v ponedeljek zjutraj me je zbudila s cviljenjem in z lizanjem po obrazu, od takrat naprej je bila, kot da bi ji nekaj prekloplo, začela se je igrati z mano, hodila z mano po stanovanju, pustila božat... čist normalen pasji mladiček. Tudi odrasla je v normalnega psa, jo še vedno dostikrat vidim, jo je vzela moja znanka, ker je men fotr ni dovolil obdržat. 

Pomoje je bolj problem, če so starejši od 4-5 mesecev, take bi bilo že veliko težje socializirat.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #20 : 21 Junij 2011, 11:34:56
Se strinjam s Sapo. Smo imeli ze kaksen ekstremno hud primer, pa se je resil (a za take pse je potreben cel clovek do vec ljudi (samo za enega psa), vsaj na zacetku; mozen je zelo hiter napredek!). Sicer bodo vedno imeli zgodovino, neke svoje izkusnje, a so se sposobni ekstremno (bolestno za moje pojme) navezati na ljudi (ponavadi na enega cloveka, tistega, ki jim je odprl svet, ponudil luksuz...; zato je potrebno ze v startu pri takem psu vec ljudi). So pa seveda vsi psi razlicni, z razlicno zgodovino (izkusnjami).

Jaz jih ne bi kar tako odpisala.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #21 : 21 Junij 2011, 11:37:50
Se strinjam tudi s tistimi 3 dnevi za vec tedenske mladice.

Govorila sem pa o vec kot letu starih psih, ki poznajo slabse...


*Gina*

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 21 Junij 2011, 12:47:24
Ja saj morda bi se dalo katerega še navaditi na vsaj znosno življenje s človekom, samo tega bi se moral lotiti kdo z izkušnjami ali pa vsaj z občutkom, trajalo bi pomoje kar nekaj cajta. Samo vprašanje, če bi to ratal takšen pes, ki bi ga lahko recimo s seboj tudi v mesto med gužvo na kak kofe vzel.... No v zavetišču se pa taki psi nikoli pomoje nebi udomačili, je čist preveč stresno okolje. Samo kje najti toliko začasnih domov? In ljudi, ki bi imeli dovolj časa in izkušenj, da bi take pse vzeli? Pa pse, ki so že ubijali za hrano, bi blo treba met skoz na povodcu ali za ograjo, s čimer ma po pravici povedano veliko ljudi probleme, ker pes more imeti svobodo in jih spuščajo, tudi če pes ne šljivi odpoklica 5%.

Meni bi bil drugač izziv vzeti enega takega psa in ga poskusit pripravit na "normalno" življenje pasjega ljubljenčka, samo žal nimam ne pogojev, časa, financ za še enega psa.