11. člen P R A V I L N I K A o zaščiti hišnih živali

minči · 4804

minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
se glasi:
11. člen

(parjenje psic in mačk)

(1) Psice in mačke je dovoljeno pariti tako, da obdobje med dvema zaporednima kotitvama pri isti samici ni krajše od 290 dni, v nasprotnem primeru se šteje, da gre za preobremenjevanje živali v skladu z zakonom, ki ureja zaščito živali. Krajše obdobje med kotitvama je dovoljeno le, če so imele samice le enega ali dva mladiča.

(2) Psice in mačke, ki so bile parjene pa se niso obrejile, so zvrgle ali so kotile vse mrtve mladiče, se lahko parijo v naslednjem ciklusu.

(3) Za preobremenjevanje živali se šteje tudi, če psica ali mačka koti pred 14. mesecem starosti.

Zanima me, če kdo ve, kaj KZS naredi ( oz. bo naredila v določenem primeru), če se vzreditelj tega člena ne drži?



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #1 : 06 Junij 2011, 10:41:22
Mislim da nič :). Pri naši pasmi je bil ravno pred kratkim en tak primer pa nisem zasledila nobenih ukrepov ::).

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 06 Junij 2011, 11:46:20
Hja, glede na to, da to ni veljavni predpis kinološke, temveč VURS-a, uradno kinološka ne more nič, dokler ne popravi svojega pravilnika - to mislim na ukrepe z vidika vzrejnih komisij, itd. Je pa dolžna vse vzreditelje opozarjat, da morajo to upoštevat saj je zakonodaja države nad pravili zveze. Kako je pa s prijavami VURS-u pa ne vem ali to kdo dejansko počne ali ne.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #3 : 06 Junij 2011, 12:29:08
 KZS mora upoštevat državne zakone.

Vem za primer (30 let nazaj), ko je KZ dala prepoved vzreje vzreditelju, ker je paril psico takoj naslednjo gonitev.

Sedaj, ko je bila psica( stara 7,5 let) parjena takoj naslednjo paritev (prej kot v 6 mesecih po zadnjem leglu), se mi pa res zdi, da ne more KZS spregledat.


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 06 Junij 2011, 16:22:16
KZS pa res ni policaj in kzs ne more vzreditelja kaznovat za nekaj, kar predpiše vurs. Lahko vzreditelje opozarja na ta člen, to nalogo imajo vzrejne komisije. Le te pa delajo po svojih pravilnikih, nekateri so takšne ali pe strožje omejitve imeli pred vurs-om in tisti seveda lahko sankcionirajo svoje člane. Kar bi lahko počeli je, da bi prijavljali na vurs, ampak dvomim, da se bo kdo izpostavljal no, mislim tak čisto privatno ali?



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 06 Junij 2011, 17:16:10
KZS pa res ni policaj in kzs ne more vzreditelja kaznovat za nekaj, kar predpiše vurs. Lahko vzreditelje opozarja na ta člen, to nalogo imajo vzrejne komisije. Le te pa delajo po svojih pravilnikih, nekateri so takšne ali pe strožje omejitve imeli pred vurs-om in tisti seveda lahko sankcionirajo svoje člane. Kar bi lahko počeli je, da bi prijavljali na vurs, ampak dvomim, da se bo kdo izpostavljal no, mislim tak čisto privatno ali?

Prijavljali bi lahko s KZS, kjer imajo vse potrebne podatke in s tem pokazali, da jim za ta člen (in pse) ni vseeno. Se ni treba nič posameznikom izpostavljat...



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #6 : 06 Junij 2011, 17:53:49
Sedaj, ko je bila psica( stara 7,5 let) parjena takoj naslednjo paritev (prej kot v 6 mesecih po zadnjem leglu), se mi pa res zdi, da ne more KZS spregledat.

KZS se bo ravnala samo po vzrejnem pravilniku pasme, in ce tam pise, da ni dovoljeno parit takoj naslednjo gonitev pac to leglo ne bo dobilo rodovnikov. To je pa tudi vse kar bo KZS naredila (po moje).

Vem za "vzreditelja" popularne pasme, kjer je imel lelgla s psico eno gonitev rodovnisko, naslednjo gonitev nerodovnisko, potem pri naslednjem leglu je minilo pa ze dovolj casa in je spet dobil rodovnike. Karkoli drugega pa pac niso ukrepali, ceprav je slo pri tem primeru ze dejansko za mucenje zivali..  ::) Pa tudi pisma na VURS v tistem primeru niso zalegla..  ???

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


kajči

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 06 Junij 2011, 18:27:03
Se ne mislim spuscat v detajle, bi pa rada samo vprasala zakaj bi morala KZS karkoli prijavljat? A ce vidite psa na prekratki ketni in brez zavetja tudi ne prijavite, ker se ne upate izpostavljat? ??? Vaso prijavo mora uradni veterinar obravnavat v skladu z zakoni in predpisi in nikakor ne sme "izdati" prijavitelja. Ne mislim, da je treba vzreditelja, ki ima prehitro (lahko da se je leglo zgodilo po nesreci) leglo prijavit na Vurs, ampak tiste, ki pa delajo redno nekaj mimo predpisov (nerodovniska legla z isto psico) pa komot prijavite. Ce ne naredijo nic, prijavite se enkrat njihovemu sefu. lp



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 06 Junij 2011, 20:58:46
Se ne mislim spuscat v detajle, bi pa rada samo vprasala zakaj bi morala KZS karkoli prijavljat?

Iz istega razloga kot posamezniki. Ker so opazili kršenje slovenske zakonodaje. In imajo veliko več informacij o leglih kot posamezniki, ki opazijo le to in tisto leglo, ki je slučajno pasme, ki jih zanima (o tem zakaj tisti, ki opazijo ne prijavijo, ne bom komentirala, nimam pojma za katera legla gre, niti ne spremljam legel tako natančno). Govorim o leglih, ki so vsa rodovniška, ne pričakujem, da bodo na KZS šli zdaj iskat tista nerodovniška legla vmes. Razen, če kdo prijavi. Mu lahko tudi mirno razložijo, da naj se obrne na VURS (in izdajo prepoved vzreje). Kot prvo, bi pa bilo seveda pravilno, da bi uskladili svoj pravilnik z zakonodajo...



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #9 : 06 Junij 2011, 21:04:17
Kolikor vem KZS oz. klub te določene pasme, izda v primeru kršenja tega člena vzreditelju opomin, ne vem pa kaj to za dalje pomeni. Bi si pa znala predstavljati da v primeru dveh opominom ostaneš brez vzrejenga dovoljenja (predvidevam, ne vem pa kako je dejansko, vem samo to glede opominov se pravi da sigurno teh stvari ne spregledajo).
Koliko pa posamezni klubi to upoštevajo pa je druga stvar.


kajči

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 07 Junij 2011, 08:11:55
Citiraj
Se ni treba nič posameznikom izpostavljat...

Jaz samo berem kar vi pisete. Torej, zakaj bi KZS morala prijavljat, posameznik, ki krsitev opazi pa ne? Kaj se je treba tukaj izpostavljat? lp



Katjuška

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 07 Junij 2011, 08:16:38
no, če prijavi KZS verjetno cela stvar izgleda malo bolj kredibilno ...?
pomoje bi na Vursu veliko bolj resno vzeli eno zvezo kot pa posameznika



kamy

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 07 Junij 2011, 08:34:28
dokler bodo na ta način parili tisti "pri skledi" se po moje ne bo nič spremenilo....žal >:(


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13 : 07 Junij 2011, 09:25:01
Pametno brat zakone z neko logiko. Predvsem če so butasti. Tako kot tisto o 9 tednih oddaje mladičev nekoč. Vurs se spomni neka pravila brez vsake strokvne osnove in pol napiše nekaj v zakone in pravilnik kar itak ni sposoben nadzirat.

Z legli je pa na splošno tako, da KZS iam neke pravilnike, ki bi seveda morali bit sproti usklajeni z zakonodajo, ampak vedno je bilo možno prosit za izredno vzrejno na podlagi logične obratzložitve.
Vem za vse polno primerov, ko je bilo odobreno npr- premlada psica (pa je bil ups z isto pasemskim psom), preveč mladičev v časih ko je bila omejitev 6, odobrene prošnje za paritev nad določeno starosjo, naknadno izdana vzrejna dovoljenja (ko je bil zaskok že opravljen) itd. Meni se to ne zdi nič takšnega, treba vsak primer posebaj obravnavat. Predvsem v kakšni kondiciji je psica, kakšni so pogoji vzreje in ali je to enkraten primer ali se ponavlja. In tale razmak zdaj je pa tud čist neki brezveze naumljen. Me zanima katera študija je utemeljila ravno 290 dni...zakaj pa ne 360 al pa 260? To se nanaša na prvi stavek branja zakonov z logiko  ;)
Naj raje VURS poskrbi, da se ne bodo ketnarji množili po 2 x letno 10 let in da se ne bo švercalo psov sumljivega porekla, pa da se sploh ne bo štepalo nerodovniških.

Itak pa KZS kaj drugega kot da ne da rodovnikov takemu leglu ne more narest. Kaj se pridobi , če vržeš zaradi bedastih pravilnikov na trg eno pasemsko nerodovniško leglo? Zagotovo prav nič pametnega.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 07 Junij 2011, 09:41:02
Jaz samo berem kar vi pisete. Torej, zakaj bi KZS morala prijavljat, posameznik, ki krsitev opazi pa ne? Kaj se je treba tukaj izpostavljat? lp

Sem odgovarjala na post, kjer je bilo omenjeno izpostavljanje. Jaz se čisto strinjam, da bi tudi posamezniki morali prijavljati ;) . Bi se pa tej skrbi dalo izognit, če bi KZS pomagala. Dejstvo je, da se nekateri bojijo, da bi ugotovili, da so oni podali prijavo. V mislih imam mogoče vzrejne referente, ki bi te kršitve lahko opazili in bi potem lahko podali prijavo osebno in se izpostavili ali pa bi prijavo podala KZS in tako nudila zaledje in podporo... Niti ne vem katere vse podatke vzrejni referenti imajo, samo na glas razmišljam...

dokler bodo na ta način parili tisti "pri skledi" se po moje ne bo nič spremenilo....žal >:(

Ja, še kako res...



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 07 Junij 2011, 09:45:45

Naj raje VURS poskrbi, da se ne bodo ketnarji množili po 2 x letno 10 let in da se ne bo švercalo psov sumljivega porekla, pa da se sploh ne bo štepalo nerodovniških.

Itak pa KZS kaj drugega kot da ne da rodovnikov takemu leglu ne more narest. Kaj se pridobi , če vržeš zaradi bedastih pravilnikov na trg eno pasemsko nerodovniško leglo? Zagotovo prav nič pametnega.


Tudi res. Teh 290 dni lahko dokažejo samo prijavljenim leglom, ostali, najbolj problematični ostanejo spet nekaznovani.