Alpine River Avstralski ovčarji - Lisino leglo

martina.o · 58533

martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Avgusta pričakujemo Lisino leglo, tretjo generacijo avstralskih ovčarjev v naši psarni. Rodovnik legla z vsemi nazivi in zdravstvenimi rezultati prednikov je na naši spletni strani, prav tako številni podatki o starših.

COI legla je 4,5% za 10 generacij.
Paritvena kombinacija je skrbno izbrana z namenom izbranih lastnosti
potomcev.



Mama: Alpine River Mona Lisa Smile "Lisa"  (Malpaso's Timber of Los Suenos x Alpine River Blueberry)
               vzrejna ocena A, telesna ocena odlično
              blue merle bi (white)
              HD A/A, ED 0/0, MDR1 +/+
               oči: klinično pregledane pri 7 tednih, februar 2011 - vse v redu
               DNA (genetski) test za katarakto HSF4: clear (AHT Anglija)
               izpit B-BH, tekmuje agility A1J1

Oče: Oxford's Ewe Zig Zag Zoom "Zoomie" (SVCH WTCH CH Windmill's Need for Speed x Oxford's Its About Tyme for Ewe )
                black bi (white)
                 HD A2, ED 0/0, MDR1 +/+
                 oči: klinično pregledane pri 7 tednih, februar 2011 - vse v redu
                  DNA (genetski ) test za katarakto HSF4: clear
                  DNA (genetski) test za CEA/CH: normal

Mladički bodo po starših genetsko clear za dedno katarakto in MDR1 +/+
Od zgodnje starosti bodo nevrološko stimulirani, testirani bodo za delovne sposobnosti in osebnost. Registrirano bodo FCI in po želji lahko tudi ASCA.
Informacije so na naši spletni strani www.alpineriver.si, na FB ( povezava na  naši spletni strani) in osebno.
           
             

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 17 Julij 2011, 20:40:42
Pa še Lisa in Zoomie skupaj  zabavno je bilo. :)

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2 : 17 Julij 2011, 20:51:13
Čestitke in srečno pri leglu!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #3 : 17 Julij 2011, 21:12:56
Cestitke za uspesno paritev!!  ;D Zdaj pa nestrpno pricakujemo avgust in medtem ugibamo o barvah..  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 17 Julij 2011, 21:40:11
Hmmm barve - tokrat prvič nismo sigurni, da dobimo rdeče.. :(  jaz sem itak fan rdečih.. red bi ( w) :)
hec no tile bodo imeli kup drugih kvalitet  :D

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 17 Julij 2011, 21:44:11
Ja a na UZ niso povedali barv al kaj??? :D Pri Terri smo vse videli :D



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 17 Julij 2011, 21:52:23
Ne niso povedali :-\ samo dolžino repkov in barvo oči  :D :P

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


lira

  • *
    • Prispevkov: 174
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 17 Julij 2011, 21:55:39
jaz sem prepricana, da bo ena red bi psicka, z zelo malo beline in cisto kratek nbt  :-*

komaj cakam, da vidim, kaj in koliko skriva Lisa v svojem trebuscku   ;D


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 17 Julij 2011, 22:07:32
jaz sem prepricana, da bo ena red bi psicka, z zelo malo beline in cisto kratek nbt  :-*

no, tale bo ostala doma ;D

Repki bi mogli bit vsi kratki NBTji, ker je "mati narava" to dolžna še od Terrinega legla- takrat se je pomotla in dala vsem repe :P

Martina, vsaj barvo učk bi lahko izdala no :D



tamara

  • *
    • Prispevkov: 464
    • Točke: 0
  • žakc :)
Odgovori #9 : 18 Julij 2011, 07:46:13
Čestitke za super bodoče leglo  :) in držimo pesti za rdeče  ;)



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #10 : 18 Julij 2011, 08:25:19
To bo res zanimivo leglo. Čestitke!



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 18 Julij 2011, 09:40:00
Meni je rep fajn - tudi v ZDA za agility hočejo dolge repe in kar nekaaj vzrediteljev tam  pušča repke zadnje čase.
tamara - saj rdečkota že imaš  :D

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #12 : 18 Julij 2011, 09:43:37
Jaz pa navijam za kaksnega red merle bi, s cisto kratkim nbtjem  ;D

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 18 Julij 2011, 09:53:59
Čestitke za uspešno paritev!
Glede NBT je pa dedovanje res hecno in mi je vedno bolj zanimivo - v ZDA spremljam trenutno eno leglo (Purestock aussies) kjer je očka  NBT, Las Rocosa Chance of a Lifetime, ki je baje doslej dajal 60% NBT mladičkov - tokrat jih je bilo 9, pa čist noben ni NBT :-\ :D.
Tako da so NBT-ji očitno kar redek dar narave, Scarlett :).

Jaz tudi navijam za vsaj eno samičko red bi (w) in s kratkim NBT :).



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 18 Julij 2011, 10:06:17
Da še tole ne pozabim:
bodočim lastnikom  in tistim, ki se še odločajo  :P ( zlasti za delo ) bomo omogočili, da vidijo Zoomieja in z njim malo "komunicirajo".
Prišel bo namreč k nam, res je krasen pes. :) :) :-*

nbt -je dominantna mutacija, aussiji nbt so heterozigotni itd...je malo off tukaj.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


HoviBono

  • *
    • Prispevkov: 459
    • Točke: 0
  • Bono - Tisa
Odgovori #15 : 18 Julij 2011, 11:09:39
Čestitke za paritev!  ;D

LP, Nika



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 19 Julij 2011, 12:08:54
Da še tole ne pozabim:
bodočim lastnikom  in tistim, ki se še odločajo  :P ( zlasti za delo ) bomo omogočili, da vidijo Zoomieja in z njim malo "komunicirajo".
Prišel bo namreč k nam, res je krasen pes. :) :) :-*


Sicer nisem ravno med navedenimi, ampak tega bi pa res rada spoznala v živo 8) :-*.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 19 Julij 2011, 12:22:02
nbt -je dominantna mutacija, aussiji nbt so heterozigotni itd...je malo off tukaj.

martina.o, kljub heterozigotnosti (ki je posledica načrtnega parjenja NBT z dolgorepimi), je tole dedovanje vseeno hecno glede na izkušnje nekaterih vzrediteljev  ::).
Drugo pa je dedovanje merle gena in modrih učkov. Moram priznati, da sem vse bolj začudena, ko sem malo bolj proučila rodovnike Las Rocosa in še nekaterih psov, kako pogosto, če ne kar redno, so parili merle x merle še dve do tri generacije nazaj, vključno z modrookimi psi. To je pomembno obdobje razvoja te pasme v ZDA ... odkar so te kombinacije "prepovedali" (saj ne vem ali velja prepoved ali se samo odsvetuje), zdi se mi tudi, da je to glavni razlog, da je zdaj vse manj bele barve prisotne pri psih novejših generacij  - ugotavljam na podlagi starih fotografij znanih psarn. Da o modrih očeh ne govorim, kako težko je vzredit psa z obema modrima očesoma v celoti!
Po drugi strani pa dajo take kombinacije kot sta Zoomie in Lisa, pa tudi pri parjenju predstavnikov z manj beline od njiju, določene potomce s precej beline, celim ovratnikom npr. ali blaze-om na glavi ...
Za tole kombinacijo me res prav zanima, kaj bo narava pokazala pri vseh teh (in takih) genih ;) 8).



kamy

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 19 Julij 2011, 12:50:05
Martina, čestitke za uspešno paritev!!! :o...ker so mi barve pri avstralcih španska vas(ok lepi so vsi merli :)), želim, da bi bili vsi zdravi ;)





inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 19 Julij 2011, 13:13:05
Tudi jaz držim pesti, da bo zdravstveno vse v redu z Liso in mladički. O zdravju mladičkov pa ne more biti dvoma, saj je za to poskrbljeno s DNA testi staršev in rodovnikom.
Ste že bili na UZ? Jaz bi rada ugibala, koliko jih bo!

martina.o, na svoji spletni strani si napisala, da pričakuješ mladičke vseh barv, ne samo BI ampak lahko tudi s tenom ... a je tu tudi kaka taka dedna finta, glede na to, da sta obadva BI ??? :D



ata

  • *
    • Prispevkov: 990
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 19 Julij 2011, 13:46:42
Aaaaaaaaaa, čestitke...

Čisto nič drugega nem reko!!!

Bolj črno kot belo, ampak lepo ...


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 19 Julij 2011, 13:53:47
Jaz ugibam, da jih bo 8 8)

Saj so bili tudi pri Maruli- Colt x Wiggle tako s copprom kot brez, pa sta oba bi če se ne motim.

Ata, tukaj bo pa kakšen sigurno črno-bel :D :P



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #22 : 19 Julij 2011, 14:00:59
Ker za trikolor morata biti starša vsaj nosilca gena. Tako da sta lahko brez tana pa sta dobila gene po starih starših (isto nekako kot za rdeče, če jaz prav razumem). Vsaj tako je pri borderjih pa mislim, da imajo kar podobno genetiko.  :-[ :-[


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 19 Julij 2011, 15:07:08
 Ja, tako bo to. Ker je očka od obeh Zoom in je samo BI, je potem verjetno Zoomijeva mama ta, ki ima copper.
Za Coltovo pa vem, da je bila red merle C/W (Twin Oaks Bullyup For Haulin A) ...



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #24 : 19 Julij 2011, 15:14:18
Najlepša hvala vsem za lepe želje in spremljanje tega dogodka. Me veseli, da je še vedno  veliko takih ljudi. :)

Bom skupaj odgovorila glede na zgoraj napisano:
vsa naša legla so bila paritve dolg rep x nbt, presenečenja so bila. Sicer so pa gen odkrili pri corgijih ( gre pri vsaeh pasmah za isto mutacijo, torej je zelo staro mutacijo)), potem nadaljevali študijo pri boxerjih na Norveškem. Obstaja pisno - če bi koga zanimalo ampak je res podrobnost. Homozigotni embrii odmrejo v zgodnji fazi. itd...

Barve so mogoče vse, ki sem jih naštela na spletni strani - teoretično. Rdeči: Zoomie je testiran za rdeč gen, za Liso pa ne vemo - oba starša sta nosilca rdečega gena, ni pa rečeno, da je podedovala. Pustimo se presenetiti, nisem hotela testirat.
Copper ( tan) - tukaj gre za  dva tipa bi-jev - recesivne in dominantne ( pogostejši ). K in k. Gre za " appearance " in variante KK , Kk, kk.  V kombinacijah dveh bi dobimo manjše število tri-jev. Seveda pa v zvezi s tem  v zelo redkih primerih lahko dobimo bi-je iz dveh tri-jev. To je res zelo preprosto povedano. Za več ni prostora tukaj.
Te reči so manj pomembne.
Pri zdravju smo po testih res imeli srečo, sem vesela, da je tako. Zoomie ima opravljeno analizo rodovnika CA Sharp, no preko Lise gre pa za tretjo našo generacijo in lahko rečem, da zelo dobro poznam prednike. Tudi po strani očetov.

Lisin temperament sem opisala na njeni strani - ko je bila stara 2 leti in dopolnjujem, ker prej, nimaš kaj pisat. Se vse oblikuje.
Zoomieja kar dobro osebno poznam, če bo čas, ga boste videli ampak prednost moram dati bodočim lastnikom in potencialnim lastnikom ker se mi zdi res super, da se lahko vidi oba starša - zlasti tisti, ki želijo delati. In Zoomie je z mano obakrat, jeseni in zdaj, ko sem bila pri njem vzpostavil super interakcijo.

Imam pa ravno pripravljeno posodobitev na naši spletni strani -O pasmi/barve s fotkami - ker smo do sedaj imeli kar precej mogočih barv ( gre za 16 kombinacij, ki so dovoljene pri aussijih) - kašna pa še tokrat bo, najbrž. :)




I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #25 : 19 Julij 2011, 18:40:22
Čestitke za "korak naprej"  :o

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 19 Julij 2011, 20:02:47
Čestitke za "korak naprej"  :o

A misliš Rubyn in moj agility A3J3 ?? Hvala, sem res vesela in ponosna po vsem, kar je za mano. :)

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 20 Julij 2011, 07:58:49
Čestitke za "korak naprej"  :o

Tretja generacija je pa za nas lep uspeh. Na pravi poti, zadovoljni.  :)

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 21 Julij 2011, 15:32:53
Tudi meni je všeč ta pot, še posebej pri tej zadnji generaciji 8) ;).
Sicer so okusi različni, še posebej, ko gre za lepoto X delavnost v istem paketu, čeprav standard o tem kar nekaj pove.
Sem pa vesela, da imamo v Sloveniji psarno avstralčkov s takimi cilji! Bolj ko spoznavam druge psarne po svetu, bolj imam občutek, da večinoma ne vejo kaj res hočejo in se čudim njihovim rezultatom ... 



all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 21 Julij 2011, 23:55:28
Bolj spremljam avstralčke bolj so mi všeč.  :-[

Čestitke za uspešno paritev! Tudi mene firbec matra kakšni bodo malčki.  :)