Urnik za hranjenje psa?

Piksi · 13781

Piksi

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Border collie my love <3<3
: 27 Februar 2012, 19:07:26
Ne vem če je ta tema že kje ??? , ampak sem jo vseeno napisala.
A je priporočeno, da imajo naši ljubljenjčki urnik za hranjenje??
Mal sem razmišlala o tem, pa se mi zdi, da bi ga lahko mogoče razvadila in bi nehal jesti nevem recimo navadne brikete....
Kaj pa vi mislte o tem?
hvala pa lep pozdrav!

Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub :* !


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 27 Februar 2012, 20:00:12
Meni se zdi smiselno, da ima neke ustaljene urnike, če pa jih malo kršiš pa tudi ni tako narobe.
Splošno, da se ve kdaj in kaj poje, ker imaš potem boljšo kontrolo nad presnovo. Če ne veš a je jedel a ni pa ne veš potem kdaj misli it kakat - tebe pa recimo ni ravno doma - ni glih fajn. Ali pa, da ne veš ali ne je, ker je zbirčna rit ali zaradi tega, ker je kaj narobe z njemu.

Red je dobrodošel vsesplošno pri psu. So pa naši psi še vedno živi, če kdaj ne dobijo večerje ob 18h ampak ob 21h.  ;) Tako, da čisto za sveto na ure se morda res ni potrebno držati nek splošen red pa je dobrodošel.

Edino pravilo, ki se ga je kar pametno držati pa je to, da ne daš psu za jesti preden gre na aktiven sprehod (ok če gre samo lulat ne šteje  ;)). Vsaj kakšno uro ali dve prej oz. še bolje kakšne pol ure po sprehodu. Zaradi morebitne nevarnosti zasuka želodca (torzija želodca). O tem je že kar nekaj napisanega.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 27 Februar 2012, 20:18:58
Jaz dam moji po jutranjem izpustu (med tednom 7h ali pol 8h, med vikendom 9h ali pol 10h), potem nekje ob 14h ali 15h (ko pridem iz šole, nekje pol ure do 1 uro pred sprehodom) in potem po sprehodu, ko jo dam v boks (kdaj je pač tema, pozimi ob 5h, poleti ob 9h ali celo ob pol 10h)  :)
Pač meni se fajn zdi, da bi pes dobi po sprehodu hrano, ampak jaz moji dam prej ker itak na sprehodu je dreke in kosti je. Ji raje dam prej da ni lačna in ne poje toliko svinjarije, poln želodec bo itak v vsakem primeru imela, tako da glede zasuka so možnosti enake. Je me malo strah glede na to, da je velika in fejst nori. Ampak včasih me je bolj strah da se ji bo drek/kost/priboljšek zataknil v kaki "cevi", ker teka in je  ::) 



Piksi

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Border collie my love <3<3
Odgovori #3 : 27 Februar 2012, 20:32:14
hvala, bom naredila urnik...!

Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub :* !


mimi89bu

  • *
    • Prispevkov: 228
    • Točke: 0
  • Smisel zivljenja je imeti pasjo ljubezen.
Odgovori #4 : 28 Februar 2012, 12:05:15
Mladic se mi zdi, da mora dobit 3x. Jaz sem imela vedno tako, da sem imela stalno brikete njima na razpolago. Teden nazaj sem pa zacela s tem : ob 11h prva runda (samo briketi, samo kuhana, ali oboje), ob 17h pa druga runda. Na zadnje gremo ven ob 22h, oba kakata, pol je pa mir do jutra.

Mimi*


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 28 Februar 2012, 12:14:49
Sicer stvar posameznika, je pa neko nenapisano pravilo, da pes, ki ima hrano stalno na voljo je malce bolj ... neubogljiv.
Psu so dobrine pomembne in tisti, ki z njimi razpolaga je ''šef''. Dobrine so načeloma hrana, gibanje, igra - igrače... Tudi zato večinoma priporočilo, da se hrana ne pušča prosto po prešernu. Če pes nima nekih tehtnih zdravstvenih razlogov za prekomerno razvajanje s prosto izbiro dobrin je bolje, če je vodnik (oz vsi člani družine) edini vir dobrin ob primernem vedenju. Naši psi vedno pred obrokom dobijo nalogo zaradi katere si zaslužijo obrok (čakaj - lahko) ali pa kar celega poklikamo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


poki

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 0
  • As
Odgovori #6 : 28 Februar 2012, 13:24:13
Lunette, se popolnoma strinjam! Briketi psu (ali mačku) stalno na voljo - ne, ne ...  ::)


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 28 Februar 2012, 19:28:18
Mladic se mi zdi, da mora dobit 3x.

Odvisno kak mladič ;) . Pes do 3. meseca 4 obroke (vsaj jaz sem tako dajala + še priboljški), potem do ene 6. 3 (ali pa lahko tudi dalje), do 1. leta 2, potem pa baje lahko daješ 1. Ampak meni to ni všeč, sploh za pse, ki so že kdaj stradali, požrešne pse in debele pse je bolje če dobijo 3 ali vsaj 2. Moja je sedaj stara 1 leto pa je 3. Je jedla 2 od 5. meseca ker 3. enostavno ni pojedla, sedaj pa je 3x. Poleti bo pa verjetno spet 2x ker ji po moje ne bo pasalo v tisti vročini jest. Pač, opazuješ svojega psa in prilagajaš ;) .

Nekateri dajejo vse iz roke, ampak to meni tudi ni všeč ;) . Moja me samo čudno gleda, če nič v skledo ne dobi :P . Če že prej toliko poje iz roke ji dam potem kak jogurt, sadje ali pa kaj, da ni žalostna ;) .

Se mi pa tudi ne zdi ravno fajn, da ima pes stalo na voljo. Ali pa mačka. Si samo zmišljuje, zmrduje in čaka na kaj boljšega. Naša mačka je vedno imela skoz na voljo hrano, ker je malo pojedla potem pa pustila (tudi konzerve, meso, razen jeter ne) in ji je mama kar na luftu pustila. Če pa ni pojedla v pol dneva pa ji je z roko futrala  ::) . Potem pa se je mačka nad vsem zmrdovala in bla razvajena kot ne vem kaj. Potem če pa psica ne poje kake hrane pa ji stran vzamem pa se mama pritožuje, ker bo revica lačna ker si za pozneje špara jaz pa ji stran vzamem  ::)



mimi89bu

  • *
    • Prispevkov: 228
    • Točke: 0
  • Smisel zivljenja je imeti pasjo ljubezen.
Odgovori #8 : 28 Februar 2012, 20:43:56
A ni tako, da se pred 3 mesecem ne bi oddajalo pse? No, razen, ce je tvoj oz od tvoje psice leglo. No, meni se je obneslo to, z hranjenjem, ker sta ze takrat sla jest okoli 11h in okoli 17h. Vmes sem jima dala samo, ce "pac" bosta jedla. Zdaj imamo pa 2x dnevno, kot prej, samo, da zdaj posodo vmes pospravim :) V bistvu se nam nic ne pozna, ker sta tako ze vajena. :) Zdelo se jima je na zacetku samo cudno, ko vcasih sta lahko sla malo pokukat, ce je kaj za jest, pa sta povohala, ce je kej dobrega. Ce bi imela pa pozresna psa, pa sigurno ne bi imela na voljo cel dan ;)

Mimi*


Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #9 : 28 Februar 2012, 20:50:40
Pes mora biti star 9 tednov da se lahko odda  ;) To je ravno malček več kot dva meseca.

Pri nas je Tai 2 obroka, Easy pa še 3, ker je star šele 5 mesecev. Jesta pa zjutraj po sprehodu, nekje ob 8h, potem Easy kosilo ob pol 2h, pa potem oba večerjo ob 6h. Poleti smo pri Taiu zamaknili večerjo, ker je ob 6h pa le še malo prehitro.

Imata pa oba po obroku vsaj eno uro počitka.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #10 : 29 Februar 2012, 12:41:32
Pes mora biti star 9 tednov da se lahko odda  ;) To je ravno malček več kot dva meseca.

Ma mislim, da so mejo spet spustili na 8 tednov.

battito animale


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #11 : 29 Februar 2012, 14:54:07
Ma mislim, da so mejo spet spustili na 8 tednov.

Točno tako ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


LacenS

  • Gost
Odgovori #12 : 17 September 2012, 10:24:04
Imam psičko, ki bo skoraj stara 6 mesecev. Na začetku ni hotela jesti briketov, zdaj pa poje kar dobi, tudi brikete res brez problema ( nad kakšnim jajcem ali kuhano hrano je veliko bolj navdušena).
Zdaj se je navadila(seveda tudi po moji krivdi), da ko je lačna gre do kletke(nekje 3-4 x na dan) jaz od nje zahtevam da nekaj naredi(včasih ji poklikam, včasih pa samo npr. sedi) in ji dam brikete(večinoma je brikete). Hrane ji tudi več ne merim, saj sem nad tem obupala(pojedla je manj kot je predpisano), je pa tako, da si dejansko vzame toliko kot potrebuje-tudi, če dobi riž, ki ji je ful všeč ne poje vsega kar ji dam-oz.redko poje vse. Pa tudi recimo zjutraj noče nikoli takoj jest. Vedno po sprehodu, oz- tudi če kdaj ne gre na sprehod komaj čez kakšni 2 uri potem ko se zbudi. Pa ne zdi se mi presuha ali predebela.
Zdaj pa me zanima ali je to zelo narobe, ali lahko pustim tak sistem? Ker pri 6 mesecih bi tudi že lahko uvedel samo 2 obroka ali tudi lahko pustim, da je večkrat na dan?
Sicer pa na brikete načeloma ne klikam, ker ji niso dovolj dobri da bi delala na njih.
Hvala za odgovore.
lp



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #13 : 17 September 2012, 11:54:25
Po pravici povedano: kot ti paše ;)

Nič ni narobe, če tebi in psu tak sistem odgovarja.  :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


fbShark

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 27 Januar 2013, 19:12:53
Mislim, da je urnik hranjenja super, ker je lažje za mene kot lastnico in za psa, ker točno ve kdaj bo dobil hrano in kak je ritual. Moj dobiva zajtrk vedno ob 6.30h, ura kosila se spreminja za približno 2 uri (odvisno če delam dopoldan ali popoldan), večerja pa ob 18.30h. Na ta način si tudi pomagam, da se navadi kdaj gre vn kakat.

*Amor Vincit Omnia*


katkor

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 21 Marec 2013, 13:19:26

Zdaj pa me zanima ali je to zelo narobe, ali lahko pustim tak sistem? Ker pri 6 mesecih bi tudi že lahko uvedel samo 2 obroka ali tudi lahko pustim, da je večkrat na dan?


Jaz svoji vedno dajem po merici,pozimi dobi malo več.Od začetka (pri dveh mesecih) sem ji dajala tri obroke (zjutraj,popoldan in zvečer),popoldan ni jedla nikoli tako da ji od tretjega meseca dajem dva obroka,samo zjutraj in zvečer,tudi sedaj ko je stara že eno leto dobiva dva obroka,mi ni všeč ko nekateri pravijo da po enem letu začneš dajat enkrat na dan...
Lahko pustiš da je večkrat na dan,pač razdeliš kolikor ti piše na briketih,na več obrokov..

Nemški ovčar je moč, ki jo lahko nadzorujete in usmerjate, je neskončna vdanost, prijatelj, na katerega se lahko zanesete in delovni pomočnik, ki vam z veseljem služi.


Jazz

  • *
    • Prispevkov: 628
    • Točke: 0
  • Pesjanska zasvojenka...
Odgovori #16 : 21 Marec 2013, 16:09:15
Jaz svoji vedno dajem po merici,pozimi dobi malo več.Od začetka (pri dveh mesecih) sem ji dajala tri obroke (zjutraj,popoldan in zvečer),popoldan ni jedla nikoli tako da ji od tretjega meseca dajem dva obroka,samo zjutraj in zvečer,tudi sedaj ko je stara že eno leto dobiva dva obroka,mi ni všeč ko nekateri pravijo da po enem letu začneš dajat enkrat na dan...
Lahko pustiš da je večkrat na dan,pač razdeliš kolikor ti piše na briketih,na več obrokov..

Kar piše na briketih so izključno smernice in vsem psom (oz. večini) tolikšna količina ne ustreza (premala ali prevelika), ampak se prilagaja.. Tako, da jaz osebno se smernic sploh ne držim, ampak hranim toliko, da vzdržujem idealno telesno težo psice.
Hranim jo pa 2x dnevno, ker gre za veliko pasmo in pride pogosto do zasuka želodca, poleg tega pa če tisto dnevno količino hrane pes zaužije v enem obroku se prebava naenkrat preveč obremeni in tudi ni OK.

Dogs are best friends ever!


katkor

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 21 Marec 2013, 16:50:00
Se strinjam da je bolje hraniti dvakrat dnevno.
Jaz se teh smernic držim,ker mi je vzreditelj (pri kateremu sem kupila psičko) rekel da se naj držim in da naj sama spremljam,če bo več aktivna ji naj dam malo več,če je pa normalno pa naj pustim tako in pa seveda pozimi ji dam malo čez merico,zaradi mraza bolj kurijo zaloge.

Nemški ovčar je moč, ki jo lahko nadzorujete in usmerjate, je neskončna vdanost, prijatelj, na katerega se lahko zanesete in delovni pomočnik, ki vam z veseljem služi.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 21 Marec 2013, 18:47:17
Moja pa je ima 1 obrok na dan, dobiva pa popoldne še priboljške ko vadiva in zvečer ko gre v pesjak dobi navadno en manjši kos posušenih vampov (ali pa včasih kako žvako, ali pa kak malo večji priboljšek).
Drugače do 4. meseca je jedla 4 obroke, do 6. meseca 3, potem do 1 leta je jedla 2 potem pa sem šla spet na 3. Nekje pri letu in pol sma šle na 2 obroka, pri 2 letih pa na 1.

Je pa psica velika, ampak vseeno se nama trenutno bolje obnese da je 1x na dan, pa potem še en čisto mali obrok. Če se nama več ne bo obneslo pa bova pač šle na 2  ;)