Lovstvo

diva1 · 279348

helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 29 Februar 2012, 23:03:30
Ste se pa razpisali...naj dodam še svoje mnenje; Preizkušnje in predvsem tekme se od dejanskega lova zelo razlikujejo (morda še najmanj pri goničih)
Pa nej navedem samo en primer:
Pes je lahko državni prvak v delu po krvni sledi, lahko pa ima opravljeno samo zahtevano uporabnostno preizkušnjo pa je razlika med njima ogromna... Namreč veliko psov, ki enkrat pogruntajo kdaj so na naravni in kdaj na umetni sledi (in to pogruntajo zelo hitro) te ob začetku umetne sledi samo še pogledajo izpod čela in si mislijo: kar sam išči, sej si ti to sled naredu :P In prav tako ni rečeno da bo državni prvak sploh sposoben uspešno dokončati naravno sled ko bo treba morebitno še živo divjad ujeti in oprostite izrazu pokončati. Medtem ko je na tekmi na koncu sledi vedno položena že mrtva divjad in jo mora zgolj pokazati vodniku. ;) 
Tako da z raznimi sočasnimi preizkusi in razstavami ne bi dosegli dosti-tisti aport ali karkoli pač ni težko natrenirat, je treba potem to kar psa naučimo in za kar ga preizkusimo prenesti v prakso-v lovišče, kjer pa je vsak lov zgodba zase...Nikoli ne veš točno kako se bo lov odvijal. In točno te izkušnje ki jih pes nabira (in vodnik z njim) skozi leta in leta na dejanskem lovu dajejo psu pomen pravega delavnega psa

Pa ko ste ravno začeli z živimi vranami-ja naj bi aportirali živo perjad...če vprašate mojo ptičarko-fazane nosi žive, vrane pa ne ker je skasirala ko je šla po kao mrtvo...od takrat nardi preventivni krog, zagrabi in stisne. Moja napaka :-[ ampak to je lov...



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #61 : 29 Februar 2012, 23:17:51
:-[ ..........samo za pozvane  ;D
.... jaz sem pa  že malo upala ,da bomo imeli piknik...pa da boš sod participiral ;D... sej bi zrihtale meso ;D.
Helca 
:D.. enako. pa še malo postoji pa  zagrozi prej ,če se bo slučajno še premaknila ;D...

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 29 Februar 2012, 23:22:40
Ja,ja stoja obvezna, pol pa ko lev en pošasn krogc okol pa hop na barabo :D



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #63 : 29 Februar 2012, 23:28:29
Mene so  nasrali prvič. kao bosta vrane nosile. In sem jo poslala, una tja kot na ta gojenega fazana, ko se ji je na šnuflo obesila... pihala kihala cvilila lajala, kroge ,stoja.. ni da ni.. :D
Skor poscal so se od smeha :-[ :D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 29 Februar 2012, 23:39:26
Mi smo pa jagal, je padla vrana ko snop, Pošljem Helco in ja točn to-obesla se ji je na ušes in je blo cviljenja in lajanja  :D :o
p.s.Dejmo mi nekje novo temo odpret o telih lovskih pasjih podvigih-smo čist zasmetil temo :-[



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #65 : 29 Februar 2012, 23:45:59
.... jaz sem pa  že malo upala ,da bomo imeli piknik...pa da boš sod participiral ;D... sej bi zrihtale meso ;D.


Piknik lahko imamo pa tako ali tako, ni problema, če boste zainteresirane; vabljene vse ljubiteljice zelene bratovščine predvsem pa lovske kinologije.................am bijent in ostalo; avtentično.
Samo da se malo ogreje  :(

PS
Mi smo čisto zašli iz teme :-[



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #66 : 29 Februar 2012, 23:54:15
eno malo smo samo zašli iz teme  :-[ :D
cel dan že klofam v tole temo pa me je šele Diva opozorila, da je rastava šele konec aprila... jaz sem pa mislila , da je konec marca pa že vsa nesrečna kako ne bom mogla it... :-[
 evo  :o... po rastavi se samo prestavimo, pa produžimo v piknik ;D... za 1 maj bo pa ja že toplo :)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #67 : 01 Marec 2012, 00:02:07


PS
Sam sebi se zdim smešen ker sploh s temi, o tem razpravljam.................. ............... Oh, Diva1, prosim napiši kakšno lepo basen rajši, za lahko noč  ;D
Ej, Pidog, tebe sem pa vedno vesela. Se bom potrudila..

Madonca, tukaj pa je danes »vroče«… Nisem prej utegnila.

Na kratko, za začetek ena »definicija«. Lovska kinologija je dejavnost, ki se ukvarja z vzrejo, vzgojo in šolanjem lovskih psov ter izobraževanjem lastnikov, vodnikov psov.

In lovec je človek, lovski pes je samo njegov pomočnik, njegov partner. In to dober. Zanesljiv. Šolan lovski pes je najnujnejše »osnovno« sredstvo lovca, tako pri opravljanju gojitvenih kot tudi lovskih »opravil«. In za lov na malo poljsko divjad ter vodne ptice lahko poteka samo ob prisotnosti njegove visokosti -  usposobljenega  ustreznega lovskega psa.  Tisti etični kodeks.


Lovska »pravljica« (Pidog si je zaželel basni) se začne  čisto  na »začetku«.Pri »izviru«.  Pri mladičku. Tistemu, ki je »produkt« dveh jagermaister psov.  Originalnih, prvobitnih, z vsemi basic instinkti . In ker jabolko ne pade daleč od drevesa in kri ni voda, se »pravljica« začne odvijati.

Nekako tako.  Najprej  pridejo na vrsto tiste letance (peruti). Da jih samo vidite, te malčke, stare 9, 10 tednov, kako se repenčijo, cotajo, tresejo, ponosno nosijo »plen«, dokler se ne utrudijo. Celo zaspijo s tisto letanco.. Sledijo daljši sprehodi, skrivalnice… In ne mine prav dolgo, ko se malček nauči uporabljati nos.   Potem pa že obiski lovišča… Se je že zgodilo, da je Milan prinesel utrujenega in spečega malega princa domov kar v rukzaku… In nekako začne povezovati tiste zelene škornje, puško, avto… z nečim prijetnim, zanimivim..Se sreča s poljsko divjado…Opazuje  živo divjad, povezuje, razmišlja… Vsak obisk lovišča je  nova zgodba, ki prinaša nove situacije, nove dogodivščine… Vse je »stihijsko«. Pa različni »tereni« (gozd, travnik, potok)  malčka tudi kalijo.. Zaupanje, povezanost in navezanost med psičkom in vodnikom se iz dneva v dan stopnjuje. Uživata oba.  In potem še srečanja z ostalimi psi, spoznavanje novih ljudi, pa tudi gostilne od znotraj…  Prav tako se že v zgodnjem obdobju nauči prepoznati  domače živali,  nauči strpnosti in sožitja z domačimi živalmi.
Za »šolanje« mladih psov lovske družine namenijo del lovišča, bogatega z divjado. Nekako do 6.ali 7. mesecev starosti kuža že pozna »zakon« gozda. In »uboga« vodnika…Ker mu je vodnik mama in ata… Vzpostavila sta »vez«, ki je večna…Mu sledi… Brezpogojno zaupa.

In zgoraj opisano se stopnjuje… Vse izgleda tako na »easy«..  In tukaj se praktično pravo šolanje začne. Na »naraven« način…  KOt način življenja.. Ritual. In vse skupaj izgleda tako preprosto... Vendar pa vsi vemo, da je treba vložiti veliko dela in prostega časa v  lovskega psa. Ampak saj to ni delo, to je hobi. In če pri tem še oba uživata, potem je uspeh zagotovljen.

In če se vrnem na zgoraj opisane treninge, ki jih izvajate nelovci - ne gre primerjati... Eno je treniranje na nekem poligonu, (statična slika) drugo pa je "živeti"  z naravo, v naravi.  In ponos ter tisti žar očeh,,ko se lovci pogovarjajo o svojih jagermaistrih. Tega se pa ne da opisati... To je treba doživeti.  In še nekaj. Lovci  ne obiskujejo pasjih šol. Oni imajo svojo šolo. Tako, "ljudsko", kmečko... Kot tisto Cankarjevo "enajsto šolo" (izpod mosta)... Življenjsko

Zdaj pa še "basen":
Zdrava kmečka pamet lahko nadomesti vse nivoje izobrazbe,
izobrazba pa ne more nadomestiti zdrave kmečke pameti...

Ovčka, jaz sem ponosna nate in na tvojega Cosma. Ker vem,da je to tvoj hobi, tvoj način življenja...  In kljub dejstvu,, da si "športnik"  in ne lovka, si vzgojila odličnega psa. Se dokazala tudi na lovskih preizkušnjah.  Kar tako najprej.

Ovčka, tudi jaz bi na zmagovalnih stopničkah rada videla lovske pse, ne samo po pasmi, ampak tiste prave avtentične  "lovce".

Pa saj jih bova... Ker drugače, ne vem... Vem samo, da nič več ne vem....  Ne bom razumela.. Kakor, da lovci nimajo več ORIGINALOV doma, le "pSiempre Amigote", originali, originali pa so doma pri športnikih... Pa naj me koklja brcne...

Kar pa mene žalosti, je to, da pod pojmom lov večina ljudi razume samo "ubijanje". Pa temu ni tako.  Bom "prilimala" enega mojih prejšnjih postov na temo lovcev... Morda se bo komu ljubilo prebrati... Ja, zopet sem napisala seminarsko nalogo.



helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 01 Marec 2012, 00:04:53
Mhm, sem imela v mislih da bi se na razstavi dobili na kup pa rekli kakšno ;) Če bo pa še piknik pa sploh super :o



helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 01 Marec 2012, 00:08:52
O pa smo le dočakali  Divo1 :) Podpišem tole basen z obema rokama :)
Diva1, se vidimo na razstavi?



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #70 : 01 Marec 2012, 00:15:08
Heeelcaa,
si še "jezna" name? 

Jaz bi vas tudi rada spoznala... Glede na to, koliko časa "prebijem" z vami, si "zaslužim".. Saj bom  plačala "vstopnino"...
Se pa čisto zares bojim, da sem že "obsedena", da sem že rahlo "odvisnik" od  Pesjanarja...

Da me slučajno ne pustite "doma", ker potem vam vsem "naribam nos".



helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 01 Marec 2012, 00:19:49
Ah jezna, kje pa, sej pravim malo za šalo malo za res ;D
Vsekakor bi se bilo super spoznat, sploh zato ker smo v istem ringu, le da imam jaz nemško prepeličarsko delavko, ki je povrh vsega še lepa-če vprašaš njo je lepa predvsem kadar se vrže v najbolj blatno kalužo kar jih najde :D



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 01 Marec 2012, 00:29:39
Helca,
tega za nič na svetu ne bom "zamudila". In prepričana sem, da se bomo imeli prav luštno.
Vesela pa sem, da bom končno spoznala "zaveznike"... JUUUPPPIII!

To o kalužah, tudi mi to obvladamo...  Sploh tiste "stoječe" vode obožujemo. Potem pa "dišimo" po Chanel No.5.



helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #73 : 01 Marec 2012, 00:36:29
Super,že vem da bo tole eno nadvse prijetno druženje, mogoče me pa celo potegne in ne bo zadnja razstava letos! ;)  Torej jutri oddam prijavnico :)



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 01 Marec 2012, 00:54:31
Evo, "prilimam" še naslednje, potem pa zares v "krtovo deželo.

Očitno je definicija lovca naslednja :

                           
-   Zagret strelec, ki ga premami lepo rogovje in mu je to edini cilj
-   Človek, ki uživa v streljanju,obožuje plen, smrt, kri
-   Človek, ki je barbar, ki je krut, ki je (malo) »zaostal«, ki skozi kri zadovoljuje svoje primitivne nagone in čute….
-   Človek , ki iztreblja in ubija z najbolj licemerskim in krutim odnosom in koncem..
-   Človek , ki uživa v pogledu na živali z raztrganimi telesi,
-   Človek, ki slabo ravna s svojimi lovskimi cucki
-   Človek, ki strelja svoje cucke
-   Človek, ki kvari vzrejo ,
-   Človek, ki škodi pasmi
-    Pijanec, ki gre v gostilno skozi gozd"
-   
   
22.000  (dvaindvajsettisoč) vas je takih… »Ožigosanih«.  Pod težo »bremen in napak« iz prejšnjega tisočletja. 22 tisoč vas je članov prostovoljne, neprofitne organizacije, ki nosi ime Lovska zveza in uradno obstaja že 100 let.

Prihajate iz vseh družbenih slojev. Od akademikov, profesorjev  za ekologijo in upravljanje prostoživeče divjadi na ljubljanski biotehniški fakulteti, veterinarjev, zdravnikov,.. do navadnih, preprostih ljudi…

Piše  se  21. stoletje. Res  je, da 21. stoletje prinaša nove izzive, v tem času je nehvaležno ocenjevati lov in lovstvo ter ga primerjati s preteklostjo.

Prav tako  »ravnanje« lastnika lovskega psa pred 50, 30-leti in danes. Stvari so se spremenile. Na boljše.. Pasja hrana na policah v trgovinah, cestne povezave, telekomunikacije…

Pred cca 30,40-leti ni bilo na tržišču briketov.  Kuhalo se je. Hodilo v klavnico po meso. Pa to ljudem, lovcem ni bilo težko. Saj sem o tem že pisala. Tukaj, na Pesjanarju – pod rubriko Najljubše znamke pasje hrane…Kako se je kuhalo.Desetletja. V taki veliki posodi, alfi…Pozimi in poleti..Pakiralo v vrečke, dajalo v skrinjo.. In vsaki dan je ena vrečka pristala v piskru, z dodatkom testenin, žgancev…

Prav tako ni bilo veterinarskih ambulant in klinik za vsakim »vogalom«.  Ni bilo telefonov.  Ni bilo avtomobilov.. Ni bilo dežurnih vetov... Ljudje, lovci pa so živeli v rovtah, bogu za hrbtom.Večina njih je imela za prevozno sredstvo moped.   Če me spomin ne vara, je bila za širše mariborsko območje z vsem zaledjem in okolico le ena veterinarska postaja. V Šentilju. Bolnica za male in velike živali- tako je pisalo na tisti bajti…

Pa so nekateri nabasali svoje  bolne živali v cekar in z mopedom 30 in še več kilometrov… Na veterinarsko postajo. Po pomoč. Ko pa je bila zima, sneg,  takrat pa je bilo drugače… Velikokrat žal ni bilo izvedljivo… Priti do vet. postaje je bilo skoraj tako kot prečkati Saharo…Ampak so na srečo takrat veterinarji še hodili po hišah.. Pardon, po hlevih.

In lovce so imeli radi. So se pripeljali k njim tudi zaradi bolanega psa… 1x, 2x… Tudi zaradi breje psičke, ki je imela težave s kotitvijo… So pustili tudi vizitko s privat telefonom in rekli, vi me kar pokličite… Pridem, če me boste rabili. In so res prišli.. Tudi ponoči. S takšno veliko črno torbo.. Ja, tudi k nam. Dr. Kebrič, dr. Arsenovič… To so bili »veliki« ljudje.. Spoštovani. In so pomagali.

Lovci so velikokrat rekli, da dajo kravo iz štale, samo da jim rešijo psa…Ja, vedno žal tudi pomoč veterinarja ni bila dovolj. In da pes ni več trpel, je lovec prosil drugega lovca za »pomoč«… Humano? Za vas, ki sedaj to berete,  ne. Vi to obsojate, mar ne?…Ja, evtanazija je veliko bolj humana… Se strinjam… Samo psa je treba »spravit« do vet.postaje..In mu dodatno povzročati stres. Ker danes gospodje veterinarji ravno ne hodijo več od hiše do hiše. Redki so taki.. Ampak »oprali« ste si vest… No ja, morala pa taka. Dvojna, lažna…

Nikoli niste videli starega jagra, hrusta, kako je jokal, ko je izgubil svojega psa.. Kot mali otrok. Jaz sem. Jokati sem videla tudi svojega očeta.

In vi, mladi,  ki pojma nimate o teh časih (ste veliko premladi), pišete, kako so lovci streljali, pobijali svoje pse…Jih črnite…In še danes, po toliko letih iz dobesedno iz »naftalina« privlečete te zgodbe in jih sejete po forumih…Ter »sprožate« nervozo med ljudmi..  Ja, lovci so mučili svoje pse, grdo ravnali z njimi..Tako pravite.

Kaj pa kmečki psi? Vsi tisti Runoti, Tarzani, Rexi – pripeti na železni zajli, premikali se 5 m gor, 5 m dol. Celi dan.  Tudi nič lepo… Zvečer pa so jih  kmetje »odhaklali« lačne iz ketne in jih »poslali« v gozd, naj si najdejo večerjo…Ti psi pa so gonili in trgali divjad…Ja, verjamem da so kakšnega takšnega  v večna lovišča »pospremili« lovci. Ampak kdo je bil »kriv«? Njegov lastnik, da ne bo pomote. 
Saj so lovci kmeta prosili, opozarjali, naj zvečer ne spušča psa, naj mu da jesti… Ampak kmetje so delali »po svoje«…

Ja, "kazen" mora biti vzgojna. Tako je rekel že boter Mesec Zvezdici Zaspanki... Ampak si je kmet nabavil novega Tarzana in počel vse popolnoma enako naprej... Igre brez meja...

Kaj pa vi? Sodobni ljubitelji psov.  Morda ste vi še večji »mučitelji« živali… Ampak pod krinko ugodja,udobja, pasjih oblekic,  pasjih šampončkov, balzamov….Blišč. Morda pa je to beda…Blišč in beda

In tukaj so še mediji. Mediji namreč zelo radi pograbijo negativne dogodke, na primer: pijani lovec streljal v cestno razsvetljavo ali lovec ustrelil psa pred lastnikom.... Z namenom »razburiti« širšo javnost. In na žalost se  po takšnem načelu negativne selekcije in enega »neprimernega« individuuma , še vedno vrednoti celotno lovstvo.

Lovska  organizacija, takšna, kot je danes,  se sigurno zaveda izzivov 21. stoletja, drugačnega poslanstva, ki ji ga nalagajo moderni časi.

Pa bi bilo prav, da bi nekdo napisal tudi to, da zagovorniki živali pozimi ne gazijo snega do kolen in ne nosijo nahrbtnik s hrano za divjad, kot to počno lovci. Koruzo in seno.  Da se poleti ne  potijo z vodo za kaluže, ki služijo v sušnih obdobjih kot napajališča za živali. Da so še vedno lovci tisti, ki vse leto skrbijo za živali, jih hranijo, napajajo,  razvajajo s priboljški, kot je sol.

Brez lovske pomoči dostavljanja pitne vode bi zaradi poletne suše močno oslabelo več živali, kar pa bi dolgoročno pomenilo upad njihovega števila na kritično točko. Vodne kaluže niso namenjene samo pitju »lovne divjadi«, tudi ptice so med najbolj pogostimi gosti.

Da v delu lovišča zasejejo krmne njive, "vidiš, tu je posejan oves za čikanje, tu detelja za pašo, tukaj, vidiš, je koleraba za jelenjad…Lovsko polje naj bi divjad odvrnilo od pohodov na nižje ležeče njive okoliških kmetov in od škode, ki jo povzročajo »pohodi« divjadi  okoliškim kmetom.
Dvakrat na leto očistijo svoje gozdove navlake, ki smo jo tja   odnesli (skrili) ljudje..Pa steklina, ptičja gripa, garjaste , bolne živali…

Lahko bi naštevala… Še in še. Pa sem pravkar ugotovila, čemu. Vi imate tako ali tako svoje mnenje. Ki ste si ga ustvarili s pomočjo »antipropagande«, medijev… »Pač gledate eno samo (gnilo) drevo, gozda pa ne vidite«. Morda pa bi le še enkrat pogledali. Poskušali videti gozd.

In  da večino opravljenega dela in stroškov financirajo iz lastnih žepov, saj so lovska društva neprofitne organizacije.To je njihov prispevek, da so storili nekaj dobrega za okolje,za divjad.

Prav tako lovci poznajo dejansko dogajanje v naravi, saj so ves čas sredi nje. V povprečju je lovsko znanje o divjadi na srednje visoki ravni, v vsaki lovski družini pa je nekaj zelo dobro strokovno podkovanih ljudi  in ti vodijo ter organizirajo delo društev.

Vi pa vidite le streljanje, ubijanje…
Upravljanje divjadi, torej tudi njen »odstrel, je nujen del človeškega ravnanja z naravo. Srn je ne samo  1x več, 5-10 x več.  Prevelika koncentracija teh živali  na enem mestu pa pomeni  pomanjkanje hrane za živali,  škoda za naravo,  širitev raznih bolezni.  Med gamsi so pogoste garje.

Naši  "second hand" biotopi niso sposobni ponovno prevzeti naravnih samouravnalnih procesov, zato bi med ostalim prepoved človekovega poseganja pomenila tudi  nadaljevanje propadanja narave.

In da boste  vedeli, načrti za odstrel divjadi se določijo skupaj z Zavodom za gozdove po prehodni temeljiti analizi.  Štetje divjadi po vseh lovskih družinah. … Nič ni stihijsko.  Vse je premišljeno določeno.

Odstrel  ni primarna naloga lovcev, kot mnogi mislite. Njihova naloga je predvsem gojitev.
 Lovci so  samo prevzeli vlogo »izvršitelja«. In so ožigosani kot »morilci«.

Odstrel, uplen, smrt..  Te besede me vedno zabolijo.  Se jih izogibam, ker se jih bojim...Težko je nekoga prepričati, da si ljubitelj narave in divjadi, hkrati pa razpolagaš z njenim življenjem. To je težko razumeti…Meni. Tudi vam.

Vem, športni lov , »kult trofej«,  umetno spuščanje male divjadi, zlasti fazanov, neposredno pred puške ali lov v premajhnih oborih nekaterih romanskih dežel nista lov, ampak "krvave igre na prostem". Pa se dogaja… In takšne reči mečejo slabo luč na vse tisto, kar je dobrega.



Stoletnica Lovske zveze Slovenije  je lahko priložnost za prelomnico v razumevanju lovstva v sodobnem svetu.
Dejansko je med lovci vse več članov, ki raje kot s puško streljajo s fotoaparatom. In v »svet« lansirajo prečudovite fotke… Ki jih občudujemo…

Slovenski lovci so prepričani, da bi Slovenija lahko postala oaza ekološkega turizma, kamor bi obiskovalci od drugod prihajali opazovat naravo, ki je pri njih že dolgo ni več. Slovenija je (za Slovaško) druga država z največjo pestrostjo živalskih vrst v EU. Kar si štejejo tudi za svojo zaslugo, nenazadnje so ohranili medveda, volka in ponovno naselili risa.

Ampak pot do drugačega videnja ne bo lahka… Res je, da Lovsko zvezo sestavljajo ljudje iz krvi in mesa. S takšnimi in drugačnimi lastnostmi.

Najprej bodo morali temeljito »počistiti« v svojih vrstah. Izločiti » izmečke«, ki se zabavajo s streljanjem, se napijejo, se »bahajo« s puško.

Dovolj je ena oborožena pošast, da so vsi na slabem glasu.
Ker če ne bodo »počistili« s takšnimi pošastmi sami,med svojimi vrstami, se bojim, da bo še vedno dišalo po tradiciji izpred stotih let….

Lov, lovstvo, Lovska zveza… Vse besede, ki so povezane z lovom zvenijo »negativno«, nič prijetno… Morda pa bi se morali »preimenovati«…V kakšno zvezo ljubiteljev prostoživečih živali…..Ker zveni lepše, se sliši veliko bolje… Boste ljudem neprimerno bolj všeč.

In ko imam na krožniku meso, večkrat pomislim na te pitane, klavne živali... Ki gredo pod nož, v klavnico zaradi nas, naših trebuškov....

Pa lep pozdrav.

P.s.
Pa da ne bo pomote.  Nisem lovka, nisem niti kinolog, niti vegetarijanec-... Samo pse imam rada. Vedno bolj.




andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #75 : 01 Marec 2012, 10:03:19
PS: Lovci hodijo tudi v šole (jih mela tudi jaz)  8)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 01 Marec 2012, 16:42:09
In še nekaj. Lovci  ne obiskujejo pasjih šol. Oni imajo svojo šolo. Tako, "ljudsko", kmečko... Kot tisto Cankarjevo "enajsto šolo" (izpod mosta)... Življenjsko

PS: Lovci hodijo tudi v šole (jih mela tudi jaz)  8)


Andreja, tudi tebe sem vedno vesela. Saj veš.
Ampak na našem "totem" koncu so v ŠOLO hodili samo lovci. Mi imamo radi TEČAJE. Ja, tako, rečejo.. Midva pa greva na yx tečaj...
Fajn se sliši, kajne...Očitno besedica "šola" na našem koncu zveni tako strogo. Šola.. Joj, joj, joj...
Ja, na tečaj ..., to je pa čisto nekaj drugega... Ja, tam pa je fajn... Samo o šoli ne govoriti...



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #77 : 01 Marec 2012, 19:39:21
Če smo že zasmetili; bom kar tukaj vprašav ( ker sem že nekaj obljubljav, moram to tudi držati  ;D ):
"Ve tri" ;D (zaenkrat  :D ), a pridete same (+ psi) na prireditve ali....................da vem malo za kateri "ambijent" povprašat (seveda lovski  ;) )

PS
Najbolje, da kar javno vprašam................imam boljšo vest, da si ne bo kdo kaj mislil  ;D ;D ;D



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #78 : 01 Marec 2012, 19:51:39
Pozabil :-[ .............Diva1 hvala za zgodbico  8)

PS
Glede piknika lahko kar na ZS (prosta mesta pa naknadno objavim, če je še katera zainteresirana  8) )



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #79 : 01 Marec 2012, 20:09:44
Hehehe, nimam lovskih psov, pa o lovu pojma nimam, ampak v živo spoznat damayanti, divo in pidoga bi bilo pa neprecenljivo. Tko da, če bi bilo kaj prostih mest, bi se mi iz FCI IX malo prislinili, če vam seveda ne bomo sramote delali. :D



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #80 : 01 Marec 2012, 20:31:57
Nič kot vsi na razstavo konec aprila  :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


helca

  • *
    • Prispevkov: 144
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 01 Marec 2012, 21:01:21
O lepo-dobili smo čisto svojo temo,super :)

Diva1, upam da bomo tudi danes deležni kakšne lovsko-španjelske zgodbice za lahko noč ;)



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 01 Marec 2012, 21:03:10
Ej, Pidog,

pravkar si zasedel novo delovno mesto, dobil novo funkcijo.. In to brez javnega razpisa. Sicer res voluntersko, ampak zasedel si  častno delovno mesto, častno službo. Čisto zares.  Ne hecam se.

Predsednik LKD Pesjanar.  Začetek dela: 01.03. 2012.

Glede našega "ustanovitvenega srečanja in svečane inavguracije" pa  datum, uro in kraj objavimo v kratkem.

Kalsang,  za "prosta" mesta pa boš morala vprašati našega "šefa" (he-he)... 

Sem pa trdno prepričana, da ste vsi naši "podporni člani" vljudno vabljeni in dobrodošli.
Ja, tudi jaz komaj čakam, da vas spoznam v "živo"... "Sliko" o vsakem izmed vas pa sem si že tako ali tako ustvarila. Ja, luštni ste, iz pravega testa...

Nisem pa ravno prepričana, da je tista "razstavna sobota", 28. april pravi dan za piknik...  Ker se zna razstava zavleči do cca 16.00 ure, za tiste, ki bodo "paradirali" v finalu, v BIS programu...
Predlagam, da se Upravni odbor LKD Pesjanarja o datumu našega srečanja še malo pokonzultira...

Pidog, Damayanti, Helca, bo v redu tako? Se "slišimo" preko ZS






pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #83 : 01 Marec 2012, 21:17:46
Ali ta LD zgleda nekako tako kot virtualno letenje, pilotiranje  :o

Seveda, se bomo že zmenili.................vse je še odprto  ;)



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #84 : 02 Marec 2012, 19:53:52
 :o
 svoja tema...
 A to je treba že javit sedaj?
Jaz to ne morem še  :-\... k ne vem...
 desca bi vzela s seboj....itak >:D, če si pir obljubu...  kaj misliš,  en rabi vozit. ;D
Pse bi najraje tud, da sem mirna ...sam pomoje kolikor računam, konec aprila se bo ali štrukla začela gonit al pa nehala :-\
 pa na kakšnih rastavah pomoje to lih ni... al kako :D... da štruklina rit povzroči kažin >:D

prehitro...
 dejmo mal počakat še prosim :)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #85 : 02 Marec 2012, 21:38:31
Ali ta LD zgleda nekako tako kot virtualno letenje, pilotiranje  :

/quote]

Nič ne skrbi,  Pidog.

Zračno "mrežo"- prostor  imamo, pilota (šefa) tudi,  tudi kontrolorje leta, ki so v "službi" praktično 24 ur, promatrači so tudi zraven, kakšna lepa mlada "stevardesa" se bo tudi našla...
 
Ja, res se veselim, da bodo ta naša virtualna srečanja in "računalniške" igrice postale žive...  Samo zmeniti se je še potrebno.
Ja, saj res. Pa na Davorja ne smemo pozabiti...In ga obvestiti o protokolarni ustanovitvi Lovsko kinološkega društva Pesjanar.
Ga povabiti. Upam, da se bo vabilu odzval...
Vabljeni pa seveda tudi vsi ostali Pesjanarji....  Saj bi že bil čas, da se spoznamo..

Mi pa smo danes  "odprli" kopalno sezono. Popoldne je Milan rekel, da gre malo pogledat, narediti en obhod po njegovem rajonu v lovišču... Da že dolgo ni bil. Malo "pregledat". In je nabasal v avto še Tončka in Divo.. In so šli.  Vsem trem so se smejale riti, ko so se basali v avto... In čez dobri dve uri so se vrnili.. MIlan suh, psa pa totalno mokra... Pa je rekel dedec:"Sta mi zviznila v Dravo"...
Jaz sem malo neumno pogledala... Zviznila?... Pa je nekaj zamomljal. Ja,ja,  kar naenkrat sta bila v vodi...
Jaz pa dobro vem, da temu ni bilo tako. Da mu nista "zviznila".. Ampak jih je sam "nakurblal"..





diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #86 : 02 Marec 2012, 21:52:22
Joj, se opravičujem, zopet sem nekaj narobe "pritisnila".. Ja, jaz rabim tečaj, kakšen "schnell kurz" iz računalništva.
Samo dokončati še moram..

Potem pa je Milan čez nekaj časa prišel k meni. Tako, kot pride vsako popoldan. Na klepet in na kozarček. Ritual.
"Čuj maš kako staro brisačo? Bi jo dal v avto, da bom lahko obrisal psa, če bosta mokra, če bosta zopet zviznila", je rekel.
In dala sem mu dve veliki stari kopalni brisači.

Joj, ta naš Milan. Človek se še jeziti ne more na njega. Ker se zna "narediti" takega reveža, pravega Butalca...

Ajde, lepo bodite.



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #87 : 04 Marec 2012, 17:10:43
Iz lovskega kodeksa..............


Lovec in njegov pes
23.člen
Lovski pes naj bo vsakemu lovcu lovski tovariš in sodelavec.
24.člen
Lovski pes bo deležen vzgoje in šolanja, da bo usposobljen za zahtevne naloge v lovišču ter za vedenje v družini in v lovski družbi.
25.člen
Gospodar je odgovoren, da je njegovemu psu zagotovljeno zdravstveno varstvo, zračno in snažno bivališče, ki mu daje zaščito red mrazom in pred vročino ter mu omogoča gibanje.
Gospodar mora vsak dan zagotoviti svojemu lovskemu psu svežo vodo in primeren obrok hrane.
Lovski pes je družabnik svojemu gospodarju in lovskemu tovarišu, zato naj bo čimveč z njim na lovu in v prostem času, ne pa osamljen ali zaprt.
Ostarelim lovskim psom gospodar zagotovi mirno in varno starost ter vso potrebno oskrbo.
26.člen
Pri lovu ter za razplod se smejo uporabljati le čistopasemski in ustrezno usposobljeni lovski
27.člen
Za usposobljenost in vedenje lovskega psa na lovu je odgovoren njegov vodnik, zato je za napake lahko kaznovan praviloma le gospodar ali vodnik in ne pes.
Kadar se na lovu pri sledenju divjadi ter pri iskanju obstreljene divjadi ravnanje psa ne sklada z mnenjem njegovega gospodarja ali vodnika, je treba upoštevati odločitve lovskega psa.
Po uspešnem lovu ter v primerih, ko pes najde obstreljeno divjad, naj bo lovski pes deležen pohvale, priznanja in nagrade.


Kogar zanimajo podrobnosti, vsekakor pa za tiste, ki jih zanima kaj lovstvo splo je, je namenjeno..............prej kot ustrelijo (seveda obstajajo tudi "nepravi" lovci.................kot vsepovsod; ampak lovstvo pri nas je ustvarilo ZOO v Evropi in to ZELO lep in pohvale, zavidanja vreden)

Janez Černač: ETIČNI KODEKS SLOVENSKIH LOVCEV

In še ena, bolj splošna  8) http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=827&Itemid=88




diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #88 : 05 Marec 2012, 11:37:04
Za vse tiste, ki vas zanima "izobraževanje" lovskih psov  in ki ste iz okolica Maribora:

Šolanje lovskih psov   

Kinološko obvestilo
 
LKD Maribor sporoča, da v letu 2012 prireja tečaj šolanja lovskih psov VP1 in VP2. Pričetek tečaja bo v sredo 7.3.2012 ob 18.00 uri s sestankom kandidatov v prostorih lovskega doma LD Polskava. S seboj prinesite rodovnik in knjižico cepljenj vašega psa. Na sestaku se bomo dogovorili o izvedbi omenjenih tečajev.
 
Vabljeni                                                                   
                                                                                             LKD Maribor
 

   Kontakt Lovska zveza Maribor

Cesta XIV. Divizije 36
2000 Maribor

telefon:
02 48 01 500
02 48 01 501

fax:
02 48 01 502

elektronska pošta:
[email protected]



P.s.

Katajuška, to pa bo za vas. 
Lep pozdrav.



katajuska

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #89 : 05 Marec 2012, 11:46:57
Hvala Diva1!  :o S tem pa si mi zdaj res polepsala dan :)