Ko psa nekaj preseneti

Zambezi · 8720

Zambezi

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
: 21 Marec 2012, 14:35:23
Pozdravljeni!

Imam en problem, ki mi počasi že načenja živčke :-[. Moj pes je manjše rasti in ubogljiv ter poslušen. Ima dober odpoklic, narejen A in BBH. Problem je le, ko jo nekaj preseneti. Takrat se ustraši, naredi grbo in laja in laja in laja. Edino takrat odpoklic odpove na celi črti. Običajno jo preseneti nekdo, ki pride izza ovinka ali vogala. Takrat je na vrvici in jo potegnem k sebi in umirim. Problem pa nastane, ko smo doma, na vrtu in ko nekdo pride mimo hiše. Jo preseneti. Takrat se zakadi vanj (človek, pes) in na dolžini 1m v nedogled laja. Ljudje jo npr. pokličejo k sebi, celo ponudijo priboljške na katere je nora, ampak takrat jo vse to ne zanima in laja. Ko smo na polju, na odprtem, ni nobenega problema in ne laja na ljudi ali pse. V kolikor predvidim, da bo nekdo prišej, jo dam na sedi ali prostor in takrat mirno počaka.

Kako naj zadevo rešim? Sedaj se nagibam že na ovrtanico proti laježu ampak bi raje drugače uredila, če se da.

Prosim za nasvete...




riry

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 21 Marec 2012, 15:01:59
Meni se to ne zdi nek grozen problem ???. Naša tudi začne lajat, če se ustraši, če je npr. kaj novega/nenavadnega na poti...takrat (če je le možno), stopim do predmeta (npr. kak odvržen sod, vrečke v grmovju), se ga dotaknem, tako da se tudi ona približa, povoha in stvar je rešena. Po mojem je tvoj odziv ok, da jo daš že prej na prostor, če predvidiš, da bi jo kaj zmotilo. "Čudežnih ovratnic" v ta namen pa ne bi nabavljala, ker dvomim, da bi pomagale.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 21 Marec 2012, 15:16:09
Če je zadaj strah, potem električne ovratnice ne pomagajo nič in samo poslabšajo zadevo (une, ko citronela šprica so pa še hujše od električnih). meni se sicer zdi bolj podobno teritorialnosti (če se pojavlja doma ali v bližini doma).
Jaz bi jo dala na sledni povodec (za doma bo dovolj 5m, sicer 10m, ki ga vleče za seboj) je ne vodiš za ta povodec, ga ne prijemaš v roke, tako da pes pozabi da ga ima gor. Zunaj naj bo vedno pod nadzorom. Ko se zažene in začne lajat, jo pokličeš, če ne uboga jo s pomočjo povodca spraviš ksebi, jo umiriš, ko je mirna pohvališ....Reagiraj takoj ko začne, ne ji pustit da zganja cirkus, ker se s tem nagrajuje


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #3 : 21 Marec 2012, 15:19:02
Problem pa nastane, ko smo doma, na vrtu in ko nekdo pride mimo hiše. Jo preseneti. Takrat se zakadi vanj (človek, pes) in na dolžini 1m v nedogled laja. Ljudje jo npr. pokličejo k sebi, celo ponudijo priboljške na katere je nora, ampak takrat jo vse to ne zanima in laja. Ko smo na polju, na odprtem, ni nobenega problema in ne laja na ljudi ali pse. V kolikor predvidim, da bo nekdo prišej, jo dam na sedi ali prostor in takrat mirno počaka.

Meni sodec po napisanem zgleda, kot da je kuza malo cuvaja, postal je teritorialen in cuva svoj teritorij, tako kot najbolje zna - z lajezem. Sklepam predvsem po tem, da zunaj na polju recimo nimate teh problemov. Kaj vam je storiti? Jah, ne ga puscati samega zunaj - za nekatere je to prav hobi - cuvanje posesti in hise.

Pri sosedih imajo eno tako psico, manjse rasti, ampak ker je vecino dneva zunaj na terasi, je razvila nezeljeno vedenje, in to je lajanje na vsakega mimoidocega. In to lajanje je prav tako nastalo prav zaradi premalo zaposlitve, ker je pes sam zunaj, in pac nima kaj drugega za pocet.  ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Zambezi

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 27 Marec 2012, 07:26:54
Mogoče je res nekaj na čuvanju teritorija. Pes pa nikoli ni sam zunaj. Vedno smo skupaj in takrat se ponavadi igramo oz. ukvarjamo z njo. Sem pa pozabila omenit, da ko gremo v hribe in če nekdo pride izza ovinka, ga nalaja. V kolikor ga opazi že na daleč, pa gre lepo mimo. Iz tega ven sem izhajala, da mogoče iz strahu, ko jo nekdo preseneti, laja. Bom probala s slednim povodcem. Upam, da mi uspe. Hvala za predloge :).



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #5 : 27 Marec 2012, 10:09:45
Ali je strah ali teritorjalnost; strah za teritorijem :) mogoče, kar pa ne smemo enačit s strahom kot "preplašen pes", ki kaže zobe za vsako figo.
Pri nas je do neke mere podobno. Doma je odličen nadomestek za zvonec. Zunaj se kdaj pojavi podobno kot se opisuje. Ker je večinoma brez povodca si kdaj izbere ljudi za nalajat, glede na njihovo gibanje, barvo glasu, če ga preseneti...........močnejši "hitrejši" govorniki, ljudje ki se bolj hitro, energično premikajo...................s kratka nekaj, kar ne pozna in bi v njegovih očeh lahko predstavljalo nevarnost.
Sem pa mišljenja (lastne izkušnje), da imajo majhne pasme kdaj bolj izrazit instinkt "preživetja". Najbolj napačno se je pokazalo bentenje pri takšnem početju. Ga samo bolj spodbudi. Mogoče je res dobro probat z daljšim povodcem in takoj ukrepati, ko se zgodi. Malo preusmeritve................. ...skratka tako kot pravi Lanabela.
Jast bi v začetku čim manj glasovno, energično posredoval. Prevečkrat pes to zazna kot spodbujanje in ne odvračanje in ravno to morate razčistit, zaznati. Potem pa ukrepati, takoj ko se lajež pojavi.
Da se bo pa stvar popolno odpravila pa sumim.
Glede ovratnice proti laježu......................p si pač že po naravi lajajo. Drugo so recimo pa psi, ki pač brezglavo nabijajo.............mogoče pri teh :-\ , kar pa z napisanega vaš ni. Če se že bi razmišljalo v to smer je boljši teletakt, ki ga upravljate sami in morate že prej razčistit kako in kdaj ga uporabiti, ker prav z lahkoto z njim psa tudi uničite  :'(