Nemški Ovčar [Deutscher Schäferhund,German Shepherd Dog]

chayka · 1467561

Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #690 : 14 November 2007, 14:56:37
Kaj bi pa vseboval ta izpit - na katerih področjih vse bi se morali izkazati?

...sledi svojim sanjam


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #691 : 14 November 2007, 15:03:01
Preizkuševalec mora s svojim obnašanjem (pristop s pozdravom, sprehajanje mimo lastnika s psom, vznemirljiv in nepričakovan tek mimo psa, z vsiljevanjem, negotovim približevanjem, odločnim in sugestivnim približevanjem, približevanjem s spremljajočimi grožnjami in na koncu še z grozečim mahanjem s palico proti psu in tik mimo njega, pa zopet z naglim in plahim umikanjem itn.) izzvati spontano reakcijo psa in na temelju tega vedenja psa ugotoviti vrednost njegove naravne zasnove. Ob mahanju s palico preizkuševalec psa ne sme udariti! Preizkus se začne in konča s prijaznim nagovorom in dotikom (božanjem) – preizkus stabilnosti in nekoleričnosti ....

Pozitivno vzrejno vrednost lahko dobi le pes:
•   ki je psihično dovolj stabilen,
•   ki se ob približevanju preizkuševalca ne umika iz strahu, temveč ostane na mestu (VV 4) ali pa se nekoliko umakne iz previdnosti (VV 2), dokler ne gre za tudi grožnjo. Tedaj mora sebe in lastnika braniti, torej se preizkuševalcu postaviti po robu (odločno, a ne histerično, panično), tako da se proti izzivalcu požene in laja.
•   ki je ob strelu miren ali le jezno laja.

Negativno vzrejno vrednost prisodimo psu, ki:
•   ki se ob približevanju preizkuševalca plašno umika,
•   ki se skrije za vodnika ali skuša celo zbežati, ko preizkuševalec uporabi grožnje in palico,
•   ki ob grožnjah preizkuševalca živčno hlasta in se hkrati izmenično umika in zaganja,
•   ki ne prenese mirnega pristopa in dotika preizkuševalca,
•   ki se odziva na strel s strahom in željo po pobegu.

tako nekako za starejše pse ...


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #692 : 14 November 2007, 15:05:12
Citiraj
Sky, saj nikjer ne piše, da ga moraš imet. Zdi se mi pa prav, da imajo mladiče psi, ki ustrezajo standardu. Oba-pes in psica. Ne da ma pes npr. IPO ne vem kolk, psica je pa recimo agresivna, napadalna ali pa boječa...

Ja,Dina,se strinjam.

Moje pisanje je bil odgovor na GG-jin post.


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #693 : 14 November 2007, 15:35:43
Testov je veliko različnih, primernih za različno stare pse. Meni se je zdel zelo zanimiv preizkus za belgijce, je pa že nekaj časa od tajkrat, ko sem ga prebrala, tako da ne morem čisto točno povedati kaj vse obsega. Se pa preizkusi vse mogoče, od psihične stabilnosti do nagona plena.
Seveda ni treba, da vsi psi naredijo vzrejni pregled. Ampak tisti, ki nimajo potomcev so pomembni samo za lastnike. Za pasmo so brez pomena in čeprav so morebiti daleč od standarda ne morejo narediti nobene škode.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #694 : 14 November 2007, 15:43:24
Kakšen test bi bil primeren za 5 mesečnega psa? a je mogoče kakšen test, ki ga lahko doma narediš s psom in ti pokaže kakšna je ta njegova zasnova?

...sledi svojim sanjam


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #695 : 14 November 2007, 15:46:29
SKY ali podpiraš nerodovniške mladiče...  :-[

Pri škotih so ugotovili da je test na ovac zalo koristen, zato so v Franicji in tudi v skandinavskih državah postavili temelje moderne vzreje na testu z ovcami. To je CANT (test of Sheepdog Natural Aptitudes) francoskega Collie Kluba. To ne pomeni, da je delo z ovcami postal bistven pri vzreji modernega škota. Tudi razvoj pasme naj ne bi temeljil na delo z ovcami. Namen teh testov je vnesti v vzrejo živali z uravnovešenim karakterjem. Sodobni škotski ovčar naj bi bil družaben pes, brez znakov nervoze. Dokazalo se je, da  imajo psi z močim nagonom na ovce tudi bolj stabilen karakter brez znakov plašnosti in nervoze.     ;) GG


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #696 : 14 November 2007, 15:53:00
V današnjih časih, ko je psov že tako in tako preveč nebi smel nihče podpirati nerodovniških mladičkov. Če se zgodi po nesreči, in opaziš, ko je za kakšno drugo rešitev že prepozno pa je treba za mladičke isto dobro poskrbeti kot za rodovniške. Če nebi bilo mešančkov, sem prepričana, da nebi bilo toliko uboščkov po zavetiščih. Ker kdor reskira toliko, da si kupi rodovniškega psa(ampak res rodovniškega, ne od kakšnega poceni "proizvajalca") in pretehta vse pozitivne in negativne strani, vse lepe stvari in vse obveznosti, odrekanja, ga ne bo kar tako zavrgel.

...sledi svojim sanjam


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #697 : 14 November 2007, 15:57:10
Dokazalo se je, da  imajo psi z močim nagonom na ovce tudi bolj stabilen karakter brez znakov plašnosti in nervoze.     ;) GG

Oh hudimana, pa saj si nabavila napačno varianto NO ???


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #698 : 14 November 2007, 15:57:53
Obstaja inekcija (dobiš jo v Italiji), ki jo daš psici tudi če je že več tednov breja in ji tako spožiš splav..in ni potrebno mladiče metati v reko ali vršti ob česti kot to naredijo nekateri... GG


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #699 : 14 November 2007, 15:59:28
IgiS! jaz imam NO da mi bo ovce pasel...ali niso NO tudi OVČARJI...eden je to napisla v enem od prejšnjih postov  :D GG


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #700 : 14 November 2007, 16:00:50
hej! v visoki brejosti psice, so mladički že podobni kužkom, ane - TO JE UBOJ!!!

...sledi svojim sanjam


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #701 : 14 November 2007, 16:06:24
Oh... a nekateri res ne znate brati...

Kakor sem jaz Sky-ja razumela, je rekel, da ni treba, da imajo vsi psi vzrejno dovoljenje, kar pomeni, da ni treba, da se pari vse pse! Naj se vzreja z res dobrimi psi, ostalim pa ne bo nič manjkalo, če ne bodo imeli potomcev.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #702 : 14 November 2007, 16:13:04
Dajte se potolažit, nobeden ne zagovarja vzreje nerodovniških mladičev, GG je (spet) slabo prebrala napisano.
Tudi kar se tiče tistih čudežnih injekcij iz Italije s katerimi kar tako mimogrede sprožiš splav nekaj tednov starih zarodkov.... Zadeva ni nova, načeloma se uporablja za zdravljenje piometre - z njo res lahko sprožiš tudi splav če hočeš - samo boh ne daj to delat doma po načelu naredi si sam. Potrebno je izredno natančno doziranje, saj so posledice sicer lahko katastrofalne. Pa za tiste, ki ne prenesejo, da jim psica ene dva dni bruha in se zvija v krčih tudi ni.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #703 : 14 November 2007, 16:15:31
Dina ali je bolje da jih novorojene vržejo v Savo..in da pustijo enega da pije mleko od mame da ne dobi mastitis???

Dina preberi temo, ki sem jo odprla...do 5-6 tedna kosti niso popolnoma formirne!

http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=4826.0

Kako to... ko smo pa debatirali v temi umetna/naravna oploditev ste vsi pisal, da morejo imeti vsi psi vesleje in jih moremo pustiti uživati v svojem razmnoževalnem nagonu... 

http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=4978.0

 ;D GG





IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #704 : 14 November 2007, 16:31:39
IgiS! jaz imam NO da mi bo ovce pasel...ali niso NO tudi OVČARJI...eden je to napisla v enem od prejšnjih postov  :D GG

Pa saj si sama napisala da imajo psi z močim nagonom tudi bolj stabilen karakter
Torej si falila linijo  :P


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #705 : 14 November 2007, 16:36:50
jaz imam NO da mi bo ovce pasel...ali niso NO tudi OVČARJI...

NO-ji so velik razlika kot npr. borderji pa verjamem, da tudi škoti pri pašnji. Takole bom pvoedala. Ko se obrneš pri borderju stran veš, da ko bo prišel za tabo ne bo prinesel nogo od ovce ali kaj več, k večjemi malo dlake. Ko pa se obrneš stran od ovc in NO-ja pa nikoli ne veš ali bo prinesel nogo ali kaj več ali nič.

Si imela namen past pri Martini? Ona z NO.ji ne pase.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #706 : 14 November 2007, 16:40:40
Meni osebno je ljubše pustiti dva do tri mladiče (en je premalo) ostale pa evtanazirati. Stvar okusa, neetično je eno in drugo. Če se že ravno zgodi. Naj bi se ne zgodilo. Sploh pa se "čistokrvni" mladiči samo res izjemno redko kdaj  zgodijo "po nesreči".

Dina, glede testov malo pobrskaj po internetu, zagotovo se da najti tudi kakšen primeren zate. Žal pa nekega resnega in merodajnega testa ne moreš narediti sama doma. Poleg psu popolnoma neznanega okolja in predmetov rabiš tudi osebe, ki so za psa popolni tujci in vedo kaj morajo početi. In poleg tega potrebuješ še nepristranskega opazovalca, ki ve kaj mora gledati in zna videno oceniti.

GG, res ne znaš brati. Nihče ni rekel, da bi morali v svojem "razmnoževalnem nagonu" uživati vsi psi (mimogrede: ja psi pri tem celo res uživajo). Rečeno je bilo, da bi morali psi, ki jih hočemo uporabiti za vzrejo imeli vsaj toliko nagona in psihofizične kondicije, da bi bili sposobni skočiti.


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #707 : 14 November 2007, 17:36:31
Citiraj
SKY ali podpiraš nerodovniške mladiče... 

 ::) ::) ::)

Včasih res ne vem več ali resno debatiramo ali provociramo!

Citiraj
Kakor sem jaz Sky-ja razumela, je rekel, da ni treba, da imajo vsi psi vzrejno dovoljenje, kar pomeni, da ni treba, da se pari vse pse! Naj se vzreja z res dobrimi psi, ostalim pa ne bo nič manjkalo, če ne bodo imeli potomcev

Citiraj
Dajte se potolažit, nobeden ne zagovarja vzreje nerodovniških mladičev,

Tu je lepo napisano.  ;)



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #708 : 14 November 2007, 19:32:40
O vzrejnem dovoljenju:potrebuješ sliko in vpis na zadnji strani rodovnika o kolkih ki morajo biti najmanj c in še to je pogojno.Potem delavno knjižico vkolikor jo pes ima,pes mora pred vzrejnim pregledom opraviti telesno oceno in biti stara najmanj15 mesecev .Pes mora imeti opravljen izpit BBH.Vkolikor vzrejno dovoljenje pridobi mu velja , mislim da najprej eno leto, potem ga je potrebno ponoviti.Parimo lahko šele, ko psička dopolni 2 leti,in ima lahko le eno leglo v koledarskem letu(še to je za moje pojme preveč).Nadalje pa o razstavni in delovni liniji N.O.Vsak NO je primeren za delo, tako kot tudi vsak mešanček seveda če ni ovir drugje.S tem mislim da ni dovolj visok, da sigurno čivava ne išče pogrešanih oseb itd.Pri nas ima Lara kolke popolnoma zanič to je D in ko smo jo prinesli od veterinarja je rekel da ob taki sliki kolkov lahko pričakujemo da bo pri 5 letih hroma.In so šle vse visokoleteče ideje o mladičkih in vzreji u maloro Danes je Lara stara 9 let  ima opravljen izpit sledenja , obrambe.iskanja izpod ruševin, iskanje pogr. oseb, izpod plazov in je še vedno aktivna reševalka Ni videti da bi jo karkoli bolelo ali oviralo pri delu.Tako da si ne pustite vedno soliti pameti.Če se s psom ukvarjaš se ti bo povrnilo.



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #709 : 14 November 2007, 20:00:40
IgiS! jaz imam NO da mi bo ovce pasel...ali niso NO tudi OVČARJI...eden je to napisla v enem od prejšnjih postov  :D GG

A ti poznaš splošen opis in standard nemškega ovčarja ?
Pa prosim če še poveš, koliko si si prebrala o šolanju psov na njim prijazen način in koliko ozkušenj imaš s tem ? Mi postane kar slabo ko te berem- sploh pri raznih "škoda, da nimamo časa, da bi se s Paxom ukvarjali vsak dan" (tole ni direkten citat, pač pa nekaj v smislu tega). psa imamo zato, da se z njim ukvarjamo, ga imamo radi in da je naše sodelovanje obojestransko- na pa da ga imamo kvečjem kot nek modni dodatek- ker so itak psi preveč bogi da bi nas ubogali- ubogi šele kužati zagrizenih športnikov... Pa po moje psi večine agilitašev ful trpijo - zaradi vsesplošnega matranja. Zanimivo, zakaj potem večina takih psov vedno dela z mahajoimi repi in 100% usmerjenimi, žarečimi očmi. Je pa seveda za to potrebno veliko truda- tisti ki toliko zanimanja za lastnega psa in njegove potrebe ne premorejo, se seveda zgovarjajo na to- da je vse skupaj eno veliko mučenje.
Pa ko si že omenjala starost- daj preberi si še enkrat svoje poste, pa me resno zanima za koga bi objektivno dobila vtis da je mlajši!

Tudi kraški ovčar ima v imenu OVČAR, pa ni nikoli zganjal ovce- je pastirski pes in spada v FCI II.

In nemški ovčarji že dolgo ne pasejo več (kolikor jaz vem), ker se je njihov nagon preusmeril v nekaj čisto drugega- za razliko od border collieja, ki je v večini še vedno zagnan ovčar. Je pa lepo videti border collieja- tu so se vsaj toliko vzdržali pri razdelitvi razstavno/delavno- da se v večini "tudi" razstavni razen po konstituciji in odlakanosti - torej bolj medvedkastem videzu, karakterno ne razlikujejo dosti.

Lp, Z



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #710 : 14 November 2007, 20:17:00
Ne bom preveč pametna, ker se na pasenje ne spoznam preveč, ampak nekako se mi dozdeva, da nekateri nemci še vedno lahko pasejo, imajo pa precej drugačen slog kot borderji. Videla sem pa že kako pasejo belgijci. niso bili slabi. Tudi sem že videla, kako pasejo samojedi - ti imajo sicer bolj Babe kot border slog, pa bolje jim gre s konji kot z ovcami, ampak nekako pa se znajdejo (tisti, ki še imajo smisel za to, mnogi so ga čisto izgubili)


tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #711 : 14 November 2007, 20:23:03
Moje mnenej je, da borderje in avstralce, nikakor ne bi morali primerjati z nobeno pasmo, ki naj bi poskušali pasti.  :)



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #712 : 14 November 2007, 20:28:36
Lanabela- možno, seveda, ampak so taki primeri že izredno redki - kar se vidi tudi na raznih preizkušnjah in tekmovanjih.
In tukaj je poudarek nekateri nemci- ne pa nekatere povožene spake, katerih lastnikov glavni cilj je pridobiti šampionat...



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #713 : 14 November 2007, 20:30:48
Moje mnenej je, da borderje in avstralce, nikakor ne bi morali primerjati z nobeno pasmo, ki naj bi poskušali pasti.  :)
Tukaj se ne strinjam popolnoma- so še druge pasme, ki znajo pasti z enako vnemo - že samo šeltiji, pa pirenejski ovčarji pa še veliko ijh je. potrebno je vedeti, da je vsako pasmo oblikovala drugačna pokrajina in drugačne razmere- in temu je prilagojen tudi njihov način pašnje in recimo temu izražanja.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #714 : 14 November 2007, 20:46:55

Tudi kraški ovčar ima v imenu OVČAR, pa ni nikoli zganjal ovce- je pastirski pes in spada v FCI II.

Lp, Z

Zato se pa ne imenuje več Kraški ovčar - ker je pastirski pes - ampak po novem Kraševec :D

...sledi svojim sanjam


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #715 : 14 November 2007, 20:50:19
Ah, pasem ki še znajo pasti je veliko. Imajo sicer različne sloge, ampak kje pa piše, da bi morali delati vsi enako.


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #716 : 14 November 2007, 21:15:30
Ne bom preveč pametna, ker se na pasenje ne spoznam preveč, ampak nekako se mi dozdeva, da nekateri nemci še vedno lahko pasejo, imajo pa precej drugačen slog kot borderji.

Lanabela seveda, da nemci pasejo! Ampak so pa znani po tem, da delajo veliko bolje z večjim številom ovc.
Ah, pasem ki še znajo pasti je veliko. Imajo sicer različne sloge, ampak kje pa piše, da bi morali delati vsi enako.

točno tako. tudi če nima tako izrazitega nagona za pašnjo, se to v psu da zbudit, če je tak pes, pa čeprav se je to vse preusmerjalo  ;)


Chrissy

  • *
    • Prispevkov: 216
    • Točke: 0
Odgovori #717 : 14 November 2007, 22:54:13
Da samo malo vskocim v vaso temo (ne se prevec pustiti motiti  ;D). Nimam pojma o pasmi, o njeni zgodovini ali pa o razlicnih linijah vzreje, zato me zanima samo ena zadeva..... ali so psi s tele psarne razstavna ali delavna linija? http://www.clynalwin.co.uk/index.html

***People might come and go, but dog will stay with you for life!***


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #718 : 15 November 2007, 08:54:44
Ali ima kdo kakšno sliko od NO, ki pase ovce... vse NO ki jih poznam bi ovce imeli za večerjo!   :P LP! GG 


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #719 : 15 November 2007, 09:16:40
Za zacetek:
http://www.tehillahgermanshepherds.com/
http://www.youtube.com/watch?v=Kc8GY2D2bf0
http://www.youtube.com/watch?v=jkQ9yvCVPrg

Drugace pa vtipkaj v Googlu German shepherd in besedico herding in glej ga cudez, polno linkov o nemckih ki pasejo  ;) ::)