Okrušek hrustanca

Mašy · 18241

Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
: 19 Marec 2006, 17:42:43
Našemu Pagotu se je "naredil" tale okrušek hrustanca. Najbrž zato, ker se je hiperaktivec precej gibal in skakal, pa še zelo hitro je rasel (pri 4ih mesecih je bil v Ljubljani na razstavi pa je sodnik mislil, da ima že kakšnih 5 ali 6 mesecev in smo mu morali pokazati rodovnik, ker na besedo ni verjel). Pri 8ih mesecih je začel šepati na prednjo desno taco. Ker se šepanje ni končalo in je tudi že zajokcal kadar smo ga prijeli za ramo ali je naredil kakšen določen gib smo se odpravili v Ljubljano na slikanje. Pred slikanjem ga je veterinar tudi nekaj razmigaval in ga opazoval, ter ugotavljal kdaj ga zaboli. Potem pa mu je dal injekcijo da je zaspal in mu nato slikal ramenski sklep. Hja, slika je pokazala okruške hrustanca in potrebna je bila operacija. Po nekaj dneh (ni jih bilo veliko) smo se ponovno odpravili na kliniko, tokrat na operacijo. Zagotovili so nam, da bo po operaciji vse v redu, le nekaj časa ga moramo pač paziti, ter mu omejiti sprehode, norenje, skakanje... Ko je bila operacija mimo smo se odpeljali domov in se spravili k počivanju. Pagec je bil še precej omotičen in izgubljen, a je kmalu popustilo in se je že vsega zavedal. Prvi dan mu je bil zelo, zelo mučen, ker ni smel noreti kolikor si je želel pa še povoji so ga silno motili. Sicer pa se je moral sprijazniti s tem, pa tudi če si je še tako želel kaj drugega. Po nekaj tednih smo ga na sprehodih že malce spustili iz povodca, a vseeno ne predolgo – samo raje kar pazili. Če se ne motim smo šli enkrat še nazaj na pregled, pa še povoje so zamenjali.
No, potem smo nekajkrat še malce pošepali, sedaj pa je vse v redu in se sploh nič ne pozna, da bi imeli kakšno operacijo. :) Razen šivan del je še malce viden, če dobro pogledaš in če veš da je bil šivan – drugače si misliš, da je kar tako neka črtica na ramenu.

Ste imeli tudi vi kaj podobnega? Pa so se vam težave še kdaj pojavile? Pač, vaše izkušnje... ::)

Lp, Maša

+1



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #1 : 19 Marec 2006, 20:48:19
Mašy, kolikor je meni znano se tej zadevi reče OCD - osteochondritis dissecans, je pa ena od razvojnih stopenj v procesu komolčne displazije, torej gre za dedno težavo. Pogosteje se pojavlja pri velikih pasmah, predvsem v obdobju hitre rasti. Na žalost še vedno obstajajo pasme, kjer slikanje komolcev za vzrejno dovoljenje ni nujno, tako, da se napaka širi naprej.

+1


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2 : 20 Marec 2006, 13:43:10

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #3 : 20 Marec 2006, 13:48:30
Mašy, jap, to je OCD... Preberi si malo temo o švicarjih na mojpes.neta. Tam je kar nekaj psov, ki imajo OCD in ki so že preživeli operacijo...



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #4 : 01 April 2006, 21:10:35
Urška-ne gre za komolec ampak za ramo... In nima veze s komolčno displazijo ;)

+1

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #5 : 02 April 2006, 18:38:13
Ja lihk sem hotela reči da so OCD ramena in pa da so komolci ED.Pri berncih za vzrejno dovoljenje zahtevajo HD in ED, mislim pa da so čedalje pri tej kot pri ostalih pasmah pomembna ramen. Me pa še vseeno zanima kako se ocenjuejo ramena. meni je samo to jasno,da če je vse dobro z njimi potem ima pes OCD free( ni znakov okruška...).Niso mi pa jasne meje(do kje je še vredu).

+1



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #6 : 02 April 2006, 19:27:36
Psa se slika in če je glavica humerusa lepa, pravilna potem pes dobi OCD frei. Vendar pri tem nastane en velik problem-če je bil pes v mladosti operiran se lahko poškodba zelo lepo sanira-vprašanje če se na RTG vidi! ::)  Meja za slikanje ram tudi ni določena-kaj če se pri psu OCD pojavi šele kasneje... Mislim da to bolj pomeni, da pes v mladosti ni imel okruškov :-[
Tko da je tukaj pomemben fer vzreditelj...

+1

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #7 : 02 April 2006, 19:55:27
No ja saj pri nas ima Deep OCD free. Pa tudi njegova starša imata tako. Me je pa vseeno zanimalo če obstajajo kakšne meje(tako kot za kolke in komolce). Vem pa da smo dali za vse skupaj(kolki,komolci in ramena)30 000SIT, kar na vse zadnje ni tako velik strošek.Meni je najbolje da vem da je pes zdrav. Sicer pa sem tudi sama slišala da si je pri starejših letih pes okrušil hrustanec zaradi prevelikega napora.Drugače pa se tudi na otip in izgled čuti,da nima ravno velikih težav z rameni.Če ga primerjam z enim,ki ima s tem non stop težave se vidi očitna razlika.Tukaj pa se velikorat izkaže dednost, razen če lastnik z napori mladega psa totalno obremeni.



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #8 : 13 Junij 2006, 13:28:26
Okrusek hrustanca ni enako kot displazija. Lahko se pojavi tudi zgolj kot posledica poskodbe.

OCD pa se pogosto pojavlja kot "posledica" displazije, ker kosti zacnejo ribati ob kosti in se pojavi velikokrat zraven tudi OCD (kot neka spremljevalka).

Lahko se odstrani lasersko, lahko pa tudi z "klasicno" operacijo.

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


BonaDea

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 4
Odgovori #9 : 13 Junij 2006, 21:46:38
Mislim, da pri OCD pride v poštev le "klasična" operacija oz. artroskopija. Laserja se pa (vsaj pri nas) v veterini še ne uporablja.
Rosa, te pa prosim za več informacij ali kak link, kjer si to kje zasledila.

lp


Chantall

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 3
Odgovori #10 : 14 Junij 2006, 11:50:29
Mislim, da se v Slo uporablja tudi laser.

Lp



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #11 : 12 Julij 2006, 21:53:10
Dr. Matko operira z laserjem - Klinika za male zivali Toplica (Topolsica).

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #12 : 12 Julij 2006, 22:18:55
Keli - psicka pod nami - je imela okrusek, operirana z laserjem, 5 tednov mirovanja, vendar ne tako strogega, so jo lahko imeli v boksu (ne ravno v kletki).

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #13 : 13 Julij 2006, 02:14:48
Lep pozdrav!

Glede tega lahko podam sveze izkusnje, saj je bil nas Atum operiran vceraj. In lahko potrdim, da dr. Matko to opravlja lasersko, pes je dobil samo 2 siva ter en velik obliz  ;D. Mi je bilo pa receno iz strani dr. Matka, da se lasersko operira sele od konca prejsnjega leta, tako, da je dokaj nova zadeva. Za psa se mi zdi tudi manj hudo, saj nogico lahko uporablja od prvega dne, samo paziti je potrebno. 1 teden mirovanja v pesjaku, lahko gre vn da gre lulat.. drugace mora pa pocivati.  Potem pa naslednje 4-5 tedne lahko gre na krajsi sprehod po par min, vendar se vedno na povodcu in brez norenja ali igre z kaksnim drugim psom. Pocivanje ja, ne pa cisto strogo mirovanje.

Glede okruskov v ramenskem sklepu in dednosti.. pri nas je slo striktno samo za poskodbo, kot posledica izpaha rame. Vec o tem je opisano v temi o novofundlandcih. Smo pa iz preventive slikali oba ramenska sklepa ter oba komolca in zaenkrat naj bi bilo vse bp.


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #14 : 24 Julij 2006, 19:35:08
Nelly, koliko casa pa je potrebno, da se hrustanec obnovi?

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #15 : 25 Julij 2006, 01:24:06
Mi smo sli ravno danes na ponoven pregled k dr. Matku ter na pobiranje sivov. Po pregledu je bil navdusen nad njegovo hojo, saj glede na to da od operacije se ni minilo 14 dni presenetljivo lepo hodi. Se zgodi sicer da  kaksen korakec posepa potem pa spet normalno naprej, ampak je komaj opazno. Celotno celjenje hrustanca pa naj bi trajalo nekje 1 mesec do 2. Odvisno od vsakega posameznega psa in od tega, koliko okrusckov in kaksne velikosti je pes imel ter tudi od starosti psa (pri starejsih psih se kosti pocasneje celijo kot pri mladickih).

Ce povzamem vse skupaj operacija okruskov prinese za seboj 1 teden strogega mirovanja (samo lulat) ter potem se kaksen mesec hoje na povodcu brez pretiranega divjanja, igre z drugimi psi in crtanje vsega kar bi lahko prekomerno obremenjevalo nogico, dokler se hrustanec do konca ne zaceli.

Me je pa opozoril da obstaja moznost, da bo pes kljub temu, da ne bo cutil vec nobenih bolecin se kar bolj previdno stopal na obolelo tacko iz same navade in stahu pred bolecino, ceprav ga ne bo vec bolelo. Pocasni sprehodi na povodcu so dovoljenjeni, celo zazeljeni, da se pes prevec ne zalezi in tudi nogica se mora razgibavati.

Takole pa zgleda rana po operaciji okruskov z laserjem par dni  po operaciji (slike so slabse kakovosti, ker je slikano z telefonom)

http://atumpetovio.moj-album.com/album/3865515/?os=4177239
http://atumpetovio.moj-album.com/album/3865515/?os=4177242





gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #16 : 28 November 2007, 18:49:26
Evo, pa še naša izkušnja ...

Lum (border collie) je bil operiran lansko leto (12.12.) obeh komolcih - na levem artroskopsko (dr. Matko je rekel, da to ljudje zamenjujejo za lasersko in da laserskega posega pri nas ni), na desnem pa ni šlo in je bilo potrebno odpreti sklep.
Po operaciji je sledilo 14 dni strogega mirovanja, ko pa so odstranili šive (na levi so bili 4, se mi zdi, na desni pa kar precej več), smo lahko začeli malo migat. Vseeno smo se zelo čuvali in na resnejše sprehode (še vedno na povodcu) hoditi čez kake 4 tedne. Šele čez dva meseca in š malo, se mi zdi, so bili sprehodi boljši. Spomladi sva začela tudi malo trenirati agility.
 
Potem smo imeli eno leto povsem mir, nobenega šepanja in nobene bolečine. Pred enim mesecem pa je Lum začel spet šepat na levo tačko. Po pregledu so ugotovili, da se mu ni dobro "zacelilo" (ne gre prav za celjenje, ker se hrustanec nikoli ne obnovi, nekaj se naredi v sklepu - neka tekočina - da je potem bolje). In nam je drugi vet predlagal (ne vem, zakaj nam tega niso povedali že takoj ob operaciji) Cosequin tablete ali pa Hillsovo hrano, s tem dodatkom. Zaenkrat smo vzeli kapsule.

To pišem samo zato, da opozorim na morebitne posledice te operacije - to je sicer zelo redko, lahko pa se zgodi. In posledica je lahko artritis - vnetje sklepa - ki lahko preraste tudi v kronično vnetje (saj na to smo bili opozorjeni tudi že pred operacijo).

Več pa bom napisala, ko se vrnem iz službe.



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 15 November 2009, 22:37:52
tudi mojo psičko je operiral Matko. Koliko časa je pri vas trajalo, da se je življenje vrnilo na stare tire (beri: enako aktivne sprehode)?

LP



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #18 : 16 November 2009, 09:15:41
Kaili, kot sem že napisala, je pri nas trajalo kar dolgo, ker je bil Lum operiran na obeh ramenih hkrati. Kako je bilo pri tebi? Je bila artroskopska ali klasična operacija?
Je pa bilo pri nas tudi tako, da je Matko rekel, da ga naj nič kaj preveč ne čuvamo, takoj po operaciji, ampak mi smo uvedli strogo mirovanje do pregleda - cca 14 dni - in smo bili potem na pregledu pohvaljeni, češ kako lepo, da smo mirovali  ::) Tako da mogoče miruj kakšen dan več, kot ti je bilo rečeno ;). Je pa res, da je po moje predvsem važno, da potem postopno začenš z obremenitvijo, da se počasi noga spet okrepi.

Sicer, če je samo ena taca in artroskopsko, bi morala biti psička kar hitro spet aktivna. Jaz bi edino pazila pri raznih hribih in klancih - predvsem navzdol. Takrat ramena najbolj trpijo, zato se jaz izogibam npr metanju žogic po hribu navzdol.

Lum je imel poleti spet probleme z isto taco kot novebra 2007, ampak je slikanje pokazalo, da je rama lepa in čista, tako da je bil problem drugje, ne v okruških. Je pa res, da Lum že od takrat, ko je imel drugič probleme, jemlje kapsule Cortaflex in mogoče je tudi zato stanje kaj boljše.

Kaili, katero pasmo pa imaš? 



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 18 November 2009, 00:20:14
Imam borderko, operirana pa je bila le na eni rami, artroskopsko. Danes je točno 14 dni od operacije. Stara pa je 7,5 meseca. Tačka je vse boljša, moraš biti prav pozoren da opaziš "šparanje". Je pa res, da je ves čas noter, ven gre res le lulat. Predvsem me zanima, koliko časa ste drugi potrebovali, da je vaš pes lahko šel na normalen sprehod oz. pri borderjih najbrž težko govorimo o sprehodu, ampak bolj norenju  ;D Predvsem zato, da se psihično pripraviva na nadaljno učenje bolj statičnih trikov in igre brez prave akcije ;)

Hvala in lp



wragec

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 19 November 2009, 18:36:16
Naša 17 mesecev stara labradorka je imela okrušek hrustanca v desnem ramenskem sklepu in je bila 12. 08.2009 operirana pri dr. Matku - atroskopska operacija - brez kakršnega koli šiva. Odrejen strog počitek 14 dni, ter nato še en mesec kratki sprehodi na povodcu. Zdaj je od operacije že malo več kot tri mesece in po sprehodih dolžine cca 3 km ni nobenih znamenj poškodbe, šepanja. Res pa je da sedaj ni bilo še nobenega divjanja z drugimi psi, ker to mora še malo počakati. Sprehode sma pa začela najprej sprehod okoli hiše, nato pa do konca šestega tedna največ 1 km. Do spomladi jo pa morem spet spravit na staro kondicijo.

Kaili - počakaj raje malo več, ker naša labika tudi nori, zato je bila na povodcu 6 tednov.



anas

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • Lu
Odgovori #21 : 19 November 2009, 21:56:41
Kaili, najbolje da pokličeš Matka in ga vprašaš, ker je lahko odvisno od psa do psa (kako hud je bil okrušek, teža in starost psa, itd.)

Nam je Matko rekel, da okrevanje traja 4-6 tednov. Prvi teden nismo hoteli na sprehode, potem pa smo začeli hoditi na kratke sprehode in stopnjujemo. Pri tem je ves čas na kratkem povodcu.

Glede na to, da je psička ravno v taki starosti, je po zelo pomembno, da se tudi v času okrevanja ne opusti vzgoje in šolanja. Mi smo v tem času precej delali na pozornosti in na drugih rečeh, ki ne zahtevajo fizične aktivnosti. Po dveh tednih je šla tudi že v šolo. Je Matko rekel, da gre lahko v šolo, ampak moramo zelo paziti. Ne sme se npr. igrati z drugimi psmi.



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 19 November 2009, 23:28:49
Nama je odredil 4 tedne počitka. v malo šolo sva itaq že hodili, samo jo ravno zaradi poškodbe nisvo mogli dokončat  :'( me pa to sploh ne skrbi, ker s pozornostjo res nikdar ni bilo težav in je res najbolj priden pes na svetu ;D :) ;D tako da pogrešava predvsem divjanje kot se za bc spodobi :) Zanjo sprehod na vrvici pač ni sprehod. :P ampak bova potrpeli kolikor časa bo treba!!! Bova pa šolo vseeno dokončali v naslednjem terminu in se pač ogibali vajam, ki obremenjujejo sklep. Sva se pa v tem času naučili tono trikcev (takšnih za bolj invalidne pse ::)) in sem ravno danes skupaj spravila video, če bo kdo potreboval navdih :)



pasjeljubka

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 05 Oktober 2010, 16:50:24
Hej, zanima me kako se to začne kazati?
Moj Haroon (beli švicarski ovčar, star že skoraj 5 mesecov) mi že skoraj teden dni šepa na sprednjo desno tačko. Če mu jo pregledujem nikjer ne kaže znake kakšne bolečine.
(da bi bilo to zaradi klopnih bolezni je res skoraj izključeno, do sedaj je imel natančno 2 klopa.. lahko pa seveda je)

Mord alahko kakšen nasvet, kako lahko ugotovim če gre za to? In, ali bo prepozno če grem k veterinarju šele naslednji teden (sva takrat naročena za ceplenje, pa da bi nujno še to pogledal?

Najlepša hvala..

Lp.
Ema



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 05 Oktober 2010, 19:00:33
Pes začne na lepem šepat, običajno brez kakšnega posebnega razloga kot je padec ipd. Če strogo počiva nekaj dni ne šepa, ko pa malo divja se ponovi. Če se ne operira takoj, si v končni fazi nakoplješ kronični artritis. Po operaciji je potrebnih nekaj tednov počitka, potem pa nekaj mesecev nadzorovanih sprehodov (nobenih hribolazenj, agilitija itd.) ter dajanje glukozamina (je pametno doživljensko, saj vezivni hrustanec, ki nadomesti sklepni hrustanec po kvaliteti ni enak). OCD se največkrat pojavi v ramenskem sklepu (tu je tudi prognoza najboljša), običajno pri starosti med 5im in 10im mesecem.

Če tvoj pes šepa ga pelji k ortopedu (Zaninović, Matko, Zorko, Miklavžin), najboljše čimprej, ker ne veš kaj je. Je pa za OCD značilno da tipaš in tipaš, pes pa nikjer ne zacvili. To je zato, ker moraš uporabit poseben prijem za ugotavljanje; popolno ekstenzija noge naprej in sočasni pritisk med skapulo in humerusom. Za to pa moraš poznati malo anatomije.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 05 Oktober 2010, 19:53:44
Kaj pa starši? Predniki?  Se je naredilo pregled ramen ? RTG ? Saj to ne pride kar samo od sebe  ali z dedkom mrazom
Če je OCD seveda

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


shawtyy*

  • *
    • Prispevkov: 593
    • Točke: 0
  • my sunshine :*
Odgovori #26 : 05 Oktober 2011, 21:21:33
Kakšna je cena te operacije? OCD?

Urska in Joy


My angel.. Ajka  2009-2014


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 07 Oktober 2011, 10:50:36
Moj Haroon (beli švicarski ovčar, star že skoraj 5 mesecov) mi že skoraj teden dni šepa na sprednjo desno tačko. Če mu jo pregledujem nikjer ne kaže znake kakšne bolečine.
(da bi bilo to zaradi klopnih bolezni je res skoraj izključeno, do sedaj je imel natančno 2 klopa.. lahko pa seveda je)

Mord alahko kakšen nasvet, kako lahko ugotovim če gre za to? In, ali bo prepozno če grem k veterinarju šele naslednji teden (sva takrat naročena za ceplenje, pa da bi nujno še to pogledal?

Ema, pa ne še vi. :( Pri nas je bilo isto, tudi nekje pri tej starosti ali malenkost kasneje. Diagnoza: OCD. Za to potrebuješ ortopeda (jaz bi šla k Matkotu, sploh če bo potrebna operacija, ti bo pa tudi kdo drug od zgoraj naštetih znal pomagati), verjetno bo naredil RTG ali CT sklepa. Najbolje je, da poslikaš oba komolca.

Ne, ni prepozno, glede na to, da je star šele 5 mesecev, bo časa več kot dovolj in verjetno ne bo imel posledic tudi če počakaš par tednov. Vsekakor pa ti navaden veterinar ne bo koristil, te bo itak samo napotil dalje.


The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 07 Oktober 2011, 11:37:27
 :o :P Sem spregledala, da je post star 1 leto!!!  :o Vzamem nazaj.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby