Strah (ali morda agresija) pred psi

Vilkec · 12811

Vilkec

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
: 28 Junij 2012, 12:03:55
Zanima me kako se vi, ki imate več izkušenj, soočate z naslednjimi situacijami. Imam psička, starega 17 mesecev, kastriranega in iz zavetišča. Karakterno izjemno nežen pes, poslušen in učljiv. Ko smo ga dobili, se je z drugimi psički in psicami lepo razumel in se igral, k vsakemu pristopil z mahajočim repkom. Naj omenim, da imamo še psico, staro 12 let, s katero se odlično razume. No, nekaj dni po prihodu v naš dom je začel kazati agresijo proti drugim psom, oziroma nam se zdi, da je to strah, ker nanje laja z izjemno visokim laježem in cviljenjem.

Skratka, ko srečamo pse na sprehodu že na daleč, takoj ko jih zagleda, začne s cviljenjem in renčanjem. Ko se pes približa, skoči vanj in ga želi ugrizniti. Napadel je že huskyja in to tako, da sta se zares stepla, čeprav ima husky 15 kg več. V KD so nam naročili, naj ob takšnem vedenju psu damo vedeti da tega ne sme, z jasnim in glasnim ne ter preusmerjanjem pozornosti, ampak po 4 mesecih ponavljanja brez napredka se nam zdi, da to ni pravi način.


Ravnokar je opravil izpit A in je na tečaju, ko je bil v družbi drugih psov, na začetku nekaj protestiral (renčal), a smo ga na začetku umirili in je bilo v redu. Ampak z drugim psom se ne more niti povohati, ker če to dovolimo, se mu dvigne greben in ga želi ugrizniti. Nekaj napredka sem opazila, če ga, ko opazim da se nama bliža pes, dam v "sedi" ali "lezi" in mu ob njegovem cviljenju ali lajanju dam vedeti "ne", kljub temu pa pustim, da psa v takem (ležečem ali sedečem) položaju psa opazuje. Kljub temu včasih nenadoma skoči v psa. Tudi, če bi ga spustila iz povodca, bi se zagnal za psom in ga želel napasti.

Resno razmišljamo, da bi poskusili še z Alfakanom, ker je s takim psom res težko na sprehod, še posebej če sta dva ga je težko umiriti, saj ob njegovem lajanju sodeluje tudi psica, ki pa ni napadalna ali agresivna.

Kako reagirate vi oziroma kaj svetujete?



Kelly 097

  • Gost
Odgovori #1 : 28 Junij 2012, 12:43:36
meni se zdi to napadalnost iz strahu lahko pa da se motim ...



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2 : 28 Junij 2012, 22:38:55
Resno razmišljamo, da bi poskusili še z Alfakanom, ker je s takim psom res težko na sprehod, še posebej če sta dva ga je težko umiriti, saj ob njegovem lajanju sodeluje tudi psica, ki pa ni napadalna ali agresivna.
Sprehajaj ju ločeno. Drugače pa priporočam ŠKD Bajka glede tega tvojega problema katerega imaš.  Ne vem s katerega konca SLO pa si, a obisk azilaške šole ti tudi zelo priporočam, ki poteka na ŠKD Krimu (Sneberje - blizu LJ). Sama imam poleg Aljaške malamutke tudi posvojenčka (dobro leto dni). Moram reči, da drugače je vse ok, a imel je histerične napade, ko zagledal je kakšnega psa. SEdaj tega ni več oz izredno edko se še spomni, da bi kaj pohisteriral. Ni renčanje in da bi hotel napasti, ne znam opisat tega. Zelo je pomagala prav ta azilaška šola. Samo še vseeno, če oba peljem ven, pa zna še prej take izpade imeti in potem še ta drugo znervira in to niti slučajno ni ok. Zato ju še zmeraj vozim raje ločeno. 


Vilkec

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 02 Julij 2012, 16:54:23
OK, voziti ločeno je izvedljivo, a ne zmeraj, sami veste kako je peljati psa 3x na dan na sprehod, od tega vsaj en sprehod min. eno uro, to bi mi vzelo več kot pol dneva. Res ni nobene metode, s katero bi zadevo lahko omilili? Odločili smo se poskusiti z Alfakanom, navsezadnje je pes še mlad in verjamem, da bodo znali svetovati. Ljubljana nam je malce predaleč, a se vseeno zahvaljujem za nasvet.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #4 : 02 Julij 2012, 16:59:30
Alfakan, pomojem tud bo čisto ok. Sicer vam bodo dali oz pokazali kako delati s psom, kaj kje kaj popraviti ipd, a na vas bo predvsem to, kako boste to upoštevali. Vsekakor vam želim veliko uspeha in poročajte o napredku :)


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #5 : 02 Julij 2012, 19:21:16
Pred kratkim sem bila na seminarju Alfakana in se veliko naučila. Razmišljam o tem, da se na njih obrnem za pomoč na dom pri naši psici, ki zelo reagira na vse v okolju, tudi na tuje pse. Jih sicer ne napade, ampak pogosto zganja paniko, že ko kakšnega vidi od daleč, in s tem postaja sama magnet/tarča za napade. :(

Mislim, da vam bo Alfakan znal zelo pomagati, ampak le do take mere, kolikor si sam pripravljen dosledno izvajati domače naloge. ;)

Sporoči, kako vam gre. Good luck!



Vilkec

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 03 Julij 2012, 10:44:10
To pa definitivno! Zavedam se, da bo največ dela treba vložiti prav iz naše strani ampak POTREBUJEMO pa pravo usmeritev. V četrtek se prvič dobimo z Alfakanom in seveda poročam o napredku  ;D



Vilkec

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 07 Avgust 2012, 17:32:35
No, čas je da malo "poročam" o našem napredku. Torej, pri nas se je oglasil David iz Alfakana, ki je po pogovoru z nami ocenil, da je kužek enostavno ocenil, da mora biti "vodja tropa" oz. da more svoje krdelo braniti pred vsiljivci, v našem primeru tujimi psi. To se je enostavno zgodilo zato, ker sami nismo predstavljali te vloge kot bi jo morali. In nam je predlagal določene ukrepe ki smo jih uvedli.

Hranjenje izključno iz roke s klikerjem, čez cel dan ob nenapovedanih urah, ob tem pa si mora pes vsak grižljaj zaslužiti. In smo to združili z učenjem trikov (ki jih po mesecu dni obvlada kar nekaj). Prav tako smo nabavili kovinski boks, na katerega smo ga "navajali" dva dni in v tem času dosegli, da je ta boks vzel povsem za svojega in je prav rad v njem. V boksu je vedno, kadar se ne ukvarjamo z njim in po nekaj dneh je dojel sporočilo, da je stanovanje naše in ne njegovo.

Uvedli smo vsakodnevno rekreacijo - tek ob kolesu, kjer sprostimo odvečno energijo. Tako ob kolesu vsako jutro ali večer preteče cca. 3 - 5 km, kolikor pač zmore zaenkrat.

In že po nekaj dneh je pes pokazal viden napredek, saj je občutno manj skakal v pse.  Zdaj je pravzaprav naša "težava" že skoraj popolnoma odpravljena, saj se celo že dogodi, da pridemo mimo kakšne skupine spuščenih psov, ki ga seveda pridejo povohat in on prijazno maha z repkom in se skratka obnaša kot normalen pes. Le tu in tam ima proti kakšnemu psu še izpad, ampak je neprimerljivo boljši kot je bil prej.

Imamo še nekaj "adutov" v rokavu kot je preusmerjanje njegove pozornosti od psov s hrano, kar bomo uvajali postopoma.

Mi smo lep primer kako se da psa "prevzgojiti" če le uporabiš pravilne metode in da naš pes sploh ni bil TAKO problematičen kot se je zdelo. Pravzaprav so se spremembe zgodile v nekaj dneh.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 07 Avgust 2012, 18:35:00
Čestitke tudi z moje strani!  ;D



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #10 : 07 Avgust 2012, 19:12:39
Tole je pa res lepo prebrati in čestitke tudi z moje strani :o


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 08 Avgust 2012, 08:39:57
 ;D vesela za vas. Lep primer kako se da s preprostimi pravili psa v red spravit (zmatraš, pospraviš, nahraniš po lastnikovih pravilih)  Držite se navodil še naprej in uspeh na dolgi rok je zagotovljen. Se pa že veselim še kakšnega poročila  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Vilkec

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 08 Avgust 2012, 10:15:30
Hvala za vašo podporo  ;D naj bo naš "primer" vzpodbuda za vse lastnike, ki morda mislijo, da imajo "neobvladljive" pse. Najbrž je samo v njih problem (kot je bil v nas)  ;D



Meredith

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 10 Avgust 2012, 21:13:47
Mi imamo zelo podobne težave z našim.. je iz zavetišča, star 1,5-2 leti, zdaj ga imamo pol leta.
Pri meni situacija na sprehodu izgleda tako: ko zagleda psa se izprsi in postavi ušesa pokonci in me večinoma totalno ignorira, včasih pa celo uboga sedi ali prostor, ampak me le redko vmes tudi pogleda. Bolj ko se približujemo, bolj sili k psu in ponavadi ga imam na kratkem povodcu in ga ne pustim blizu (zaradi njegovega slabega pristopa in neuboganja), takrat ko gremo mimo psa začne lajat, se zaganjat v psa tako da se kar davi na povodcu, izgleda res grozno. Ko je v takem stanju ne morem narediti nič, ker ne pomaga nič in ne znam niti reagirat na to. Včasih ko je bil v takem stanju, sem ga pustila k psu, pa ga je potem samo povohal in šel stran. Kadar ga imam na fleksiju, pa že od daleč vleče k psu, dokler ga ne povoha in potem ga uni pes ne zanima več, niti se noče igrat z njim. Če kak pes skoči na njega s prednjimi tačkami, se naš ustraši in začne panicirat in hoče stran. Pred kratkim ga je en pes tudi malo ugriznil, da je naš zacvilil in se umaknil. Nikoli še ni ugriznil drugega psa in mislim da tudi ne bi.

Pri nas gre verjetno za strah in za pomanjkanje socializacije, ker ne ve, kaj bi delal z drugimi psi, očitno ne zna sporočat miritvenih signalov, ne zna se igrat z njimi, če je drugi pes preveč vsiljiv začne panicirat.. Dilema nastane, ko ne vem, ali naj ga sprehajam s kratkim povodcem ali fleksijem. Če ga sprehajam s kratkim, mu ne morem pustit do drugih psov, ker je totalno "zmešan" in zato ne more dobiti dobrih izkušenj z drugimi psi. Če pa bi ga sprehajala s fleksijem, bi šel do vsakega psa, ne bi lajal, in bi videl da ni nič hudega (razen če bi ga drugi pes ugriznil, potem spet ne bi dobil dobrih izkušenj). Treniramo poslušnost, tudi na "poleg" smo šli enkrat mimo enega psa, kar je bilo res super, ampak se je zgodilo samo enkrat. Kaj mislite, da je rešitev?
V pasji šoli smo bili, trenirali smo za BBH in tam se je kar lepo obnašal. V novem okolju je vedno zelo živčen in laja iz živčnosti. V mesto ga zato zelo težko peljemo, ker ves čas potiho cvili in vleče naprej, laja na vse kar se premika..
V hiši je angelček, vse uboga na prvi ukaz, in najlepše je ko ga peljem na sprehod v naravo, kjer sva sama. Ampak ni rešitev v tem da se izogibamo psom. Naj povem še to, da se z večino psov v domačem okolju zdaj pozna in jih večinoma ignorira, ampak kakor kdaj - še vedno pride kak dan ko "znori" pri vseh po vrsti.
Mislite da bi pri nas pomagalo, da bi bili bolj strogi, torej da bi mene in mojega fanta bolj videl kot "glavne"? Razmišljava da bi poskusila s tem, ker mogoče bi se potem počutil bolj sigurno, če bi naju imel za glavne.
Sicer pa nam še vedno ostane da pokličemo alfakan ali kakšnega drugega strokovnjaka, najprej vprašam tu za vaše izkušnje. Če ima kdo kak predlog, bi ga bili zelo veseli..



Vilkec

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 13 Avgust 2012, 13:33:52
Jaz bi definitivno poskusila z omejitvami, kot smo jih uvedli mi pri našem psu. Če ne drugega, se bo poleg vaju, ko vaju bo dojemal kot vodje, počutil bolj varnega. Kar pa je drugo, obvezno uporabljaj kratek povodec in ga imej poleg, ko greste mimo psov, če je le možno ga daj na poleg ko psa še ne vidi. Pri nas to obrne situacijo za 100%, jaz ga pravzaprav sprehajam samo na poleg, tu in tam ga pustim, da opravi potrebo, sicer pa nima kaj skakat okoli. In JE drugačna situacija ko se srečamo s psi, ker fleksi pa res vse pokvari. Enako je pri naši drugi psici, ki ima 12 let in veliko laja (jazbečarka), tudi kar tako za brezveze. Ko je na kratki vrvici in poleg lajanja skoraj ni. Poskusi in poročaj o napredku. Držim pesti!



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15 : 24 Avgust 2012, 16:28:06
Se pravi se pes zunaj ne pučiti varnega, je vznemirjen živčen.
V prvi vrsti morate vi biti mirni in poskrbeti da ne pride, do slabih izkušenj.
Ni tako enostavno kot se sliši, ampak "look at that dog" je zelo dober način kako umiriti psa in pridobiti pozornost, malo poguglajte za leslie mcdevitt.

"go to mat" in pa "crate games" so pri nama pripomogle pri samokontroli in učenju počivanja.
Pri moji zavetiščarki lahko rečem da je po 3 letih viden napredek, da je pa sedaj res drugače. Čeprav so še vedno določene situacije in predvsem tipi psov, kjer imam še vedno veliko dela, da dosežem miren mimohod.

Ni vse v omejitvah, ogromno je v razumevanju psa in predstavitev sveta, da razume.

Mojo psico pomirjajo neka "pravila", pa to niso prepovedi, to so zgolj, smernice želenega obnašanja in kalup obnašanja, ki je vedno po istem kopitu. Če vidim tega-naredim to, če vidim to-pomeni to...vedno.

In sprehod mora obvezno vsebovati tek, igro, vsaj 20-30 min, da se pes dobro razgiba in potroši energijo. Polegiranje ni namenjeno temu.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!