Zakaj načrtovano delati bitja

Aleksio · 126168

HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 01 Avgust 2012, 19:35:24
No, pridi k meni domov kaj na obisk...moj otrok trenutno je zgolj in samo meso, tak da že mene skoraj skrbi, prav nič drugega je ne zanima...iz sendviča poje klobase, zelenjavo zmeče psom na tla, krompir in riž pusti na krožniku, ona se pa veselo masti s klobaso in zrezkom. Pa ima na razpolago prav vse kar ji srce poželi : :P
+1 Noče niti sadkarij, ne testenin, krompirja, niti zelenjave, niti sadja ... Pa njegova mati je skoraj samo zelenjavo in sadje, fotr pa skora samo škrob.  :D


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #61 : 01 Avgust 2012, 22:10:22
Na sosednjem forumu se nekoga prepričevali, da naj ne kupi mešanca.
Citiram del besedila, ki govori proti nakupu mešanca:

"...obe te pasme kavalir in mops imajo težave s srcem in da ne glede ali je pes mešanec ali z rodovnikom da moraš vedeti da zdravljenje je drago, jaz imam kavalirja z rodovnikom in ga že 3 leta in pol ohranjamo pri življenju samo še z zdravili, koliko pa so me vsi obiski pri veterinarju, vsa zdravila stala, pa sicer ne seštevam ampak ziher okoli 2000 evrov, verjetno pa še več, tako da nakup psa je še najcenejši, boš pa če kupiš psa pri preverjenem vzreditelju vedel da bo psu začelo recimo srce popuščati pri 8, 9 letih..."

Zakaj naj bi torej kupila psa z rodovnikom? Zakaj že? Tole pisanje me zagotovo odvrne od tega.




HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 01 Avgust 2012, 22:12:40
Uhuhuuuu. Tale vpis bi pa znal doliti na ogenj.  :D


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 01 Avgust 2012, 22:18:29
Uhuhuuuu. Tale vpis bi pa znal doliti na ogenj.  :D

Vem  :-[. Čakam.



Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 01 Avgust 2012, 22:21:33
Mogoče veš kateri testi so obvezni pri mopsu in kavalirčku za vzrejno? En, več,..? (res ne vem, zato sprašujem)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #65 : 01 Avgust 2012, 22:36:28
Nisi citirala vsega :)

Citiraj
boš pa če kupiš psa pri preverjenem vzreditelju vedel da bo psu začelo recimo srce popuščati pri 8, 9 letih, poznam pa tudi primer nerodovniškega kavalirja ki ima že pri 4 letih šum na srcu 4 stopnje (kar je imel moj pri 8 letih).

VSI kavalirji imajo probleme s srcem. Ce kupis pri preverjenem vzreditelju, se bodo pojavili problemi pri 8,9 letih, ce ne se lahko pojavijo ze dosti prej.

(je pol vprasanje, zakaj bi si clovek zelel psa, ki ima ze v startu probleme s srcem, ampak ok, vsakemu svoje)

battito animale


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #66 : 01 Avgust 2012, 22:37:01
@ solata
Odkar je na "sosednjem forumu" uporabnik 007 postavil preprosto vprašanje, se je v naslednjih 3-4 straneh sprožil "rodovniški avtomat" in nekontrolirano pričel blejati ene in iste naučene floskule, ki SPLOH niso odgovor na postavljeno vprašanje in začel človeka divje posiljevati s svojo logiko, ki ne dopušča drugačnega mnenja. Žal so "avtomatizirani sužnji" rodovniškega lobija tudi na tem forumu in tudi tukaj vsiljujejo uporabnikom svoje prepričanje.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #67 : 01 Avgust 2012, 22:37:14
Uhuhuuuu. Tale vpis bi pa znal doliti na ogenj.  :D

Zakaj pa? Je pač problematična pasma v določenih zdravstvenih aspektih. Zakaj bi se to skrivalo? S tem, da če se vzame iz konteksta en odstavek, je itak podlo. Ta pes, če se ne motim ima okoli 9 let. In je čisto prav, da se opozori človeka, ki ne ve kaj kupuje, da sta obe pasmi lahko rizični, sploh, če psi-starši nimajo narejenih zdravstvenih testov srca.

In tale mešanica nebi čisto nič pripomogla k boljšemu zdravju, ampak glih nasprotno. In če so ga že usrali in neimeli psov pod nadzorom ni potrebno da potencialne skrbnike telilh mladičkov "vzreditelj" zavaja z molkom. Oz. dopuščam možnost, da jim je to povedal, ampak glede na splošen odziv mislim, da jim ni.

Ali vidva pravita, da se o problemih nebi smelo govoriti? Glede na to, da je sledljivost možna, se sploh lahko o njih govori, pri mešancu pač ne, kar pa ne pomeni, da bo pa zdrav  ::)

In da se ostaja v temi... ravno z nadzorovano vzrejo, se zadeve lahko izboljšajo. Brez nadzora, brez testov, po možnosti s prvim za vogalom pa res ne moreš zmanjšat pojavljanje določenih hib. Testi definitivno niso vse, ampak lahko pomagajo pri marsičem, riziko je pa itak zmeraj. Sej se govori o živih bitjih in ne o karbonskih vlaknih  :-X

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 01 Avgust 2012, 22:43:08
Pomoje bi zadostoval odgovor, ki bi človeku povedal kakšne so lastnosti in potrebe OBEH pasem in pika. Tako pa je bil možakar deležen "predavanja", ki ga ni naročil niti ga ni pripravljen plačati. Parkrat je na to tudi opozoril, nato pa obupal.  :'(


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #69 : 01 Avgust 2012, 22:57:02
Meni je itak izgledal kot nekdo, ki bi rad kupil čimcenejše darilo in v splošnem je dobil zelo izčrpne odgovore (čeprav ni pričakoval obširnosti) in celo začuda ni dobil samo lekcij o tem, da se živali ne kupuje za darilo.  :P
Sklepa se lahko samo po napisanem... kaj čmo... tako je na forumu...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #70 : 01 Avgust 2012, 23:04:31
Meni je itak izgledal kot nekdo, ki bi rad kupil čimcenejše darilo in v splošnem je dobil zelo izčrpne odgovore (čeprav ni pričakoval obširnosti) in celo začuda ni dobil samo lekcij o tem, da se živali ne kupuje za darilo.  :P
Sklepa se lahko samo po napisanem... kaj čmo... tako je na forumu...
Ja. Funkcionalna nepismenost in / ali nestrpnost do drugače mislečih. Žal ni tako samo na forumu.  ;)


Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 01 Avgust 2012, 23:05:03

In da se ostaja v temi... ravno z nadzorovano vzrejo, se zadeve lahko izboljšajo. Brez nadzora, brez testov, po možnosti s prvim za vogalom pa res ne moreš zmanjšat pojavljanje določenih hib. Testi definitivno niso vse, ampak lahko pomagajo pri marsičem, riziko je pa itak zmeraj. Sej se govori o živih bitjih in ne o karbonskih vlaknih  :-X


Teh hib je že preveč. Nastale so pa takrat ko se je začela standardizacija to pa je če se ne motim v viktorijanski dobi. Zmagal ste ;-) Vsak ima svoje poglede na svet, živali itd. Nimaš kej.

Nekaj bi vas še vprašal. Mogoče kdo živi na Viču. Lahko bi se kdaj dobili pa šli skupaj ne vem na PST ali rožnik. Mi smo se preselili pred kratkim tako da nobenega ne poznamo oz. jih je malo. Družba nama vedno pride prav:-)


Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 01 Avgust 2012, 23:23:52
@ solata
Odkar je na "sosednjem forumu" uporabnik 007 postavil preprosto vprašanje, se je v naslednjih 3-4 straneh sprožil "rodovniški avtomat" in nekontrolirano pričel blejati ene in iste naučene floskule, ki SPLOH niso odgovor na postavljeno vprašanje in začel človeka divje posiljevati s svojo logiko, ki ne dopušča drugačnega mnenja. Žal so "avtomatizirani sužnji" rodovniškega lobija tudi na tem forumu in tudi tukaj vsiljujejo uporabnikom svoje prepričanje.

Veš kaj me najbolj žalosti? Npr. tole: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=151.90
In prav na sosednjem forumu, pa tudi drugje, podpirajo t.i. "nadzorovano rodovniško vzrejo". Kaj je tu nadzorovanega? Pa to ni osamljen primer, mnogo, premnogo jih je. Jim gre verjeti? Mene ne prepričajo...



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #73 : 01 Avgust 2012, 23:31:26
Te hibe se zdaj diagnosticirajo, kar pa ne pomeni, da jih prej ni bilo.

Prej so ti na vprašanje zakaj pa nimate več psa odgovorili: "Je bil že star"
Star pa je bil morda malo več kot sedem let... Eden od primerov s katerimi sem se že srečala v življenju... In kaj da jim rečeš?  :-\
(šlo za vaškega zmešančka) Pa ne pravim, da so mešanci bolj ali manj bolni, ampak, da se ne more sklepat po številu obiskov veterinarja o tem, koliko so zdravi. Ker tale zgoraj je sigurno poginil od starosti, ja  ::)
ko se govori o pasmi pa se pojavi možnost, da se izve malo več tudi o zgodovini prejšnjih gneracij, kar pri mešančkih žal ni mogoče, ker nihče ne ve nič, če niso ravno vsi iz iste vasi in jih ljudje poznajo... V tem primeru so navadno tudi dosti bolj v sorodu kot kaki pasemski psi. (vaškiinbriding)  >:D

Hudma, sam je napisal, da kupuje psa za darilo v bistvu pa iskal mopsa...res huda nepismenost. Sicer pa nima veze to s tole temo... Odobravaš kupovanje živih bitij nekomu , ki sploh ne ve kaj ga čaka? Nihče si tega ne zasluži, ne obdarovanec in ne žival. Če je obdarovanec mlajši pa njegovi starši he he  ;)

solata, tebe žalosti ultrazvok?  ???
A nisi ti za nenadzorovano?  >:D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 01 Avgust 2012, 23:39:45
Ja, saj mi je jasno, da določenih stvari pač ne želite vedeti/vedeti  ::)....na sosednjem forumu so bojda vse "dokaze" pridno izbrisali, tako se to pri nas počne.
Bom citirala besedilo:

" Oglašam se zato, ker bi rada opozorila morebitne kupce na svoje izkušnje [na željo avtorja izbrisano ime in priimek, ter ime psarne] ki so vse prej kot prijetne.

Okrog božiča 2009 sva s partnerjem pri njej kupila malega bulterierčka, ki je bil takrat star malo več kot 2 meseca. Po dolgem prigovarjanju, naj vendar izroči dokumente, sva po nekaj mesecih šla k njej po rodovnik in takrat je malo čudno vprašala, koliko kaj naš Oskrar pije, ker je en samček iz tega legla že pokojen, ker so mu odpovedale ledvice, ker je lizal slan sneg ob cesti (kar je seveda velika neumnost!). Takrat nama sicer ni bilo nič jasno, pa sva kmalu ugotovila, zakaj je postavljala tako čudna vprašanja - mladička sva peljala k veterinarju, ki je ugotovil prirojeno kronično odpoved ledvic in nama povedal, da so mu dnevi šteti. [izbrisano ime] sva o tem obvestila in jo vprašala, kaj namerava glede tega storiti. Za 'simbolično' ceno je ponudila drugega psa, pa sva to možnost zavrnila in želela vrnitev kupnine. Obljubila je, da bo odgovor poslala po elektronski pošti, pa s tem ni bilo dva meseca nič. Vmes sva spoznala še druge, ki so kupili pse iz istega legla in jih opozorila na bolezen. Izkazalo se je, da sta od 6 psov iz legla 2 že mrtva, dva pa imata hudo okvaro ledvic. Za ostala dva nimam podatkov. Ko sva [izbrisano ime] spraševala, zakaj ni nikogar od nas obvestila, da je s psi lahko nekaj narobe, je odgovorila, da ni hotela delati panike . Tudi po tem, ko sva jo midva obvestila, kako je z Oskarjem (torej sta bila 2 kužka že mrtva eden pa bolan), ni nikogar opozorila.

Ker po elektronski pošti dva meseca ni ničesar napisala, sva jo klicala in po mnogih klicih se je vendarle oglasila. Oskar je bil vmes že evtanaziran. Na vprašanje, zakaj ni odgovorila, kot je obljubila, je rekla, da ni imela časa. Ko jo je moj partner vprašal, če se dela norca iz njega, da v dveh mesecih ni imela 10 minut časa, da bi napisala mail, mu je zabrusila, da če misli biti nesramen, bo prekinila  Ko ji je povedal, da Oskarja ni več, je najprej vprašala "Kako ga ni več?", ko ji je razložil, da sva ga dala evtanazirat, je bila pa vsa začudena, kot da ne bi vedla, da je bolan pa kot da sva dala psa uspavat kar tko mal za hec.  In spet je obljubila, da bo poslala mail.
Danes je od tega klica 14 dni, od nje pa nobenega glasu.
Jasno mi je, da pride pri mladičih do nepredvidenih zdravstvenih težav, ampak da se vztrajno razglaša za veliko ljubiteljico psov, potem pa skriva dejstva in na tak način reagira na to, da je več kot polovico legla hudo bolnega oz. že mrtvega, pa nikomur nič ne pove in se vztrajno izogiba stikom, po mojem mnenju jasno kaže na njen odnos do živali.

Zato opozarjem vse, ki bi morda želeli kupiti kužka v psarni [izbrisano ime psarne, na željo avtorja], naj o tem krepko razmislijo, saj je na prvi pogled z njihove strani vse v redu, najine izkušnje in izkušnje ostalih, ki so kupili kužke iz tega legla, pa govorijo o nasprotnem.
"

Bo zdaj kaj bolj jasno?
Tako je to v dolini šentflorjanski....tole se podpira pri nas!



solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 01 Avgust 2012, 23:40:59
*vedeti/videti



Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 01 Avgust 2012, 23:45:12
Ja ti žalost moja! Odpadnike najdeš vsepovsod. In kaj tebe ne prepriča? Boš zaradi nekaterih slabih vzrediteljev metala vse v en koš?
Prepričajo pa te čistokrvni brez rodovnika, ha? Ti, ki nimajo niti enega testa opravljenega. Hehehe, prava si ;)
Gre verjeti testom, katere boš prej pri vzreditelju dobila, kot pri domačih rejcih!



solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 01 Avgust 2012, 23:59:54
Ja ti žalost moja! Odpadnike najdeš vsepovsod. In kaj tebe ne prepriča? Boš zaradi nekaterih slabih vzrediteljev metala vse v en koš?
Prepričajo pa te čistokrvni brez rodovnika, ha? Ti, ki nimajo niti enega testa opravljenega. Hehehe, prava si ;)
Gre verjeti testom, katere boš prej pri vzreditelju dobila, kot pri domačih rejcih!


Kaj naj z vsemi xy testi, če vzrejajo takšni vzreditelji? A tega pa nihče ne upa komentirat? Zakaj tak vzreditelj vzreja še naprej? Zakaj ga oglašujejo tam, kjer so najbolj glasni okoli supertruperpoštenonadzorovane rodovniške vzreje?
Glede na število "odpadnikov" v slo, dvomim, da lahko dobim boljšega (bolj zdravega) rodovniškega psa od mešanca.
In ne, ne verjamem našim vzrediteljem.
In ne vem kaj je tu smešno.



Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #78 : 02 Avgust 2012, 00:18:53
No, z vsemi xy testi (obvezni + zaželjeni), ki bi ti jih vzreditelj pokazal, bi lahko videla, da mu je dejansko do zdravja psice, mladičkov in same pasme! Ker če mu ne bi bilo, jih niti delati ne bi šel. Nek kvazi vzreditelj ti nikoli ne bo pokazal xy testov in pri takem ne kupiš psa! Simpl ko pasulj!

Smešen mi je tvoj način razmišljanja. Recimo, da se psica sprči s sosedovem NO. Ona ima npr. težave s srcem (ko jo prideš pogledati zgleda čist super), on bogi revež pa komaj hodi, pa je šele 4 leta star. Ti boš raje psa od mene vzela, ker....... bodo mladiči pokali od zdravja zato ker so mešanci? Jaz ti lahko bajke spletam, tist, ki ima narejenih 5 testov pa ima dokazila  ;)



HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 02 Avgust 2012, 00:28:33

Hudma, sam je napisal, da kupuje psa za darilo v bistvu pa iskal mopsa...res huda nepismenost. Sicer pa nima veze to s tole temo... Odobravaš kupovanje živih bitij nekomu , ki sploh ne ve kaj ga čaka? Nihče si tega ne zasluži, ne obdarovanec in ne žival. Če je obdarovanec mlajši pa njegovi starši he he  ;)
Andreja, a se ti delaš norca iz mene???
CITIRAM:
Lep pozdrav, sem v fazi nakupa psa, sicer ne zame, ampak vseeno potrebujem nekaj nasvetov. Odločam se za nakup mopsa, sicer ne čistokrvna, ta je mešanec med mopsom in cavalir king charlesom. Zanima me predvsem to če je z tem psom veliko dela, prebral sem po netu marsikaj, nekateri pišejo, da je potrebno vsak dan čistiti gubo, ga česati, da je posebno hrano, sadje... ter da je miren družinski pes, ki je predvsem namenjen za v hišo, bi potreboval še kakšno mnenje z strani lastnikov, ki imajo omenjeno vrsto psa, hvala lepa!

Podčrtal sem njegovo vprašanje, zdaj mi pa ti iz njega izlušči kje sprašuje o mojem /tvojem /našem mnenju o podarjanju psa. PROSIM?
Človek sprašuje o značajskih lastnostih in posebnostih mopsa in cavalirja. A NE??? A je tako težko napisati par odgovorov na PREPROSTO vprašanje?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #80 : 02 Avgust 2012, 04:50:53
Tip je hotel kupiti psa za darilo. To se ne dela. Neglede na to je odgovore na svoja vprašanja dobil. Samo všeč mu niso bila in jih temu primerno ni hotel videti. Odgovorjeno mu je bilo, da ne bi kupil mopsa (katerega lastnosti ga zanimajo) niti mešanca ampak križanca med obema psamama. Za katerega nihče ne more predvideti, kaj bo pobral od katerega starša (gre za karakterno in po zgradbi za zelo različni pasmi, ki jima je skupno edino to, da nista velika (kot bi križal špringer španjela z mastifom in hotel vedeti, kaj boš dobil ven). Odgovorjeno mu je bilo, da sta obe pasmi zdravstveno zajtevni. Zakaj? zato, ker je večina težav, ki ti dve pasmi pestijo pogojena z njihovo telesno zgradbo. Ta problem pa ni nastal zaradi standardov ampak sta bili obe pasmi s temu težavami že od bohvedi kdaj - mopsi so zelo stara psama, kavalirčki malo manj, a obe sta bili davno pred rentgeni, ultrazvoki...Bilo kako bilo, težave kavalirjev so take, da jih je težko izločati iz vzreje, ker ne obstajajo preprosti genetski ali drugačni testi, s katerimi bi jih odkrili prej, preden se pojavijo. Pojavijo pa se dokaj pozno v življenju. Zdaj.... ti problemi se ne skrivajo in so splošno znani. Kdor se kljub temu odloči za pasmo,  bo iskal take starše, ki jim redno pregledujejo srce in take, ki se pri njihovi prednikih ni pojavljala siringomielija v opazni obliki. To je možno izključno pri rodovniških. Tisti, ki bi rad manj tvegano pasmo, si bo vzel kokrčka (ki pa žal ni tako fancy).
Torej tip je dobil odgovor, da bo mešanec teh dveh pasem tvegan nakup in da obstaja velika verjetnost, da bo obdarovanec pustil zajeten kupček denarja pri veterinarjih. OK?


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 02 Avgust 2012, 08:39:25
Svoje mnenje sem izrazil, s tvojim odgovorom se tudi do neke mere strinjam, imej se lepo.


Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 02 Avgust 2012, 09:55:25
Odgovorjeno mu je bilo, da sta obe pasmi zdravstveno zajtevni. Zakaj? zato, ker je večina težav, ki ti dve pasmi pestijo pogojena z njihovo telesno zgradbo. Ta problem pa ni nastal zaradi standardov ampak sta bili obe pasmi s temu težavami že od bohvedi kdaj - mopsi so zelo stara psama, kavalirčki malo manj, a obe sta bili davno pred rentgeni, ultrazvoki...Bilo kako bilo, težave kavalirjev so take, da jih je težko izločati iz vzreje, ker ne obstajajo preprosti genetski ali drugačni testi, s katerimi bi jih odkrili prej, preden se pojavijo. Pojavijo pa se dokaj pozno v življenju. Zdaj.... ti problemi se ne skrivajo in so splošno znani. Kdor se kljub temu odloči za pasmo,  bo iskal take starše, ki jim redno pregledujejo srce in take, ki se pri njihovi prednikih ni pojavljala siringomielija v opazni obliki. To je možno izključno pri rodovniških. Tisti, ki bi rad manj tvegano pasmo, si bo vzel kokrčka (ki pa žal ni tako fancy).
Torej tip je dobil odgovor, da bo mešanec teh dveh pasem tvegan nakup in da obstaja velika verjetnost, da bo obdarovanec pustil zajeten kupček denarja pri veterinarjih. OK?

Hahaha o še kako je bilo pogojeno s standardi(da so značilnosti v potomstvu ZELO podobne od karakteristike pa do videzov). Citat iz wiki:The King Charles changed drastically in the late 17th century, when it was interbred(Means to breed within a single family or strain, so as to produce particular characteristics in the offspring) with flat-nosed breeds. I nastalo je kup novih problemov, ki dandanes otežuje to pasmo pa ne samo to večinoma vse. Pa ne rečem, da prej ni bilo hib vendar v z zelo manjših količinah. Koliko pasem ima probleme s sklepi, dihanjem, masivnimi vekami do prirojenih bolezni kot so kronično odpoved ledvic,itd. Ljudje to je že bolano kaj se dogaja s psi in ne mi kvazit kako jih lahko rešijo neki xy testi, ker jih ne morejo.

Kaj naj z vsemi xy testi, če vzrejajo takšni vzreditelji? A tega pa nihče ne upa komentirat? Zakaj tak vzreditelj vzreja še naprej? Zakaj ga oglašujejo tam, kjer so najbolj glasni okoli supertruperpoštenonadzorovane rodovniške vzreje?
Glede na število "odpadnikov" v slo, dvomim, da lahko dobim boljšega (bolj zdravega) rodovniškega psa od mešanca.
In ne, ne verjamem našim vzrediteljem.
In ne vem kaj je tu smešno.

Solata čisto se strinjam s teboj.

Pa še nekaj poglejte si to http://www.youtube.com/watch?v=xPmKIgMoUPc&feature=relmfu 1 DEL in http://www.youtube.com/watch?v=opvvhTWqS6U&feature=relmfu 2 DEL


Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #83 : 02 Avgust 2012, 11:16:50
Ce je pes mesanec (karkoli v tem primeru brez rodovnika), ni apriori zaradi tega takoj zdrav (vecina ne vidi veterinarja zaradi slabih lastnikov in ne zaradi njihovega briljantnega zdravja!).

Ce je pes pasemski (rodovniski), tudi ne pomeni, da bo zdrav celo zivljanje. Ce je vzreditelj na mestu, torej mu je mar za pse nasplosno, bo naredil vse mozne teste, da ne naredi veterinarjem usluge. Torej, ce se s pomocjo testov (za katere je potrebno odvzeti le kri ali pa slino - 1x v zivljenju psa, ker te zadeve hranijo in lahko potem vsak mesec nov test narocis in se ne rabis skesirat naenkrat) da pariti tako, da ne dobis ven affected psov, ne razumem, zakaj ne.
(Deloma razumem vse, ki imate nerodovniske priblizke, ker be zelite priznati napake (si zatiskate oci, oponasate noja...) tj. da podpirate steparijo in mucenje zivali. (Se tudi med vzreditelji najdejo "primerki", je pa tudi odvisno, kaj je zate ze "primerek".))

Pidog. Morda sem pri mesancih zadela ravno antijack pot glede njihovega zdravja. Samo moje mnjenje je, da so to eni izmed redkih (procentualno), za katere se skrbi kot za rodovniske pse manj pogostih pasem (skratka, tipitopi oz. tako kot predpisuje zakon - ce je s psom nekaj narobe, veterinar in ne sus).


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #84 : 02 Avgust 2012, 11:42:20
No ja, zgodovina kcs je precej bolj zapletena, ampak naj bo - bi kakšen poznavalec pasme lahko dal bolj natančne podatke. Problem pri kcš pa niti ni to, da imajo kratek gobec (niti ni skrajno kratek kot recimo pri mopsu) ampak da ima prekratko lobanjo v temenskem delu.

Zdaj...vprašanje je bilo načrtno produciranje psov da ali ne. Pa v bistvu ni vprašanje da ali ne ampak kako. Ker vprašanje vzreje pasemskih psov ni tako zelo preprosto, da bi lahko zmetali vse v en koš. Pa da bi rekli na splošno pasemski so v kateri koli lastnosti na boljšem/slabšem od mešancev. Ker se pasme med seboj zelo razlikujejo, poleg tega pa so pogosto ogromne razlike tudi med tipi znotraj pasme.  Imaš številne pasme, katerih tipični predstavniki so izrazito vitalni, odporni in dolgoživi in imaš pasme, ki so glede tega v večjih ali manjših težavah. Načeloma so bolj rizične vse pasme, za katere je značilna kakšna pretirana lastnost. Se pa da s pametnim načrtovanjem in selekcijo tudi pri teh pasmah dobiti zdrave pse, ki povsem normalno funkcionirajo.

Ponavadi največ problemov nastane takrat, ko se želi kakšno lastnost pasme na hitro spremeniti. Ponavadi žal zaradi take ali drugačne modne muhe. Želje po "izboljšavi" namesto ohranjanju pasme. Kakšno vlogo ima pri tem standard? Standard ni nič drugega kot opis tipičnega predstavnika pasme. Problem pa je, ker se lahko napisano tolmači na različne načine.  Piše recimo ušesa so dolga - pa se začne selekcionirat na čimdaljša ušesa. V standardu piše dolga dlaka, pa začno selekcionirati take, ki se jim dlaka vleče po tleh. Poleg tega, da nobeno pretiravanje že samo po sebi ni dobro, dobiš skoraj vedno,  ko greš selekcionirat na eno lastnos ne pa na celoto, v paketu tako ali drugačno presenečenje. Ponavadi neprijetno.

Ko je že bil omenjen bulterier - pri tej pasmi so šli spreminjat skoraj normalno obliko lobanje v ovčjo. V zelo kratkem času. V paketu so dobili toliko težav, da je pasma v resnih težavah in bodo morali tisti, ki imajo to pasmo radi in bi jo radi rešili, pošteno premisliti kako naprej, narediti premišljen načrt in verjetno narediti velik korak nazaj.
Problem skoraj vedno nastane takrat, ko se pri izbiri psov za vzrejo in pri izbiri kombinacij daje prevelik poudarek razstavnim rezultatom.

Mešanci pa... kakor kateri - dejstvo pa je, da celo tistih "pravih" mešancih, ki so imeli pasemske prednike nekje v ne vem koliko kolen nazaj ali pa sploh nikoli, najdemo vse dedne težave, ki pestijo pasemske. Mešancev z različnimi dednimi boleznimi sploh ni malo, so pa do nedavnega bili redki, pri katerih se je sploh šlo postavljat diagnozo.

Pred leti je pri nas ostal izgubljen slep mešanec, tiste sorte "lisička", kakršne se tod okoli po vaseh pojavljajo od nekdaj, nič prepoznavnega pasemskega notri.....sta bili diagnosticirani dve različni dedni očesni bolezni in tretja, ki je bila posledica ene od obeh. Poleg tega je imel še kronične težave s prebavo in kožo. Imeli pa smo tudi precej zdravo mešanko, ki v svojem ozadju ni mogla skriti jorkširca, ki je dočakala nekaj čez 20 let



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #85 : 02 Avgust 2012, 11:45:08
Glede na število "odpadnikov" v slo, dvomim, da lahko dobim boljšega (bolj zdravega) rodovniškega psa od mešanca.

samo on noce mesanca, on hoce pasmo...
(oz. krizanca med dvemi problematicnimi pasmami)

battito animale


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #86 : 02 Avgust 2012, 11:59:57
Deloma razumem vse, ki imate nerodovniske priblizke, ker be zelite priznati napake (si zatiskate oci, oponasate noja...) tj. da podpirate steparijo in mucenje zivali. (Se tudi med vzreditelji najdejo "primerki", je pa tudi odvisno, kaj je zate ze "primerek".))
Tudi jaz deloma razumem vse, ki v nedogled lajnate istih pet polresnic, saj pač niste sposobni dojeti drugače mislečih. 


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #87 : 02 Avgust 2012, 12:03:44
Po prebiranju takih in drugačnih tem, sem spoznala, da je čezdalje več ljudi, ki kupujejo pri šteparjih...sem bila prepričana, da se bo z leti to kaj spremenilo, ampak je še na slabše šlo...tale forum je pa tudi ratal samo kreganje, odkar so se nekateri na novo prijavili in samo iščejo kregaraj,da zapolnijo svoj prosti čas...



HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #88 : 02 Avgust 2012, 12:07:47
Po prebiranju takih in drugačnih tem, sem spoznala, da je čezdalje več ljudi, ki kupujejo pri šteparjih...sem bila prepričana, da se bo z leti to kaj spremenilo, ampak je še na slabše šlo...tale forum je pa tudi ratal samo kreganje, odkar so se nekateri na novo prijavili in samo iščejo kregaraj,da zapolnijo svoj prosti čas...
Če je drugačno mnenje tako nesprejemljivo, me lahko seveda banate. Ampak s tem boste potrdili moje razmišljanje o nesprejemanju drugače mislečih.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #89 : 02 Avgust 2012, 12:09:01
Obračaj kakor hočeš, ne glede na to, kako gre neki pasmi slabo, nerodovniškim približkom te pasme gre še slabše.