Strah/agresija pred veterinarjem

Pluto · 3430

Pluto

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
: 22 Avgust 2012, 11:19:06
Živjo!
Sem nova na forumu in upam, da sem svojo temo uvrstila v prvi podforum, sicer prosim moderatorje, naj me prestavijo  :)

Imam eno veliko težavo in ne vem, kako jo odpraviti, če je to sploh mogoče.
Moj kuža je star 3 leta, je mešanec med istrskim in posavskim goničem. Je povsem krotek, nadvse prijazen in dobrovoljen kuža. Ampak samo, dokler je popolnoma zdrav. Ker imava slabe izkušnje z veterinarji, se jih na smrt boji, kar pokaže tako, da postane agresiven. Pes ima preko 30kg, zato to ni majhen problem.

Prvo slabo izkušnjo sva imela že pri čipiranju, ko je bil star dobra dva meseca. Veterinarka (pripravnica), mu je z injekcijo vstavila čip, kužek je seveda trznil, ona je prehitro potegnila iglo ven, z njo pa tudi čip. Odletel je v loku, skupaj z brizgom krvi...potem smo čipiranje ponovili, uspešno.
Druga slaba izkušnja je bilo vneto uho, ko mu je veterinarka med izpiranjem ušesa po nesreči dregnila s plastenko v uho, kar je verjetno zelo zabolelo. Od takrat naprej so vsakič borbe...
ko se je vnetje ušesa ponovilo, sem mu sama zdravila uho doma, precej neuspešno, ker je renčal celo name...nekaj kapljic mi je uspelo dati v uho, po 20 minutah čohanja, ko je skoraj zaspal...

Pika na i se je zgodila prejšnji teden, ko sva šla k veterinarju sčistit analne vrečke (že tretjič v treh letih). Težava se je začela že pri natikanju nagobčnika. Svak ga je držal, jaz naj bi mu nataknila nagobčnik, kar je bila misija nemogoče. Pes je renčal name, me gledal s krvavo steklenimi očmi...skratka grozljivo. Potem smo šli ven iz ambulante...ista zgodba. Šele v avtu se je počutil toliko varnega, da sem se mu lahko približala in mu nataknila nagobčnik. Potem je veterinarka slekla belo haljo, stvar smo opravili zunaj, pes pa se vseeno ni umiril...svak ga je držal, on pa se je upiral, obračal oči, renčal...ne vem, kaj bi bilo brez nagobčnika.

Problem je v tem, da morava it še ta mesec na cepljenje, analne vrečke se pa tudi verjetno niso napolnile zadnjič, tudi vnetje ušesa se bo verjetno ponovilo...itak so kontantno kake težave

kaj storiti v takem primeru? Vem da pes čuti mojo grozo in strah, čeprav se na vso moč trudim, da mu tega ne pokažem. Vmes (pred to zadnjo grozljivo izkušnjo) sva šla 2x v drugo ambulanto, kjer ni bilo take agresije ampak samo nepopisen strah. Na cepljenje nameravam it prav tako tja in se odslej prve ambulante v velikem loku izogibat, vendar se bojim, da je škoda že narejena...

najbolj se bojim, da mi pes pade v kak šok ali kaj podobnega...

za vse odgovore lepa hvala  :'(




rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #1 : 22 Avgust 2012, 11:35:29
Jaz bi takega psa veckrat - kar tako brez razloga peljal na veterino. Veterinarja bi prosil, ca ga malo poboza... Skratka ambulanto naj poveze  z dobrimi stvarmi.

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 22 Avgust 2012, 11:35:37
Pojdi v neko čisto x ambulanto, prosi, če ti psa tokrat cepijo kar v avtomobilu.
Jaz sem našo tamalo, ki se je bala, vozila k vetu samo kupovat brikete in priboljške. Da ni vstop v tiste prostore pomenil vedno samo špikanje, bolečino,...



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #3 : 22 Avgust 2012, 11:39:09
Za cepljenje lahko pokličeš veterinarja tudi na dom: http://www.halovet.si/

Če boste vse skupaj opravili mirno, brez nepotrebne živčnosti in kompliciranja pes še vedel ne bo kdaj je bil cepljen...

Je pes problematičen samo pri veterinarju ali tudi sicer?

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4 : 22 Avgust 2012, 11:42:11
Najdi veterinarja, ki ve kako in kaj. Razloži mu situacijo. Ne vem iz kod si, ampak v SG bi ti vedela koga predlagat.
Začni psa 2x tedensko vozit tja samo na vaganje, ker to pa ni bav-bav in naj dobi kak priboljšek, ko se vsede na vago. Tako se bo spet privadil prihodom na veterino. Po cepljenju pa ne rabiš tako pogosto tja hodit.
Kak teden, dva pred cepljenjem, pa naj mu veterinar, ki si ga boš izbrala ponudi kak priboljšek ipd, ti pa se mirno pogovarjaj z njim. Pa masiraj mu počasi ušesa ko bo pri veterinarju, to pse pomirja.

Po vsakem obisku veterine (tudi tehtanja) naj sledi fajn sprehod.
Pa bodi mirna, če boš ti živčna, prestrašena in samo pričakovala kaj bo, če bo. Pes še kako zavoha adrenalin! Če boš bolj sproščena, daj psu že prej v miru nagobčnik gor, ne šele v ambulanti in vsa tresoča od napetosti.

Sicer takih problemov nisem imela s svojo psico. Je pa po kastraciji cvilila, vlekla sem in tja. Strah jo je bilo. Potem je sledilo še vnetje mehurja in merjenje temperature, kar ji je bilo skrajno zoprno.

Ravno s pogostimi obiski in tehtanjem na veterini ( ki ima tam tudi trgovino) se je spet sprostila. Zdaj gre sama od sebe najprej na vago.  :D

Zdaj se vagamo po potrebi. Ampak dokler se ne znebi strahu, je fajn da greš pogosto tja in da se mu nič ne zgodi.

aja še to...za tehtanje grem jaz na veterino 15 min pred zaprtjem (no, pač proti koncu delovnega časa), ker takrat ni gužve in ne rabiš čakat, kar psa še dodatno znervira.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 22 Avgust 2012, 11:42:53
To, da je čip padel ven skupaj z iglo se je zgodilo tudi pri moji - nič dramatičnega, razen za lastnika, ki lahko svoj nemir seveda prenese na psa. Pes je dostikrat bolj miren, če se živčni lastnik odstrani in veterinarji sami opravijo zadeve. Seveda moraš za to zaupati veterinarju. Samo tvoj pes je zdaj, kjer je...

Doma ga postopoma navadi na dotike in čiščenje ušes takrat, ko nima vnetja in ga ne bolijo ušesa. Stvar naj bo za psa prijetna, umirjena, dobi naj veliko priboljškov in čohljanja. Na začetku ga po ušesih le božaj, nato prijemaj, nato z robčkom obriši... Ko mu bo to OK, mu skušaj približati plastenko ali kak drug pripomoček k ušesu in ravno tako postopoma nagrajuj mirno vedenje. Enako velja za analke. Navadi ga na dotike po vsem telesu.

Enako naredi z nagobčnikom. Postopno privajanje z veliko priboljški. Naj ga nosi kar tako, ne samo, ko gre k veterinarju. In, ko greš k veterinarju, mu nagobčnik natakni že prej. Če nimate daleč do veterinarja, mogoče že ko greste od doma.

Poskusi najti veterino, kjer bi ti bili pri tem problemu pripravljeni pomagati. Obišči veterinarja tudi, ko psu nič ni. Samo zato, da ne bodo tam samo slabe izkušnje, ampak tudi prijetne. Spet nagrajuj umirjeno vedenje s postopnim približevanje veterini. Prosi osebje, če bi se malo družilo z njim, mu dajalo priboljške. Recimo najprej brez halje, potem s haljo zunaj veterine itd....

Ker do cepljenja verjetno zadeve še ne bodo rešene, pa res, veterinar, ki pride na dom.



Pluto

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 22 Avgust 2012, 12:42:02
Hvala vsem za tako hitre odgovore!

Sem z dolenjskega konca, zato SG ne pride v poštev, hvala vseeno čara. Apollo, halovet sem ravnokar poklicala, pa kot kaže hodijo na dom samo v Ljubljani in bližnji okolici. Kako je z obiskom ven iz Ljubljane, me pa še pokličejo...če bo neka razumna cena, jo brez problema plačam...

Čeprav se mi mogoče zdi ta ideja, da mi ga cepijo v avtu, še boljša, kaj pa vem...v očetovem džipu se blazno dobro počuti, se vozi not ko general  ;D

Problematičen je samo pri veterinarju, prav nikjer drugje. Dobro se razume z drugimi psi in ljudmi, nikoli nobenega problema, le do neznancev zna biti malo nezaupljiv, kar je spet problem pri veterinarju.

Kar se tiče obiskovanja veterinarja kar tako, je pa kar problem. Ambulanta, kamor sem ga vozila sedaj in je najbližja, je oddaljena od doma 3km, naslednja najbljižja na spisku pa cca. 15km.

In še nagobčnik. Sploh ga nimamo in ga nikoli nismo potrebovali. Le zadnja 2 obiska pri veterinarju smo tam dobili njihovega, kar pa vem, da je še dodaten stres. Te dni nameravam enega kupiti, da ga bom malo navajala nanj.