nov pes in ograja

aylan · 2530

aylan

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
: 04 September 2012, 14:01:18
Pozdravljeni!

Upam, da tema s to tematiko še ne obstaja. Imam sledeč problem: včeraj smo posvojili psička mešančka, starega 7 mesecev. Naučen je že osnovnih manir (tačka, sedi, prostor, lepo obnašanje na sprehodu s povodcem). Do težave pa je prišlo ponoči oz. zgodaj zjutraj, ko se je odločil, da pregrizne ograjo. Naj povem, da je pesjak, v katerem biva zelo velik. Zanimivo pa je bilo to, da ni želel pobegnil "domov" (prej je živel nekaj vasi stran), temveč se je le začel sprehajat po dvorišču.

Ko sem videla to, sem ga peljala na sprehod, da bi se znebil odvečne energije, saj sem menila, da mu je utegnilo biti dolgčas. Nekaj minut potem, ko sva se vrnila je bil še miren, nato pa je spet pričel grizti ograjo. To je počenjal na vsakih 10 min. Potem sem se odločila, da ga vzamem iz pesjaka in ga pustim ležati poleg mene na terasi (prej sem bila v hiši). Takrat je bil popolnoma miren.

Ima morda kdo izkušnje, kako ravnati v takem primeru? Strah me je namreč, kaj se lahko zgodi, kadar ne bo nikogar doma  :'(

EDIT: limonin sok po ograji ne pomaga :(



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 04 September 2012, 15:18:23
Kak limonin sok neki...

Ograjo bo potrebno narediti konkretno, jo ojačati z železim, zabiti 50cm v tla in pokrit pesjak. Ograja naj bo tudi vsaj 1.5M visoka.

Še bolje bi bilo, da pes zaenkrat ni veliko sam, ampak da ga postopno navajate in predhodno ga za kako uro peljite na sprehod, se z njim igrajte...zmatran pes je priden pes. Takrat mu nafilaj konga.

Bilo pa bi idealno, če bi pes bil v hiši-magari na hodniku ali v primerno veliko kletki. Tako sigurno ne bo mogel sam na potep, po hiši pa tudi ničesar uničiti.

Pes je najverjetneje tudi živčen v novem okolju z novim človekom. Vsaj moja je bila. In mi je povsod sledila. Ker je sam zunaj je še toliko bolj znerviran.
Lahko si pomagač s kakimi zelišči, ki pomirjajo recimo dorwest herb čeladnica in baldrijan.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


aylan

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 04 September 2012, 15:54:05
Ograja je konkretna, visoka okoli 2m in ojačana s stebri, ni problem v ogradi. Pred njim smo imeli nemškega ovčarja, ki je bil močnejši, pa nikoli ni počel takih stvari.
Ne želimo ga imeti v kletki, ker želimo to težavo rešiti, kar pa na predlagan način prav gotovo ne bo uspelo. Tudi na sprehodu je bil, pa ni pomagalo. Je pa takrat na terasi, ko je ležal poleg mene zaspal. Morda ga je res zaenkrat še strah in je živčen. Za začetek bom počakala še nekaj dni, nato pa bom videla kako in kaj.

Za limonin sok sem se odločila, ker sem brala o tem in ker se mi je zdelo dobro za začetek, ne preveč kruto.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #3 : 04 September 2012, 16:02:46
Sprehod sam po sebi ni čisto nič utrudljiv + da ima veliko psov v bistvu rado limono ;)

Čara je lepo napisala. Za enkrat čim manj sam, v boks pa postopoma, ko je najbolj utrujen. Lahko tudi ti greš k njemu in sediš tam namesto na terasi. Hrano naj vedno dobi v svojem prostoru, tam naj bo tudi vedno voda itd...

Pes rabi čas, da se vas navadi in vzame novi dom za svojega. Ampak vseeno, če bo zdaj razvil to slabo navado jo bo obdržal! Sploh, če bo ugotovil, da na tak način pride ven in dobi še družbo...
Ven ga vzameš ko je priden in ne ko je na "uničevalnem pohodu".
Način razmišljanja je namreč tak: Če grizem ograjo, ker nočem biti za njo, me spustijo ven - torej se splača.

Niti psi iste pasme si niso identični kaj šele dva čisto različna psa in z različnimi življenskimi izkušnjami.

Ni panike, ta se bo tudi navadil, ampak mora biti navajanje postopno. Preprečit mu pa morate na vsak način, da bo ugotovil, da z nezaželjenim vedenjem doseže svoj cilj.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 04 September 2012, 17:25:20
Sama višina ograje in ojačani stebri nič ne pomagajo če je na to konstrukcijo pripeta premehka mreža  ;) Če ne gre drugače pesjak vsaj do višine dobrega metra ojačajte z močnejšo mrežo ali kar celo zamenjajte. To da vam je prešnjega psa zadržalo še ni merilo.
Sicer sem pa bolj pristaš notranjega bivanja psa. Po izkušnjah rajši bivajo stlačeni v mini mini samo da so notri.   :)
Ti je pa že Čara dobro napisala kako ga navadit. Boks mu mora bit žurka, nagrada...če ga vedno zaprete takrat ko ga ''pospravite'', takrat ko pa ste doma pa je spuščen...no se ne bo nikoli navadil. Tudi ko ste doma naj bo nekaj časa v boksu - skupaj z vami. Igrajte se samo v boksu, piškotke mu dajajte samo v boksu, češite, božajte, hranite, delajte vaje poslušnosti...v boksu. Za nekaj časa. Da mu bo nagrada boks in ne zapiranje stran od dogajanja.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 04 September 2012, 17:26:42
Poglej na YT filmčke za crate games...in si malo prilagodi-za boks. Da mu boks postane varen brlog.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!