Zdravstveni testi staršev in mladičev

kamy · 3640

kamy

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
: 17 September 2012, 14:09:28

Zadnjič me je poklicala gospa XY, ki je pri XY vzrediteljih kupila psa pasme PRT, kontaktirala pa me je prav zaradi tega, ker tudi sami vzrejamo omenjeno pasmo.
Pes je star eno leto in pojavile so se težave z kolensko pogačico do stopnje, da ga bo potrebno operirati. Ker se je dotična gospa malo bolj pozanimala o sami bolezni, ki je dednega izvora je kontaktirala vzreditelje in jih prosila, če lahko dobi v vpogled teste o pregledu pogačice staršev tega psa.
Ko je kupovala psa tega ni zahtevala, saj je videla na njihovi internetni strani, da imajo starši mladiča  opravljene vse teste, tudi za PL. in je napisanemu pač verjela, no vzreditelji se ji od takrat več ne oglasijo....

Predmet te odprte debate ni ta primer (sem ga dala le kot primer), mi je pa dal misliti, kaj dejansko je narejenega od testov, ki so tako lepo napisni zraven psov (tako staršev kot mladičev) na internetni stani?  Ali kupci psov zahtevate vsaj vpogled testov in ali jih vzreditelji pokažete vedno, ko pride bodoči lastnik mladiča k vam po psa(lahko tudi prej) ali le ko zahtevajo vpogled?





barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #1 : 17 September 2012, 15:52:00
Jaz imam na fb strani vse poskenirane rezultate DNK v mapci "zdravje nasih psov" (ali nekaj takega), rentgena, oci... za vse nase pse. Nimam kaj skrivati. Tudi lahko napotim do veterinarja, ki ima nase pse cez.

Mene je bolj strah bolezni, katere v pasmah obstajajo, pa se niti ne ve, kako se dedujejo in se jih ne da niti testirati oz. da je pes bolan izves, ko zboli.


kamy

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 17 September 2012, 21:40:48
Jaz imam na fb strani vse poskenirane rezultate DNK v mapci "zdravje nasih psov" (ali nekaj takega), rentgena, oci... za vse nase pse. Nimam kaj skrivati. Tudi lahko napotim do veterinarja, ki ima nase pse cez.

Mene je bolj strah bolezni, katere v pasmah obstajajo, pa se niti ne ve, kako se dedujejo in se jih ne da niti testirati oz. da je pes bolan izves, ko zboli.

da bi le bilo več takih kot si ti...  pa verjamem, da jih tudi je ampak v zdajšnjem času, ko so že odkrili toliko genov z pomočjo katerih lahko naredijo DNA teste za določene dedne bolezni, ki bi se jih naj vzreditelj rodovniških psov posluževali (seveda tistih, katere bolezni se pojavljajo pri določeni pasmi) in se jih vzreditelji, ki jim je pomembno zdravje njihovih psov in potomcev tudi poslužujejo. Nekaterim pa je pač žal denarja za takšne stvari pa si enostavno le napišejo, da imajo test narejen in se ko pride do problema naredijo "francoza", se mi pa res zdi nizkotno in v takih primerih razumem tiste, ki znajo pošinfati rodovniško vzrejo in to z razlogom...konec koncev papir, da je pes rodovniški in lepotne titule tudi niso vse, če je pes po drugi strani bolan in se potem psi z dednimi boleznimi še razmnožujejo...žal glede tistih dednih bolezni, ki se ne dajo testirati ne moremo nič, lahko pa glede tistih, ki se dajo in tega se bi moralo zavedati več vzrediteljev....






martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 13 Oktober 2012, 19:28:38
Lastniki mojih mladičev dobijo kopije vseh testov ( tako DNA, rentgenske in klinične) obeh staršev..
Bi si pa želela, da bi bodoči lastniki več vedeli o tem in tudi ločili vzrejo od "vzreje"

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 14 Oktober 2012, 11:43:57
Seveda kupec lahko zahteva izvide pregledov in testov, za katere vzreditelj trdi, da jih imajo starši opravljene. Če jih že sam od sebe ne pokaže. Tudi sedaj, ko je pes že odrastel in je zbolel. Bi rekla, da bi ga lahko kupec komot zahteval odškodnino, če bi se izkazalo, da pregledov niso opravili (ali pa da izvidi niso bili ok, pa so to zamolčali).

Treba se je pa zavedati, da za izpad pogačice ne obstaja preprost DNA test. Bolezen je podobno kot kolčna displazija poligenetska in je bolj povezana s samo telesno zgradbo kot pa z napakami na posameznih genih. Podobno kot pri kolčni displaziji, se tudi pri izpahu pogačice delajo rentgenske slike in se določa stopnjo prizadetosti. Prizadete pse se iz vzreje izloča, s čemer sicer zmanjšaš možnost za pojav težave pri mladičih, izključiti je pa ne moreš (v nasprotju z boleznimi, ki se preprosto dedujejo in zanje obstajajo DNA testi). Tudi zato, ker, podobno kot pri kolčni displaziji, gre za preplet dednosti in okolja (izpah lahko nastane tudi zaradi poškodbe, menda nanj zelo vpliva debelost....)


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 14 Oktober 2012, 12:26:11
V pogodbi se vse navede/opredeli
Za odgovorne/ljudi, ki se pozanimjaoin kaj naučijo / bodoče lastnike  ni problemov nikoli.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Vezalka

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 05 Julij 2013, 23:19:04
mene pa cisto tako zanima, ker ne vem o vzreji. kaj tocno se dogaja na vzrejnem pregledu? mislim, a se da na vpogled vsa zdravstvena dokumentacija, npr. karton od veterinarja,da se vidijo npr. tudi kaksne bolezni, za katere se ne delajo testi? npr. kaksne bolezni prebavil. in tej izvidi in rtg posnetki,o katerih ste pisali, tega se ne predlozi na vpogled na vzrejnem, da bi se ze tam izlocilo "prevarante"? radovedna sem, kako temeljito se pregleda zdravstveno stanje na vzrejnem.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #7 : 05 Julij 2013, 23:55:51
Na vzrejnem pregledu se pregledajo samo prilozena dokazila, ki so potrebna za pridobitev vzrejnega dovoljenja. Pa ce so to izvidi kolkov/komolcev in testi oci, se pogleda to. Nic drugega, nobene zdravstvene kartoteke od veterinarja (pac pa psa pogleda razstavni sodnik, da pove, ce pes ustreza standardu, ampak to naceloma nima veze z zdravjem). In je samo od zdrave pameti lastnika psa/psice odvisno, ce se kljub kaksnim boleznim vzrejnega pregleda vseeno udelezi in gre potem tak pes v vzrejo. Tako pac je..  :-\

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Vezalka

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 06 Julij 2013, 08:57:08
Hvala, Ovcka!

No, saj se mi je zdelo, da bo kaj takega. Zelim si, da bi v tej fazi "postopka" vzreje malo bolj strogo nadzorovali zdravstveno stanje. Vseeno je lazje nekomu, ki je ze dolgo kinolog, opaziti oziroma pomisliti na "skrite" probleme, kot novincu. Sicer pa je res, da se pogosto takih bolezni sploh ne opazi, morda je stars le prenasalec, izrazi pa se pri potomcu in dejansko ne mores nikomur pripisati "krivde". Samo upam, da so vzreditelji potem tako dosledni, da spremljajo razvoj mladickov in ne ponavljajo kombinacij, ki so dale ven bolne pse.

Ampak kot si napisala, odvisno od zdrave pameti :-)



MANDY

  • Gost
Odgovori #9 : 06 Julij 2013, 10:52:47
Ponavadi je nakup psa čustvena zadeva ne vedno ampak velikokrat.
In od vzreditelja itak dobi kupec kup navodil. priporočil.Po moje bolj na hitro pogleda rezultate testov in datume. Zato jaz vse skopiram in dam zraven mladiča. Poleg tega tudi napisane osnovne napotke in podatke , priporočila, da si lahko kasneje preberejo.  :-*