Pes star 4 leta

Adebaisi · 5216

Adebaisi

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
: 08 December 2012, 04:21:28
Lep pozdrav vsem!

Zgodba je taka, kolega je šel delat v tujino za dlje časa, in ker ima psa z imenom Majlo (am. stafford terrier) starega 4 leta s katerim se nemore ukvarjati noben od njegovih bližnjih sem se jaz javil za to nalogo, psa imam doma 1 teden in sem zasledil da pes ni kaj prida vzgojen, zato bi ga rad nekaj naučil da bi bil pes poslušen in "natreniran" par trikov. Za začetek pes mi ne daje nobene pozornosti ko ga pokličem po imenu je tak koda pes ve da ga kličem odziva pa ni, rad bi ga naučil tudi preproste komande sedi, prostor, poleg to bi blo super vsaj za začetek, pozornost bi ga najraje naučil prvo, rad bi ga naučil tudi da bi me pes imel rad bil vesel ko me vidi, drugi problem je sprehod na sprehodih bi bil najbolj srečen če bi pes hodil ob nogi, zdaj pes hodi korak pred mano tak koda hoče pes prevlado, pes tudi vleče, samo je tudi čas ko je miren, problem je tudi v tem ker je pes močnejše pasme in je malo nerodno vse skupaj, problem je tudi ko hoče na veliko potrebo kar na enkrat pes cukne in zavija levo ali desno, včasih pa potrebo kar stori na pločniku tega bi ga rad najbolj odvado, z pesom se ukvarjam na dan minimalno 2 uri, zanima me predvsem kako prevzgojiti tega psa v "poslušnega psa", kašni so triki, kako ga prav učiti, kako ga najlažje naučit. Hvala lepa že naprej za vaše odgovore, z vsakim napredkom bom poročal kako se je izšlo.



_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #1 : 08 December 2012, 06:48:58
Pozdravljen,

kuža je pri tebi šele en teden, daj mu čas, da se navadi in da te sprejme za svojega. Verjami, da je še v šoku, ker ne ve kaj se dogaja - še vedno upa, da bo lastnik prišel čez vrata. Sama bi ga še kaka dva tedna pustila na miru, trikci lahko še počakajo. Pojdita na dooolge sprehode, igraj se z njim - da dobiš njegovo zaupanje. Šele potem sledi šolanje.

Imam dve stafordki, ki sta zelo navezani name - tudi Majlo, se bo navezal nate,  samo pusti času čas. Zelo pohvalno, da si vzel kužka in da si se pripravljen ukvarjati z njim. Takih ljudi je na žalost premalo.

Septembra 2011 sem posvojila odraslega samca iz zavetišča, ki je tudi potreboval čas, da me je sprejel - na obisk sem hodila 1x ali 2x na teden cca 2 meseca, preden sem ga lahko posvojila. Prva dva obiska ga sploh nisem božala, ker je bil tako nezaupljiv. Danes je fenomenalen kuža, zelo navezan name, ima izredno željo po sodelovanju.

Mogoče eno vprašanje... ali je kuža zdaj v pesjaku, prej je  bil pa v stanovanju?

Svetovala bi ti obisk kake pasje šole (izberi takšno, ki uporablja pozitivne metode šolanja) - tečaji se v večini pasjih šol pričnejo febraura ali marca, so pa tudi izjeme.

Vsekakor ti želim veliko veselja z njim ;).



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 08 December 2012, 10:06:53
http://www.youtube.com/watch?v=SpYNOfMxPDU
Samo meti naj bodo čisto kratki (praktično takoj ob tvoji nogi) za začetek.
Vse obroke, ki jih dobi mu jih iz roke pohrani (posodo praktično ukineš). Prvih nekaj in vsake toliko tudi brez zahtev. Samo toliko da pogrunta kdo hrano deli.
Rešitve za posamezne vaje pa imaš po naslovih  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Adebaisi

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 08 December 2012, 13:06:21
Hvala za pozitivne odgovore!

_Tyra_ -  Pes je kolko tolko navajen na mene, rad bi predvsem da bi skužil da sem njegov nov lastnik. Z njim hodim na dolge sprehode(1 sprehod pribl. 1.5h), tudi kolesarim z njim samo sedaj zarad snega bol težko. Pes je sedaj v notranjih prostorih saj je boks se v izdelavi, ni v stanovanju ampak v manjsem prostoru ( 5m*3m) rad bi ga imel v stanovanju ampak se bojim da bo naredo kaj skode, zato se nisem tak dalec, rad bi ponudil kakovostno šolo psu( sem iz štajerskega konca)

Lunette - Hvala za sodelovanje v temi! Bom poskusil s tem načinom, zdaj malo težje ker je sneg mam pa dovolj velik prostor (garaža) za začetek. Bom poročal z napredkom.



_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #4 : 08 December 2012, 13:20:10
Kje je pa prej zivel? V stanovanju, skupaj z lastnikom? Pocasi bo sprejel to, da si ti njegov nov lastnik, vsekakor pa potrebuje cas. Za njega je to cisto nova situacija, v kateri se trenutno ne znajde. Drugace je vesel, se igra s tabo?

Tudi, ce te kuza ze pozna, potrebuje svoj cas.

Od kod priblizno? Na stajerskem je kar nekaj pasjih sol...




Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 08 December 2012, 13:52:41
Prostor 5x3 je vsekakor dovolj velik. Brez težav oz čist super je delat tudi v manjšem prostoru. Mi se najrajši nabašemo kar v bivalnem prostoru in je vsega skupaj morda fraj površine ene 1,5x2m. Torej vsaj jaz +4 kužani (dva velikosti tvojega). Zraven na opazovanje še kaka muca uleti. Pa se učimo novih ''bedarij''.  ;D Večino dobrih osnov pes lahko dobi prav notri, ker ni drugih motečih dejavnikov. Osvojeno znanje pa potem preneseta na zunanje okolje.
Kar se pa bivanja tiče. Naj bo notri  :) Če te skrbi uničevanje pa mu omogoči bivalni boks. Poguglaj malo za ''crate games''. Psi njegove osnove so zaljubljeni v svoje ljudi in so zelo zelo radi zraven. Poleg tega njegova dlaka ni ravno nek hud zimski tip. Ko ga ne moreš imet na očeh (čas službe) pa mu nič ne bo hudega če bo počakal v tej sobi. Le malce jo preuredi, da kaj ne uniči. Bolje kot zunaj.  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #6 : 08 December 2012, 14:14:51
Notri ga brez problemov tudi privežeš.

Preberi si: http://www.kliker.si/?q=node&page=2.

Sicer pa ga ne kaznuj. Če nekaj uniči in te med "delom" ni zraven nič ne ukrepaj! Če pa ga zalotiš med opravilom pa prekini - samo preusemeri dejanje in fino nagradi, ko opusti slabo dejanje.

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 08 December 2012, 19:44:26
Če si iz Štajerskega konca se lahko po želji obrneš tudi na KD Maribor, jaz imam dobre izkušnje tam ;D ... Pa pohvala ob sprejetju psa in pa naj vama uspe :)



Adebaisi

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 08 December 2012, 23:32:33
_Tyra_ - kot mladič je čas preživel v notranjih prostorih po 2 letih pa se odselil v zunanji boks (prostor 7mx3,5m) z hišico, kaj se glede igre tiče je več kot vesel ko se igrama, zdaj sem vklučil v igro še hrano tako da dobi med igro vso hrano, še vedno me zanima glede sprehodov rad bi ga imel ob nogi na sprehodih in pod kontrolo nevem kako se lotit tega.

Lunette - Jaz mu tudi želim bivanje v notranjih prostorih to mu tudi hočem omogočit, sem probal recimo v dnevni, pes hoče vedno zraven mene in vedno skače na kavč ali pa v spalnici na pojsteljo to ga hočem odvadit, rad bi mu dal tudi njegov prostor recimo z neko blazino na kateri spi ali leži oz. katera je samo njegova tako pes tudi nebi silil na pojsteljo ali kavč. Bojim se pa tudi zaradi parketa da se nebi uničil (rešitev?).

rooxye - Hvala za sodelovanje v temi! Zelo pučna stran kaj se glede bivanja psa v notranjih prostorov tiče, bom sprobal s to tehniko in poročal!


Nox - Hvala za informacijo glede šolanja psa! Seveda hočem psu omogočit najboljše šolanje v katerem bo odnesel največ tako on kot jaz, sedaj je finančno malo kriza (december), ampak se bom potrudil da pes dobi to kar mora za njegovo najboljše, saj navsezadnje pes živi tako kot se vzgoji, zato mu hočem omogočit kar se da najboljše.



_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #9 : 09 December 2012, 08:23:14
Če ti ni odveč  - se strinjam z Lunette, ga imej raje v tem prostoru kot v zunanjem prostoru.

Super, da se igra s tabo, to je dober znak. Celotnega obroka mu med igro ne bi dajala, zaradi obremenitve želodca ali celo možnosti zasuka. Lahko mu daš nekaj malega, cel obrok, pa porabi npr.za učenje sedi/prostor (za kaj nezahtevnega).

Ti bi rad, da te ne vleče na povodcu, če sem prav razumela... V glavnem, veliko je napisanega na forumu. Jaz ponavadi delam na tak način, da se ustavljam. Kar pomeni, če je povodec napet stojim, ali pa naredim celo nekaj korakov nazaj, ko je povodec popuščen - naredim korak naprej. Vedno se takoj ustavim, če pes vleče - zakaj? Ker, če hodiš naprej, ga dejansko z vsakim korakom potrjuješ - njegov cilj je priti do nečesa (psa, človeka, drevesa,...). Vsak korak naprej je zanj nagrada, saj je vedno bližje cilju, ki si ga je omislil.

Ta način je zelo učinkovit, ampak zahteva veliko potrpljenja vodnika.

Razen, če hočeš šolski poleg, to je pa zopet druga zgodba... v vsakem primeru je o obojem pa še o marsičem napisano na forumu.




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 09 December 2012, 10:37:43
Uh pravi žur je imeti noter psa, te zbudi, ti pove kdaj more ven, poskrbi za animacijo med tv reklamami in tako lepo ovije okoli prsta vse v familiji (tiste, ki jih pač uspe), da je res fajn videt kako je stanje v familiji, kdo je dejansko tisti, ki dela kažin oz. mu vzgoje ne gre najbolje, zato pa razvajanje u nulo!

malo opazuj psa kako se ob tvoji prisotnosti obnaša v hiši, potem pa naredi kratek test, najprej ga sprehodiš, se poigraš, malo mu nafilaš kong in greš za 10 min ven...in tako postopno... če nisi ziher kako bo.

Pri meni je šlo kar na horuk, je imela dve igrači iz vrvi in je vse ostalo celo, razen ene igrače.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #11 : 09 December 2012, 12:54:16
Nikakor amstaffu puščati kakršnekoli igrače med časom, ko nas ni zraven, ker je večino v zelo kratkem času sposoben razgrizti na manjše kose, ki jih lahko pogoltne in se zagozdijo v prebavilih.


Adebaisi

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 09 December 2012, 16:15:26
_Tyra_ - Glede hrane pri igri sem mislis tako kot si napisala nekaj hrane pri igranju, kasneje pa še dopolnim obrok pri učenju, kaj se glede prostorov tiče psa bi najraje mel ob sebi največ časa kar se da vsaj če bo v notranjih prostorih, razmišljal sem da bi ga dal na hodnik in kupil takšna mala vratca da bi mu onemogočil vstop v prostore katere ne sme (kuhinja, kopalnica), sem probal to tehniko katero si opisala, ko začne pes vlečt se enostavno vstavim, pes še malenkost vleče koda ni dojel da sem se vstavil, ko pa dojame pa se vsede in čaka tako da povodec ni napet nato nadaljujem sprehod.


čara - Zelo dobra rešitev za privajanje psa v notranje prostore, bom sprobal in povedal kako je šlo.

Urška - Kar se igrač tiče, sem skužil da si zelo rad vzame kaj takega za igračo kar nebi smel, predvsem kake plastične flaše (Velike od mehčalca), to bi rad predvsem ukinil saj lahko škoduje zdravju psa, problem je v tem da imamo eno stalažo na hodinku na kateri so takšne stvari, rad se igra tudi z wc-papirjem tako da če ga pustim samega lahko vedno pričakujem neko presenečenje.


Hvala vsem za odgovore!



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #13 : 09 December 2012, 16:27:17
Namaži mu, kar ne sme vzeti s poprom ali pa s Tabascom :P :P - malo kruto. Malo za šalo - ali pa tudi zares?  ;) :P

Precej bolj humano bo, če kupiš poseben sprej(povprašaj v pasji trgovini) in s tem posprejaš kar ni dobro da si vzame. ;)

Drugače najboljša varianta pa je da ko si nekaj vzame(npr. flašo) takoj začneš preusmerjati pozornost nase in ko se preusmeri iz neželenega dejanja proti tebi fino nagradiš. Največ truda boš porabil za tole ampak verjemi, se splača! Dolgoročno se bo pes raje odločal zate kot pa za neke druge stvari.

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Adebaisi

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 09 December 2012, 17:35:06
Pravkar prišel z igranja, igra je potekalo živahno in zabavno edino kar me moti pri igranju z igračo je to da je noče in noče dati od sebe, predvsem imam v mislih pleteno palca kot nekakšna vrv 20cm dolga, ko mu mečem to palco jo z veseljem zgrabi in prinese noče pa je dat, zdi se koda hoče ker se mi z to palco v gobcu prime za nogo z njegovimi tacami in nevem točno kaj želi ko mu hočem to palco odvzet jo noče dat sili pa non stop k meni.

rooxye - najraje nebi uporabljal teh šprejov, odločil sem se da bom ga poskušal odvrniti od pozornosti teh stvari, kot si sam rekel je to dolgoročem način zdi pa se mi da je tudi najbolj unčikovito, saj z šprejom ga samo odvrneš od teh stvari ampak išče neke druge stvari pomoje nisem še probal.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 09 December 2012, 18:08:10
Za začetek mu lahko igračo zamenjaš za priboljšek (če ga vzame ko se igra) ali pa (če to deluje, pri mojem ne) ko ti prinese eno igračo drugo, isto igračo vržeš in bo prvo spustil. Potem pa počasi uvajaj povelje spusti. :)



_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #16 : 09 December 2012, 21:31:39
Ti kar nadaljuj s tem, boš videl, da bodo rezultati ;).

Ograjico si lahko sam narediš - je najbolj ugodna varianta, pa še meni osebno najbolj fajn ;).

Igračka, ki ti bo vsaj nekaj časa zdržala in ki je vredna vsakega eura je kong, obvezno črni, ki je močnejši od rdečega. Lahko mu kupiš tudi kaj za glodat (kosti iz sušene goveje kože, bikovke,...).

Kako bo spustil igračko? Kupi dve enaki igrački, popolnoma enaki (enaka barva, oblika,...) in mu jih meči izmenično. Tako se bo navadil, da če mu vzameš igračko to ne pomeni, da je igre nujno konec. Lahko probaš tudi s kakim fajn priboljškom, ampak pri plenskih psih bolj pali zamenjava igrače za igračo (vsaj v obdobju učenja). Poglej si malo na forumu... ker večina teh stvari je že opisanih. Palica ni najboljša izbira, ker se mu lahko zapiči v grlo - poznam kar nekaj psov, kjer se igra s pakico ni najboljše končala.



Adebaisi

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 11 December 2012, 02:01:55
airedale10 - Igrače noče spustit, pa mu lahko nevem kaki priboljšek dam, jutri bom probal z tenis žogicami, ker imam edino enako "igračo" bom sprobal pa javil če je boljše kot z hrano.

_Tyra_ - tale Kong igrače so gumijaste maš mogče kak link do njih. ker nevem če gledam pravo stvar. Ograjica se bo jutri naredla :)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #18 : 11 December 2012, 15:47:56
_Tyra_ - tale Kong igrače so gumijaste maš mogče kak link do njih. ker nevem če gledam pravo stvar. Ograjica se bo jutri naredla :)
http://www.zoohit.si/shop/psi/pasje_igrace_sport_usposabljanje/kong/kong/245963


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 11 December 2012, 18:39:52
Kakor koli se splača imet na zalogi 2 (lahko tudi kako več) IDENTIČNE igrače. Pa mu jih metat. Če hoče drugo bo prvo spustil. To ti je super iztočnica da rečeš npr. Pusti. In takoj za tem Primi. Torej ko on sam od sebe izvaja primi/pusti. S tem mu dopoveš da tvoja beseda Pusti ni jemanje igrače ampak samo dobra ponudba ker dobi nadomestno enakovredno igračo (in hkrati povelje Primi). Hkrati ga s tem nagrajuješ brez hrane (varianta samopotrditve z igračo ti je to).
Načeloma večina psov že po nekaj poskusih oz. vsaj kakšnem dnevu ali dveh pes spusti igračo tudi takrat ko pride do tebe (če le iz tvojih rok potem poleti dobra menjava). Sčasoma bo dojel tudi to da če ti eno in edino igračo prinese bo le ta letela v igro.
Je pa morda smiselno pri tako velikem psu imet igrače tako velike, da lahko samo eno na enkrat zabaše v gobec (da si ne bo dveh tenisk tlačil v gobec).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.