ISKANJE PRIMERNEGA SAMCA

Gost · 1662

urša636

  • Gost
: 11 Marec 2013, 13:52:18
Zdravo!

Tole temo začenjam, ker imam en problem. Imam psičko, za katero pa v sloveniji ne bom našla pravega samca (ker je teh psov zelo malo in so skoraj vsi v sorodu).
Zanima me, kje, kako naj najdem primernega samca-verjetno ga bom mogla najti v avstriji ali nemčiji, vendar ne vem kje naj iščem. Problem vidim v tem, da moram že veliko pred gonitvijo imeti izbranega samca, skrbi pa me, da bi jaz recimo samca našla, pa potem naskok nebi uspel, kje potem najti drugega. Ali pa kako je s tem; ali moram jaz kot lastnica psičke njo peljat k samco, ali je bolje da lastnik samca pripelje k meni. Kako pa je s plačilom za naskok-ali potrebujem kakšno "pogodbo", da imam dokazilo o plačilu, če slučajno v prvo ne rata?ali je dolžan lastnik psa naskok ponoviti? in kdaj ter kaj (katere podatke) moram predložiti KZS v zvezi z paritvijo in leglom?zanima me zaradi rodovnika...

Se opravičujem za zmedenost napisanega, ampak okoli paritev rodovniških psov redke pasme sem pa res začetnik...

lp:)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1 : 11 Marec 2013, 15:00:00
Vzrejni pregled si verjetno že opravila (če ne so ravno zdaj spomladanski vzrejni pregledi)-
Po pomoč se obrni na pasemski klub oziroma tisti klub, pri katerem si delala vzrejni pregled. Prav tako se lahko obrneš po nasvet k vzreditelju tvoje psice.
Na strani KZS poiščeš obrazec o parjenju, tam tudi piše, koliko izvodov moraš imeti (če se ne motim ostane en izvod lastniku posa, drugi lastniku psice, enega pošlješ na KZDs, včasih je bilo treba še enega poslati vzrejnemu referentu)ga sprintaš in vzameš s seboj, načeloma gre vedno psica k psu, je pa vse stvar dogovora med lastnikoma psice in samca. Načeloma vse stroške, ki jih ima lastnik plemenjaka zaradi paritve plača lastnik psice. Pred parjenjem se morata natančno zmeniti kolikšna je skočnina, kdaj se jo plača (po parjenju, ko pridejo na svet mladiči in se vidi koliko jih je, ali po prodaji mladičev) Načeloma se v tujini plača takoj. Zmenit se je treba kaj če psica ostane prazna (načeloma imaš ponoven skok brez dodatnega plačila, a se je treba to zmenit prej) in kaj če je samo en mladič....