Travniki blizu gozdov / srne

BlackDevil · 12860

BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
: 03 Maj 2013, 21:29:25
Zanima me če se vi s psmi izogibate krajev kjer so srne? Meni je "lovec" danes rekel da se moram s psom sprehajat po cestah in da z njim ne smem po travnikih, ki so blizu gozdov zato ker plašiva srne ki bodo kmalu imele mladiče. (Srne ni bilo nobene, edino enega zajca sva videla.)

Dejstvo je da je pač na tem območju veliko gozdov in so posledično travniki zraven njih. Opazovalnic imajo kar nekaj postavljenih, niti ne vem kam drugam bi psa lahko peljala (da v bližni ne bi bilo gozda)

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1 : 04 Maj 2013, 10:10:14
Ja v maju in juniju imajo srne mladiče, ti materi ne sledijo in ostanejo skriti;
Sicer pa na zasebnih travnikih se nimaš kaj sprehajati, sploh ne tistih ki so za košnjo,

Bi moralo biti več lovcev takšnih ki osvešča , opozarja in varuje lovišča in manj takšnih, ki bi rado imeli čim več stvari pred merek

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #2 : 04 Maj 2013, 10:33:45
Se strinjam z Davorjem.

Ce se ze sprehajas po takih lokacijah kjer se nahaja divjad, daj psa na povodec. Ce je kuza pripet, ne bo motil nobene zivali, pa tudi lovca ne. Po travnikih se pa zdajle res ni za sprehajat, vsaj ne takih, ki so namenjeni kosnji.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 04 Maj 2013, 11:06:15
Smo doma ''sredi'' travnikov z manjšim gozdom. Pri nas domujejo srne, zajci, lisice, prepelice, fazani, race...Sprehajamo se redno...po obrobju...ampak po poteh in cestah. Jih je dovolj.
Ne samo zaradi divjadi ampak tudi zaradi trave, ki jo bo potrebno kosit za krmo pa resnično nismo veseli, ko se v njej najde kup kakcev mesojedih živali, pa ko je poležana in se ne razvije v dobro krmo. Morajo tudi konji, krave, koze... kaj dobrega jest.  ;) Pa še zna bit klopov tam neprimerno več kot kjerkoli drugje.
Divjanje za žogami, frizbiji lahko poteka po kolovozih. Vohkanja po ''rumenih časopisih'' je lahko dovolj po obcestnih ''znamenjih''. Moji so prav solidno naučeni, da se po poljščinah in travnikih ne preganja. Hja malo zaradi tega, ker so tudi travniki lastniška zemljišča malo tudi zato, ker sem sama lastnica takšne vrste zemljišča pa nam je, kar vsem logično, da čuvamo tudi na zelene površine. Travniki za divjanje pri nas so na vrsti čez celo pozno jesen po zadnji košnji, čez zimo tja do dobre polovice aprila. Tako, da nimam občutka, da bi jim manjkalo kaj zaradi tega  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 06 Maj 2013, 21:09:22
Pes je bil privezan, ampak sva očitno bila preblizu območju srn. Vem kako je s senom, tudi jaz ga potrebujem za eno izmed živali.

Nič bom pač poiskala kakšno drugo varianto.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 06 Maj 2013, 21:58:59
Jaz pravzaprav nimam druge možnosti, kot iti na sprehod po "cesti", ki gre skozi gozd, pa dol do mesta in spet domov. Sem pač na takem koncu doma, da je obdan z gozdom. Pseto mi ne hara po gozdu, je pa res, da kakšno srno nazmirja, če jo vidi, ampak so nas tako navajene, da počasi odkorakajo stran. Imajo nekakšen "urnik" in se dobro uskladimo (izognemo). Letos jim je sploh težko. Lani je bila izredno slaba letina, dolga zima in skoraj nič za jesti. Precej jih je pomrlo in te, ki so ostale probamo čim manj vznemirjat.

Ne vem pa kaj porečejo lovci na lastnike gozdov, ki so sedaj na veliko delali...to je tudi vznemirjanje.
Sicer pa travo poleže tudi kak dež in močan veter (nam je že!). Se pa tudi meni direkt obrne, če vidim koga zavestno tacati travo ali pšenico ali da pusti psa v visoko travo. Neodgovorno. In isto fotografi-poziranje sredi visoke pšenice, trave...Ma da je bes opali!

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #6 : 07 Maj 2013, 03:18:57
Če vaš pes ni "alergičen" na srne se lahko z njim, spuščenim ali ne spuščenim sprehajate tudi med njimi, če so zadosti "socializirane" , da vas "počakajo"  :)
Tudi vsi lovci niso neki strašni kinologi oz. se jim o psih ne "svita" ;) , da o plenskem nagonu sploh ne govorimo.
Vsak naj dovolj samokritično presodi lastnega psa in se v skladu s tem primerno obnaša do narave.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 07 Maj 2013, 11:56:17
O srnah se pogovarjamo kot o nekih silno plašnih živalcah, ki so povsem nemočne in nebogljene...Ja pa ja de, tele, ki žive pri naseljih in na obdelanih površinah se zelo dobro znajdejo, točno vedo, kje so sprehajalne poti, kje so psi in kje in kdaj jih načeloma ni. In jih, tiste redne celo poznajo in vedo, katerim se morajo na daleč izogniti in katerim ne. In niso tako butaste, da bi mladiče nastavile prav ob sprehajalno pot.  Načeloma na "domačih" terenih tudi mi  zelo dobro vemo, kje so srne in pazimo da jih ne motimo. Kar jih najbolj, bolj kot vsi psi in sprehajalci moti in jih dobesedno spravlja v paniko, so pozimi motorne sani, s katerimi se furajo kar na počez, čez leto pa motoristi in tudi kolesarji, ki se ne drže poti. Pobijejo jih pa daleč največ traktorji in kosilnice.
Hoja po njivah in travnikih v obdobju rasti je seveda ne samo nedovoljena ampak predvsem skrajno nesramno početje. S psom ali brez njega. Poti med travniki so seveda druga pesem. tam se lahko sprehaja vsak ki se mu zahoče in ima s seboj psa, mačka, dihuraj ali kozo, dokler ne dela škode. In mimoigrede, če nekdo postavi psa v visoko travo za poziranje na naredi nobene škode, če pa se po visoki travi podi in valja več psov, pa znajo kar potlačit. Pa še eno skrajno zoprno ravnanje se je razpaslo, zlasti odkar imajo po blokih cele horde psov: se jih pelje na polje ne samo srat (pri tistih, ki se držijo poti dreki ostanejo v pasu 1m od poti in niti niso tako skrajno zoprni sploh ker čez leto hitro razpadejo) ampak tudi česat. In se valjajo kupi dlake po travi, lani so se kmetu nalimale pasje dlake na fižol in paradajz - da se ti obrne, res.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #8 : 07 Maj 2013, 15:57:47
ob vsem obremenjevanju z standardi, paritvenimi kombinacijami, titulami bi bilo tudi pametno pomisliti če je okolje v katerega dajete psa primerno za njegovo potrebno aktivnost, brez da bi obremenjevali druge ali delali škodo na zasebni lastnini

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 07 Maj 2013, 16:33:45
Pri tem gre zgolj in izključno za pamet lastnika v kombinaciji s splošno kulturo, nikakor ne za psa ali pasmo ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #10 : 07 Maj 2013, 16:58:40
Točno tako. Potrebna je obzirnost in vsaj nekaj malega kulture, pa ni nobenega problema. S tem dodatkom, da je več pameti in kulture potrebno tam, kjer je koncentracija psov največja. Zlasti v okolici blokovskih naselij, kjer se pse vodi ven da opravijo potrebo in ne samo zato da se razgibajo (tisti, ki imamo svoje vrtove večino kakcev pustimo doma) zna nastat taka svinjarija, da se ti res obrne. Pa moram reči, da je zelo veliko obzirnih in kulturnih pajih lastnikov, packi so bolj izjeme - a kaj, ko se tisto, kar je narobe takoj opazi, kar je dobrega pa se ponavadi kar spregleda.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 07 Maj 2013, 17:08:24
Hja mogoče še ''zanimivost'' s strani psov. Pač tu po naši vasi še vedno obstajajo kre$%# ki svoje pse so/jih/bojo spuščali na ''fraj laufe''...ampak zanimivo je pa to, da psov nihče ni učil, da se ne hodi po poljščinah pa nikoli ne tacajo po veliki travi, ne delajo žurke po poljščinah. Pač že nagonsko se živali same orientirajo na ''potke'', brazde, razgane... Probleme pa vedno delajo prišleki iz okolice, ki svoje kužeke peljejo v ''neokrnjeno'' naravo na divjanje in med drugim pozabljajo, da niso sami na tem svetu. Jim je kar logično, da zelena površina je pa za gor hodit in ker jih nihče ne vidi pa lahko tudi kje kakšno smet pozabijo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #12 : 07 Maj 2013, 18:12:04
Citiraj
Pri tem gre zgolj in izključno za pamet lastnika v kombinaciji s splošno kulturo, nikakor ne za psa ali pasmo

saj nikoli ne gre za pasmo

Citiraj
Pač tu po naši vasi še vedno obstajajo kre$%# ki svoje pse so/jih/bojo spuščali na ''fraj laufe''...ampak zanimivo je pa to, da psov nihče ni učil, da se ne hodi po poljščinah pa nikoli ne tacajo po veliki travi, ne delajo žurke po poljščinah. Pač že nagonsko se živali same orientirajo na ''potke'', brazde, razgane... 

in koljejo divjad

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 07 Maj 2013, 18:24:50
Koljejo psi sprehajalcev izjemno redko, motijo pač. Glavni klavci so ponoči spuščeni ketnarji, ki lovijo v skupinah (en sam pes zelo težko ujame zdravo divjad)


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #14 : 07 Maj 2013, 22:05:58
 ???



Ki so barabe :o



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 07 Maj 2013, 22:26:50
Vidim jo  :o
Ja, dobro poglejte... Sredina, pa malo desno.  BINGO!

Ni kaj, Pidog, dobra fotka.  Uspela!




moncy13

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
  • Sky <3<3
Odgovori #16 : 08 Maj 2013, 07:13:51
Meni gre pa na živce, da so se že tok navadile ljudi, da sploh ne zbežijo, ko se jim približaš.Tam stojijo, te pogledajo in se naprej pasejo, totalen ignor :D Moji tamali se pa čist sfuzla ko vidi srno ;) , zato jo moram v gozdu vedno imeti na povodcu.

Moncy in Sky


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #17 : 08 Maj 2013, 10:42:28
Gre tudi za varnost vašega psa, sploh če ima srna pomladek jih lahko pes konkretno faše :


http://www.youtube.com/watch?v=ADGn1GABF0Q



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 08 Maj 2013, 11:29:36
Moncy: to, da se moraš v gozdu prilagajati divjadi se mi zdi povsem normalno, malo manj normalno pa se mi zdi prilagajati se divjadi dobesedno med hišami. Se mi zdi, da tistim ne bi prav nič škodilo, če bi jih psi "malo zapeljali okrog". Nekaj malega zdravega strahu bi jim kvečjemu koristilo.
Da znajo biti srne, predvsem pa srnjaki nevarno popadljivi je znano (na našem koncu beležimo v zadnjih 20 letih dve resni poškodbi od srnjaka - v tem času ni bilo nobene resne poškodbe od psov), vendar je v obeh primerih šlo za udomačene živali. Da bi napadla neudomačena srna ne pomnim. Tudi košuta (ne srna) na posnetku ni videti ravno povsem divja, glede na to, da povsem mirno sprehaja mladiča po naselju.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 08 Maj 2013, 11:44:54
Meni ti "lovci" gredo prav na živce, te srne so njim pomembne samo zato da jih pobijajo in izvajajo svoj "šport", pred časom je tukaj nekomu pobegnil volk pa so tudi oni prišli. Resno? Sem vesela da jim ga ni uspelo najti ker bi  drugače tudi njega verjetno ustrelili.  :-X

Jaz sem srne videla že podnevi ko gredo čez njive in cesto v nasproten gozd. 50 metrov od naju pa kljub temu ne bežijo ampak gredo počasi.


Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 08 Maj 2013, 15:27:29
Koljejo psi sprehajalcev izjemno redko, motijo pač. Glavni klavci so ponoči spuščeni ketnarji, ki lovijo v skupinah (en sam pes zelo težko ujame zdravo divjad)
Vsekakor res. K sreči tukaj pri nas je tipičnih ketnarjev zelo malo (smo jih iztrebili  >:D). Tistih nekaj privezanih so začeli celo sprehajat. Nekaj pesjakarev tudi. Šetkarijo se pa ene 3, ki itak nimajo nikoli v dnevu omejitve. Pa ni bilo oklane srne že vsaj 10-15let ne. Tok tok.

Ona mačka ima pa silno samozavest  :o

Huh, kar se varnosti tiče. Nimam problemov s tem. Psi so kulturni (spuščeni ali privezani) in upoštevajo pravila. Tako da se redno srečujemo z srnami. Po navadi so okoli 3 odrasle pa še potem tamalčki. Se lepo kulturno umaknemo eni drugim pa je to to. One vedno, da smo mi tam, jaz da so one tukaj doma. Pa smo se srečevali že zelo na blizu. Najboljše so mi ko sem s kobilo na terenu. Pozabijo žvečit umes. Nič jim ni jasno zakaj plenilec jaha/sprehaja plen, pa se ta celo ne upira :D

Ej komu je pa volk ušel ??? Ma kaj pa vem. Maš lofce in Lovce. K sreči poznam Lovce in jim nikakor ni za šport. Tistih nekaj lofcev pa itak ne jemljem resno  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


moncy13

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
  • Sky <3<3
Odgovori #21 : 08 Maj 2013, 16:07:01
Seveda se je v gozdu treba prilagajat, mi je bilo pa zadnjič prav čudno, ko smo šli po travniku, ki je zraven gozda in so se pasle. Prišli smo tam nekje 30 m od njih in sploh niso trznile. Do sedaj ni bilo šans, da si prišel 150m od njih so takoj pobegnile :)

Moncy in Sky


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 08 Maj 2013, 16:33:48
Ej komu je pa volk ušel ??? Ma kaj pa vem. Maš lofce in Lovce. K sreči poznam Lovce in jim nikakor ni za šport. Tistih nekaj lofcev pa itak ne jemljem resno  ;)

Nekomu ki si ga je omislil kot statusni simbol (volk je bil pretihotapljen iz Srbije). Je celo v časopisu bilo kako so lovci prišli na to območje zato ker so bili opozorjeni na to da je v bližini volk, ampak da oni volka niso našli in da so stanovalci verjetno zamenjali psa za volka.  ::) Je pobil in odnesel nekaj kokoši in zajcev preden so ga ujeli (lastnik z nekaj pomočniki).

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 08 Maj 2013, 16:39:59
Nekomu ki si ga je omislil kot statusni simbol
??? :-X :-X

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 08 Maj 2013, 16:42:17
Ja meni tudi ni bilo jasno kaj mu šlo po glavi da se je odločil za nekaj takega.  Ga pa nima več (vurs).

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #25 : 08 Maj 2013, 17:43:14
Včasih so jih imeli precej, pa niso nikogar motili.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #26 : 09 Maj 2013, 10:26:01
Citiraj
pred časom je tukaj nekomu pobegnil volk pa so tudi oni prišli. Resno?

gre še vedno za zver, kdo drug pa bi prišel, gasilci ?

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #27 : 10 Maj 2013, 11:14:45
Ne Davor, morali bi priti pravi ljubitelji živali ;D.................kot bi dejal Rambo Amadeus; tisti s predznakom "turbo folk" :o
........da pokomentiram še malo fotko, da ne bo kdo narobe razumel; pri nas sta okoli hiše v malo širši okolici dva "tropa" srnjadi, ki jih redno videvam na njihovih stečinah ter nikogar ne motijo (pa je okoli kar nekaj lovce, ki do njih ne čuti nobenega nagona ;D ). Proti koncu zime se vedno pridruži še kakšen gams. Naš pes nima ravno kakšnega lovskega nagona, pa tudi karakter ni ravno pravi. Seveda pa je druga zgodba z lovsko pasmo. Zanimivo je tudi, da se naš prav hitro uči od goniča; seveda pa nikoli ne bo dober gonič, ampak kakšen "glasič" se je pa že navadil spustiti ;D
Kdaj se mi je zazdelo kot da se srnjad in psi poznajo saj so se vsak dan srečali na istem mestu; pes je kar vedel kam iti vzdigniti divjad, da so se potem malo "nalaufali" :)
Sedaj ko bodo srne začele polagati, jih ni ravno pretirano na spregled v bolj urbana okolja, saj ima mati narava tudi svoje zakonitosti glede obstanka vrste in resnično ne bi bilo ravno pošteno do divjadi, spuščat pse v gonjo, divjanje.

............majhen zvonček na ovratnici psa je v tem času pa tudi lepo videti, če z njim hodite v naravo (kam drugam pa naj grem s psom; v šoping center na promenado :o). Lepše kot vsi copatki, nogavičke, oblekice.......... :o



bamfel

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 10 Maj 2013, 12:19:42
Tudi v naši bližini so srne. V bistvu se mi pasejo tik ob hiši- 10, 15m stran. Do sedaj s takšnim tihožitjem nisem imela nobenih težav. Z mački se poduhajo, pes jih pa ignorira. Sem pa prejšni večer videla srno, ki mi ni bila všeč. Lovec je povedal, da so videli garjavo srno. Očitno se je prišla past tudi k nam. Sedaj me pa pošteno skrbi za mačke.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #29 : 10 Maj 2013, 12:23:25
Močno prenašajo klope v bližino hiš.
Jaz sem kar lep kos vrta ogradila, bom pa še več. Svinje mi rijejo po posejani travi, srne se mi pasejo skoraj pred vrati, zato moram biti zelo previdna takoj, ko stopimo iz hiše, da se psi ne zapodijo za njimi.