agresiven maček! Prosim za nujen nasvet!

Moj_Mali_Cofi · 6662

Moj_Mali_Cofi

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
: 10 Julij 2013, 18:11:46
Pozdravljeni,

Moja sestra in njen mož sta za poročno darilo dobila domačega mačka. Maček je sedaj star 2 leti ( rodil se je 20.5.2011). Maček je že od nekdaj malo asocialen, ne rad se carta, in krampa ter grize.
Danes sva ga z svojo sestro peljali k veterinarju, maček je podivjal, pihal je, mi pokrampal celo roko, veterinar je bil prisiljen vzeti takšen dolg železen drog z zanko in po dolgi borbi mu je uspel dati pomirjevalo, in po dolgem času uspel dati cepivo.
Maček je bil vzgojen z nežno roko, nikoli tepen, nič ni bilo narobe edino moja sestra je dobila dojenčka ampak je maček dojenčico vzel za dobro oziroma je edin član, ki se ga lahko dotika in nič ne naredi.

Se da mačka prevzgojiti? Sama se ukvarjam z Parelli varijanto pri konjih zato upam da obstaja kakšna stimulacija z katero bi pomirili agresivnost?

Prosim za odgovore! Hvala!

Lp, Maruša



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50

barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2 : 11 Julij 2013, 09:45:26
Macka zna biti le strah, ker stvari ne pozna (ni z njimi socializiran), in potem odreagira kakor zna (obrambni mehanizem). Transporterja ne uporablja vsak dan, pri veterinarju ni vsak dan... pa tudi tam se mu ni dogajalo njemu nekaj dobrega... (z drogom so ga lovili...), da bi potem kar naenkrat bil sproscen. Eni macki so pac malo bolj samotarski, eni si izberejo le enega cloveka, eni so pa prodane duse... enako kot pri psih.

Jaz bi poskusila se pri drugih veterinarjih, dokler ne bi nasla takega, ki ga macek sprejme, pa navajala bi ga na transporter doma oz. naredila mu tam "safe place"...


Moj_Mali_Cofi

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 11 Julij 2013, 10:07:47
Weaver: Ja samček je ampak je imel decembra 2012 opravljeno kastracijo.

barbara10: najlepša hvala za odgovor!



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 11 Julij 2013, 10:17:18
Prvo ga ne cartat če mu ne paše oz. ga dajte ko se njemu sprdne, je pa le maček  :P Sploh če grize in krempi ko ga želite na silo božat ali obdržat v naročju. Če napada je fajn imet šprico/pištolco z vodo kje v bližini in ga poškropit ob napadu. Mu pa tud kak focn ne bo škodoval, ko bo zasadil zobe in kremplje v sveže meso.

Za k veterinarju bo pa težka.. navajanje na transporter je sicer čist ok, sam pri veterinarju se bo takmule divjemu mački strgalo. Z njim poskusite ravnat čimbolj mirno in v rokavicah (v prenesenem in dejanskem pomenu:) ), kake feliway zadeve bi bile priporočljive.. a kastracijo so delali na isti kliniki kot zdaj? kako se je pa takrat obnašal?



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #5 : 11 Julij 2013, 14:13:02
Prvo ga ne cartat če mu ne paše oz. ga dajte ko se njemu sprdne, je pa le maček  :P Sploh če grize in krempi ko ga želite na silo božat ali obdržat v naročju. Če napada je fajn imet šprico/pištolco z vodo kje v bližini in ga poškropit ob napadu. Mu pa tud kak focn ne bo škodoval, ko bo zasadil zobe in kremplje v sveže meso.

Za k veterinarju bo pa težka.. navajanje na transporter je sicer čist ok, sam pri veterinarju se bo takmule divjemu mački strgalo. Z njim poskusite ravnat čimbolj mirno in v rokavicah (v prenesenem in dejanskem pomenu:) ), kake feliway zadeve bi bile priporočljive.. a kastracijo so delali na isti kliniki kot zdaj? kako se je pa takrat obnašal?

Če je bila ista klinika, ni čudno, da je podivjal...


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 11 Julij 2013, 14:17:27
Žvad ni tako navezana na jajca kot dedi..



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #7 : 11 Julij 2013, 14:24:06
dedki?  ;D tko pač je... :P


cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 11 Julij 2013, 14:26:00
če se ne mara božat ga naj ne božajo. Če znori pri veterinarju naj pač znori. Jaz se vsakodnevno ukvarjam s takimi mački in nimaš kaj ga prevzgajat. To je maček, ne pes. Obnaša se kot maček in tukaj ni kaj veliko za narediti razen da ga navadite vsaj na boks in vožnjo, da se vam ni treba še v avtu z njim ukvarjat. V boks mu dajajte hrano in igrače da bo raje hodil not in ne bo doživljal tega kot mučenje in trpljenje, pa vsake toliko ga na kako vožnjo peljite da ne bo dojel takrat ko ga boste zares k vetu peljali. Tam pri vetu nimaš pa kaj počet, pusti, ga bodo že pomirili na najboljši način kot znajo.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 11 Julij 2013, 14:44:56
Maček je pač maček, kadar ga je strah kakšen otrpne, drugi pa podivja. moj je pri veterinarju tako znorel, da se je z glavo butal v rešetke od boksa. veterinar mu je uspel dati pomirilo čez rešetke, ko je zgledalo, da je mačkon že omamaljen, je toliko odprl vtatca, da bi pogledal, če je od butanja staknil kakšne poškodbe, pa je v hipu oživel in odmaglil v pisarno pod omaro. Kjer je ostal, dokler pomirilo nio dokončno zmagalo. Ostal je sicer brez jajc, a na njegovo agresivno vedenje ko ga je bilo strah to ni vplivalo niti za pikco.
In nekoč davno prej mi je siamc v paniki tako raztrgal roko, da so me morali šivati (sem kasneje staknila kar nekaj ugrizov od psov, večina od tujih, par tudi od mojih po nesreči, pa se nobena poškodba ni mogla niti od daleč meriti z mačjo.

Edino, kar lahko pri mačku pomaga je izogobanje situacijam, kjer ga lahko pograbi panika in primerna zaščita mačka in vseh vpletenih v situacijah, kjer se paniki ni moč izogniti.
Veliko se da narediti z zgodnjim navajanjem na razne situacije, kasneje so pa pri mačkah možnosti precej omejene. Lahko se navaja na boks tako, da se v njem in okrog njega dogajajo prijetne stvari, lahko se ga postopno navaja na vožnjo, ne bo se pa verjetno nikoli sprijaznil z veterinarji - sploh sedaj, ko ima že nekaj slabih izkušenj.


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 13 Julij 2013, 15:53:06
Pa mogoče najdite veterinarja, ki zna mirno pristopit.

Ena moja je imela nekaj operacij na nogi, in posledično seveda ne mara veterinarjev. Vedno se tudi polula v transporter. In sem jo enkrat k enim peljala, ker jo morala injekcijo dobit, pa me NISO poslušali, da naj se ne dotikajo desne noge in da je strašno občutljiva, če se je neznanec dotika okoli riti. Pa je ponorela, ker so ji ravno na desno stran dali injekcijo.  ::)


Zdaj sva pri drugih, pa sicer vedno poudarim, da je občutljiva, tudi temperature se ji ne meri... in ni problemov. Je jezna, brunda, transporter je treba razdret, da se jo ven dobi. Ampak ob upoštevanju vsega tega, se jo da normalno ven spravit in cepit, brez da bi komu v glavo skočila.


Tako da vaš maček pač ni agresiven, samo reagira obrambno. Morate upoštevat stvari, ki ga motijo, in jih ne počet - recimo cartanje na silo. Verjetno ne skoči kar takoj, ampak opraska šele takrat, ko vidi da ni več druge možnosti. Ta moja občutljiva, začne živčno mahat z repom, če ji božanje ne ustreza tist moment. Če bi jaz s tem nadaljevala, bi čez 5 sekund imela svojo roko v njenem gobcu.

Transporterju bi pa jaz dala vratca dol, notri eno deko, in bi ga nekam postavila, da gre muc notr ležat, če mu paše. Tako delamo pri nas. (Čeprav točno vedo, kdaj se bo šlo k veterinarju in jim transporter ni pretirano všeč takrat)