Sama doma-spet problem

Jonajonasta · 2535

Jonajonasta

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
: 23 Julij 2013, 17:30:44
Pozdravljeni,

Imam  7 mesecev staro psičko. Ko sem jo dobila sem imela 14 dni kar probleme jo navadit biti sama doma- cviljenje, uničevanje stvari, nato se je zadeva normalizirala-izvenela sama od sebe. Naj povem, da je bila sposobna cvilit ves čas ko je bila sama. Vmes jo je še kdo prišel peljat ven. Psička je sedaj sobno čista. Prejšnji teden sem bila na dopustu in  zadeva z cviljenjem se je začela ponavljati, vendar sedaj cvili 2x v času ko je sama doma, po približno pol ure do uro. Uničuje ne. Naj povem, da je tudi v času, ko sem imela dopust ostajala sama doma, vendar krajši čas-cviljenja ni bilo. Konec junija jo je pazila mama, ki je bila v tistem času več ali manj skos z njo ( razen obiska trgovine, kavice-torej krajši časi). Po tistem težav z cviljenjem ob mojem odhodu ni bilo. Zanima me, ali imate kakšne nasvete, da čim hitreje neha cvilit in predvsem, da se zadeve ne bi ponavljale.

Hvala



cici.bobnar

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 24 Julij 2013, 10:47:25
Navadi jo na boks in jo zapri noter ko greš, ali pa ji nameni eno sobo kjer nima možnosti uničevati ali motiti drugih s cviljenjem. Navajati jo moraš postopoma, ne da bo kar naenkrat sama po 7-9 ur.

If a problem can be solved, don't worry about it.
If a problem can't be solved, what is the use or worrying?


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 24 Julij 2013, 11:00:25
Ja tu res ni druge, kot postopno navajanje...ko greš, ji ne nameni pozornosti, se ne poslavljaj itd., lahko probaš najprej tako, da jo zapreš nekam za pol ure, ti se umakneš kot da greš, ampak tako, da jo še vedno slišiš..če ne bo cvilila, potem ko prideš po njo, brez pretiranega vzhičenega pozdravljanja, jo pripneš na povodec in jo pelješ na krajši sprehod. To potem podaljšuješ in vsakič, ko te bo mirno čakala, jo pohvali z igro ali sprehodom, lahko tudi z priboljškom...če pa bo cvilila, pa počakaj toliko časa da se umiri in ne pojdi do nje v času ko bo cvilila. Ker potem bo mislila, da s cviljenjem doseže, da prideš po njo. Mi smo imeli recimo težave, ker je psička uničevala stvari-trgala čevlje, zavese itd. (živi z nami namreč v hiši). potem smo jo pa zapirali v en prostor, ji zraven dali njene igrače in tako se je postopoma navadila s čim se sme igrati in s čim ne. je pa cotanje različnih stvari pri mladih psih pogosto in ponavadi z dosledno vzgojo tudi to prebrodimo. Pa veliko sreče. :)



Jonajonasta

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 24 Julij 2013, 12:21:25
Psička je omejena na dva prostora (hodnik in kopalnica). Problem je sedaj predvsem v tem, ker je bila s postopnim navajanjem že navajena bit 8 ur sama doma in sedaj 4 mesece ni bilo problema, sedaj pa se problem spet pojavlja. Pa še to v hudo čudnih časovnih obdobjih - včeraj sem bolj podrobno izprašala sosedo in cviljenje se pojavlja okoli pol 9 in potem spet okoli pol 2. Verjetno se vsakič zbudi in ugotovi, da me ni doma, potem po kakšne pol ure neha ( ugotovi verjetno da s tem ne bi nič dosegla). Uničuje sedaj ne več. Tole z odhajanjem za krajši čas in z nagrajevanjem pridnega vedenja sem delala, ko se je vedenje pojavilo, ko sem jo dobila in takrat se je vedenje res hitro umirilo. Kaj potem je sedaj potrebno iti od začetka ( potem lahko samo upam, da se ne bo enako dogajalo po vsakem dopustu.... čeprav spet ni pravila- sem že bila prej na dopustu pa se po končanem dopustu ni začela oglašat in tudi po tem ne, ko jo je čuvala mama). Sploh ni pravila in to mi je čudno in ne vem kako ukrepat, ker je psica že bila navajena bit sama. Sem ji pa danes podaljšala jutranji sprehod iz pol ure na eno uro. Bomo videli, če bo zaleglo.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 24 Julij 2013, 12:25:57
Lahko je pa to samo faza, ki jo pač mora sama prebrodit....zdaj je v času odraščanja in mislim, da če jo boš vsakič kako nagradila ko prideš domov (če seveda ne bo cviljenja ko prideš), se bo navadila spet na tvoj ritem in bo vse ok. :)



Jonajonasta

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 24 Julij 2013, 14:08:01
Tina sem že jaz tudi razmišljala v tej smeri, tako da res upam, da je to to. Pride še mama ta vikend iz dopusta, tako da jo bo lahko šla malo poslušat, če je vse ok ( in seveda hodit k njej samo če je umirjena in ne cvili). Bomo videli kakšno je stanje danes.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 24 Julij 2013, 14:36:16
Bodi optimistična pa se bo vse uredilo....sej vidiš po forumu, vsak pes ima svoje felerje, pa jih vsi poskušamo na različne načine reševat...:) Veliko uspeha, pa poročaj kako bo šlo.



Jonajonasta

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 24 Julij 2013, 20:15:14
Poročam: danes mi je soseda, ki živi v istem nadstropju povedala, da je bila celo dopoldne tiho. Jeeeeeeej :) tako da zgleda,da je bilo res prehodno obdobje in da je daljši jutranji sprehod pomagal.



fbShark

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 01 Avgust 2013, 07:49:51
Pri mojem smo zdaj v fazi pubertete in imamo občasno tudi problem s cviljenjem. Od začetka je bil navajen, da je vsak dan približno 6 ur sam in ni bilo težav, zdaj pa izsiljuje, samo ne vedno. Nikoli ga ne grem nazaj umirjat, samo očitno ta ignoranca ne pomaga?!

*Amor Vincit Omnia*