Katera pasma je najbolj primerna?

Ira_25 · 27401

Ira_25

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
: 17 September 2013, 11:39:55
Pozdravljeni,

na forum sem se šele prijavila, ker zadnje čase intenzivno razmišljamo o nakupu psička. Kot otrok sem odraščala s psi, imeli smo vsaj enega konstantno pri hiši. MEd študijem in v času podnajemniškega bivanja nisem imel amožnosti za psa, čeprav sem si ga zelo želela. Sedaj pa sva s partnerjem kupila stanovanje z vrtom - prav zaradi velike želje po psičku. Ker imava sedaj vsaj osnovne pogoje za psička sva se začela ubadati z izbiro pasme, kar nam povzroča manjše težave. Kateri pes je primeren za naju  ??? ?
Torej imava stanovajnje z manjšim (cca 100m2) vrta izven mesta. Zaradi službe sva čez dan odsotna, tako da bi potrebovala tako verso psa,ki je lahko 8-9h sam doma. Službene odsotnosti planirava tako,d aje konstanto edenod naju doma, v najslabšem primeru bi psička lahko čuvali moji starši, ki imajo dolgoletne izkušnje ter občasno skrbijo tudi za sestrinega maltežančka. Rada bi psa srednje rasti (ne prevelikega),ki bi z nami prebival v stanovanju, bolj umirjene narave, ki ima rad ljudi in otroke.

Zelo nama je všeč zlati prinašalec a bojim se, da je prevelik. Predvsem za ga jemat s sabo na dopuste, ker bi ga želela jemati s sabo. Rada se ukvarjava s športom, kolikor nams lužba le dovli. Kakršenkoli nasvet bi bil zelo dobrodošel. Ne želiva kuiti psa samo po izgledu, ampak psa, ki mu bo najin način življenja ustrezal.

Hvala za pomoč!



Nes

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0

Evriale

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 17 September 2013, 12:04:51
Koliko časa lahko pes ostane sam doma ni ravno odvisno od pasme, ampak od starosti. Za 2-mesečne mladičke je dobro, da grejo nekje na 3 ure ven in vsaj 1x še ponoči, starejši psi lahko zdržijo več. Število ur, koliko lahko zdržijo, je približno število mesecev + 1. Zato je dobro, da si omislita mlace starejšega psa. Bolj pa je važen podatek, kaj boste počeli s psom ko pridete domov - s boste z njim le malo igrali na travi, boste hodili na pohode, boste tekali/kolesarili? Koliko časa boste lahko z njim zunaj "telovadili"? Pomemben dodatek je tudi, koliko se boste lahko ukvarjali z njegovo dlako in ali vas bodo motili kupi dlake v hiši? Dobro je tudi, da veste kaj želite z njim početi - bi želeli z njim trenirati npr. agility? Nekatere pasme so namreč bolj primerne (motivirane, hitro učljive) za tako, druge manj. Če vam lajanje ni všeč, se izogibajte pasem, ki so bile narejene za lajanje.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 17 September 2013, 12:06:06
Psice zlate prinačšalke niso prav velike in se povsem dobro počutijo tudi v majhnem stanovenju, če jim le omogočimo dovolj gibanja in zaposlitve. Zelo dobro se obnesejo tudi vipeti, kakšen srednji šnavcer ali večji koder....pa seveda bi bilo kaj primernega tudi med mešanci. 8-9 ur je lahko sam skorajda vsak zdrav odrasel pes , če se mu potem dovolj posvetimo. Ne more pa biti toliko časa sam mladič . Kar pomeni, da je treba ali vzeti malo starejšega psa, ali pa urediti bodisi varstvo za mladiča bodisi ga nekdo vmes pride malo pocrkljat, nahranit in spustit lulat.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #4 : 17 September 2013, 12:08:18
ha ha ha !! jaz sem po tem testu dobila pasmo, ki je ne bi nikoli zavestno izbrala in vseh naslednjih 6 ne :D

Priporočam, da greste na razstavo, se pogovarjate z lastniki različnih psov, lahko se oglasite tudi na kakšnem društvu, na tem forumu pogledate različne opise in izkušnje vodnikov itd. Pri tolikšnem številu različnih pasem se mi zdi, da lahko dobiš psa, ki odgovarja tako vizualno kot karakterno in načinu življenja. Meni je recimo koder za malce bolj aktivnega lastnika, ki ne želi preveč zahtevno pasmo, vedno med prvimi izbirami :D

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 17 September 2013, 12:10:28
Mladiček 8-9 ur ne bo mogel biti sam. Bo moral nekdo vmes skočit in psa nahranit/ se poigrat in poskrbet, da opravi potrebo zunaj.
Lahko imaš tudi nemško dogo v garsonjeri-ni problema, tudi za dopuste ni problema, če imaš dost velik avto. Če se le zunaj s tabo vred dodobra razgiba.

Bolj je pomembno kakšen stil življenja imata. Koliko športa, gibanja, pohodi, tek, ali pa bolj lahkoten sprehod skozi dan. 8-9 ur je lahko doma sam vsak zdrav, približno odrasel pes, ki ga zjutraj dobro razmigaš (zavisi od pasme). Potem je tudi kakšna ločitvena tesnoba vmes-se bosta s tem spoprijela in reševala težavo, če se pojavi? Kakšne tečaje, pasje športe mislita s psom početi?

Potem je spet dlaka-določeni tipi dlake zahtevajo veliko nege, večina psov pa pusti ogromno dlak po stanovanju, je stvar v tem ali ti je vseeno, če so dlake takorekoč povsod.

ZP sicer praviloma ni umirjene narave, je lovski pes in načeloma so zelo naviti, energični, polni energije in samostojni oz. samosvoji.

Kaj pa kakšen mops, hrt? Hrti sicer rabijo kar dosti gibanja, ampak v stanovanju so mirni.

Glede ljudi in otrok-to je povsem in samo odvisno od zgodnje socializacije in vzgoje ( otrok,ljudi in psa!), več kot je pozitivnih izkušenj, boljši je odnos.

Se mi zdi, da je še najpomembneje koliko sta prilagodljiva (dež, veter, sneg, noč-pasji sprehod) in dosledna (kar se kužek nauči, to pes zna) ter potrpežljiva (živci pri vzgoji in šolanju ne dajejo dobrih rezulatov).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 17 September 2013, 12:12:42
Meni je recimo koder za malce bolj aktivnega lastnika, ki ne želi preveč zahtevno pasmo, vedno med prvimi izbirami :D

Meni pa mehkodlaki pšenični terier  :)



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #7 : 17 September 2013, 13:02:34
Glede na to, da imamo mi zadnje leto tudi pudlico lahko povem, da je zelo prilagodljiva. Če bi bilo treba bo cel dan lenarila ali pa cel dan divjala. So pa pudli malo bolj zahtevni kar se tiče nege. 

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 17 September 2013, 13:09:47
Ok pudli so zakon. So prilagodljivi. BP lenarijo, BP planinarijo. So pa pač psi z dosti energije. Naj cufkast videz ne zavede na idejo o kavč psu. Naša potrebuje vsaj za polovico več divjanja zunaj kot tavečja psica. A ob deževnih dneh bo zadovoljna z 10 min igranja z žogico ali cufo.
Dlaka je pa zahtevna ravno toliko kolikor dolgo pustiš. Jaz mojo na 2 meseca postrižem na kratko (0,9cm). Umes morda 1x skopam (ali po potrebi če se ravno umaže na ful). Prečešem, ko imam čas. Je pa nonstop božana in s prsti prečesana.  :P No po sprehodu že zarad klopov na hitro potegnem čez psa s krtačo. In to je to.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 17 September 2013, 14:07:35
Meni je pa tisti iskalnik kar uganil kaj hočem  :P
Če ne bi napisala, da želiš večjega psa, bi ti svetovala cairn terierja, glede na ostale želje je kar primeren in je eden od mirnejših terierjev (govorim o odraslem psu, mladički so zgodba zase  >:D).

Avstralski ovčar je ene take srednje velikosti - mi je padel na misel, ker sem ravno izvedela za eno prihajajoče leglo. Živahen kuža, ampak zelo učljiv. Ga ima moja soseda, ki ima podoben življenjski stil kot ga opisuješ.

Pa glede lulanja - moj je bil kot mladiček navajen, da je lulal na papir in se je dopoldne pač tja kamor sem mu ga nastavila, dokler mu ni uspelo zdržat devet ur moje odsotnosti. Zdaj pa ni to noben problem več.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 17 September 2013, 14:14:33
Avstralc je tudi zelo zahteven v dobi odraščanja in je pooreng deloven pes, z nagoni in daleč od umirjenga.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11 : 17 September 2013, 14:21:23
Avstralca odsvetujem  ;).



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12 : 17 September 2013, 14:53:44
Avstralec je lahko druzinski pes, ce so izpolnjeni vsi ostali pogoji (vzgoja, delo, gibanje)... ni pa najlazji pes za vzgajat in ima precej cuvajskega nagona v sebi (poleg ostalih nagonov).

battito animale


Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 17 September 2013, 16:04:06
Jaz poznam samo dve pridni avstralki, res pa imata zelo disciplinirani lastnici  :) Menda je Ira športnica, tako da predlog čare - mops tudi odpade.
Kaj pa škotski ovčar? V opisu pasme piše, da je v stanovanju miren, zunaj pa živahen, edino ne vem koliko je to športen pes.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14 : 17 September 2013, 16:10:18
Ma ne saj avstralci so cudoviti ;) jaz jih ne bi takoj v startu odsvetovala, ampak ni pa niti pasma, ki bi jo predlagala kar vsakemu. Odvisno, ali si Ira zeli samo sportnega druzabnika ali kaj vec.

battito animale


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 17 September 2013, 17:23:07
Zlati prinašalec se meni zdi primeren. Baje, da se fajn obnesejo tudi v stanovanjih. Sicer rabijo kar nekaj gibanja, ni pa to nek živčen in hiperaktiven pes, sploh če vzameš razstavno linijo. Bi pa povprepčnega zlatega prinašalca dovolj razlaufal kaki polurni sprehod z metanjem žogic in še kakimi miselnimi igrami zjutraj, pa potem zvečer kak 1,5 urni sprehod. Samičke so ponavadi kar precej manjše od samčkov, ampak ja, lahko da naletiš ravno na takšno, ki bo zrasla nepričakovano veliko in bo velika kot samček   ;)

Drugače če gledamo še ostale, ki bi bili primerni: škotski ovčar (mogoče prevelik?), schapendoes, srednji šnavcer, irski mehkodlaki pšenični terier, angleški koker španjel, lagotto romagnolo, pudl, tibetanski terier, whippet (ampak moraš vzet v zakup, da ga verjetno ne boš smel spuščat iz povodca izven ograde), mogoče nemški prepeličar, toller?

Ne bi se pa jaz zanašala na te teste pasem. Sicer tale je tale, ki je tukaj pripopan še res najbolj natančen, ampak velikokrat ti še kaj čisto mimo vseka  ::)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #16 : 17 September 2013, 17:30:52
Vipet, srednji šnavcer, nemški pinč, pšenični terier .............. in kot zmeraj, da ni bel, na kratkih nogah in potlačenega gobca ;D



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #17 : 17 September 2013, 17:40:01
whippet (ampak moraš vzet v zakup, da ga verjetno ne boš smel spuščat iz povodca izven ograde),

A veš, da so neverjetno pridni. Meni je res privlačna pasma in dokler sem mislila takole kot ti mi na kraj pameti niso prišli, potem pa spoznaš par posameznikov s čisto povprečnimi lastniki in z res solidnim odpoklicem, en je celo nad nas pikiral pa so ga z žvižgom obrnili. Drug je spuščen praktično povsod, tretji se niti ne oddaljuje toliko da bi ga bilo treba klicat.. So pa hrti in lovijo z očmi, samo če od malega pridno delaš z njimi so lahko spuščeni ravno tako kot večina drugih pasem in niso v smislu bigla, kjer res moraš dat čisto vse od sebe, da bo mogoče lahko spuščen.



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #18 : 17 September 2013, 18:22:23
Briard je prevelik pes? ;D


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 17 September 2013, 19:47:35
Nika, priznam, da se nisem nekaj poglabljala v odpoklic točno whippeta, vem pa, da je to pri ostalih hrtih, ki so mi zanimivi (greyhound, borzoi, deerhound) velik problem in da ga je praktično prepovedano spuščat, zato sem predpostavljala, da je pri whippetih isto. Poznam pa tudi samo enega whippeta, ki je sicer res faca, odličen pes, ampak brez povodca ga pa še nisem videla ;) . Se opravičujem za napačne informacije  :)



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #20 : 17 September 2013, 22:49:15
vipeti so znani po tem, da so bili svojčas naučeni tako, da so na vso moč stekli proti vodniku, ko jim je ta pomahal s cunjo


Ira_25

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 18 September 2013, 20:47:33
Živjo!

Najlepša hvala za vse vaše odgovore in nasvete. Huh..zdaj pa me čaka delo, morme pregledat vse pasme,ki ste mi jih predagali. Za določene, priznam, da nisem niti vedla da obstajajo  :-[

Glede prostega čaa, sičku galahko posvečava zjutraj za krajši sprehodter popoldan. Rada hodiva na daljše sprehode, tako da bi ga jemala s sabo. Glede teka občasno, kolesarjenje pa raje ne.
Glede predlogov pa takole - koker mi je zelo pri srcu, ker smo imeli že eno psičko v preteklosi. Bila je res super, skrbi pa me ker jelovski pes. Glede terjerčkov sem tudi malo skaptična, ker baje da imajo kar velik nagon pa trmasti znajo bit  :-\

Aja pa glede mladička. Fant ima kar fleksibilno službo, tako da bi se lahko čez dan tudi 1x oglasil doma za ga peljat ven. Sicer je sestra maltežančka navadila na plenico tako kot ste tudi tukaj svetovali in se je dobro obneslo.

Razmišljala sva da bi psa vzela na pomlad, ker so baje bolj zdravi zaradi lepšega vremena in višjih temperatur. Ali to drži? Obenem bi tako imela tudi več časa za srehode zaradi daljših dni  ::) Previdevam pa da pravega legla ne najdeš kar čez noč ...

Še 1x hvala. Če imate še kakršnekoli nasvete so več kot dobrodošli!!!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #22 : 18 September 2013, 21:00:18
Kar se tiče vipeta, je veliko bolj vodljiv kot večji hrti, v hiši je miren, zunaj pa se hitro zleta tudi tako, da nabija kroge. Jaz ga ravno tam, kjer je velika možnost da vidi zajca ne bi spuščala, mora pa zajca prav videti da teče, sledi ga ne zanimajo. načeloma so solidno ubogljivi, moram reči, da se začuda  lepo obnesejo tudi upokojencem.

Španjel je ok, je pa živahen in je treba nekaj več vložiti v vzgojo, lovski nagon je obvladljiv, ni gonič kot bigl.
Če bo pes v hiši, je vseeno kdaj se ga kupi, to, da so spomladanci boljši velja amo za tiste, ki so zunaj. tako da do zime že skoraj odrastejo.


bamfel

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 18 September 2013, 21:42:47
Gladkodlaki prinašalec



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #24 : 18 September 2013, 21:59:49
Gladkodlaki prinašalec

a ni to orto energetski pes...

kaj pa mastif? :) Okej, okej, prevelik.


Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 18 September 2013, 22:21:39
Prednost spomladanskih mladičkov je, da je večja verjetnost, da je lepo vreme in lahko vzreditelj mladička do odhoda domov že fino navadi na lulanje zunaj, pa potem novi lastnik samo nadaljuje z učenjem. Sem pa jaz tudi planirala nakup mladička na pomlad, pa me je potem "idealno leglo" prehitelo, ampak vseeno nisem imela težav z navajanjem na opravljanje potrebe zunaj. Sem imela tudi pridno vzrediteljico.

Tista pripomba glede terierja je seveda umestna - moj se spremeni v zajca s pospeškom, če zavoha srno, ampak se ne oddalji od mene tako daleč, da me ne bi videl. Trmari pa samo takrat, ko hočem od njega nekaj doseči na silo. Vsaka pasma ima posebnosti, ampak z dosledno vzgojo se da tudi najbolj zoprne lastnosti vsaj omilit ;)

Pa javi nam potem za katero pasmo se bosta odločila. Predlagam, da si gresta mogoče celo pred končno odločitvijo pse pogledat k določenim vzrediteljem in se šele potem odločata katera pasma bi bila za vaju.



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 19 September 2013, 07:01:21
Tu se pridružujem Kekinem mnenju glede spomladanskih legel... vsekakor je bolj "udobno" - načeloma je lepše vreme, manj možnosti za sneg, daljši dan.... Torej je za vzreditelje lažje mladiče navajati na opravljanje potrebe zunaj. Konec koncev pa je praktično tudi za novopečene lastnike. Se ne rabiš oblačiti kot medved za ven. Ogrneš jopico, natakneš natikače in pelješ oz. spustiš psa ven, da opravi potrebo. Jaz osebno preferiram ravno iz tega razloga pomladanska legla... Je bolj komot.
Pa še glede pasme. Pasem psov je zares veliko. In konkretno pri moji odločitvi o pasmi so bili najpomembnejše sledeče zadeve: a) da je majhen, da ga lahko vzamem povsod seboj; b) da NE izpada dlaka; c) da nima lovskega nagona (ker hodimo na Šmarno in okoliške hribe, kjer je relativno veliko gozdnih prebivalcev). In na podlagi teh kriterijev sem nato izbrala pasmo.... In da - definitivno je meni osebno ena najpomembnejših zadev ravno dejstvo, da psu ne izpada dlaka (ker me dlaka v stanovanju res moti!) in bo tudi naslednji pes s takšno strukturo dlake.   ;) Skratka hočem napisati, da je res fajn, da človek dobro premisli, kaj si želi in preko česa ne more iti.... In na podlagi tega izbereš optimalno pasmo zase.
Srečno pri izbiri!



katalun

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 19 September 2013, 09:16:42
In katera je ta pasma  ???



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #28 : 19 September 2013, 09:51:43
Katalun - ne vem, ali je vprašanje namenjeno meni?  ??? Če je temu tako: zame je idealna pasma iz  IX. grupe...
Sicer pa kot rečeno - glede na življenski slog in osebne prioritete vsak zase ve, katera pasma je idealna oz. najbolj kompatibilna....



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #29 : 19 September 2013, 09:55:16

battito animale