Odprti zlom

volkec · 6851

volkec

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
: 05 Oktober 2013, 18:46:51
Pozdravljeni, na forumu sem nov, na vas pa se obračam zaradi sledeče poškodbe. Psa je pred 14 dnevi močno brcnil kojn, in mu poškodoval zgornji del desne tačke. Prišlo je do odprtega zloma. Pes je bil še isti dan operiran, kost mu sedaj drži jeklena ploščica in vijaki. Imel je poškodovane tudi mišice, ki pa so bile uspešno sešite skupaj. Živcev ni imel poškodovanih. Že naslednji dan po operaciji je stopil na poškodovano tačko vendar je še ni uporbljal pri hoji. Po tednu dni je pričel normalno stopati na tačko vendar še močno šepa. Po trditvah veterinarja naj bi se šepanje popolnoma odpravilo. Zanima me če imate podobne  izkušnje ter koliko časa je potrebno da se pes spet normalno giba brez šepaja. Prosil bi tudi, če mi svetujete kako naj stopnjujem sprehode ter kako s prehrano, saj je pes shujšal v teh dveh tednih za 5kg. Hvala in LP



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #1 : 06 Oktober 2013, 11:18:47
Povsem normalno je, da sepa in se kar nekaj casa bo.
Za tocna navodila glede gibanja, bi bilo najbolje, da se obrnes na veterinarja, ki je psa operiral, saj bo najbolje vedel kaj tocno je naredil in vse ostale stvari, ki so pomembne za odgvor na tako vprasanje (napisal nisi niti katera taca je - sprednja ali zadnja, pa tudi tega ne, koliko je pes star in kaksne velikosti/pasme je).
Glede na to, da bo gibanja v naslednjih mesecih bistveno manj kot ga je bil kuza verjetno vajen do sedaj, mu prilagodi prehrano. Tudi izguba teze je normalna, izgubil je predvsem misicno maso.
Ti pa toplo priporcam, da takoj, ko bosta kost in misice dovolj stabilne, zacnes s psom hodit na fizioterapijo. Spet - kdaj bo to, ti bo najbolje vedel povedati veterinar, ki je psa operiral, odvisno tudi od tega, ce se bo ploscico pustilo notri, ali se jo bo vzelo ven.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


volkec

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 06 Oktober 2013, 13:07:26
Hvala za odgovor. Gre pa za sprednjo desno tačko, pes je pa star leto in deset mesecev, pasme je Češkoslovaški volčjak, plečne višine 73 cm in trenutne teže 40 kg (drugače 45kg). Ploščico mu bomo najverjetneje odstranili čez pol leta.  Imate mogoče kakšne kontakte, kje bi lahko obiskal dobrega pasjega fizeoterapevta v slo? Glede veterinarja- pregled imamo čez dva meseca, do takrat mi je svetoval naj s psom počasi stopnjujemo sprehode s čimmanj skoki in hitrimi gibi, če bo šepanje po dveh mesecih še prisotno bomo tačko ponovno slikali. Osnovne napotke mi je tako dal, zanimajo pa so me predvsem izkušnje vas na forumu iz prve roke. Hvala in LP



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #3 : 06 Oktober 2013, 16:53:27
Odlicna fiziterapevtka je Kristina Porenta, dela na Veterinarski fakulteti v Ljubljani (lahko poklices na recepcijo in vprasas kdaj dela 01 477 92 77), dobis jo pa tudi na 031 289 900.

Vsaj 4 tedne po posegu, naj kuza miruje in sprehodi naj bodo "sprehodi" - samo za opravljanje potrebe in seveda striktno na povodcu. Sele potem zacnite postopoma obremenjevati, pri cemer dolzino sprehoda (se vedno na vrvici) prilagajajte psu. Res sparajte z aktivnostjo, ker bo sranje, ce se kosti zamaknejo dokler se ne pocelijo kot je treba.

Kar se tice teze - za cas okrevanja naj bo raje kaksen kilogram lazji kot za kaksen kg pretezek.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


volkec

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 06 Oktober 2013, 19:02:36
Najlepša hvala za odgovor in nasvete. LP