Foxterier [Fox Terrier]

Sunshine_1 · 74354

Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
: 10 April 2006, 14:14:36
Čao! Men so teli foxiji full luštni, posebno resasti :P A je na PeSjanarju kak lastnik foxija?

Lp,

Suns.


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #1 : 11 April 2006, 14:52:07
No, da malo povem o foxijih :)

Foxiji spadajo med terjerje (FCI 3) so pa živahni majhni in lahko psi (teža okoli 9kg, velikost okoli 40 cm plečne višine). Sicer jih in so jih že včasih uporabljali v lovske namene, dandanes jih ponekje uporablja tudi policija (njegova prednost pri tem je, da je majhen in lahko preišče kakšne manjše kotičke, kamor se večji pes ne more 'zbasat' po domače rečeno ;) )
Sicer za foxije pravijo takole: Velik pes v majhnem telesu.
Primeren lastnik je zanga nekdo, ki ima že iskušnje z terjerji, ali pa šola pri nekom, ki ima iskušnje z njimi. Kajti foxiji znajo biti izredno samosvoji, čeprav se po mojih virih dobro učijo (sem že videla takega foxija, ga poznam, sicer pa ne vem, kako so sicer foxiji na splošno, verjetn niso vsi enaki an... Tako, da me popravite, če menite drugače). Sicer pa mu more lastnik zagotoviti veliko gibanja, ker četudi je majhen potrebuje veliko gibanja in  redne sprehode.
BARVE: prevladuje bela barva, s črno ali rjavo površino. včasih se lahko pojavi tudi bel 8enobarven), dvobarven ali trobarven foksterier. Sicer pa za osnovno barvo niso zaželjene remena barva, sivkasto-modra ali pa rdeča barva.
Foxije pa delimo na: resaste ter kratkodlake.


Pomen foxterier: fox- lisica terra- zemlja.

Foxi izvira iz Anglije.

No, toliko nekaj na kratko o njem.

lp,

Suns.

+1 točka


Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 16 April 2006, 15:22:50
Ja mi imamo enega vrageca doma. Je pa zelo priden in čljiv. Je odličen čuvaj in poslušen. Rad pa seveda nagaja in vedno ušpiči kaj. In res je veliko v malem.

LP Ika


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #3 : 18 April 2006, 17:03:22
O lepo, vsaj en foxi je na PESjanarju  ;D povej nam kaj več o njem  :-*

Lp,

Suns.


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #4 : 18 April 2006, 18:24:51
Evo še par slikic za predstavo:

slikica http://www.fhundek.dk/images/decfoxru.jpg

tukaj, en kratkodlaki, pa še eden eden dolgodlak, ena narisana


Pa še spletna stran: http://www.thefoxterrierclub.co.uk/
                             http://users.volja.net/tarasworld/

P.S. telim "dolgodlakim" se klolikor vem originalno reče resasti sam zame so kar dolgodlaki  :)

sliko sem dala v povezavo zaradi avtorskih pravic; zoe



Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 18 April 2006, 20:42:42
Hm...je tolk veliko za povedat. Star je 2 leti, je hiperaktivna bomba, najbolj srečen je če je lahko ves čas spuščen in se preganja po potoku in koplje jame. Je ubogljiv, razen včasih se malo gluhega naredi, ko je divjanja konec. Raje počaka, da ti prideš po njega, kot pa da bi on prišel k tebi. Samo da še malo zavlačuje. S psmi se dobro razume. Tistim psom, ki pa ga ne prenesejo pa zelo rad nagaja in jih živcira-nagajivec.
Je super čuvaj. Kadar spima v sobi še tast ne more notr pridet. :P Je reševalec življenj. Fanta je že dvakrat zbudil ko so se v peči vžgale saje in bi se lahko cela stanovanje vžgalo in fant zadušil. No Princ je tako dolgo lajal dokler ga ni zbudil. Pridno čuva tudi svojo ˝sestrico˝ bullterrierko in ji pomaga razumevati ter sliši namesto nje (ker je ona gluha). Sta ful povezana in Pinky samo Princa opazuje pa takoj ve kaj se dogaja.
Zelo rad plava. Pozimi ga ob vodi ne smemo spuščat, ker je tako nor da bi skočil vanjo.
Je lahko tudi zelo cartljiv in pa je seveda ful pameten. Ne vem kaj bi še napisala. Vprašajte..
Pa še slikca:




LP Ika


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #6 : 19 April 2006, 21:53:28
Pinky: prima je tale vaš foxie :D Tudi kolikor je meni znano so to izredno pametni psi... vendar največkrat le v lastno dobro  8)

Kakšna pa je zgodovina Foxterierja? Verjetno so jih uporabljali za lov na lisice ne? Je kaj znano od kod izvira pasma? Iz katerih pasem so jih razvili?

Lp, Črt



Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 19 April 2006, 22:50:00
Kolikor vem naj bi jih razvili iz beagla, bullterrierja, manchester terrierja in deerhounda.

LP Ika


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #8 : 19 April 2006, 22:59:47
Zanimiva kombinacija ni kaj  ;D Takorečeno sami lovci

Lp, Črt



Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 20 April 2006, 16:21:48
Ja res taprava kombinacija.  ;D

LP Ika


foxi

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 29 Maj 2006, 15:21:28
Ne vem kako bi začela, a znašla sem se na tej spletni strani, da bi našla leglo resastega foxterierja. Kajti moj dobri, zvesti prijatelj- skoraj 16 letni resasti foxterier po imenu Čibi, je včeraj odšel med zvezde. Kako težko mi je pri srcu najbrž "pesjanarjem" ni potrebo razlagati in kako težko mi je pisati, tudi ne.
Vendar me v tej moji žalosti, tolaži misel na novega foxia. Če kdo ve za kakšno leglo ali mladička, prosim naj mi sporoči.




kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #11 : 29 Maj 2006, 16:02:18
Foxi sožalje  :(



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #12 : 29 Maj 2006, 16:22:40
Foxi sožalje  :(
Eno leglo:  http://www.bolha.com/oglas1674043
pa je to rodovniško leglo? če ni, zakaj delaš reklamo? samo rodovnik je zagotovilo, da pes pripada neki pasmi. foxi je prosila za leglo foxterrierjev in ne mešancev podobnih foxom...



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #13 : 29 Maj 2006, 16:28:14
pa je to rodovniško leglo? če ni, zakaj delaš reklamo? samo rodovnik je zagotovilo, da pes pripada neki pasmi. foxi je prosila za leglo foxterrierjev in ne mešancev podobnih foxom...

Sory Šapa jst sem pač samo hotela pomagati in zato sem pogledala če je kakšno leglo  :-\ Sem še malo iskala pa nisem nič drugega našla. Kako pa veš da so mešančki? Lahko pa zbrišem sporoćilo če ti je tolio do tega  ;)



Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 29 Maj 2006, 18:51:35
Foxi povprašaj v tejle psarni: Psarna Arista's Azee-http://users.volja.net/tarasworld/ - fox terier - resasti
[email protected]

LP Ika


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #15 : 29 Maj 2006, 19:08:37
Sory Šapa jst sem pač samo hotela pomagati in zato sem pogledala če je kakšno leglo  :-\ Sem še malo iskala pa nisem nič drugega našla. Kako pa veš da so mešančki? Lahko pa zbrišem sporoćilo če ti je tolio do tega  ;)
če mi je toliko do tega? torej tebi ni in podpiraš nerodovniško vzrejo in dvoriščne šteparje? najbolje da jo kar k matoši napotiš  ::) vsak pes brez rodovnika je mešanec. močno dvomim da imajo te na temu linku ki si ga dala rodovnik. torej niso foxterrierji.  ::)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #16 : 30 Maj 2006, 08:47:53




kakšno ovratnico imaš tu na bulterierki-a je res fluerescentna al samo na sliki tako izgleda?
Če je res svetleča, kje si to lepo čudo nabavila?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


foxi

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 30 Maj 2006, 13:17:23
Hvala vsem, ki ste se oglasili in sočustvujete z mano. Hvala tudi za naslove, na enega sem se že obrnila.



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #18 : 30 Maj 2006, 17:08:11
če mi je toliko do tega? torej tebi ni in podpiraš nerodovniško vzrejo in dvoriščne šteparje? najbolje da jo kar k matoši napotiš  ::) vsak pes brez rodovnika je mešanec. močno dvomim da imajo te na temu linku ki si ga dala rodovnik. torej niso foxterrierji.  ::)

Tudi približno ne podpiram šteparjev in spoh mi ne omenjaj Matoše ker me kar srh spreletava  :( Evo sem zbrisala tisti link. Jst sem kot sem že rekla samo hotela pomagati, pa sem na žalost pozabila pogledati če kužki sploh imajo rodovnike. Upam da mi ne zamerite, ker resnično ne podpiram šteparjev in upam da je čim manj ljudi ki se odloči za nerodovniško vzrejo. Ampak to je že druga tema tako da sem jaz končala s tem.

Foxi upam da boš čimprej (če si tako želiš) dobila enega majhnega foxija  ;)



Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 30 Maj 2006, 19:24:00
Citiraj
kakšno ovratnico imaš tu na bulterierki-a je res fluerescentna al samo na sliki tako izgleda?
Če je res svetleča, kje si to lepo čudo nabavila?
Citiraj

Ja je svetleča. Nabavla sem jo v Mr. Pet-u. Mam tud tak povodec in sem videla da je res koristna, ko sem sredi noči srečala peško s psom z istim povodcem. Nič se ni videlo,le ta svetlikajoč povodec in sem bila takoj bolj pozorna.
Samo ovratnica ni za močnejše pse, ker Pinky jo je hitro uničila.

LP Ika


miha-

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 1
Odgovori #20 : 30 Maj 2006, 20:26:26
Pozanimaj se tukaj:
http://chippysize.com/foxterriers.htm
Drugače pa se mi zdi da ima ravno zdaj leglo Andrej Puzelj iz Ribnice, je tudi sodnik za foxe. Na tem linku najdes telefonsko:http://www.kinoloska-zveza.si/sodniki/seznam/puzelj-andrej/
Ima pa res full kvalitetne kuzke.

LP

+1



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #21 : 31 Maj 2006, 16:39:00
Miha, si tudi ti lastnik foxija???

Lp


miha-

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 31 Maj 2006, 22:17:06
Sem lastnik 4 leta starega  foxa. Če bo po sreči, bom v prihodnosti dobil še enega kratkodlakega, samo jih je zelo težko najti.



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #23 : 01 Junij 2006, 13:38:13
Imaš resastega ali kratkodlakega???

Lp


Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 01 Junij 2006, 18:48:36
Citiraj
Sem lastnik 4 leta starega  foxa. Če bo po sreči, bom v prihodnosti dobil še enega kratkodlakega, samo jih je zelo težko najti.
Pred enim tednom se je podarjala kratkodlaka rodovniška psička.Samo so jo že odali.

LP Ika


miha-

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 01 Junij 2006, 20:43:10
Zdaj imam resastega. Kradkodlake je res zelo težko dobiti, sploh ne vem če je kakšno leglo v sloveniji.



foxi

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 02 Junij 2006, 11:25:57
Miha, hvala, že kličem omenjenega sodnika. Samo to, če smem vprašati, od kod pa je tvoj 4 letni foxi?
A ne da je super psiček, moj sin ga je imel za najbolj "kul" psa. Sedaj brskamo po albumih in slikah- 16 let je kar dolga doba-  pa je šla marsikatera slika in predstava o tem, kakšen je bil, ko je imel 4 ali 5 let, že v pozabo. Tako nam ostajajo čudoviti in nepozabni spomini....
Bom poskušala pripraviti kakšno slikco še za vas "pesjanarje"!



miha-

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 02 Junij 2006, 15:31:56
Naš fox je bil kupljen v Černomlju, drugače pa je bil prešni kupljen pri tem sodniku. Heh od tega gospoda so res "ta pravi" foxi, je lovec, tako, da imajo kar nekaj delovske krvi v sebi. Je bil res zelo zelo živ kuža.
Čisto tako me zanim, ima že vse oddane?



foxi

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 02 Junij 2006, 17:02:31
Danes sem govorila z njim, povedal je da je imela psica 5 mladičev, a so  žal 4 poginili, 1 pa je že oddan. Sprašujem in poizvedujem še naprej, vidim pa, da so foxiji pravazaprav rariteta, vsaj ta trenutek je tako. Hvala in LP- tudi vašemu foxiju!l



miha-

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 1
Odgovori #29 : 02 Junij 2006, 18:55:23
Poginili ?:(
Si probala vprašat pri tisti psarni na hrvaškem, za katero sem ti dal link?
Drugače smo ga mi kupili od gospoda, ki ima psarno za nemške ovčarje.
http://www.wrs1.com/vzreditelji/nemski_ovcar.html
Dal sem ti link. Psarni je ime Zeleni Jurij. Vprašaj če ima še foxe.
LP