FCI nepriznane pasme

Gost · 9759

urša636

  • Gost
: 14 Januar 2014, 10:27:13
Zdravo! ;D

Ker imam ravno čas malo brskam po pasmah psov...in mi nekaj ni jasno ???. Kako lahko imajo psi, ki jih FCI ne priznava, niti niso na čakanju, rodovnike? Ker po določenih državah imajo klube, ki so člani kluba države, ta klub pa FCI priznava?! In ko pobrskaš po FCI katere klube priznava, pa jih ni nikjer najti?! In kaj je s tem, če se odločiš kupiti psa it npr. nizozemske, ki ima njihov rodovnik (ki pa ni priznan s strani FCI)? Ali potem sploh lahko pariš tega psa s psom iz npr. nemčije (ki ima spet drug-njihov rodovnik)? Kje oz. kdo potem lahko izda rodovnike za mladiče?Enkrat je bilo govora o nekakšnih nepopolnih / B rodovnikih, ki naj bi se uporabljali za nepriznane pasme z rodovniki?
Malo sem zakomplicirala :-[, ampak res me zanima če je kdo imel izkušnje s tem?

HVALA  :)



vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 14 Januar 2014, 11:36:00
FCI je samo ena od organizacij, ki vodijo rodovnike za pse. Je največja in posledično marsikdo misli, da je pes redovniški le, če ima njen rodovnik.
Rodovnik je v bistvu zbirka podatkov o prednikih. Tudi za čisto-čiste mešance bi se lahko vodili rodovniki in bi se potem reklo, da ima takšen pes rodovnik.
Ponavadi ljudje, ki operirajo z rodovniki levo in desno in se za njih zanimajo, imajo namen pse voditi na lepotne razstave. Ne vem čisto natančno, ampak na teh razstavah, ki so pri nas, se pravi pod okriljem FCI, ne morejo sodelovati tudi psi, ki nimajo rodovnika od te organizacije. Zaradi tega so potem tako opevani ti rodovniki od FCI in vsak, ko vpraša ali je pes rodovniški, misli ali je priznan od FCI. :)
Itak pa papir pretrpi vse. :)



urša636

  • Gost
Odgovori #2 : 14 Januar 2014, 12:29:21
No saj to razumem. Rodovnik ni pač nič drugega kot pa 4 rodovi nazaj-torej izvor tvojega psa. In ja, če ne misliš vozit psa na razstave, ti je to vseeno. Je pa problem če imaš leglo, pa ne moreš dobiti rodovnika-kako pa lahko potem pridobiš neki uraden zapis, iz kje izhajajo predniki? Kdo ti ga lahko izda?



vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 14 Januar 2014, 12:39:48
Oče ima rodovnik pri organizaciji A.
Mati ima rodovnik pri organizaciji A.
Organizacija A izda rodovnik pod pogoji in pravilih ki jih pač ima, če jih ima (raznorazna potrdila, tudi zdravstvena, obisk referenta da pregleda leglo, itd. itd, čim več tem boljše za organizacijo, ker to pomeni več denarja zanje in za njihove partnerje (veterinarje, ...))

Oče ima rodovnik pri organizaciji A.
Mati ima rodovnik pri organizaciji B.
Odvisno od dogovora med tema dvema organizacijama.
Tukaj spet ne vem, ali se mladiči registrirajo po materini organizaciji ali po očetovi organizaciji.
Lahko organizacija B priznava rodovnike organizacije A, obratno pa ne.
Lahko organizacija A priznava rodovnike organizacije B, obratno pa ne.

Pač pozanimati se je treba pri dotični organizaciji, kjer želimo imeti rodovnike.
In zdi se mi, da je FCI kar konzervativna organizacija. Oni že vedo zakaj.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 14 Januar 2014, 13:15:13
Za nekatere zadeve je konservativnost potrebna. Vodenje rodovnih knjig je ena od teh.
Je pa res prepogosto medsebojno prepoznavanje/neprepoznavanje mednarodnih organizacij stvar politike in ne strokovnosti.


vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 14 Januar 2014, 13:48:58
Ampak, a ne gre pri vodenju rodovnikov bolj na medsebojno zaupanje vseh udeležencev?
Nisem še imel legla zato ne vem, kako to gre in če lahko kdo napiše.
Na kakšen način se ugotovi in ali se sploh ugotavlja, kdo je oče mladičev. Za mamo je nekako jasno da je to ona, ker mladiči pri njej sesajo mleko, če jih pa slučajno odklanja in ne sesajo mleka, se pa vseeno fizično vidi, da je imela pred kratkim za seboj kotitev. Pa še tukaj se lahko kakšnega mladiča podtakne drugi psici, če ima isti čas leglo. Kako je pa pri očetu? Se verjame na besedo?



vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 14 Januar 2014, 14:17:59
Hmm, ja. Zgodba je pomoje podobna kot je pri ljudeh.
Ko ženska rodi zdravniki vprašajo domnevnega "očeta" naj se zjasni ali je on oče in če odgovori pritrdilno, postane oče tega otroka.
Poznam primer, ko sta mož in žena imela otroka in kasneje se je izkazalo, da je krstni boter otroka v resnici njegov oče.
Očitno pride pri vodenju rodovne knjige za ljudi občasno do napak. Enako je verjetno potem tudi pri psih. Se kdo včasih malo "zmoti".



urša636

  • Gost
Odgovori #7 : 14 Januar 2014, 14:39:08
Ja če imaš psa z rodovnikom A in psico z rodovnikom A, lahko načeloma prosiš da ti zveza A izda rodovnik (ampak imajo zveze velikokrat zahteve da si njihov član, da imaš prebivališče v njihovi državi...  ), pa še to je malo kavbojsko-kot je napisal vohlec-kako pa vedo da je dotični pes res oče mladičev?
In pa kombinacija rodovnik A in rodovnik B...na koga naj bi se npr. ti obrnil, da ti izda rodovnik? Na tisto državo iz katere je psica, ker pač tam priznavajo pasmo? Kaj pa če ti imaš oba dva psa z A in B rodovnikom, dobiš mladiče, na koncu pa ti nihče noče izdat rodovnika? A je kdo že spraševal na naši KZS? jaz sem, pa še čakam na "odgovor", konkretno mi pa nihče ne zna odgovorit.



vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 14 Januar 2014, 14:45:21
Napiši za katero pasmo se gre in kaj imata psa to za ena rodovnika in mogoče ti bo znal kdo pomagati.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #9 : 14 Januar 2014, 14:51:15
Ne vem zakaj bi sploh pisali drugega očeta, če ga že želijo v rodovniku lahko z njim parijo. Če pa lastnik samca noče parit z določeno psico, pa tud dvomim da bi mu bilo všeč, če bi samo napisali njegovo ime v rodovnik. Se pa seveda lahko to zgodi, mislim da se je na primeru nemških dog al bokserjev nekje iz juge, v primeru dvoma pa še vedno ostaja dnk test. A nimamo pri nas enega uvoženga mešančka, kotenega v leglu borderjev? Ena mama, dva očeta?

urša, lahko pa napišeš konkretne pasme in konkretne zveze, mogoče kdo kaj več ve.



vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 14 Januar 2014, 14:55:53
Ne vem zakaj bi sploh pisali drugega očeta, če ga že želijo v rodovniku lahko z njim parijo.

Več teorij zarote obstaja, čeprav se ene bolj verjetne oz. večkrat uporabljene od drugih.
Npr. da nek zelo dober razstavni pes ne more imeti mladičev, pari psico nek drug in potem se mladiče, zaradi kasnejše lažje in dražje prodaje, zavede da so njegovi...



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 14 Januar 2014, 17:08:33
 Po vsem, kar sem res (površno) prebrala zgoraj
 si želim, da bi čimprej uvedli obvezen  DNA profil za vzrejno dovoljenje.

Čeprav je malo off topic v tej temi

Etika za po.... :(

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #12 : 14 Januar 2014, 18:15:27
ja martina, marsikaj bi lahko o etiki rekli...



vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 14 Januar 2014, 18:28:40
Sigurno ste že kdaj slišali tisto... "Šport je velik biznis, imejte še vi kaj od tega!" ...

Povsod tam, kjer se ima opravka z denarjem, so ljudje pripravljeni zanj storiti marsikaj.

No Urša, katera pasma in organizacije ti ne dajo miru?



urša636

  • Gost
Odgovori #14 : 15 Januar 2014, 08:30:01
O konkretni pasmi še nebi govorila :-[ dokler ne ugotovim kaj konkretno se dogaja z rodovniki. Bom pa kej več o njej povedala če se bom odločila jo imeti-in če ja, ubljubim eno predstavitev oz. dopolnitev pasme na forumu. Nočem pa nič prehiteti in se najprej pozanimati o papirologiji, da me ne bojo pol na "suho nategnil". Konkretni organizaciji, ki mi ne dasta miru, pa sta češka CMKU-FCI in slovaška KCH MPP. Obe dve naj bi bili članici FCI, ampak pod člane FCI pa ju ne najdem. Se pa obe dve zvezi posvečata predvsem FCI nepriznanim pasmam.




urša636

  • Gost
Odgovori #15 : 22 Januar 2014, 08:10:22
No po dveh mesecih sem končno dobila vse odgovore na vprašanja v zvezi z rodovniki nepriznanih pasem s strani FCI.  ;D
Stvar sploh ni toliko zakomplicirana, samo traja da ti odgovorijo vse organizacije.
Za vpis v slovensko rodovno knjigo ti vpišejo vse nepriznane pasme, na čakalno listo, seveda pa potrebuješ original rodovnik(ni važno katere države). Vzrejaš lahko pod začetnim rodovnikom, ki ga dobijo vsi mladiči, in ko je pasma priznan (če je, oziroma če bo), potem dobiš normalen rodovnik. Lahko se udeležuješ vseh tekmovanj, vendar le na državni ravni (ne pa na mednarodni). Pariš med seboj pa lahko pse ki imajo različne rodovnike (npr. psica iz države A, pes iz države B), samo da so (ponekod ne zahtevajo zdravstvenih testov staršev, vendar sama osebno bi se držala samo psov, ki imajo narejene HD in PRA teste).
Glede vzrejnega dovoljenja pa še nisem toliko raziskovala, ampak so me pa obrnili na eno gospo pri KZS, ki se baje ukvarja prav s temi dovoljenji za nepriznane pasme (me zanima kako ocenijo psa, če sploh nimajo opisa standarda), ampak s tem bom pa še počakala (ker še niti nimam psa in ga še en čas ne bo).

Upam da bo tole komu v pomoč :)



Jinx

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
  • Erendira Chihuahuas
Odgovori #16 : 22 Januar 2014, 08:18:54
ČMKU je polna članica FCI --> http://www.fci.be/membreslisting.aspx?p=3, omenjene slovaške pa ne poznam.

You can't manufacture a miracle


amonra

  • *
    • Prispevkov: 278
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 22 Januar 2014, 12:17:47
ČMKU je češkomoravska kinologicka organizace  ;) kar pomeni da je v bistvu Česka kinoloska zveza



amonra

  • *
    • Prispevkov: 278
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 23 Januar 2014, 13:24:12
Pa se to bi dodala da so pri nas nekatere nepriznane pasme, ki pa so na Ceskem v cakalnici in kot taksnim Ceska kinoloska zveza izda rodovnike in tudi vzrejna dovoljenja kot vsem ostalim pasmam FCI priznanim in se tud lahko udelezujejo razstav. Pri nas tu hoteli niso slisat, ko se je ena taksna pasma hotela predstavit na razstavi, ker kao ni priznana na slovenskih tleh, ceprav v veliko ostalih drzavah je v cakalnici. Tako da se ta pravila FCI razlikujejo od drzave do drzave je bil njihov argument in za njih ni pomembno ce je pasma v cakalnici v 10 drugih drzavah. ;)