"Teta puberteta"

*nastja* · 42240

Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #60 : 16 Januar 2007, 12:27:38
Najlepša hvala za vse vaše nasvete!! So več kot dobrodošli!! Se zavedamo da moramo resno ukrepat...zanimivo je,da tega nikoli prej ni počel, enkrat samkrat mu je to na misel prišlo v času šolanja, pa je rekla vaditeljica da v tem primeru ga naj malo po smrčku in je zadostovalo. Zdaj pa, hm, se bojim da se bo spozabil pa me nehote šavsnil. Ker drugače pa sploh ni tak, uboga, pride k tebi in skratka ni problemov. Pa zanimivo je to, da zadnič ko mu je mami govorila fuj pa ne  sploh ni reagiru, k pa mu je povedla na lep način je pa spusto zadevo.


Tiya, ni zakaj. :)
Drugače me pa tole malo spominja na to, da vaš Tobi počasi odrašča in s tem postaja dominaten in hoče prevladati nad vami... zato pazljivo...

Lp,
Tina



šnufi

  • *
    • Prispevkov: 384
    • Točke: 3
  • Janko
Odgovori #61 : 17 Januar 2007, 09:46:05
Taj, vem, da vaju je Florinca s Tiyo malo zamenjala, zato sem jo hotela opomniti. Kajti se mi malo pubertetniških izpadov, kot jih ima Taj, ali pa kot jih je imel naš Janko, ne zdi nič tragičnega.

Za razliko od renčanja, ki pa se mi zdi zelo, zelo resen prestopek. In ga je po moje treba takoj sankcionirati, in psu jasno odrediti mesto v krdelu. Nekaj časa ukini vse bonitete.

Lp

Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali vedele, da ljudje ne mislijo (anon.)


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #62 : 17 Januar 2007, 11:25:40
Ja renčanje zna biti hud problem, saj se lahko stopnjuje in na koncu se lastink začne že zelo bati svojega psa in potem pes postane gospodar družine, hiše in vseh materialnih dobrin...če se lahko tako reče in začne terorizirati celo družino. Samo to je res skrajni primer, če se psu dovoli, da nadaljuje s svojim obnašanjem in početjem...

Sem imela sama pred Tajem dva nemška ovčarja (ne naenkrat), ta prvi je bil res idealen in krasen pes, ki nas je zapustil in odšel med zvezdice pri devetih letih, točno dan pred mojim rojstnim dnem :'(.
Drugi nemški ovčar North pa je bil od samega začetka bolj ostrega karakterja, ni maral psov niti psic niti drugih ljudi - tujcev. Pa da ne bo pomote, oba sta imela isto vzgojo, tako da je tukaj šlo izključno za karakter, ki ni bil prav prijazne narave. No, v glavnem do nas je bil vedno v redu in prijazen, le crkljal se ni preveč rad že od majhnega. V glavnem čisto nasprotje Taja in prvega nemškega ovčarja Ricka.
In potem je pri dveh letih in pol v enem dnevu spremenil odnos do nas - čez noč se je spremenil. Iz lepega miru je ugriznil mojega očeta, skočil je tudi vame... ne znam opisati kako sem se ga bala - pa se do takrat nisem še nikoli ustrašila nobenega psa.
Potem smo se vsi skupaj odločili po dolgih pogovorih, da tako več ne gre in smo ga dali enemu policaju, ki trenira vodnike psov v policiji in policijske pse, ukvarja pa se tudi z agresivimi psi - jih skuša spremeniti v dokaj normalnega do družine prijaznega psa.
Spremenil je vedenje že zelo velikemu številu agresivnih psov, vendar našega ni mogel spremeniti niti za odtenek. Še vedno je renčal, če mu je tako pasalo. Moj oče je rekel, da bi ga obdržal, če bi bil sam, saj bi ga on še nekako lahko kontroliral, vendar če bi se spravil na mene ali mami in njega ne bi bilo doma, se je bal posledic.
Tako, da sedaj moj drugi nemški ovčar North, domuje pri nekem drugem policaju na Goriškem, ima velik vrt in vse kar spada zraven za solidno pasje življenje. Bilo mi je žal, ker je moral od doma, vendar sem se ga preveč bala, da bi ga imela doma.

Tako, da je treba res paziti na take znake renčanja, saj na začetku lahko še kaj popraviš, če tako vedenje pustiš in ga ne saniraš pa lahko pride do velikih problemov.
Pri nas je prišlo do napadalnosti do nas čez noč, kar je zelo čudno, sumim tudi ene prejšne sosede, ki so se sedaj preselili in imajo svojo lekarno - so lekarnarji in psov zares niso marali, nobenega v naši okolici in sumim, da mu je kdo kaj podtaknil, da se mu je zmešalo - ne vem - nikoli ne bom vedela. Ampak vem samo to, da so se Northu spremenile oči iz prečudovitih čokoladnih oči je seval hladen pogled, kot ga nikoli prej ni bilo videti. V glavnem grozno. :(



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #63 : 17 Januar 2007, 13:20:25
Nobena stvar se ne zgodi čez noč - to je dejstvo.

Stvar je le v tem, da psi izražajo dominanco na sto različnih načinov in večina ljudi jih ne prepozna. Npr: pes da glavo v naročje in te prav lepo gleda v oči, človeč pa si razlaga "Oh, kako lepo, cartal bi se!" HALO! Pes izraža dominanco! In takih primerov je vse polno, samo razpoznati jih je treba in prav čas ukrepat!

Kristinca & Florinca


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #64 : 17 Januar 2007, 13:44:30
Ja Florinca, North je bil vedno dominanten, vendar se je agresivnost do nas, ki je prej nikoli ni bilo pojavila čez noč... to je tisto kar me najbolj čudi... :-\



Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #65 : 17 Januar 2007, 14:47:31
Naši kosmatinci, nas testirajo celo življenje, ne samo v času pubertete.

Jaz opazim pri Baku, da hoče na vsake toliko časa uveljavljati svojo voljo. Ko je bil majhen, se je odločil, da ne gre še domov in se je vrgel na bok in me nagajivo gledal. Samo dvakrat mi je to naredil in nikoli več, ker se ga pripela in vlekla proti domu. Nekaj metrov se sploh ni dvignil. Pa sem mu pokazala, da z mano ni česenj zobat!  8)
Zdaj je pa strar tri leta, pa na vsake toliko časa hoče uveljavljati svojo voljo in hoče na sprehod po tisti poti, ki si jo je sam zamislil, jaz pa vstrajam pri svoji poti. ;D To traja nekaj dni (pri vstrajanju sem striktna), potem je pa spet mir za nekaj časa.  :D

lp, miša



Tiya

  • *
    • Prispevkov: 253
    • Točke: 1
  • Tobias
Odgovori #66 : 17 Januar 2007, 17:15:26
Prvič slišim da če ti da pes glavo v naročje, da to izraža dominanco. Kaj pri temu pomeni dominanca?  ??? In kaj ga potem v takšnem primeru naj odrinem stran?

LO

If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat!

llove [luv] n (plural loves) 1. very strong affection: an intense feeling of tenderness, devotion, and compassion 2. see also, GOLDEN RETRIEVER


Tiya

  • *
    • Prispevkov: 253
    • Točke: 1
  • Tobias
Odgovori #67 : 17 Januar 2007, 17:19:51
Florinca, kakšni so še drugi znaki izražanja gospodovalnosti? Takšni, ki jih težko prepoznaš??Ker jaz sem zaenkrat s tem povezala samo renčanje, pa to da se ni hotu nikamor premaknit itd....Me pa to resnično zanima. :-\

If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat!

llove [luv] n (plural loves) 1. very strong affection: an intense feeling of tenderness, devotion, and compassion 2. see also, GOLDEN RETRIEVER


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #68 : 17 Januar 2007, 18:08:59
Prvič slišim da če ti da pes glavo v naročje, da to izraža dominanco. Kaj pri temu pomeni dominanca?  ??? In kaj ga potem v takšnem primeru naj odrinem stran?


To sem tudi jaz prvič slišala... in še vedno si nemorem tega predstavljati kot dominanco... :-\
Florinca, lahko malo bolj opišeš zakaj bi to pomenilo, da s tem pes izkazuje dominanco.

Lp



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #69 : 17 Januar 2007, 18:36:36
Lahko gre za izražanje dominance ali pa za preprosto prijaznost in pozornost - odvisno od konteksta


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #70 : 17 Januar 2007, 19:03:22
Meni je ubistvu vseeno, kaj pomeni tista glavica v naročju. Meni je prav všeč, ko se k meni stisne, tako da tega mu ne bom branila.  :)



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #71 : 17 Januar 2007, 19:25:33
Meni je ubistvu vseeno, kaj pomeni tista glavica v naročju. Meni je prav všeč, ko se k meni stisne, tako da tega mu ne bom branila.  :)

Se strinjam Baki! :)
Tudi meni je všeč, ko mi Taj nasloni svojo glavico v naročje in me z njegovimi čudovitimi iskrivimi očkami pogleda in se stistka k meni...  :)



Tiya

  • *
    • Prispevkov: 253
    • Točke: 1
  • Tobias
Odgovori #72 : 18 Januar 2007, 08:42:57
Tobi pride tak k meni recimo če leži v kuhinji, jst sem pa v dnevni sobi, pa pride lepo do mene, se mal dregne ob moje noge al pa da glavo na kavč. Pa tudi recimo ko se igrava se mi vrže pod noge (skor preval naredi), pa se vrže na hrbet, da ga lohlk počoham....Al pa če bi rad dobu kej iz mize  ::)
Res me zanima, zakaj bi naj bila to dominanca? ???

If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat!

llove [luv] n (plural loves) 1. very strong affection: an intense feeling of tenderness, devotion, and compassion 2. see also, GOLDEN RETRIEVER


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #73 : 18 Januar 2007, 09:18:29
Tiya, vse to kar si naštela, dela tudi naš Taj... in tudi jaz ne vidim v tem dominance, pa nočem s tem rečt, da Florinca nima prav, če je tako napisala bo verjetno že držalo, ampak meni osebno se ne zdi to ena huda oblika dominance :)... - lahko se pa motim... :-[
Če pa pogledaš drugače, potem ugotoviš, da v bistvu naši kužki še z velikimi drugimi gestami prikazujejo svojo dominanco, ko nam da sam od sebe tačko, ljubčka itd. :)
Ja, včasih dobim občutek, da so tile naši pesjankoti veliko bolj pregnani in pametni, kot si mi mislimo - mogoče celo pametnejši od nas in nas vrtijo okoli mezinčka ne da bi mi sploh vedeli, da nas... :P

Lp,
Tina



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #74 : 18 Januar 2007, 09:36:28
Tole, kar sem zgoraj napisala, o izražanju dominance sem nekje prebrala. Ko najdem, vam posredujem, prav? Bilo je še precej drugih načinov opisanih, sem bila tudi sama presenečena.

Kristinca & Florinca


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #75 : 18 Januar 2007, 09:52:46
Ok tole bo tko na easy razloženo zakaj. Mogoče ste že kdaj videle psa, ki je hotel drugega podredit z naskakovanjem, ponavadi ne naskoči kar od daleč ampak pride do psa ga povoha in mu glavo položi na hrbet, potem pa poskuša naskočit. Prvi znak je polaganje glave na drugega psa v smislu "jaz sem večji in močnejši", če se pes ne podredi poskuša z drugo opcijo... naskakovanjem. Namesto polaganja glave na hrbet lahko položi tudi taco recimo. Je pa res kot je rekla Lanabela odvisno je od konteksta, ki ga morate vi dobro prebrat. Nekateri psi drugega vabijo v igro z dvigovanjem tačke pa mahanjem pred njim, mimogrede jo položijo na drugega psa pa to ni podrejanje ampak pač zgolj vabilo k igri.

Predlagam pa tudi jaz vsem, da si preberete knjige, ki jih je predlagala Florinca. Nekaj utrinkov iz knjige si lahko preberete tudi tule: http://www.pesjanar.si/index.php/2006/79 ni sicer o podrejanju ampak pasjem mišljenju itd. ampak za začetek da dobite predstavo o knjigi bo ;) Se ju pa dobi v knjižnici tako da...  ;)

Lp nina



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #76 : 18 Januar 2007, 10:01:23
Ninci - zdaj mi je bolj jasno... joj tile naši kužki, res nas vrtijo okoli malega prstka ::)!

Ampak vseeno mislim, da je to, ko pride kuža do tebe in da ti da glavo v naročje, kot znak - daj me malo pocrkljaj... :)

Čeprav so nam v mali šoli govorili, da če kuža pride do tebe in hoče, da ga božaš ali pa te vabi v igro, ga ne smeš niti pobožati niti se igrati z njim, ker moraš biti vedno ti pobudnik - se pravi tisti ki začne igro in jo konča - in tisti, ki pove kdaj se bomo božali in kdaj ne...
Se pravi, da moraš počakati, recimo vsaj par sekund in potem kužata pokličeš k sebi in ga božaš ali pa ga povabiš v igro.

Vendar je to težko, ker se vsi dostikrat spozabimo in ko takole pride kuža do nas, ga veselo začnemo božati ali pa se začnemo igrati z njim in to je napaka, ki verjamem, da jo delam skoraj vsi. :-[

Lp,
Tina




Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #77 : 18 Januar 2007, 10:28:20
Stvar sem prebrala v eni od knjig Coren Stanleya. Predno sem si nabavila psa, sem prebrala veliko tega in bila ZEEELO presenečena nad tem, kako napačno razumemo pse. Prva stvar, ki jo je treba pri psu razumeti in dojeti je, da vlada hirearhija in seveda je najbolje biti na vrhu. Do vrha se gre pa po stopničkah, malo po malo. Nam se kaka stvar zdi srčkana, pes pa v bistvu leze po lestvici navzgor. Če nismo seznanjeni z načini izražanja dominance in jih spregledamo, smo nekega čisto šokirani, ko pes zarenči ali pokaže zobe.

Mimogrede: tudi naslanjanje na človeka (ali žival) je izražanje dominance.

Ninci je stvar dobro napisala. Preberite si knjigi in bo stvar bolj jasna.


Kristinca & Florinca


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #78 : 18 Januar 2007, 12:13:55
Tudi naslanjanje na človeka je lahko marsikaj, ponavadi pa je znak za stres in ne poskus nadvlade (spet ta šmentani kontekst).

Sicer pa mene prav nič ne moti, če mi da psica taco na glavo ali celo če se vsede name, če pride do mene in vabi v igro ali se hoče čohat - če se mi ljubi zakaj pa ne. Vse to in še več lahko počne do trenutka, ko bi me  direktno izzvala. Takrat bi bilo pa privilegijev hitro konec (bi, ker se to še ni zgodilo).


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #79 : 18 Januar 2007, 13:28:36
Res je, da si naši kosmatinčki želijo čimvišje po hierarhični lestvici, zato nas na vsake toliko časa tudi preizkušajo.
Je pa od nas, lastnikov, odvisno do kam bomo kužkom pustili. Mene nič ne moti, če se pes pride k meni pocrkljati ali pa če me s taco ujame, ko grem mimo njega, češ počohaj me. Do tu smo do sedaj pustili še vse naše pse, pa nobeden od nih ni bil agresiven. Res je, da ima pri nas pes kar veliko privilegijev (kavč, postelja), ampak za to smo se sami odločili. Če bi pa kdaj poizkušal s kakšnim renčanjem in takšnimi stvarmi, bi ga pa zatrla v kali. Čeprav mislim, da do tega nebi prišlo, ker ima vidno spoštovanje do vseh nas. Če jaz povzdignem glas in če mislim resno, ker pes prav dobro ve, kdaj gre zares, spodvije glavo in da rep med noge (pa ne misliti, da ga tepem), potem pa hodi nepremično zraven mene in me gleda v obraz.

lp, miša



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #80 : 18 Januar 2007, 13:35:30
Ampak je res nekaj na tem, da pes prav dobro ve kdaj misliš zares in kdaj ne. :)
Lahko mu rečeš fuj ali ne, pa ne bo zaleglo, ker nisi bil tako resen glede tega.
Lahko mu isto rečeš fuj ali ne, pa si to mislil totalno resno in bo takoj odnehal z nezaželenim početjem.
Ja, prav berejo nam misli! :o

Lp



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #81 : 19 Januar 2007, 09:23:33
Tole, kar sem zgoraj napisala, o izražanju dominance sem nekje prebrala. Ko najdem, vam posredujem, prav?

Pa sem našla. V knjigi Stanleya Corena Govorite po pasje iz leta 2001, stran 6-8. Citiram:

Narobe si je mogoče tolmačiti mnoga običajna pasja sporočila. Tako me je nekoč klicala neka Josephine, da bi ji pomagal iz težav, ki jih je imela s svojim psom.

"Bluton mi izkazuje zares veliko pozornost in to mi gre na živce, mojega moža pa že prav razburja. Blutona si je bil omislil spočetka kot čuvaja, zato noče, da se ta zdaj vede kot prava mevža - pa čeprav samo v družinskem krogu," mi je rekla po telefonu.

Izkazalo se je, da je Bluton velik temen rotvajler. Ime je dobil po tistem velikem, hudobnem, grdem liku, večnem nasprotniku mornarja Popaja v risankah. Tako ga je krstil Josephinin mož Vincent in to mi je že nekaj povedalo o njem in o tem, kaj pričakuje od psa. Vincent je bil učinkovit vaditelj in je pogosto posegal po dokaj ostrih prijemih, da je vsilil Blutonu svojo voljo. Pes ga je ubogal, čeravno tu in tam z nakazano obotavljivostjo. Kot mi je rekla Josephine, nje Bluton sploh nič ni ubogal, izkazoval pa ji je silovita in vztrajna zanmenja naklonjenosti.
Ko sem prišel k njima, je bil Vincent v službi in v dnevno sobo me je popeljala Josephine. Sedel sem v naslonjač, ona pa precej na robu zofe meni nasproti, medtem, ko je Bluton sedel ob njen na tleh. Blutona je bilo kakih 60 kil čvrstih mišic, Josephine pa morda 50 kil, bila je nežne in prav nič atletske postave. Medtem, ko sva se pogovarjala, ji je Bluton položil šapo na koleno, ona pa se je nemudoma odzvala in ga pobožala po glavi. Nekaj trenutkov zatem je Bluton skočil na njen konec zofe in Josephine se je rahlo odmaknila na drugo stran, da se je lahko namestil v vsem svojem obsegu. Sedel je tam, občasno pogledoval proti meni, sicer pa gledal vanjo. Kadar se ji je strmo zazrl v oči, je dvignila roko in ga rahlo pobožala po licu.
Potem se je Bluton na ženskico naslonil. Nekaj trenutkov zatem se je odmaknila in se tako rešila bremena velike pasje teže. Bluton se je spet presedl k njej in se naslonil nanjo. Spet se je odmaknila za kak decimeter in pes se je spet prižel k njej. Medtem, ko sva se pogovarjala se je to nadaljevalo, dokler ni bila Josephine nazadje zrinjena prav na skrajni konec zofe. Ko se ni imela več kam presesti, je nazadje v ogorčenju vstala in pokazala na psa.

"Natanko to je tisto, o čem sem vam govorila. Vedno išče pozornost na ta način, da rine vame. Ves čas mi gleda v oči in se naslanja obme, da bi mi pokazal, kako rad me ima. Še televizije ne morem več gledati, če ni zraven Vincea, ker me pes sicer zrine z zofe. Ne bi ga rada čustveno prizadela, ampak navsezadnje je velik pes. Taka neprenehna naklonjenost tako velike živali mi gre na živce, mož pa tudi ne ve, kaj naj si misli. Bi se ga dalo kako naučiti, da bi bil manj odvisen in bi postal bolj samozavesten in samostojen?"

Spet se je dogajalo, da je sporočilo, ki ga je pošiljal pes, človeški prejemnik narobe razumel. Bluton Josephine ni sporočal: "Rad te imam. Potrebujem te. Povsem odvisen sem od tove naklonjenosti," kakor sta si te signale tolmačila ona in njen mož. V resnici je sporočal: "Jaz sem višjega stanu od tebe. Kadar vodje krdela (Vincenta) ni doma, sem glavni jaz - zato se mi umakni in delaj, kakor jaz hočem."

Znaki gospodovalnosti so bili lepo berljivi. Pes, ki položi človeku taco na koleno, s tem pogosto izraža dominanco nad njim -  tako kot volk položi taco ali glavo na rame drugega volka in mu s tem pokaže, da je po položaju višji. Pogled, usmerjen naravnost v oči, je klasičen znak dominacije, obenem pa tudi izkazuje grožnjo, ki naj bi naredila druge člane in članice krdela pohlevnejše. Josephine je kazala, da sprejema njegovo dominanco, ko ga je božala po licu, tako kot bi podrejen volk obliznil dominantnega. In nazadnje naslanjanje: z njim je pes ženskico silil k umiku in popuščanju. Vodja krdela si lahko prisvoji katerikoli del ozemlja in lahko sedi in spi, kjer se mu zahoče. Nižji člani krdela se bodo pred njim odmikali in tako kazali, da priznavajo njegovo premoč. Z drugimi besedami, vse, kar je izražal Bluto, je govorilo: "Jaz sem glavni!" in vse, kar je izražala Josephine, je govorilo: ponižno sprejema tvojo oblast!".


Kristinca & Florinca


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #82 : 19 Januar 2007, 09:34:56
Še en krajši odstavek iz iste knjige na isto temo - str. 187:

Še eno področje je, kjer se psom in mačkam ponuja obilo priložnosti, da se ne razumenjo - govorim o neposrednih telesnih stikih. ŽE prej smo videli, da se psi pogosto zadevajo ob ljudi ali druge pse ali pa se postavijo obnje in se potem s težo naslanjajo nanje in, da gre pri tem za dominančen signal. Če pa se ob kaj drgnejo mačke, bodisi s pleči ali oprsjem ali z glavo ali pa se krepko naslanjajo z boki ob kaj, ne delajo nič drugega, kot da piščajo na tem predmetu ali bitju svoj vonj. Ko tako premešajo dva vonja, laže ločujejo med znanin in neznanim ter med prijateljem in tujcem - to vedenje zatorej sodi v prijazno obredje mačjega pozdrava. Če mačka naredi kaj takega psu, bo ta zlahka spregledal dobrodošlico v tej gesti in jo imel za poskus uveljavljanja dominance.

Kristinca & Florinca


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #83 : 02 Julij 2007, 10:29:53
Pri kolikih mesecih so psi v puberteti?



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #84 : 05 Julij 2007, 18:56:15
Alya, zelo različno. Ene meče že pri 6 mesecih, druge pri 8 ali 10, nekatere pa šele pri dveh letih. Veliko je odvisno od velikosti in pasme psov. Majnše praviloma prej, večje kasneje. Ko pes, za katerega veš, da zna nekaj ukazov in lepo uboga, na vsem lepem postane "gluh" in ne ve niti kako mu je ime, skratka, ne uboga nič, potem veš, da je v puberteti. Gre za zelo kritično obdobje in če ga v tem obdobju ne spraviš v red, bo pozneje veliko težje popravljati napake. Zato, brez popuščanja!

Kristinca & Florinca


COSTA

  • *
    • Prispevkov: 309
    • Točke: 0
Odgovori #85 : 10 Julij 2007, 11:59:26
Čaw,

ahaaa  :o zdaj mi je jasno kaj je moji barabi  :o : teta pubertetaaaa, pismo rosno jest se pa sprašujem kaj mu je. No, nisem glih sigurna, da je tot to, ker bo star šele pol leta. Je možno, da ga daje teta puberteta ? Sicer tudi prej ni bog ve kaj ubogal ampak čudno se mi zdi, da sploh ne sliši, ko ga pokličem, nič, nada  >:( . Prej je vsaj šmirglal, če sem ga poklicala. Zdaj pa, kot da ne kličem njegovega imena oz. na foro kot je saj to nisem jest, sej meni ni tako ime, ggrrrrr  >:( . Tudi ne vem ali se dela, da ne sliši ali da ne ve več kako mu je ime ali kaj, ne vem. Mislim, živce mi kravžlja, ma se že resno sprašujem, kaj mi je naresti. Malo krizno je, ker je že pravo tele in vleče in dela po svoje in nič ne uboga. Bomo videli, kaj bo. Upam, da nič pretresljivega  ;) ,

L.P.P. Špela



pika*

  • Gost
Odgovori #86 : 10 Julij 2007, 12:11:07
Florinca napisala si odlomek iz knjige Govorite po pasje? Moram samo pripomnit, da vsem, ki vam je vsaj malo do branja vam priporočam branje te knjige. Jaz jo trenutno berem in moram reči, da v presneto veliko stvareh najdem našo zverino, njegovo vedenje, ki pa si ga jaz narobe predstavljam, ga narobe razumem. Res, da na kakšni strani kaj ni ravno zanimivega vendar ko  prebereš tisto stran, je naslednja stran sigurno toliko bolj zanimiva.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #87 : 10 Julij 2007, 12:14:34
Ja, pika* odlomek je iz te knjige.

COSTA, glede na to, da pes že prej ni kaj prida ubogal, menim, da se nista zrengirala oz. zmenila, kdo je kdo v hiši. Dokler tega ne uredita, ne bo nič bolje, prej slabše. Priporočam branje kake pametne knjige ali pa malo pogledaš na forumu - o tem se je že pisalo.

Kristinca & Florinca


nicy11

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
  • ni lepšega kot je življenje!
Odgovori #88 : 05 Avgust 2007, 17:03:59
Lep pozdrav vsem!

Načeloma sem prebrala vsa sporočila te teme, a nikjer nisem opazila, da bi pisali o stvareh, ki se dogajajo z mojim Chadom! No Chad je zdaj star skoraj 9 mesecev in rahlo že dviguje tačko (tako včasih ko lula pač eno tačko čist mal dvigne, pa to ni obvezno). Pri njemu sem opazila spremembe zadnji teden. Chad se je spremenil, tako da je iz nenormalno hipreaktivnega psička postal umirjen pes. Cele dneve spi, nima apetita, toda kadar sva aktivna je tudi on aktiven, greva na sprehod, če ga povabim na igro se igra, veliko bolj posluša kot je prej! In sedaj ne vem, najbrž pred tem ni mogel biti v puberteti, ker je njegova hiperaktivnost trajala od dne, ko smo ga pripeljali domov ( pri 9 tednih). Torej se lahko pes spremeni v to smer? Aja pa še ful se zdej pride cartat, kar se prej nikoli ni!

Najlepša hvala za odgvor!

Nina



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #89 : 05 Avgust 2007, 17:37:21
To, da cele dneve spi in nima apetita, bi lahko pripisala vročini ali pa tudi kaki bolezni. Sploh glede na to, da je spremembna hitra in tako zelo velika. Mislim, da ni povezano s puberteto, kajti, ko enkrat dajo puberteto skozi, psi postanejo bolj ubogljivi in poslušni, ne tudi manj aktivni in igrivi ter neješči.

Kristinca & Florinca