pomoc pri nakupu rodovniskega psa

mskrbecz · 3583

mskrbecz

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
: 09 Junij 2014, 17:27:36
Pozdravljeni

Pravzaprav nimam pojma o rodovnikih in rodovniskih psih, zato niti ne vem kako definirati vprasanje.
Odlocam se za rodovniskega psa, ampak ne vem kako naj preverim ali kuza res ima rodovnik. Ali si kaksen "vzreditelj" kdaj kar spomni da ima njegovo leglo rodovnik samo zato da bi ga prodal po visji ceni?
Ali ob nakupu mladicka takoj dobis v roke tudi rodovnik, ali morajo biti veterinarsko obvezno pregledani za dedne bolezni predno gredo mladicki v nov dom?

Hvala vam za odgovore in se opravicujem za tako nejasno vprasanje



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 09 Junij 2014, 19:50:07
Zdaj ti bom odgovorila jaz popolnoma laično, ker ne prihajam iz kinoloških vod.
Jaz sem dobila rodovnik kasneje po pošti, ker je naša Kinološka zveza (vsaj pred dvema letoma in pol) zelo počasna pri izdaji, drugi pes, ki so mi ga pripeljali iz tujine je pa rodovnik imel že s sabo.
Če je nekdo registriran kot vzreditelj (in predvidevam, da se da to preverit), potem sploh ne sme vzrejat nerodovniških psov, saj bi v tem primeru dobil vzrejno prepoved. Tako, da se načeloma pri preverjenih vzrediteljih ne more zgoditi, da mladič ne bi dobil rodovnika.
Kako je z veterinarskim pregledom za dedne bolezni pa ne vem, ker imam pasmo, ki nima teh obvez niti za vzrejno dovoljenje. Je pa dejstvo, da bo dober vzreditelj dal od sebe veterinarsko pregledanega psa, cepljenega in razgliščenega in še s kakšnim dodatkom kot so "navodila za mladičke" in podobno.
Če se še niste odločili za pasmo, potem dobro preglejte vse karakteristike psa, ki bi ga imeli in če ustreza, predvsem pa če vi ustrezate pasmi, potem je naslednji korak iskanje vzreditelja. Vzemite si čas, ker je dober vzreditelj vreden veliko.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 09 Junij 2014, 20:14:38
Lahko si vzreditelj zmisli da ima leglo rodovnike  :P , ampak lahko tudi ti to preveriš. Vsa slovenska rodovniška legla so objavljena v Kinologu in na spletni strani KZS (saj je tako ne?).
Citiraj
Ali ob nakupu mladicka takoj dobis v roke tudi rodovnik, ali morajo biti veterinarsko obvezno pregledani za dedne bolezni predno gredo mladicki v nov dom?
Kolikor jaz vem (čeprav nisem kupovala mladiča) ni nujno da rodovnik dobiš takoj, ker so večkrat počasni pri izdelavi. Pri 8 tedenskem mladiču bolj težko ugotoviš dedne bolezni, razen nekaterih redkih (kako gluhost vem da testirajo že v leglu). Ti pa rodovnik omogoči da si pogledaš kakšne dedne bolezni so imeli (če so imeli) predniki tvojega psa in lahko tako vsaj približno predvidevaš tudi za tvojega.

Upam da nisem česa narobe povedala  :-[



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 10 Junij 2014, 06:55:09
Mskrbecz - če si boste pri izbiri pasme vzeli čas in preverili vzreditelja/e, se ne more zgoditi, da bi vas "prinesli naokoli". Ko se odločite za pasmo, pregledate razpoložljiva legla. Oz. morda vzreditelje, ki v prihodnosti planirajo legla. Se povabite na obisk.... vsak pravi vzreditelj, ki je s srcem pri stvari, bo z veseljem odgovoril na vaša vprašanja, pokazal vso dokumentacijo. Če je leglo že poleženo, vam bo vzreditelj na obisku pokazal vso dokumentacijo psice (rodovnike, morebitne zdravstvene preglede, vzrejno knjižico ipd) in pa paritveno dokumentacijo. Če to vse to štima mislim, da vas nima kaj skrbeti.  ;) Kot je že Airedale10 predhodno napisala - vse podatke o tekočih/planiranih leglih hrani Kinološka zveza Slovenije in se lahko tam pozanimate. Vsakomesečno pa so objavljena planirana legla tudi v  reviji Kinolog.
Vsekakor pa vam polagam na srce; ne prenaglite se z nakupom. Mladički so vsi cukrčki luštni. Vendar je treba iti v nakup predvsem z glavo in ne s srcem.
Srečno, Katja



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 10 Junij 2014, 10:54:26
Tako kot so že napisali ostali, vzreditelj naj vam da v vpogled vso dokumentacijo, preverite pa lahko še na kinološki zvezi.

Glede dednih bolezni pa je od pasme do pasme različno. Jaz ti predlagam, da si za izbrano pasmo pogledaš katere dedne bolezni se pojavljajo in za katere od teh bolezni obstajajo testi (rentgensko slikanje, klinični pregledi, DNA testiranje). Hitro lahko ugotoviš katere teste se za določeno pasmo opravlja, če preletiš čim več spletnih strani vzrediteljev iz čim več različnih držav. Pri nas so pri določenih pasmah nekateri testi obvezni za pridobitev vzrejnega dovoljenja, nekateri le priporočljivi. Dober vzreditelj bo vsekakor opravil tudi teste, ki niso obvezni za pridobitev vzrejnega dovoljenja. Pri določenih vrstah testov, opravljenih pri starših (nekateri tudi pri mladičih) ti vzreditelj lahko zagotovi, da mladič za določeno boleznijo ne bo zbolel. Pri nekaterih pa lahko zagotovi, da je naredil vse kar je bilo v njegovi moči, da bolezen prepreči. Dedovanja vseh bolezni niso tako zelo enostavna ali pa test zanje ne obstaja.
So pa mladički pri dobrem vzreditelju veterinarsko pregledani (splošni pregled), cepljeni (odvisno od programa ceplenja) in čipirani. Takoj dobiš zraven potni list, rodovnik pa ponavadi malo kasneje.



majkeljanuar

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 11 Junij 2014, 13:37:58
Kakšno pa je vaše mnenje o tem, da so psi z rodovnikom bolj nagnjeni k raznim bolezenskim težavam? Meni osebno je to malo čudno, ampak vseeno raje vprašam pred nakupom



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 11 Junij 2014, 14:25:59
Meni se zdi tako: nekatere pasme imajo nekatere lastnosti pretirano izražene (gubavost, dolžina, poležena hrbtenica, veliko dlake...). Zato imajo lahko posledično s tem povezane težave - ki pa jih z nakupom psa iste ''pasme'', samo brez rodovnika, vsekakor ne rešiš. Ti pa rodovnik omogoča da preveriš kakega zdravja so bili predniki in da se lahko na podlagi tega odločiš za nakup.
Torej tapravi mešančki nimajo pretirano izraženih lastnosti (večina!) in imajo po tej plati manj možnosti za bolezni, pri rodovniških psih pa je velika prednost ker imaš informacije kakega zdravja so bili predniki (pa tudi marsikatera pasma nima nekih pretiravanj in je v dobrem stanju). Najslabši po tej plati so po mojem mnenju ''čistokrvni brez rodovnika'', ki so potomci rodovniških psov, kateri niso ustrezali pogojem za vzrejo (ali pa so imeli preveč lene lastnike, lastnike brez zadostnega znanja, ali pa, najpogosteje, lastnike ki bi radi zaslužili), nimaš nobenih informacij o prednikih in zelo pogosto se pri njih pojavljajo razne težave.
Seveda pa rodovnik ni nobena garancija za zdravje, zboli lahko vsak pes, ampak ti pa rodovnik omogoča da preveriš za katere dedne bolezni so bili testirani predniki in kakšni so bili njihovi rezultati (za nekatere se da tudi za sigurno zagotoviti, da jih pes ne bo dobil).  :) Če pa ti je važno samo to, da je rodovnik, ne pa to kaj v njem piše, pa že tvegaš malo več, kot pa če ga skrbno preučiš (še vedno pa to da pes rodovnik ima pomeni, da so predniki zadostili minimalnim standardom za vzrejo).



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 11 Junij 2014, 15:30:42
Za katero pasmo pa se zanimaš? Ker so med pasmami zelo velike razlike, imaš pasme, katerih predstavniki so nadpovprečno zdravi in dolgoživi in take, v katerih je veliko težav.
Tako zelo poenostavljeno: pri nekaterih pasmah se pogosteje pojavljajo zdravstvene težave zaradi telesne zgradbe značilne za pasmo. Preprosto povedano - čim bolj pes po zunanjosti odstopa od nekaga osnovnega pasjega videza (recimo a la dingo ali paria psi), večja je možnost da se bodo pojavili problemi.Recimo:  zelo veliki in težki psi imajo krajšo življensko dobo, težave z okostjem, sklepi, pogost je zasuk želodca....Kar pa seveda velja tudi za zelo velike mešance. Prednost pri rodovniških je, da lahko pogledaš kakšni so bili predniki, poizveš, kolikšno starost so dosegli, kako so zgledali recimo pri 13, 14 letih....ker tudi pri zdravstveno bolj zahtevnih pasmah lahko najdeš pse zelo solidnega zdravja. Razen kolkov in  komolcev pri večjih in pogačic pri majhnih je pravzaprav malo pregledov staršev, ki bi zares nekaj pomenili za zdravje mladičev. Skoraj vse težave se pokažejo kasneje, ko pes že odraste.
Pri mešancih ponavadi ni tako izrazitih telesnih posebnosti, so pa pogostejše težave zaradi neskladne telesne zgradbe, saj pri naključnem parjenju pogosto nastanejo čudne, nekompatibilne kombinacije.
Posebno poglavje so kao pasemski nerodovniški, kjer z zelo veliko sreče sicer lahko dobiš čisto solidnega mladiča iz domačega legla, kjer se jim je skučajno posrečila znosna kombinacija med domačo psico in podobnim psom iz soseščine. Večinoma pa gre ali za pse, ki so bili izločeni iz rodovniške vzreje zaradi neprimerne zunanjosti, neprimernega značaja ali zdravstvenih težav - ali pa za pse  iz množičnih vzrej, ki imajo poleg prirojenih težav še tiste, povezane z neprimerno oskrbo, prezgodnjo ločitvijo od matere, dolgimi transporti....


majkeljanuar

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 13 Junij 2014, 10:56:11
Vidim, da imamo precej podobno mnenje. Na zadnje me je namreč kolega prepričeval, da čistokrvni brez rodovnika niso najboljša izbira, ker niso parjeni med seboj in tralala. Meni osebno se to nekako nikakor ni zdela smiselna razlaga, ker jaz sem se do sedaj vedno odločal za čistokrvnega brez rodovnika, da o nesmiselni razliki o tem sploh ne govorim. Res hvala za odgovora



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 13 Junij 2014, 13:47:10
Vidim, da imamo precej podobno mnenje. Na zadnje me je namreč kolega prepričeval, da čistokrvni brez rodovnika niso najboljša izbira, ker niso parjeni med seboj in tralala. Meni osebno se to nekako nikakor ni zdela smiselna razlaga, ker jaz sem se do sedaj vedno odločal za čistokrvnega brez rodovnika, da o nesmiselni razliki o tem sploh ne govorim. Res hvala za odgovora

Cisto narobe si razumela - smo proti "cistokrvnim brez rodovnika", ne podpiramo taksnih legel.  Tvoj kolega ima cisto prav. Ravno to je bistvo, da imas pri rodovniskem psu vec moznosti da bo brez dednih bolezni, kot pa pri "cistokrvnem brez rodovnika". Pravzaprav to niti ne obstaja, saj so vsi psi brez rodovnima mesanci.
Tvoje odlocitve za mesanca podobnega pasmi pa so bile zelo nespametne, s tem samo podpiras slabo ravnanje z zivalmi.
Ne bom izgubljala besed, ker je na forumu o tem napisano ze ogromno. :)



Jazz

  • *
    • Prispevkov: 628
    • Točke: 0
  • Pesjanska zasvojenka...
Odgovori #10 : 13 Junij 2014, 23:01:59

Cisto narobe si razumela - smo proti "cistokrvnim brez rodovnika", ne podpiramo taksnih legel.  Tvoj kolega ima cisto prav. Ravno to je bistvo, da imas pri rodovniskem psu vec moznosti da bo brez dednih bolezni, kot pa pri "cistokrvnem brez rodovnika". Pravzaprav to niti ne obstaja, saj so vsi psi brez rodovnima mesanci.
Tvoje odlocitve za mesanca podobnega pasmi pa so bile zelo nespametne, s tem samo podpiras slabo ravnanje z zivalmi.
Ne bom izgubljala besed, ker je na forumu o tem napisano ze ogromno. :)

No, no.. to ravno ne. Podpira pa nerodovniško vzrejo, ki za sabo potegne eno verigo drugih stvari. Poznam veliko ljudi, ki imajo nerodovniške pse, pa živijo v odličnih pogojih (je bila pač odločitev takrat nespametna oz. neodgovorna, ampak za psa pa res zelo dobro skrbijo). Če si se pa dotaknila ravno psov, ki so parjeni oziroma vključeni v nerodovniško vzrejo. Tudi tu mislim, da ne moremo ravno posploševat. Se mi zdi, da ni ravno poanta samo v tem, da se zate živali slabo skrbi (ker mislim, da ni vedno tako), ampak že zaradi samega principa.
Rodovnik je z namenom (oz. vsaj naj bi bil - čeprav je dejstvo, da ni vse črno na belem), s selektivno vzrejo se vzreditelji (vestni) trudijo za dobro pasme, bodisi na zdravstvenem področju itd.. Pri nerodovniških, kvazi pasmeskih psih, je problem ravno v tem, da nimajo opravljenih nikakršnih zdravstvenih pregledov, kar se tiče zgradbe psov in karakterja pa sploh ne bom izgubljala besed..
Kar se popolnih mešancev tiče so pa napisali že zgoraj..

Drugače pa jaz sploh več ne vidim smisla v tem, da se non stop prerekam z nekom zakaj oziroma zakaj ne rodovnik. Prepričevat nekoga itak nima smisla, ker je popolnoma nemogoče, da se bomo vsi strinjal. Konec koncev vsak pride do nekakšnega spoznanja, če ne drugače pa s svojimi izkušnjami.
Zase vem, da v kolikor se bom odločala za pasemskega psa, bom izbrala rodovniškega. Če se bom odločila za mešanca pa raje rešim življenje enemu zavetiščarju. Je mnogo osamljenih pasjih duš, ki čakajo..


Dogs are best friends ever!


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 14 Junij 2014, 09:57:29
Jaz osebno ne poznam niti enega ki ima psa, ki ga pari in ima nerodovniška legla (namerna, ne ''ups''), pa da bi za psa res dobro in odgovorno skrbel, da bi pes imel kvalitetno hrano, redno veterinarsko oskrbo, pomožnosti živel v hiši, bil dobro vzgojen, delal... Da niti ne govorimo o oskrbi mladičev (ne poznam niti enih ki bi imeli kvalitetno hrano, dovolj socializacije, pravilno veterinarsko oskrbo...). Pa poznam samo par takšnih ljudi, ki so ravno enkrat ali dvakrat imeli mladiče doma, tako da bodo otroci videli kako to gre  ::) , si ne predstavljam kako je šele pri tistih ki redno štepajo mladiče. Tako da za moje pojme je res 3/4 takšnih, ki za pse ne skrbijo v redu (ni primerljivo z oskrbo večine rodovniških legel) in z nakupom nerodovniškega psa to podpiraš.  :-X Saj v teoriji bi vse šlo tudi pri ''čistokrvnih brez rodovnika'', lahko bi tudi zanje sestavljali ''rodovnike'' (pač zapisano družinsko drevo), psom delali teste za dedne bolezni, za legla zgledno skrbeli... Ampak kolikor sem jaz spoznala povprečno rodovniško in nerodovniško vzrejo je razlika res za par svetlobnih let in pri nerodovniških nisem spoznala niti še 1 odgovornega rejca/kupca, ki bi imel dovolj znanja tudi za splošno oskrbo psa (o vzgoji, prehrani, negi...). Zdaj pa ne vem če imam samo jaz takšno (ne)srečo da samo takšne spoznam  :P

Govorim pa tu samo o nakupu in vzreji ''čistokrvnih brez rodovnika'', če ga ima nekdo zaradi kateregakoli razloga že doma, pa se zaveda napake, ki jo je naredil pri nakupu, je seveda edino pravilno da ga obdrži in ga ima najraje na svetu  :) Ne pa da ga pari, ima legla, kupuje nove in nove nerodovniške pse in jih priporoča okrog, za svojega psa skrbi neodgovorno...

Seveda pa ni prav posploševati, se najdejo pri obojih dobri in slabi, ampak jaz na sceni ''čistokrvnih brez rodovnika'' nisem spoznala še niti enega dobrega in odgovornega (če govorimo o kupcih in rejcih, ne tisti ki imajo psa že doma in se zavedajo napake).



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #12 : 14 Junij 2014, 10:46:47
Če vzreditelj prodaja kvalitetnega dobro porihtanega mladiča za 800€ in mu hvalabogu še nekaj ostane, kake stroške mislite da imajo ljudje, ki "čistokrvne" prodajajo za 200€ ker se jim to splača?
To da niso vsi isti je pa tud res, js sm nerodovniško psico 15let nazaj dobila z vsemi (fotokopiranimi) pildki o cepljenjih, razglistenjih.. še "račun" za njo  :) Sam pač, kmečka psica, futrana s cenejšimi briketi in domačo hrano (kar je bilo v bistvu super, ker je lahko žrla vsega boga pa ji nič ni bilo) in po kmečko socializirana, torej isto navajena na vse možno. Kar je pa sama "vzreja" prinesla je bilo pa drugo, bolana za vsak drek in popolnoma netipičen karakter. Zgledala pa sicer 1a. Jih ne zagovarjam, sam tisti pildki se mi pa še zdej dopadejo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 14 Junij 2014, 12:53:00
15 let nazaj še skorajda ni bilo industrijsko sproduciranih mladičev,  danes z njimi poteka trgovina ne dosti drugačna od trgovanja z mamili ali orožjem. Prodajajo se tudi pod krinko domačih legel.


KamI

  • *
    • Prispevkov: 739
    • Točke: 7
  • ..it's nice to come home to a warm cat.
Odgovori #14 : 15 Junij 2014, 09:43:34
A lahko eno malo off topic vprašanje  :-[ Od katerega leta dobijo vsi psi v leglu rodovnike?

"In order to keep a true perspective of one's importance, everyone should have a dog that will worship him and a cat that will ignore him."  - Dereke Bruce

Val in Pasha


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48