Preveč mačk :(

Runo · 9869

Runo

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
: 07 Avgust 2014, 20:25:57
Živjo!
Imam VELIK problem. Vse mačke ki jih mi imamo so potepuške. Skupaj smo jih veliko rešili ampak jih je toliko da nam bo zmankalo hrane za povr bomo dobili še mlade mucke! Zelo se mi smilijo zaradi tega ker mi ne kupujemo bbriketov ker imamo kmetijo, in jim dajemo samo ostanke kosila saj smo dajali brikete vendar so imeli drisko intd...Podariti jih nočem ker so lastniki lahko grozni in bojo spet pristali na cesti! :'( (Mačk imamo 10+pes )
Prosim da mi pomagate! :(
HVALLAA!!!




airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 07 Avgust 2014, 22:09:42
Če prav razumem; imate več kot 10 mačk, ki so veterinarsko neoskrbljene, imajo en kup mladih, hranite jih z ostanki, ves čas se klatijo okrog. Tako?  :-\
Kot prvo, vse sterilizirat/kastrirat (brez izjeme, tudi tiste, ki so že breje in tudi mladiče po kakem 2. - 3. mesecu)! To je prvi in najpomembnejši korak. In začnite vendar skrbeti za svoje živali  :-X Vi ste si jih nabavili, vi niste poskrbeli za sterilizacijo in kastracijo, zdaj pa jim tudi vi kupujte kvalitetno hrano (kar niso ostanki od kosila, niti Whiskas, Friskes in podobno), jih vi peljite h veterinarju, plačajte stroške sterilizacije/kastracije, testirajte jih na mačjo levkozo in aids, redno jih cepljujte, odpravljajte notranje in zunanje zajedalce. Vaše živali so vaša odgovornost in ne glede na to da živite na kmetiji in jih je veliko so še vedno vaše, vi ste se odločili zanje in zdaj morate tudi vi poskrbeti tako kot je treba.

Ali sem narobe razumela in mačke niso vaše, ampak potepuške, na vasi (in jih niste vi vzeli h sebi, pač pa jim ti le daš kak ostanek od kosila)?



BlackSwan

  • Gost
Odgovori #2 : 08 Avgust 2014, 00:47:24
Če ste jih "rešili" poskrbite zanje tako, kot je treba (kot je airdale10 pred mano napisala - VSAJ STERILIZACIJE IN KASTRACIJE, drugače jih bo kmalu veliko več kot le 10, veterinarska oskrba, kvalitetna hrana,...). Če nimate denarja oz. zanje nočete tako skrbeti, poskusite najti lastnike, ki bodo! Če jim ne morete dati kar potrebujejo (niti osnov kot je primerna hrana) jim bo bolje pri drugih.

Če se jih ne sterilizira in kastrira se bodo še naprej razmnoževale, širile bolezni, če jih imajo, pa še na ljubljenčke drugih ljudi ...  kaj bo pa potem z njimi? Neodgovorno, glede na to, da praviš, da ste jih "rešili". Reši se jih tako, da se jim da pravilno oskrbo v celoti, ne le ostankov kosila - če tega ne zmorete jih predajte nekomu drugemu, ki bo - mladički so kar zaželjeni in ne gledajo vsi bodoči lastniki le po zavetiščih (mi smo vzeli 3 tako s kmetije in poskrbeli zanje - sterilizacija/kastraciji, cepljenja, odpravljanje zajedalcev, primerna hrana,... - eno pa oddali na kmetijo potem, ko sem jo našla zavezano v vreči za smeti v hosti), ali pa pokličite zavetišča oz. organizacije za reševanje mačk, če imajo prostor bodo poskrbeli zanje in jih poskusili oddati.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3 : 08 Avgust 2014, 07:52:51
Od kod si, katero zavetišče vas pokriva? Pokliči jih in jim povej za situacijo, naj ti posodijo živolovko če ne moreš vseh ulovit na roke, ti jih poloviš, oni pridejo po njih (ali jih vi peljete), jih s/k, označijo in pripeljejo nazaj na lokacijo. V trenutnih razmerah dvomim, da se še kje najde plac za 10+ mačk. Nujno je prvo porihtat ta breje. In to takoj, danes, ne čakat na jutri, nasleden teden...ko bo novo leglo ali več njih, bo mačk samo še več in ne manj.

To da jih nočeš podariti, ker so lastniki lahko malomarni je očitno tudi v tem primeru.. a misliš, da pri vas jim je pa fajn?lačni, pretepaški, breje, glistave, bolane? Kdo je zdaj grozen?



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 08 Avgust 2014, 09:09:01
A ne gre to najprej čez občino? Jaz sem za mačko ki se je od nekod privlekla k nam morala po obrazec na občino šele potem lahko pokličeš zavetišče. S tem da sem par dni čakala da so prišli po njo. (Mariborsko zavetišče).

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #5 : 08 Avgust 2014, 11:02:18
Sej zato sprašujem po zavetišču, ker majo od enga do drugega drugače (mogoče tud od občine do občine, ne vem), nekje je kontakt direktno z zavetiščem, Maribor kot praviš, pri nas občina da samo "žegenj" in sami potem pokličejo v zavetišče, kar spet traja ker ni nikol dost časa za en klic v zavetišče...potem so-občan isto najde mačko vendar je ne more ulovit in namesto da bi zavetišče prišlo po mojo v 24 urah tako kot so dolžni, čakamo da un mačko ujame da se ne bodo dvakrat vozli..morš imet živce pa tečen bit in je čist razumljivo, da se marsikomu niti ne da s tem ubadat, sploh zarad ene mačke. Ampak eni smo pač tečni, ker nam gre na živce da vsi možni "sosedovi" mački ščijejo okrog bajte, da se ponoč ne da imet balkonskih vrat odprit ker pridejo kavč prescat in da mačke rojevajo na frišnih balah sena, drugi pa pač gledajo 10 bolanih, brejih, lačnih, krvavih mačk, ker.. so samo mačke. V temle konkretnem primeru uporabnica sama ne bo mogla kaj velik naredit zarad njene mladosti, tako da so starši tisti, ki bi mogli zadevo dat pod kontrolo.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 08 Avgust 2014, 11:10:58
Eh marsikaj se da naredit kljub mladosti :) ce ne drugo izobrazit starse :D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 08 Avgust 2014, 11:11:14
Če "rešiš" potepuško mačko ni potem ona in vsi njeni potomci vse življenje potepuška, ampak postane kar lepo lastniška, torej vaša. Najbolj nujno je sterilizirat vse samice. Sicer jih  lahko poskusite  obesiti občini (odvisno od zavetišča ki pokriva vašo občino se obrnete direktno na zavetišče ali pa morate prej dobiti naročilnico na občini), vendar morate vedeti, da se v tem primeru mačke obravnavajo kot prostoživeče in ni nujno, da boste dobili vse nazaj (bolne ali okužene lahko uspavajo). Pa tudi najbolj pošteno se mi ne zdi, da bi lastniške mačke sterilizirali na občinske stroške, za resnične prostoživečke pa potem zmanjka denarja.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 08 Avgust 2014, 11:52:50
Ja ampak resno dvomim da bodo starši dali nad 400 eur za s/k vseh mačk. In čedalje več jih bo.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Runo

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 08 Avgust 2014, 15:23:24
Povedala semrzmere vi pa ste vsi proti meni? Macke so nase saj se postijo bozat hraje majo dovolj! Sli smo k vetirinarjo! Ce se ne veste so po 8 dneh nase! Lahko mi lepse poveste ne da ste kot macke ki hocejo pojesti mis >:( clovek se enga vprasanja ne sme zastavit ce ze pa crknes najbolj me to jezi ko mislis da bos dobil lep pa dober odgovor mislite da se lahko spl
Spravlate ljudi pod vaso starostjo iz dobrega naredite (mislite) slabo. Hocete to da jih drugic
Postim na cesti sherane ?
Vi to naredte js ne bom.




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #10 : 08 Avgust 2014, 15:54:54
No, za lastniške mačke veljajo pa drugi protokoli kot za potepuške, in sicer Zakon o zaščiti živali, recimo:
- Skrbnik živali mora živali zagotoviti:bivališče, hrano, vodo in oskrbo na način, ki je glede na vrsto živali, pasmo, starost, stopnjo razvoja, prilagoditve in udomačitve primeren njenim fiziološkim in etološkim potrebam v skladu z ustaljenimi izkušnjami in znanstvenimi spoznanji;
- Bolne, poškodovane in onemogle živali morajo biti takoj ustrezno oskrbljene.
- Skrbnik živali mora pravočasno zahtevati veterinarsko pomoč in oskrbo bolnih ali poškodovanih živali, veterinarsko pomoč pri porodih, kadar je potrebna, in ustrezno nego bolnih, poškodovanih in onemoglih živali.
- Skrbnik hišnih živali mora z zagotovitvijo osamitve, kontracepcije, sterilizacije ali kastracije živali preprečiti rojstvo nezaželenih živali.
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200743&stevilka=2354

Res ni mačk lepo puščat shirati ob cesti, prav tako pa ni lepo jo imeti doma in ji za jest dajati samo pomije.

Kot je že Lanabela rekla, pod nujno imate za sterilizirat samice, prve v vrsti so breje (lahko se jih sterilizira tik pred porodom, glede na to da vam že gre zdaj na tesno). Najceneje lahko to zrihtate v Ljubljani na veterini Mačje hiše, kjer je sterilizacija 42€ in kastracija 30€, poleg tega vam bodo za 10 mačk še ziher dali par % popust. Če ne ukrepate takoj, se bodo samo množile in skrb za njih bo postala težja, mačke pa podivjane.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 08 Avgust 2014, 16:03:40
če žival vzameš, potem si dolžna zanjo tudi poskrbeti. Pri mačkah, ki imajo izhod na prosto je najbolj osnovna zadeva ki jo moraš nujno urediti sterilizacija. Če ne zmoreš stroška za to, potem si živali ne moreš privoščiti. To je tvoja (oziroma tvojih staršev, če nisi polnoletna) zakonska dolžnost. Hranjenje s pomijami (če so kolikor toliko primerne kvalitete) pri prostih mačkah niti ni tako zelo slabo, saj si večino hrane ulovijo same.
Ne gre za to, da bi te napadali, ampak druge možnosti kot sterilizacija vsaj samic ni. Je ni. Včasih se je dalo problem odvečnih mačk rešiti preprosto in poceni (si poklical lovca, pa je bil problem rešen za pivo ali dve), danes te možnosti nimaš več.


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #12 : 08 Avgust 2014, 17:43:40
Nihče ni proti tebi (meni je recimo prav malo vseeno koliko si stara - so zanje pač odgovorni tvoji starši, če nisi polnoletna, kje živiš, itd..), smo ZA mačke in proti njihovemu nezaželjenemu razmnoževanju - ker potem pa najdeš polno škatlo majhnih nezaželjenih muck pri košu za smeti (ne govorim o vas, ampak eden od vaših nekastriranih mačkonov bi kaj lahko dal mucke nesterilizirani mački nekoga drugega, ta pošast pa se potem muck znebi - krivda je potem na ljudeh, ki si "lastijo" take mačke/mačkone, jim pustijo ven, a jih ne sterilizirajo/kastrirajo. Na cesti jih ni treba pustiti, jih lahko vzamete začasno in jim čimprej poskušate najti nov dom (ne pa da jih potem kopičite - no, zdaj se vam kopičijo same - ker bi novi lastniki lahko bili slabi) ali pa se poskusite zmeniti z zavetiščem.

Torej tvoje vprašanje je kaj narediti s preveč mačkami (pa da ne bo izgledalo kot napadanje, predpostavljajmo da so vse veterinarsko oskrbljene, redno cepljene, zdrave, ... ):
* Najti zavetišče, ki bi jih oskrbelo/oddalo/vzelo (ampak kot je že nekdo napisal je to kar težka opcija glede na to, da je tam mačk že preveč - zakaj le?).
* Jih oddati novim lastnikom.

Kakšen drugačen odgovor si pa pričakovala? Desetih mačk se pač ne moreš kar tako znebiti in ker pišeš, da jih je preveč, domnevam, da jih nočete imeti še več. Potem ostane le še ta odgovor:
* Obdržati teh 10 in jih vse sterilizirati (mačkone pa kastrirati, da se ne pojavijo kje še kake druge potepuške mačkice in bodo tudi te imele nezaželjene mladiče) pa ne bo več novih.

Dobila si tak odgovor od vseh pred mano, ker druge opcije pač ni.


Pa še kot je Nika napisala je zakonsko določena dolžnost lastnika, da prepreči rojstvo nezaželenih živali (z načini, ki so našteti):
- Skrbnik hišnih živali mora z zagotovitvijo osamitve, kontracepcije, sterilizacije ali kastracije živali preprečiti rojstvo nezaželenih živali



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 08 Avgust 2014, 19:35:17
Ne bi jih bilo treba pustiti na cesti shirane, ni pa tudi prav da si doma kopicis zivali, za katere ne znas ali ne mores ustrezno poskrbeti. Preprosto bi poklicala zavetisce in se vse dogovorila z njimi, pa bi bilo dobro zate in za macke.
Sicer pa, v prvem postu pravis da se ti vase macke smilijo, potem v naslednjem postu pa da kako so dobro oskrbljene. Kot so ze drugi pisali, najprej (in to takoj!) vse samice sterilizirajte, to je vsekakor prvi in najpomembnejsi korak. :)

Stara sem pa jaz mislim da podobno kot ti (15), pa se mi to ne zdi neka velika ovira za kaj naredit,ce ne drugo vsaj starsem predstaviti problem in jih na koncu prepricati da peljejo do veterine in mogoce se kaj placajo. :)



Runo

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 08 Avgust 2014, 19:47:52
Vse kar ste rekli bi naredila ce nebi imela se 3 sestre kmetijo in veste koliko je to strosk?



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 08 Avgust 2014, 20:36:50
Pa ravno bo treba izbrskati denar in to naredit. Na stroske.bi mogli misliti preden ste si macke  nabavili, zdaj ste jim lastniki in ste tudi po zakonu dolzni poskrbeti da ni nezazeljenih mladicev, ki jih ni kam dati. :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 08 Avgust 2014, 21:03:53
Strošek je danes majhen v primerjavi s stroškom, ki ga boste imeli naslednjo pomlad.
Stare kmečke metode (utapljanje mladičev in streljanje odraslih), ki so bile recimo da sprejemljive v času ko so bili veterinarji nedostopni so zdaj ne samo nesprejemljive in neopravičljive, ampak tudi (krepko) kaznive. Še v cajteng prideš, če imaš smolo. Da bi mačke oddala v zavetišče je iluzija, ker imajo vsa zavetišča povsem polne kapacitete in zdravih mačk ne sprejemajo. Eventuelno bi ti lahko (oziroma tvojim staršem) jih uspelo naprtiti občini za sterilizacijo, ampak kot rečeno, ni nujno, da bi prišle nazaj.
Na to je treba misliti prej, preden si žival pripelješ domov.
Je pa še ena rešitev, taka povsem naravna, do katere pri tistih, ki si nakopičijo preveč mačk in ne poskrbijho za osnovno preventivo (kamor poleg sterilizacije sodi vsaj še cepljenje) prej ali slej pride. Veliko mačk na majhnem prostoru neizogibno pripelje do izbruhov nalezljivih bolezni. Mačja kuga lahko pospravi v dobrem tednu 90% odraslih mačk in vse mladiče do zadnjega. Pri respiratornih boleznih pa hirajo tedne in tedne dolgo. In moraš zdraviti. Cena sterilizacij in cepljenj je v primerjavi s ceno zdravljenja velikega števila obolelih mačk zanemarljiva.