maček in dopust

Ria · 15326

Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
: 15 September 2014, 10:55:42
Obeta se mi mala mačja kepica,in razmišljam o vseh možnih scenarijih kako nam bo spremenila življenje :D . Imam dva pa, ki ju praktično povsod vlačim s seboj, če pa grem na daljše potovanje, ju dam pa v varstvo. Kako pa je z mačkom? Bil bi notranje/zunanji..se pravi z vratci za ven, ko pa bi imel željo (plus ponoči), bi bil pa notri. Lahko takega mačka pustiš samega za vikend? Poskrbiš, da ima hrano, pijačo, in dostop v stanovanje? Za daljši dopust bi ga peljala h tašči, za kake dva dni pa baje ni problem. Tako sem slišala,me pa zanimajo izkušnje latnikov mačk. Jih kdaj pustite same? Koliko dni max, s tem da pride nekdo in mu da vodo ter hrano?

Once you go boxer, you never go back :)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1 : 15 September 2014, 13:07:11
Moji2 sta izkljucno notranji, mislim da sta bili najdlje sami 1 teden, bi pa slo tudi kaksen dan vec. Za vec tednov bi verjetno iskala kaksno varstvo, ceprav bi bilo po mojem vsaj za eno vecji stres menjava okolja kot samota :-\

Vem pa da nekateri vzamejo macko tudi s sabo, na morje recimo ;)

battito animale


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2 : 15 September 2014, 13:29:00
Socializacija mačk je res težja kot pri psih, ampak če jo že od malega navajaš tudi dopustovanje ni problem, na sosednjem forumu je ena družinca 4 psov in 2 mačk, ki redno hodijo na jadran na morje. Da se, če pa ni volje za navajanje ali pa je maček proti, je pa najbolje oskrba na domu, ker kot pravi Lilit je večini tistih ki so skoz doma menjava okolja dokaj stresna. Mačja vratca so tu dvorezen meč, ker ti že lahko nasuješ za cel vikend briketov, muca pa s sabo na večerjo pripelje še tri prijatelje in hrane hitro zmanjka. Mi čisto samih nismo nikoli puščali, vedno smo nafehtali prijatelje, da so prišli dnevno čekirat stanje (že hišo nam ni fajn pustit samo en teden, ko recimo pošte tri dni nihče ne pobira je hitro jasno, da se splača mal vlomt in pogledat če je notri kaj pametnega). Drugače pa za kak vikend res ni panike, itak si mačka sama kaj nalovi, pa še prijatelji ji uslugo vrnejo in ji zajtrk pripravjo  ;) Računaj tud na to, da mačke rade hodjo kazat lastnikom svoj plen, tako da so tale vratca bolj tako tako.. Se ni fajn domov vrnt pa najdit na kavču čreve parih miši in razcufanga ptiča.



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 15 September 2014, 13:52:46
Vratca bi bila na čip, dostop pa do predprostora. Naprej v stanovanje bi ji moral nekdo odpreti vrata. Za čuvanje pri tašči pa sem mislila, da bi ga peljala zato,ker iz tistih koncev pride, in bi ga vozila s seboj na obiske (20 min z avtom), in bi bil navajen tudi tiste hiše. Sestrična tako vozi mačka s seboj k staršem,in se ne pritožuje. Kaj potem to ni pogosto,da se mačka kam s seboj vzame?

Očitno bom morala še malo premisliti te zadeve ??? ;D

Once you go boxer, you never go back :)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #4 : 15 September 2014, 14:03:33
ja ja, cisto same jih valda ne puscam... Pride kolegica 1x dnevno, ce ne drugo je treba pesek spucat.

Moje so bile ze odrasle, ko sem jih vzela, pa itak jim je bil tak sok, da jih rajsi ne bi stresirala ponovno. Sej sta dve pa si delata druzbo :)

battito animale


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #5 : 15 September 2014, 14:13:30
Kaj potem to ni pogosto,da se mačka kam s seboj vzame?

Čist kakor ga navadiš, večina pač na mačke ne gleda kot spremljevalce na dopustu.. Pač, se hitreje prestrašijo, odlaufajo stran, odpoklicat je itak ne morš kr tak, pa še večina misli da mačk na povodcu čudno zgleda. Tole čuvanje pri tašči čist ok zgleda  ;) Moja žlahta recimo si ni rihtala varstva in so mačka redno seboj jemali na dva različna vikenda in še v stanovanje v Ljubljani (in potem vzeli seboj nazaj mačko, ki je živela v stanovanju v Ljubljani ter jo vozili po vikendih). Noben problem za mačke.

Kak čip za vrata je to, ta osnovni ki ga imajo psi in mačke, al kaka posebna varianta ki pride skupaj z vrati?



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 15 September 2014, 14:19:06
Tole sem mislila - se nisem še poglabljala, samo kolikor sem na hitro razumela prebere čip od mačka:

http://www.zoohit.si/shop/macke/macje_mreze_in_lopute/vrata_lopute/lopute_mikrocip/333550

Saj zdaj ne vem, ali bi ga raje jaz spuščala ven za kakšno uro na vrt, samo če bo želel prej notri pa ne bo mogel.

Once you go boxer, you never go back :)


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 15 September 2014, 15:39:42
Kot prvo, dobro še enkrat premisli koliko se ti splača mačka ven spuščati. Jaz osebno sem proti in ne bi nikoli (več) želela imeti zunanje mačke, je pa seveda tvoja odločitev.  :)

Jaz imam 2 notranja muca. Ko gremo kam za več dni sta brez težav sama doma (pomoje se ne premakneta s postelj in sta vsa vesela ker ju noben ne budi  ::) ). Enkrat dnevno pride babica počistit stranišče in jim dat za jest (konzervo, ko pojeta to pa malo več briketov, da zdrži do drugega dne).
Si pa niti približno ne predstavljam iti z mačko na dopust, že vozit jo nekam v varstvo vem da bi bilo pri mojih čisto neizvedljivo. Verjetno če imaš mačko primernega karakterja in da res že od malega z njo delaš na tem, bi nekako šlo, pa še to ne vem če ravno do stopnje da bi mačko tako kot psa vzel s sabo na morje (se najdejo izjeme, ampak govorim za neko povprečno mačko)... Jaz sem preden smo dobili mačkona veliko planirala kako ju bom od malega navajala na oprsnico in povodec ter da ju bom vsake toliko peljala na sprehod. In tudi sem ju navajala že od mladička dalje na oprsnico, ampak po 4 letih od kadar sta pri nas, nismo šli še nikoli na sprehod  :P Z mačkonom sem vse skupaj opustila, ker ne čuti nobene potrebe po čem drugem kot ležanju na postelji in mu je vse to nepotreben stres, samička pa je bolj za vse skupaj, ampak še vedno greva samo par nadstropij dol po bloku se sprehodit po stopnicah (smo itak v najvišjem nadstropju), pa še to brez oprsnice, ker se na njej samo neprijetno počuti, na stopnišču bloka pa tudi tako nevarno ni da bi jo mogla zaradi tega imeti. Morda bo kdaj pripravljena tudi iti na pravi sprehod z oprsnico, ampak dvomim...



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 15 September 2014, 15:48:33
Ne, ne bi je vzela s sabo na dopust, bi jo pa vzela s seboj k tašči. Tako bi bila tudi navajena tega okolja, če bi jo dala v varstvo.

Once you go boxer, you never go back :)


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 15 September 2014, 15:49:47
Ne, ne bi je vzela s sabo na dopust, bi jo pa vzela s seboj k tašči. Tako bi bila tudi navajena tega okolja, če bi jo dala v varstvo.
To pa že bolj ja :) Moja dva sta sicer ena velika plašljivca in niti to ne bi bilo izvedljivo, ampak seveda čisto odvisno od mačke, pri večini verjetno ne bi smelo biti težav. :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #10 : 15 September 2014, 16:04:21
Ja, treba je vedet da so mačke po naravi plašne in potrebujejo drugačno vzgojo kot psi. Js jih od malega navajam na čimbolj vse, tako da sta za mačke kar skulirana, lepo sprejemata obiske, hodimo na sprehode, pri veterinarju stopita iz boksa in začneta bucat - jima na pamet ne pade kraspat ali grizt niti ob hujših posegih, edino vožnja jima pa ni všeč, sam če bi bila med njo izven boksa bi pa spet bilo ok. Na dopuste/k tašči ne hodimo, vem pa da če bi ju dala v neko novo okolje bi ga po prvotnem spoznavanju čist sprejela. Sam je to pomoje tud fora okolja, nekje sredi mesta si ne moreš glih privoščit mirnega okolja, ki ga mačka rabi da se začne počutit ok, ker tudi če mi na sprehodu zaslišimo kake gobarje se je treba obrnt, ker je eden plašen do neznanih ljudi.

Ria, kakšno imate pa okolje? Za mačke ven spuščat je žal edino res pogojno primerno podeželje, kakorkoli je blizu ena cesta morš vedet da je velika verjetnost, da ti maček rata palačinka in to res ni lepo za videt.



TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #11 : 15 September 2014, 16:12:24
Mi smo letos našo Selmo po spletu okoliščin vzeli s sabo na Pag. Šli smo v klimatiziranem avtu pa bila je v svojem boksu, ki ga pozna in ga ima rada, na zadnjih sedežih. Na videz ji na poti ni falil nič, ene dvakrat ko smo se ustavili smo jo dali na fleksi in ven, ampak na neznanem terenu ni preveč sigurna. Na morju se je čisto ok navadila, prvi dan se je še malo skrivala po omarah potem se je pa obnašala normalno. :) Zadnji dan nam je celo pobegnila.. Ponoči je bila huda nevihta, mami je šla ven na teraso pospravit stvari in je ni vidla kako se je izmuznila ven.. Potem je zgleda skočila na ograjo in dol. Zjutraj smo jo začel iskat, bila je pa na zunanjih stopnicah in probala skočit na ograjo od terase.. Hvalabogu se je dobro končalo, no :)
Bila je pa tudi že sama doma, 3 dni, ampak je soseda rekla, da vsakič ko je prišla se je nenormalno stiskala k njej in se hotela crkljat, čeprav drugače ni preveč crkljiva. Ma pa vseeno zelo rada družbo, tkoda mislim da jo bomo od zdaj vedno vzeli s seboj :) Evo, naša Selma na morju:




Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 15 September 2014, 16:13:15
Pri tašči smo čisto na podeželju..daleč okoli ni nič, tam bi bilo idealno za mačka...Mi smo pa v mestu, ampak še vedno precej daleč od cest. Vrt je ograjen, v naši ulici pa ni mačka, ki bi bil mlajši od 10 let..že to nekaj pove :D

Tyashy..pravo lepotičko imate :D

Once you go boxer, you never go back :)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #13 : 16 September 2014, 09:17:05
Vrt je ograjen, v naši ulici pa ni mačka, ki bi bil mlajši od 10 let..

Sem prepričana da vrt ni mačkotesen in bo maček raziskoval tudi izven njega. Tu me zanima, ali psoma tudi odpreš vrata vrta in jima pustiš raziskovat tako varno ulico, v kateri ni mačka ki bi bil mlajši od 10 let? In zakaj ne?




Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 16 September 2014, 09:19:03
Ja pustim...ker z vrta ne prideta na ulico, smo pa zadnja hiša v ulici upokojencev, ki ne vozijo več kot 20/h...

Once you go boxer, you never go back :)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #15 : 16 September 2014, 12:12:19
Da ni macka mlajsega od 10 let pove, da vse mlade macke povozi, da so prezivele le tiste, ki so bolj "zadrzane"... Ce je okolje varno (podezelje definitivno ni!), potem je poleg mladih mack (vecina jih ne dozivi svojega 1. rojstnega dne) tudi veliko starih. Zivljenska doba mack je tam okoli 20 let.

Mackotesne ograje so na vrhu zaobljene navznoter za 45o: http://www.purrfectfence.com/


Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 16 September 2014, 12:21:09
ne ljudje sploh nimajo mladih mačk,ker sta obe samici sterilizirani, ostali so pa samci...

trenuten mladiček bo skoten na kmetiji, zraven zelo prometne avtoceste, kjer jim vsak mesec povozi vsaj enega mačka, samo so mačke nesterilizrane,in imajo vsake dva meseca leglo,tako da se ne sekirajo...bom še malo razmislila, mogoče res bolje,da ga pustim tam...

Once you go boxer, you never go back :)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #17 : 16 September 2014, 12:43:31
Sploh ne razumem nenadzorovanega spuščanja psov, sploh od ljudi ki redno prebirajo in sodelujejo na takelem forumu.

Kot tudi mi ni jasno, kako praviš da bo maček dopuste preživljal pri tašči in da bo že itak navajen tega okolja ker od tam prihaja, vendar je pri tašči krasno podeželje kjer daleč okrog ni nobenega, od koder pa maček prihaja gre pa mimo zelo prometna avtocesta.

Edino pametno v vsej tej zadevi, poleg tega da imaš pse za ograjo, bi bil pogovor z lastniki kmetije in skupno reševanje problema.



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 16 September 2014, 13:00:26
Nenadzorovano?? Pa kaj ti je? Kje piše, da so nenadzorovano?? Če je pes spuščen na ograjenem vrtu, na katerega vidim,ko kuham je to zate nenadzorovano?? Pa kaj ste vsi že zblazneli ali kaj??

JA, tašča živi na hribu, kjer ni praktično nikjer nobenega, sosed pa pod hribom,kjer poteka mimo prometna cesta...

In ne, prav gotovo ne bo kmet ograjeval svojih nevem koliko hektarov zemljišča,da bo rešil mačko na mesec...In ne, se ne mislim o tem pogovarjat z njim,ker za razliko od marsikoga vem kje so meje mojega vmešavanja v življenje drugih..

Hvala, bom kar pri mojih razpuščenih in nenadzorovanih pesjanarjih ostala.

Once you go boxer, you never go back :)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #19 : 16 September 2014, 13:10:08
Mislim, da je prišlo do nesporazuma :)

Nika je vprašala:
Citiraj
Tu me zanima, ali psoma tudi odpreš vrata vrta in jima pustiš raziskovat tako varno ulico, v kateri ni mačka ki bi bil mlajši od 10 let? In zakaj ne?

Na kar si odgovorila
Citiraj
Ja pustim

Iz česar se lahko razume, da se psa brez nadzora lahko sprehajata izven vrta, se pravi po ulici in drugod.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 16 September 2014, 13:14:54
Pustim, pod mojim nadzorom.

Pa saj itak smo zaključili. Priznala sem, da nimam pojma o mačkah, se želela informirati. Informacij sem dobila še preveč, in videla,da sem totalno neprimeren lastnik, zaradi česar je bolje, da nimam mačka. Po mojem mnenju maček ni samo notranja žival, in da takoj povem,da je bv, da se spet kdo razburi (kot so se že v žnj temah),ker moje mnenje se ne bo spremenilo.

Once you go boxer, you never go back :)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #21 : 16 September 2014, 13:18:54
sej se da macke tudi naucit, da se drzijo hise... Pa v ulicah z malo prometa ponavadi res ni neke panike - ceprav poznam kar nekaj zgodb v stilu, 'mimo nase hise gre zelo malo prometa, pa ravno ta avto ki je sel izjemoma mimo ga je zbil' :(

kaj pa ce bi prilagodila vrtno ograjo, kot je predlagala Barbara?

battito animale


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #22 : 16 September 2014, 13:36:20
Pol bi macka lahko spuscala ven skupaj s psi... Bi pa jaz osebno, ce bi imela macko z zunanjim izhodom, jo spuscala ven samo, ko bi bila jaz doma (ne glede na vrt ali ne). Ko me ne bi bilo, bi jo pustila v stanovanju. Da vsaj malo kontrole ohranis...

battito animale


Matilda

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 16 September 2014, 18:28:20
Obeta se mi mala mačja kepica,in razmišljam o vseh možnih scenarijih kako nam bo spremenila življenje :D . Imam dva pa, ki ju praktično povsod vlačim s seboj, če pa grem na daljše potovanje, ju dam pa v varstvo. Kako pa je z mačkom? Bil bi notranje/zunanji..se pravi z vratci za ven, ko pa bi imel željo (plus ponoči), bi bil pa notri. Lahko takega mačka pustiš samega za vikend? Poskrbiš, da ima hrano, pijačo, in dostop v stanovanje? Za daljši dopust bi ga peljala h tašči, za kake dva dni pa baje ni problem. Tako sem slišala,me pa zanimajo izkušnje latnikov mačk. Jih kdaj pustite same? Koliko dni max, s tem da pride nekdo in mu da vodo ter hrano?

Mi smo bili odsotni tri dni in je mačka čisto lepo preživela. Soseda je prišla vsak dan pogledat, ji dala za jest, zamenjala vodo... vse ok. Je bila pa vse te tri dni zunaj. Ni problema, itak ima svoja mesta, kjer počiva in spi.
Kljub vsem "grožnjam" z nevarnim okoljem, kjer bo mačka prec spalačinkalo, jo imam še vedno (celo in zdravo), tudi prejšnja je doživela brez kakršnihkoli poškodb 17 let, živim pa tik ob cesti.  Itak boš pa sama presodila, kako in kaj, a je dost varno jo pustit samo zunaj ali ne. Saj pa poznaš svoje okolje bolje kakor kdo drug tule, kajne.

Spare me the propaganda.