Avstralski Border Collie

Luka_AOXD · 11700

Luka_AOXD

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
: 29 September 2014, 09:39:57
Pozdravljeni,

Sem popolnoma nov v pasji druzini, nimam nobenih povezav zato se obracam na vas.
Zanima me kje bi lahko kupil avstralskega border collia. Preden me napadete, da je to zelo zahteven pes ter da rabim zanj veliko znanja in casa... Vem. Veliko sem ze prebral veliko pa se moram. Tukaj v tej temi me bolj kot pridiga zanima kje ga dobiti in ostale koristne nasvete. Veliko sem pregooglal ampak zal nic nasel.

Hvala in lp.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #1 : 29 September 2014, 09:48:07
Neka nova pasma?   :P

Ali kupuješ border collie-a ali kako drugo pasmo?

PS: Ko boš vedel, katera pasma točno te zanima, je najbolje poklicati na KZS pa vprašati, katera so trenutna legla pri nas.


Luka_AOXD

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 29 September 2014, 09:51:49
Hehe nevem. Potem pa verjetno avstralski ovcar? Google najde australian border collie zato sem mislil...



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #3 : 29 September 2014, 09:55:00
Ja, ne vem, katera pasma točno te zanima, australian border collie ni pasma (razen, če hočeš border collieja iz avstralije uvozit  :P ). To moraš ti vedeti, kateri te zanimajo in o katerih si veliko prebral.  ;)


Luka_AOXD

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 29 September 2014, 10:03:59
Prebiral sem o border collie. Ce si zelis prcat prosim najdi drugega.. Tukaj nevedoc sprasujem in ne tekmujem kdo vec ve? Vtipkaj v google australian border collie. Pes zgleda kot "zombi" sivocrnobel in ima razlicni ocesi. Ce ves katera pasma je to mi prosim povej. Ali je to navaden border collie malo neobicajno pisan?



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5 : 29 September 2014, 10:30:27
Jao, kaka užaljenost...  ::) ::)

Očitno vseeno nisi prebral prav veliko o pasmah, če še tega ne veš, katera te zanima.  ::) Imaš na forumu dovolj napisanega, malce pobrskaj, potem pa kliči KZS.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #6 : 29 September 2014, 11:04:51
Pasma o kateri sprašuješ ne obstaja. Kako potem pričakuješ odgovore?  ::)
Čudno, da se je sploh kdo oglasil...  ::)

Preberi si malo več o pasmah, ki so že opisane na forumu ali kjer pač želiš. Odgovorov pa ne moreš dobit, ker jih ni.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 29 September 2014, 11:06:47
Avstralski border koli ni pasma ampak dizajnerski križanec med avstralskim ovčarjem in border kolijem. Pri nas ga ne boš dobil, saj vsaj upam, da se vzrediteljem rodovniških psov še ni toliko sfecljalo da bi šli delat take oslarije.


Luka_AOXD

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 29 September 2014, 11:17:09
Tnx Lanabela!



Luka_AOXD

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 29 September 2014, 11:18:37
Andreja, izgleda da sem dobil zelo dober odgovor? Daj ne bodi tako pametna..



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #10 : 29 September 2014, 11:38:24
To kar je Andreja povedala drži. Avstralski border koli kot pasma NE obstaja. Žal pa brezvestni (predvsem ameriški) rejci križajo med seboj vse kar jim pride pod prste in za zelo velik denar prodajajo križance kot nove pasme (kar seveda niso, saj se vzreja samo prva generacija) . Navsezadnje tam vzrejajo vse, kar prinese dobiček: ekstremno majhne jorkširce, maltežane...ekstremno velike nemške ovčarje, dobermane, pritlikave rotvajlerje...baby face naročne pse, kratkonoge huskije...ni da ni. Samo da gre v denar. Zdravje in zmešani karakterji jim pač niso mar.

Torej: vzemi v roke kakšno bolj konkretno literaturo, prouči obe pasmi in se odloči za eno od njiju. Za začetek lahko obiščeš kar knjižnico. V vsaki se najde vsaj osnovna psaja literatura. Čeprav bi glede na to, da se očitno ne ukvarjaš z nobenim pasjim športom in se tudi ne nameravaš odsvetovala tako eno kot drugo.

PROSIM, NE OMISLI SI PSA ZARADI NJEGOVE NORE BARVE
Te barve sicer najdeš pri obeh pasmah, s tem da so pri avstralcih še nekoliko bolj "nore". Ti pa nora barva ne bo prav nič pomagala, če bo pes nor tudi katakterno, zaradi pomanjkanja dela.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 29 September 2014, 13:09:26
Pri nas se že najdejo vzreditelji križancev - goldendudlov. Njihova cena je 700 eur. Ne vem če je to manj ali več kot pa cena rodovniškega prinašalca/standardnega pudlja. Mene osebno križanci (dokler so starši potrjeno zdravi, dobrega karakterja itd.) ne motijo.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #12 : 29 September 2014, 13:59:09
Mene tudi ne, ampak kdo od telih, ki parijo take to sploh preverja?  :-\ Redki, redki... tako kot bele vrane...

Če dobronamerni odgovor spraševalcu ne paše ni kriv tisti, ki odgovarja...  :P

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 29 September 2014, 14:33:12
Labradudli in goldendudli so eni izmed redkih uspešnih dizajnerskih križancev, mogoče tudi zato, ker prvotno niso bili narejeni zaradi denarja ampak za delo. Torej so se parjenja lotili s premislekom in z izbranimi starši. Pričakovanj sicer niso v celoti izpolnili, tudi imajo svoj delež težav, ampak so kljub temu uspešni in bodo mogoče nekoč celo postali priznana pasma.
Sicer nisem načelno proti kakršnemu koli križanju pasem, dokler ima vzreditelj zelo jasen cilj in dovolj znanja da do cilja pride. Pri tem ni dovolj, da sta oba starša rodovniška, zdrava, primernega karakterja z opravljenimi vsemi zdravstvenimi in karakternimi testi zahtevani za pasmo, ampak mora biti tudi kombinacija tako glede telesne zgradbe kot glede karakterja skladna. Ker  so  produkti nepremišljenih križanj pogosto zdravstveno ali karakterno slabi. Resno in uspešno vzrejo križancev najdeš recimo pri vlečnih psih.
V praksi žal produciranje križancev poteka takole: rejec ima recimo samca pudlja ali koker španjela in samice različnih pasem, pa vse povrsti pari s pudljem in dobi vse mogoče ...dudle in koka....Karakter in zdravje ga seveda ne zanima, mladiče prodaja za lepe denarce in jih reklamira kot bolj zdrave od pasemskih (Angleži, pri katerih dizajnerski križanci ravno doživljajo razcvet že ugotavljajo, da temu sploh ni tako. Zlasti jamrajo zaradi vedenjskih težav)

Cena, ki so jo plačali za goldendudla je enaka ceni za zelo solidnega pasemskega psa

Medsebojno parjenje podobnih pasem, kot so labradorci x goldni, huskiji  x malamuti in tudi avstralc x borderji nima nobenega smisla


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #14 : 29 September 2014, 16:08:00
Labradorje in zlate prinasalce so v zgodovini parili med sabo. Mladic, ki je bil bolj podoben labradorju, je bil labrador, mladic bolj podoben zlatemu prinasalcu pa zlati prinasalec. Se vedno se rodijo kaksni med labradorji, ki imajo kaksno zadevo kot zlati prinasalec in obratno.

Clovek, ki je ustvaril labradudla, obzaluje, da ga je: http://www.brockdorfflabradors.com/forms/Labradoodle%20Pioneer%20regrets%20designer%20dog.pdf. Poleg tega steparji prodajajo te pse kot pse, ki ne povzrocajo alergij in to brez da bi testirali vsakega posameznega mladica. V clanku je "statistika" mladicev, ki so prisli ven kot "nealergeni" - procent je manjsi od 50%.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #15 : 29 September 2014, 17:24:56
V zgodovini so marsikaj parili med seboj. Kokre in springerje recimo.  Križanci med današnjimi labradorci in goldni vsekakor ne zgledajo tako, da bi jih lahko dal v katerokoli pasmo. Tudi karakterno znajo biti fejst zajeb....


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #16 : 29 September 2014, 18:15:02
Mogoče misli mešanca med Border Collie in Australian Cattle Dog?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 29 September 2014, 18:38:01
Mogoče. Ampak pod australian border collie so navedeni križanci z avstralskim ovčarjem.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 30 September 2014, 11:36:32
Jaz si nekako predstavljam, da je večina teh križancev iz "ups" legel. So mi pa določeni veliko bolj všeč kot pa rodovniški. Tale dva Pugla na primer sta mi veliko bolj všeč kot pa pohabljeni rodovniški mladiči (zadnja slika).







Tole je pa kombinacija Angleški buldog x Španjel. Čeprav prvi pes res ni lep, in ima podugriz vseeno izgleda veliko bolje kot pa AB psica ki živi v bližini in jo dejansko uporabljajo za vzrejo. (ampak kot sem rekla tole je po mojem pač blo čisto naključno - ne vem kdo bi šel take kombinacije načrtno delat).









Na Pedigree dogs exposed občasno vidim vzreditelje, ki križajo - ampak to delajo predvsem z bolj bolnimi pasmami (Irski volčji hrt, grifoni itd.)

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 30 September 2014, 12:15:34
angleški buldog x španjel mi vsaj sposoben zgleda prehoditi več kot 500m, ker to kar so naredili z rodovniškimi AB je meni čisto mimo. Enako je z mopsi in še mnogimi ..



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #20 : 30 September 2014, 12:17:20
ce hoces, ti ponovim dosedanje odgovore na bolj prijazen nacin ;)

avstralski border collie ni pasma in pri nas se ga ne dobi sploh. Vprasanje, ce v Evropi kje. Ce si res ful zelis mesanca ausi/border, jih z malenkost truda lahko najdes po zavetiscih v tujini. Sta si pa pasmi karakterno dokaj razlicni, tako da je zelo tezko predvidet, kaksen bo krizanec.

Avstralci in borderji so podobnih barv, niso pa vsi sive zombi barve niti nimajo vsi razlicnih oci...

Predlagam, da se dobro pozanimas o obeh pasmah (ogromno informacij ze tu na forumu, na netu pa sploh) in ugotovi, katera od dveh, ce sploh katera, ti ustreza... Ce te najbolj muci barva in modre oci, se najde se kaksna druga, malo manj aktivna pasma, ki zna bit tudi posebnih barv.

Dovolj prijazno? ;)

battito animale


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #21 : 30 September 2014, 12:45:07
Včasih so bili produkt naključnih parjenj, ja. Zdaj se proizvajajo načrtno, v velikih količinah in glej čudo prečudno, izkazalo se je, da pričakovanega boljšega zdravja kar nekako noče biti. Prej nasprotno.
Pugla dobro zgledata, a roko na srce, tisti spodnji ni ravno tipičen mops. Križanec z buldogom mi pa ne deluje posebej dobro - ne samo da je grd, tudi telesna zgradba ni v redu. mogoče lahko prehodi več kot anglešlo buldog ekstremnega tipa, vsekakor pa je kripl v primerjavi s špringerjem. Tudi bi znal imeti kakšno "zanimivost" v karakterju.
Pri pasmah, kjer se je šlo v resnično nezdrave ekstreme, je veliko bolj smiselno poiskati malce starejše, manj ekstremne linije kot pa nekaj na slepo križati. Obstajajo čisto solidni mopsi in buldogi, ki brez težav pretečejo nekaj km. Kdor si želi hitrega in vzdržljivega psa pa ima zelo veliko izbiro med drugimi pasmami, ne rabi križat angleških  buldogov z ničemer.
In ja, občasno se vkriža v kakšno pasmo sorodna/podobna pasma, vendar ne z namenom produciranja križancev (tudi pri kraševcih so vkrižali novofundlanca - enkrat samkrat), po vkrižanju se dela selekcija nazaj na prvotno pasmo. Pri čemer veliko vkrižanj ne uspe in linija z vkrižano drugo pasmo sčasoma izgine.