Sprehajanje psa po nepoznanem okolju

felidae · 12977

felidae

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
: 06 November 2014, 09:03:24
Živjo,

konec tedna iz mesta odhajamo v toplice. Z nami gre seveda tudi psička jaz pa imam grozen strah pred spuščenimi vaškimi psi, saj sem bila kot otrok priča napada nekega ovčarja na manjšega psa od sorodnice. Ovčar je malega psa videl kot plen in ga skoraj raztrgal. Pri reševanju malega psa, jo je seveda skupila tudi lastnica psa. Zadevo so kasneje "rešili" na sodišču, meni pa je ta grozen strah (sploh zdaj ko imam svojega psa) ostal in se zelo bojim sprehodov tam, kjer sumim da pse spuščajo iz ketne brez nadzora "da se malo zleta". :-\

Kako se vi pripravite na sprehode po nepoznani okolici? Psička je manjše rasti, pasme boston terrier.

Lp, Mateja



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 06 November 2014, 09:17:28
Nič se ne "pripravim" malo gledam poti in markacije, da se glih ne izgubim  :P  Sprehod kot sprehod, ne kompliciraj, vrečke za iztrebke, igrača, priboljški, voda, ključi, telefon, robci. Pse take in drugačne lahko srečaš povsod. Več kot je psov, več je takih in drugačnih. ;)

Najprej rešuj svoj strah, globoko dihaj, si predstavljaj dobro sitacijo in se sprosti. Ker živčn lastnik naredi živčnega psa in ustvari kaotično situacijo.
Če poznaš pasjo telesno govorico ti bo lažje, ker boš vedela kdaj je pes sproščem, igriv, flegma in kdaj je napet, prestrašen, agresiven, dominanten in podredljiv...


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


felidae

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 06 November 2014, 09:43:06
Hvala čara za pomirjujoče besede, se bom potrudila. Si predstavljam da bova prvi dan naredili samo 100m, potem bo pa žogica v akciji ::).



catahoula

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 06 November 2014, 11:02:52
Tud meni je prejšnjega psa zagrabil ovčar, ki je priletel iz ne vem kje... Če vidiš da je pred vama pes, ki ti je sumljiv (brez gospodarja in odvezan) daj psičko za sabo-zaščiti jo da ne bo ona rinila vanj-in če se ti bo slučajo pes približeval, pač proti njemu vrži nekaj-palico, kamen ali pa kar imaš pri roki.ponavadi pes odide...

Kot ti je že napisala čara-bodi sproščena in mirna, vedno se dogajajo neprijetne situacije , samo moraš reagirati mirno in ne zganjat panike. Če te je pa pač res ful strah, si pa omisli kak sprej (samo ne ta hudga solzivca da ne bo naje*** pes, saj ni kriv če je lastnik idiot).

Veliko sreče v toplicah ;D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 06 November 2014, 12:25:10
Koliko je star tvoj pes in kako velik je? Edini napadi psov, ki so res nevarni so plenski, kjer napadalec zamenja drugega psa za plen. To pa je možno samo pri zelo zelo mladih ali zelo majhnih psih. Ostali niso ogroženi. V primeru plenskega napada pes ne bo pritekel od spredaj ampak od zadaj ali kvečjemu od strani. Napadalec ne bo lajal, renčal, se napihoval pred drugim psom ampak bo samo pritekel in zgrabil. Na srečo so tovrstni napadi zelo redki, pa še od teh, ki se zgodijo, je večina zaigranih (pes napad zaigra, a na koncu ne zgrabi "plena", a tega žal v naprej ne moreš vedeti)
Potem so možni še napadi zaradi teritorialnosti, ki pa niso tako nevarni in se zgodijo, ko pes priteče iz domačega dvorišča in brani "svoj" del pločnika in ceste. Dobro socializirani psi znajo tovrstne napade blokirati brez nasilja, pri tistih, ki tega ne znajo, pa naj bi napadalca spodil lastnik . ponavadi zadošča oster ukaz. Teritorialni napadi se zgodijo samo v bližini hiš.
Na nevtralnem terenu praktično ni nevarnosti za resen napad spuščenega psa (se pa zgarbajo privezani psi živčnih lastnikov).
Poskusi se malo podučiti o telesnio govorici psov. Velikanska večina potepušlih in na sprehodih spuščenih psov je povsem nenevarnih.


felidae

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 06 November 2014, 12:55:01
Stara je 7,5 mesecev, plečne ima okoli 35cm in dobrih 6 kg. Ni ravno zelo mala, prav velika pa tudi ni. Glede na njeno obnašanje in obnašanju drugih psov do nje, se bo v kratkem prvič gonila.

Socializirana sicer je, ampak ima pomoje še premalo izkušenj in je preveč iz sebe od veselja ko vidi drugega psa, da bi znala blokirati napad zaradi teritorialnosti.
No saj, potepuški psi ki krožijo me ne skrbijo. Taki ponavadi če jih malo grdo pogledaš niti ne pridejo preveč blizu. Skrbi me, da me bo kakšen presenetil in samo planil (zaradi teritorija ali plena). Bova šli bolj stran od hiš, pa bo.

Hvala vsem za pomoč :)



solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 06 November 2014, 16:02:09
...Ostali niso ogroženi.....Na nevtralnem terenu praktično ni nevarnosti za resen napad spuščenega psa...

Če nekdo tovrstnega napada še ni doživel, ne pomeni, da to ne obstaja.

Prav tako nasveti v stilu "pomirite se/ostanite mirni/ne komplicirajte/globoko dihajte..." ne koristijo ljudem, ki so takšen napad že doživeli in imajo v sebi zakoreninjen strah.

felidae, zelo razumem tvoj strah. Jaz si pomagam tako, da imam poper sprej vedno pri roki. Na ta način pomirim sebe in ne vznemirjam psa. Uporabila ga nisem še nikoli, sprehodi pa so postali manj stresni.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 06 November 2014, 16:13:41
Nisem rekla da se ne zgodi nikoli, se pa zgodi napad spuščenega psa na nevtralnem terenu izredno redko. Se pa pogosto zgodi, da napade  privezan pes, ki se strga lastniku iz rok ali da se spopadeta dva privezana psa.
Lastniku, ki se boji za svojega psa pomaga, če mu poveš, kje je realna nevarnost in kje se lahko sprosti. V vsakem primeru pomaga, če pozna pasjo telesno govorico, saj tako lahko na daleč vidi, kaj želi prihajajoči pes. Za razliko od ljudi so namreč psi zelo predvidljivi.
Poprov sprej, palice, dežniki daserji...so uporabni samo toliko kot vsak placebo: pomirjajo lastnika, s tem tudi lastnikovega psa in s tem tudi prihajajočega psa.


m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #8 : 07 November 2014, 09:15:26
Tudi jaz priporočam solzilec oz poper spray. Jaz se edino z njim v žepu lahko kolikor toliko sprostim...Uporabila ga nisem še nikoli..



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9 : 16 November 2014, 12:24:35
Če imaš pa psa, ki se teme boji...Potem je pa fajn, da prispeš na dopust ko je še dan. Da v dnevu razišče okolico in da ni prvi sprehod v temi. Sicer se ti zna zgodit, da sploh ne bo šel iz hiše/stanovanja ali pa da bo skakal in lajal, renčal, na vse kar vidi in sliši. Potem ti je pa malo nerodno, ko slišiš pripombe o hudem psu in ljudem razlagaš, da se boji teme in vsega v temi, ker je čisto novo okolje in da je sredi belega ne v resnici zelo prijazen pes.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


dolcearca

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 16 November 2014, 17:11:43
V katere toplice pa greste? Mi smo bili s psicama v Čatežu - vsi psi so od gostov, privezani oz. pod nadzorom. Je tudi napisano, da morajo biti v kompleksu toplic na vrvici. Tudi tako je, tisti, ki peljemo pse s sabo na dopust, imamo običajno kar dobro vzgojene. Jaz sem sicer svoje spustila, vendar na nasipu, izven območja toplic, kjer že od daleč vidiš, če kdo gre in jih privežeš...

Arcina spletna stran
http://www.swissyarca.com


felidae

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 17 November 2014, 07:40:20
Živjo,

smo že nazaj in je bilo super  ;D. Šli smo v Terme Vivat - psi kolikor sva jih srečali so bili na vrvici in prijazni. Je bilo pa okoli kompleksa dovolj travnikov in njiv, da nama ni bilo treba rint med hiše.

Edini dogodek, ki me je malo znerviral je bil, ko sem jo imela na slednem povodcu sredi travnika in sva se igrali z dvema žogicama in delali še par vaj vsake toliko. Po pločniku ob cesti pride mimo en gospod in začne cmokat in žvižgat. Sicer psica ni reagirala (sem bila kar :o), ampak mi pa tudi ni jasno, kaj se ti mora v lajfu zgoditi, da hočes psa ki ga ne poznaš in se igra s svojim vodnikom, poklicati s travnika k sebi ob cesto... >:(

Tole za Čateške me pa veseli, sploh nisem vedela da tudi tam dovolijo kužke.

Lp, Mateja



LiliTheLab

  • *
    • Prispevkov: 126
    • Točke: 0
  • Black beauty
Odgovori #12 : 17 November 2014, 09:48:45


Edini dogodek, ki me je malo znerviral je bil, ko sem jo imela na slednem povodcu sredi travnika in sva se igrali z dvema žogicama in delali še par vaj vsake toliko. Po pločniku ob cesti pride mimo en gospod in začne cmokat in žvižgat. Sicer psica ni reagirala (sem bila kar :o), ampak mi pa tudi ni jasno, kaj se ti mora v lajfu zgoditi, da hočes psa ki ga ne poznaš in se igra s svojim vodnikom, poklicati s travnika k sebi ob cesto... >:(


E, to pa tudi mene moti. Ne vem, kaj ni jasno tem ljudem  >:(

"Rep psa maha s srcem." (Martin Buxbaum)


majajama

  • *
    • Prispevkov: 93
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 20 November 2014, 14:19:17
Ni čisto za v to temo, ampak sem tako ponosna nase in na našo psičko, da moram napisati!  :)

Včeraj sva se sprehajali po običajni poti ob gozdu, kjer jo imam ponavadi kar spuščeno. Na enem mestu se pot spusti do ene domačije (gre po zadnji strani domačije in naprej zavije v gozd). Na tej domačiji imajo psa, ki ga še nisem videla spuščenega, vedno je v pesjaku (premajhnem...) in vedno besno laja na mimoidoče. Ko sva se včeraj bližali tej domačiji, sem našo kar tako malo za hec poklicala in dala na povodec (da pač vadiva odpoklic in umirjeno hojo na povodcu).
Po nekaj metrih, ko sem jo privezala, pa zagledam tega psa, spuščenega... :o :o :o Takoj sem se obrnila in hotela iti (umirjeno ampak odločno...) proti domu, vstran od psa, ampak naju je že opazil in začel grozeče dirjati proti nama  >:( Za trenutek me je zgrabila panika in sem zavpila nanj, ker sem že videla, kako se bosta zgrizla.... Nato pa me je nekaj prešinilo in sem se odločila, da bomo tole zelo prijazno izpeljali. Obrnila sem se k psu, ga prijazno nagovorila v smislu "o, lej ga, od kod pa ti? Kako si priden, kako si lep, a si prišel pozdravit?... No, Astrid, lepo pozdravi prijateljčka! Priiiidnaaaa!..."
In res se je pes umiril, moja Astrid je bila takoj za stvar (za igro), povohala sta se, začela skakljati drug okoli drugega, se valjati ipd. V tistem je prišel še lastnik psa in je bil čisto presenečen, da se nista zgrizla.

Juhu! Uspelo mi je premagati eno največjih travm na sprehodih s psom! Preprečiti napad neznanega psa in iz njega narediti novega prijateljčka naše psičke! ;D ;D ;D



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...