Gluh Pes - Kako živeti z psom ki ne sliši?

ninci · 51713

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Ko sem napisala - Se kaj? sem mislila, da bos se kaj vprasala.

Bom pa jaz... še nekaj vprašala namreč ;) Kako je pa z sluhom pri tako belih harlekinih?

Lp nina



quantum

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 13 April 2006, 17:23:51
Jaz imam tudi 1 vprašanje na to temo ;D

Ali se je kakšnemu vzreditelju že skotil gluh mladiček? Kako se da to sploh ugotoviti? Ter kakšna je usoda takšnega psa?



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 13 April 2006, 17:28:07
Jaz imam tudi 1 vprašanje na to temo ;D

Ali se je kakšnemu vzreditelju že skotil gluh mladiček? Kako se da to sploh ugotoviti? Ter kakšna je usoda takšnega psa?

Ugotovi se z BAER testom. 

Lp nina



Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #3 : 13 April 2006, 17:49:08
Glede BEAR testa je vprašanje, če ga kdo sploh dela - razen tisti vestni vzreditelji, ki vzrejajo pasmo, za katero je več možnosti, da bi bili mladički gluhi (npr. dalmatinci). Ne vem koliko je to aktualno za doge...


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #4 : 13 April 2006, 19:16:51
           Ojla1

   Tudi pri dogah se lahko pojavijo gluhi mladicki. Vse zelo bele pse se testira. Ce pa se za katerega ugotovi, da je gluh- pa ne preostane drugega kot evtanazija. Zal je tako.

  CAO-sLAVI



čajanka

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 13 April 2006, 19:27:32
Glede nato, da se tudi pri dogah pojavljajo gluhi mladiči, me zanima, če vi testirate svoje doge, mladiče?



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #6 : 13 April 2006, 19:36:07
           Ojla1

   Tudi pri dogah se lahko pojavijo gluhi mladicki. Vse zelo bele pse se testira. Ce pa se za katerega ugotovi, da je gluh- pa ne preostane drugega kot evtanazija. Zal je tako.

  CAO-sLAVI

Zakaj pa evtanazija  ??? A gluha doga ne more živet normalno naprej kot ostali gluhi psi?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


quantum

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 13 April 2006, 21:10:37
Kdo pa opravli ta Bear test in kako to poteka? Valvasor ste vi že imeli gluhe mladičke?

Neyka kolikor sem jaz po internetu brskal in raziskoval se da živeti s katikim psom in po svetu imajo že prav organizacije, ki rešujejo talšne gluhe pse. Tudi doge. Samo je treba v socializacijo gluhega psa vložiti veliko energije, potrplenja in časa.
Drugače pa tudi mene zanima zakaj se pri nas odločajo za evtanazijo in ne za kakšne takšne posvojitve ljudem, ki bi takšnega psa imeli.  :(

Linki:
http://www.deafdogs.org/
http://gracieland.org/DaneRescue/index.html
http://www.greatdanerescueinc.com/deafdogs.html



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #8 : 13 April 2006, 21:32:33
No, no, gluhost pa res ni razlog za evtanazijo  ::) Potem pa je najbolj, da se evtanazira vse pse, ki imajo slabe kolke, ki imajo epilepsijo, kakšne klopne bolezni... Aja, pa stare pse, ki jim že zobje izpadejo, pa postanejo slepi...



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #9 : 16 April 2006, 11:46:53
Kaj je zdaj z gluhimi psi? zakaj evantanazija?

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


čajanka

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 16 April 2006, 20:10:05
Citiraj
Kaj je zdaj z gluhimi psi? zakaj evantanazija?

No, to tudi mene zanima, pa še enkrat ponavljam vprašanje, če vi kot vzrediteljica psarne Valvasor testirate svoje mladiče in ali ste že imeli primer, da je bil mladič gluh?

Hvala!




valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #11 : 17 April 2006, 18:26:08
  Ja, Tristan je tapravi Valvasor- mali bikec  ;) ;)

   Dva fanta, ki sta zjutraj v Tivoliju sta pa res Zim in Nacho.

   JA, mi testiramo mladice, ki sozelo  beli oz. ce se opazi, da je s sluhom kaj narobe. Smo tudi ze imeli gluhe mladice- tako kot vsi drugi vzreditelji- na zalost.

   CAo-Slavi



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #12 : 17 April 2006, 21:17:39
Slavi ampak zakaj evtanazija za gluhe pse  ???

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


BenSon

  • *
    • Prispevkov: 263
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 17 April 2006, 23:50:38
Lep pozdrav!

Neyka razlogov za to je lahko več,malo razmisli pa boš dobila odgovor na svoje vprašanje.Nevarnost za okolico,itd...,itd...

Benjamin



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #14 : 18 April 2006, 00:12:24
BenSon, pa saj to ni edina pasma, kjer se pojavlja gluhost... In gluhost ni nekaj najhujšega, kar se lahko psu. Sicer pa za življenje v mestu, (zame) gluhost ni ovira. Pes mora biti itak vedno na povodcu. Mi smo nekaj let nazaj imeli gluho mešanko (poginila je zaradi starosti). Ljudje sploh niso verjeli, da je gluha, dokler jim nismo tega povedali. Tako zelo je znala to svojo gluhost skrit.



BenSon

  • *
    • Prispevkov: 263
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 18 April 2006, 00:34:45
dog4ever,mislim da imeti gluhega psa ni šala, pes ki je glug čisto drugače reaigira v določenih situacijah kot pa pes kateri sliši,pa četudi je na povodcu ???.Res da pri pasmi N.D. gluhost ni tako pogosta kot je pri drugih pasmah,vendar si predstavljaj psa kot je N.D.,da te ne sliši.Jaz si ga predstavljam zato ti lahko povem da je to nažalost najboljša rešitev.

L.p.Benjamin!



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #16 : 18 April 2006, 09:26:57
   Benson- na zalost imas prav. Tudi jaz SI predstavljam zivljenje z gluho nemsko dogo.
  Vsakemu bi moralo bit jasno- zakaj evtanazija, ce bi le malo bolj premislil. Jaz osebno nebi nikomur naprtila tako breme in odgovornost in mu dala gluhega psa. 

   Cao-Slavi



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #17 : 18 April 2006, 09:39:47
jaz pa vseeno mislim, da obstaja še kakšna bolj huda bolezen kot je gluhost. Naša psica se je čisto lepo privadila gluhemu življenju.



quantum

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 18 April 2006, 10:12:58
Ne bi rad drezal v to temo vendar me je ta debata o gluhin psih oziroma konkretno o gluhih nemških dogah dala malo misliti. Sprašujem se tudi ali BenSon in Valvasor samo predvidevata kakšna bi bila gluha nemška doga ali sta dejansko že živela s takšnim psom. Sam mislim, da prvo.
Ker je sicer takih primerov malo dvomim da bi se našel kdo, ki bi nam povedal kako je resnično živeti z gluho nemško dogo. Pa bi bilo zanimivo prisluhniti kakšni takšni zgodbi.
dog4forever ima že izkušnje s svojo gluho psico in piše da se je psica čisto lepo privadila gluhemu življenju. Zakaj se ne bi mogla tudi nemška doga ???
Sam mislim, da bi se lahko in da so to kar pišeta Benson in Valvasor neresnice in miti. Opisani so tudi na spletni strani organizacije, ki rešuje gluhe nemške doge.
Na tej strani so odgovori na vprašanja kot so: Ali je nemška doga nagnjena k pretepanju z drugimi psi? Ali res ne moremo nikoli zares zaupati gluhi nemški dogi? Ali je  n. doga boječa ker je gluha? Ali je gluho n. dogo zares težko izšolati?
Vsi odgovori so nikalni. Več si lahko sami preberete tukaj: http://gracieland.org/DaneRescue/danefaq.html#11

Ljudje pa saj živimo v 21. stoletju!!!!!!!!!!!!!!!! Lahko bi bili počasi že res bolj humani. Mislim da bi se tudi za gluhega psa našel nekdo, ki bi ga z veseljem sprejel in vzgajal. Samo seveda tak pes zaradi gluhosti nima cene  :'( Res žalostno.



erika

  • *
    • Prispevkov: 448
    • Točke: 5
Odgovori #19 : 18 April 2006, 12:43:25

Se popolnoma strinjam z Bensonom in Valvasorjem  :( pa čeprav živimo v 21. stoletju.






lp erika


delaiska

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 18 April 2006, 13:25:36
Citiraj
Ne bi rad drezal v to temo vendar me je ta debata o gluhin psih oziroma konkretno o gluhih nemških dogah dala malo misliti.


...kaj pa delaš?!




BenSon

  • *
    • Prispevkov: 263
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 18 April 2006, 14:00:51
Quantum, če se že zavedaš,da živimo v 21 stoletju,potem še malo razmisli 21 stoletju primerno(ne vzami to kot žalitev ampak v razmislek).Cena psa pri takšni hibi kot je gluhost,res nima nobene veze.Prepričan sem ,da ti noben pošten rejc ne bi (namerno) prodal gluhega psa, pa če tudi bi mu plačal enako kot za zdravega.Po navadi če takšen pes napade človeka,lastniki psov začnejo takoj krivit vzreditelja ter se sprenevedat, pa če tudi so bili seznanjeni da je pes gluh.Malo se pozanimaj pri odvetnikih in boš videl kakšne izgovore ljudje iščejo kadar se znajdejo v takšnem položaju.V večini primerov takšni psi končajo v zaprtem boksu in čakajo na evtanazijo, z pomočjo narave. Knjige o vzgoji otrok, po navadi pišejo ljudje brez otrok,knjige o psih pa njim podobni.Tako da se je tukaj potrebno zamislit komu verjet,vzreditelju z večletnimi izkušnjami(da nebo pomote ne mislim sebe),ali ljudem z teorio brez izkušenj.Vzemi to moje pisanje kakor hočeš,jaz še zmeraj ostajam pri svojem prepričanju ti pa kakor hočeš.To je za enkrat iz moje strani vse in z tem končujem svoje debatiranje o gluhosti pri psih.

L.P. Benjamin



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #22 : 18 April 2006, 14:30:58
Zakaj bi pa gluh pes napadel človeka? Zakaj bi bila za to večja verjetnost? Saj če npr. pes spi, se mu tudi približaš od spredaj, a ne? In ga najprej zbudiš (recimo tako, da z nogo butneš ob tla) in šele potem pobožaš... Zakaj bi k gluhemu psu pristopal drugače? Naša psica je bila v pasji šoli, pa jo je uspešno končala (malo šolo). Ko smo vadili odpoklic, sem malo skakala po luftu  :D, pa nisem se ji skrivala, drugače je pa bila ravno tako uspešna kot drugi psi...

In ne vem, zakaj kar naenkrat mešate napad psa in gluhega psa...



kajči

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 18 April 2006, 16:29:18
Koliko pa je resnice na tem, da gluh mladic v leglu drugace napreduje kot sliseci, ker med igranjem z drugimi mladici ne slisi cviljenja in rencanja, ce je pregrob? Torej nima neke meje do kam lahko gre med igro. In da naj bi zato tudi kasneje imel tezave pri komuniciranju z drugimi psi. To je nekoc na enem tujem forumu napisal vzreditelj argentincev, kot odgovor na to, da je uspaval gluhega mladica. lp



erika

  • *
    • Prispevkov: 448
    • Točke: 5
Odgovori #24 : 18 April 2006, 18:41:17


A zakaj bi gluh pes napadel človeka? Ja, ravno zato, ker je gluh. >:(
Samo en primer:

Če se psu približaš od zadaj in te ne sliši, se bo verjetno ustrašil. Torej ali bo dal rep med noge ali pa bo skočil od strahu, je različno od njegovega značaja, vzgoje itd.... Pa vzemimo, da bi res skočil od strahu. Če je to pes velikosti rotveilerja, ga je precej težko zadržati in verjemite, da je pri dogi to malo težje.

Quantum a imaš kakšnega psa doma? Doge verjetno nimaš.


lp erika


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #25 : 18 April 2006, 18:46:35
Jst se malo mešam tukaj zraven, ampak me samo zanima če kdo ve če se pse ki so gluhi tudi kako označuje (da nosijo kakšen znak, ovratnico... kot na primer reševalci, psi vodniki za slepe ipd.), ker tako bi ljudje vedeli, da je pes gluh in bi bili bolj previdni, se mu ne bi približevali tako da jih ne vidi, ozr. ga božali če jih ne bi videl?



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #26 : 18 April 2006, 19:28:37
Zakaj bi pa moral kdo božat vašega psa?  ??? A sedaj kar dovolite, da ga božajo brez dovoljenja? Jaz ne. Če se ga pa dotikajo brez mojega dovoljenja, je pa na lastno odgovornost :P
Domači pa menda že vejo, da je pes gluh. In se temu prilagodijo. Se mi pa zdi slepota že hujša kot gluhost...



Gina

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 4
Odgovori #27 : 18 April 2006, 20:18:42
Zakaj bi pa moral kdo božat vašega psa?  ??? A sedaj kar dovolite, da ga božajo brez dovoljenja? Jaz ne. Če se ga pa dotikajo brez mojega dovoljenja, je pa na lastno odgovornost :P
Domači pa menda že vejo, da je pes gluh. In se temu prilagodijo. Se mi pa zdi slepota že hujša kot gluhost...
Ja pa saj ni nujno, da ga hoče pobožat. Lahko se mu npr. od zadaj pripelje otrok na kolesu, naključni sprehajalec, drug, nič hudega sluteč drug pes....Že tako je dosti neljubih situacij, sploh če je pes velik, pa čedalje več ljudi, ki so nastrojeni proti psom, sploh pa če "nevarno" zgleda . Me prav zanima kako bi reagirali ob opravičilu ... sory moj pes je gluh, rabi čisto svoj pristop....Pa tu mislim čist vsakdanje situacije, pri gluhem psu pač ne moreš predvidit vseh njegovih reakcij vnaprej, še pri zdravem ne vedno. ???
Poznam gluhega dalmatinca, ki mu sicer nič ne manjka, je ljubljen, scrkljan, spi v postelji, sicer pa premalo socializiran in vzgojen ravno zaradi neizkušenosti... hvalabogu ima končno stalen dom, saj ga je vzreditelj prodajal kot čisto zdravega mladiča ( kao niso vedeli, čeprav tak mladič v leglu oddaja čisto drugačne zvoke, baje nonstop tuli, cvili...) in zato je revček menjal lastnike kot po tekočem traku, ko so le-ti spoznali prevaro.
Roko na srce, koliko ljudi je takšnih ki bi se zavestno odločili za gluhega mladiča, se spoprijelo z njegovo drugačnostjo in vsem kar to za sabo potegne. Ja, potem ko je pes že enkrat star par mesecev, ko konča v kakšnem azilu ali podobno, ga marsikdo vzame iz sočutja. Svaka čast takim, ki si to upajo in se tudi resnično angažirajo.
Ne vem, vsak ima svoja stališča, meni se vseeno zdi bolj etično takšnega mladiča takoj evtanazirati, kot pa zamolčati dejstvo in ga prodati kot zdravega, ali pa pač iskati dobre ljudi za gluhega mladička. Največkrat pa bi takšni mladiči ostajali vzreditelju, ker v tistem momentu, se junak ziher ne bi našel.

Lp


erika

  • *
    • Prispevkov: 448
    • Točke: 5
Odgovori #28 : 18 April 2006, 20:31:27
Zakaj bi pa moral kdo božat vašega psa? ??? A sedaj kar dovolite, da ga božajo brez dovoljenja? Jaz ne. Če se ga pa dotikajo brez mojega dovoljenja, je pa na lastno odgovornost :P
Domači pa menda že vejo, da je pes gluh. In se temu prilagodijo. Se mi pa zdi slepota že hujša kot gluhost...

Ja, ja domači že vedo, ne vedo pa otroci, pa mimoidoči, pa kolesarji, pa verjetno vse kar hodi po cesti.....ti se sigurno ne bodo prilagajali gluhemu psu.

Sicer je brez veze o tem debatirat, vsak ima svoje mnenje,

vsa čast pa ljudem, ki so pripravljeni vzeti gluhega psa v svoj dom.


lp erika


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #29 : 18 April 2006, 21:37:33
    Ojla!

   Mislim, da lahko samo en bolnik pomisli, da se gluhe pse uspava, ker nimajo cene!!!!!  In tisti, ki proda mladica, za katerega ve, da je gluh, je ravno tako BOLAN. Vzreditelj, ki ima samo malo pameti, ne bo niti podaril takega psa- kaj sele prodal. Tisti vzreditelj, ki rece, da niso opazili, da je pes gluh, pa hudo laze, ali pa se z mladici cisto nic ne ukvarja in ni z njimi v stiku. Drugace se to opazi oz. slisi- saj tak mladic nenormalno tuli- ne cvili- TULI  tudi po cel dan. Da o drugih stvareh niti ne govorim. Kaksno je njegovo zivljenje v prvih tednih.......
 Pri nas smo ze imeli gluhega mladica in smo ga uspavali. Zakaj?  Ker je prevelika odgovornost nekomu dat takega mladica. Kaj ce se nekje zalomi? Kaj ce slucajno iz strahu nekoga ugrizne? Kaj ce iz strahu postane zelo agresive? DA JE NEVAREN ZA LJUDI, OTROKE, DRUGE ZIVALI?  Potem pa  "usmiljenec", ki ga je vzel,  pocasi ugotovi, da tak pes ni zanj? Potem pa se ubogi pes seli iz druzine v druzino ali pristane v zavetiscu in tam caka na evtanazijo ? A je to mogoce kaksno zivljenje? ZAME NE- IN GA NOBENEMU PSU NE PRIVOSCIM.  Na vse to je treba misliti, ko se ti skoti tak pes. In to je odgovornost- do samega psa in pa do ljudi, ki bi ga radi imeli.
  Dog4ever- se mi niti ne sanja kdo si- ampak ti pa nekaj povem.  Naslednjic, ko ti na misel pride se kaka podobna izjava- se pa ful mahni po prstih in premisli, ce bi sploh kaj napisal.  Sem ze zgoraj napisala.....bolano!!!

   CAO-sLAVI