Ši-cu [Shih Tzu]

Karmen_ss · 670772

rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1110 : 31 Maj 2010, 13:54:11
Hej!


Imam eno veselo novico. S Panom sva po 1 letu in 1 skupnem treningu šla v soboto na agility tekmo v MB. :) In seveda je v prvem teku moral pozdraviti sodnico, pa potem sva imela preveč izogibanj in sva bila zato disk. V agility teku pa sva se super odrezala, Pančo je super tekel, le zaradi mojih dveh napak (tečem tudi z GR in sem pač pozabila, da tečem s panom ::) ) sva dobila 10kt. Drugače sem pa super zadovoljna kako je Pan šibal čez use ovire. Posnetek pa še pride! :)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1111 : 31 Maj 2010, 15:05:39
Čestitke :)



ren10

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #1112 : 01 Junij 2010, 17:20:01
Hello again...  ;D

Rabim informacijo o tem kateri pasji frizer je dober v okolici Ljubljane oz Ljubljani ali pa Celju? Pa da seveda ve kako je treba ostriči šicujčke.
Da ne bo Ajška zgledala kot narobe pobrita ovčka.  :D

Hvala!

Meni jo je zelo vedno postrigla Kaja ki ima salon v Črnučah. Nikoli z mašinco ampak vedno s škarjami in nikoli na nulo. Pa lepo dela z njimi, najprej jih polubčka pa pocrkla, nikoli ne priveže, moja je bila kot plastelin v njenih rokah. Kakor jo je dala, tako je bla :)
cifra:040435224



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1113 : 02 Junij 2010, 15:20:39
Striženje je odvisno od osebnega okusa in pač kaj rečeš frizerki. Shih-tzuji nimajo ustaljene frizure pasemsko predpisane (po standardu bi mogli imeti dlako, ki se vleče po telh :))...moj pa je vedno z mašinco, čist na kratko, edino po glavici je na šnavcerčka in to mi je najbolj všeč. Tisto z neko vmesno dolžino dlake, po možnosti z odlakanim repom in glavo mi nikakor ne sede :)  Tako, da vsakemu po svoje.

 In še ena stvar, ki je ne prenesem, da mi psa prelubčkajo in precartajo, ker tega moj shih-tzu enostavno ne tolerira in mu je mučno, ko ga tujci vlačijo po rokah, bog ne daj, da se s svojo glavo približujejo njegovi, v bistvu mi je to čist mimo obnašanje do psa. Rada imam frizerko, ki ve kako se psa prime, ki ni sentimentalna do njega in naredi dobro svoje delo tako, kot si želim in kot je estetsko :) Sem pa obiskala enkrat eno, ki ga je konstantno lubčkala, ga hvalila in ga cartala in se mu vsiljevala, naj povem, da tja nisva več šla, ker sploh ni imela občutka, da to psu enostavno ne paše in takšen občutek frizer more imeti, ne pa da piha na dušu lastniku  :/

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1114 : 02 Junij 2010, 20:07:08
Dober frizer šicuja ne postriže samo glede na želje lastnika, temveč zna izbrati frizuro, ki posameznemu psu najbolj paše glede na njegovo konstitucijo, velikost glave itd. Moji sta tudi po telesu pobriti, tačke imata oblikovane s škarjami, ena ima glavo postriženo na kratko z nekoliko daljšimi brki, druga pa ima čopek, preprosto zato, ker s čopkom izgleda bolje kot čisto postrižena. Pobrito telo je primerno za šicuje krepke konstitucije, medtem ko za tiste lažje je lepša s škarjami oblikovana frizurca. To je tudi odvisno od tipa dlake. Veliko dlake z obilo podlanke ne izgleda dobro pri napol postriženem šicuju - bo kot bala vate, zato je krajša frizura, po možnosti z mašinco tu primernejša. Pri šicujih z bolj svilnato dlako z manj podlanke pa je včasih bolje, če imajo srednje dolgo, s škarjami oblikovano frizuro. Vsekakor je treba pazit, da se izbere frizuro, ki pristaja posameznemu psu. ;)

Glede lubčkanja - se strinjam s Felino. Moji se sicer radi cartata, tako da ni problem, vendar to mi ni na prvem mestu. Frizer mora preprosto obvladat svoj posel in znat delat s psom, kar ne pomeni, da ga mora lubčkat.  Moja starejša psica je najbolj navdušeno prihajala prav k frizerki, ki nobenega psa ne carta, ampak ga postavi in ga v pol ure upedena, kar pomeni, da mora pes dat mir. Tako da je vse relativno. ;)



ewchiq

  • Gost
Odgovori #1115 : 02 Junij 2010, 21:12:00
mene zanima: Kdaj gre lahko mladič/pes prvič na morje? (daljša vožnja, drugačno okolje, vročina, itd..) Pa kako dobimo potni list? Baje da ob cepljenju proti steklini, takrat če prosimo za potni list nam ga dajo to je ob starosti 4 mesecev.. je to res?
hvala!



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1116 : 03 Junij 2010, 07:57:59
Pes bi moral dobiti potni list že ob nakupu, kjer pišejo vsa cepljenja, ki jih je opravil do sedaj, se pravi zelo priporočljiva cepljenja proti kužnim boleznim, ki jih je skoraj dolžan opravit vsak človek, ki ima leglo, če ima vsaj malo ljubezni do tega, kar prodaja - oddaja...ampak...ne bi začela o tem :P  In ker verjetno nimaš rodovniškega psa, ki ni bil tetoviran, bi vesten vzreditelj legla kužke mikročipiral in tako uradno prijavil njihov obstoj, da bi bili lastniki znani že od začetka njihove poti...tako pa...in zraven bi spadala tudi knjižica, potni list, ki je pasji identifikacijski dokument in se je potrebno do tega dokumenta obnašat enako, kot do posedovanja, recimo, osebne izkaznice....se pravi, jo čuvat, prijavit krajo, izgubo itd in naročiti novo v nekem roku....  :-X

Cepljenje proti steklini je po zakonu obvezno do dopolnjenega tretjega meseca starosti in za prehod meje, more od prvega cepljenja preteči vsaj mesec dni, nato pa na vsako leto obnoviti cepljenje do zadnjega datuma cepljenja. Brez tega, prehod preko meje ni možen oz. ni legalen.

Na morje pa lahko gre, ko ima opravljena cepljenja, je njegov imunski sistem pripravljen na to, se pravi, je prišel iz legla zdrav, poln energije in primerno močan. Pazit je samo treba, da se med vožnjo pogosto ustavljamo, mu damo svežo vodo, ga razgibamo in da opravi potrebo ter pazimo, da se ne pregreje v avtomobilu (kar velja za psa vsake starosti). Moji so prvič šli na morje pri 4 mesecih in ni bilo problema.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


TinaGizmo

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #1117 : 03 Junij 2010, 12:26:57
mene zanima: Kdaj gre lahko mladič/pes prvič na morje? (daljša vožnja, drugačno okolje, vročina, itd..) Pa kako dobimo potni list? Baje da ob cepljenju proti steklini, takrat če prosimo za potni list nam ga dajo to je ob starosti 4 mesecev.. je to res?
hvala!


Ko se psa cepi proti steklini, mu vstavijo čip in takrat dobiš ta "pasuš".   :) Rodovniški ali ne, there's no problem.
Midva še z našim nisva šla nikamor v tujino, tak da povem samo, kar so mi povedali drugi : Pred odhodom v tujino mora biti pes vet. pregledan, potem dobite tudi potrdilo, ki pa ne sme biti starejše od 10 dni (se pravi mora biti pregledan največ 10 dni pred odhodom). Na Hrvaškem pa si s tem potrdilom lahko en mesec in ne samo 10 dni. Za države EU-ja je postopek pridobitve potrdila isti, le da se lahko po državah EU-ja sprehajamo 6 mesecev. Če sem prav seznanjena, bi naj bilo tak.  :)



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1118 : 03 Junij 2010, 14:41:44
Mi smo dobili pri obeh potni list že ko smo psa prevzeli, saj sta bila oba cepljena proti kužnim boleznim, takrat ko morajo biti mladiči cepljeni (ne vem natančne starosti) pa je bila ena nerodovniška in en rodovniški. S tem, da smo imeli v potem listu tudi označeno kdaj sta bila tudi razglistena. Tako, da tisti ki res skrbijo za pse in vejo kako in kaj dobiš že z mladičem potni list, saj mora biti vpisano cepljenje proti kužnim boleznim. ;)

Pa še obljubljen filmček iz najine prve tekme: http://www.youtube.com/watch?v=RA8LqtZiSIA

lp maja

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1119 : 03 Junij 2010, 15:11:54
Ali pa ima mladič vsaj knjižico o cepljenjih (rumena zadeva), kamor veterinar vpiše cepljenja, lastnik pa potem sam nabavi potni list ob cepljenju proti steklini.

Ewchiq, mi lahko poveš, zakaj je mladiček, ki ne more biti starejši od treh tednov v tvojem avatarju na tleh, na asfaltu ali pesku?



ewchiq

  • Gost
Odgovori #1120 : 03 Junij 2010, 15:19:02
nevem zakaj je tam na asvaltu, pač malo na zraku, drugače je pa vedno na travi =)



Li Mei

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 0
Odgovori #1121 : 03 Junij 2010, 18:03:15
rapgirl, kako pa vidva tole obvladata. Super sta!  :)
Vaju bo možno še kje videti?



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1122 : 03 Junij 2010, 21:13:59
nevem zakaj je tam na asvaltu, pač malo na zraku, drugače je pa vedno na travi =)

Tako majhen mladiček, kot je na tvoji sliki ni ne za na travo, ne za na asfalt, ne za na pesek, ampak mora biti v zaprtem, čistem, varnem, mehkem prostoru pri mami, bratih in sestrah! Je še premajhen za ven, preobčutljiv in prenežen. Se bojim, da boš dobila psa pri ljudeh, ki ne skrbijo prav za mladiče.



ewchiq

  • Gost
Odgovori #1123 : 03 Junij 2010, 21:35:16
Tako majhen mladiček, kot je na tvoji sliki ni ne za na travo, ne za na asfalt, ne za na pesek, ampak mora biti v zaprtem, čistem, varnem, mehkem prostoru pri mami, bratih in sestrah! Je še premajhen za ven, preobčutljiv in prenežen. Se bojim, da boš dobila psa pri ljudeh, ki ne skrbijo prav za mladiče.

brez komentarja..
 ???



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1124 : 07 Junij 2010, 10:42:55
rapgirl, kako pa vidva tole obvladata. Super sta!  :)
Vaju bo možno še kje videti?

To soboto na agility tekmi v Zagorju. Drugače pa gremo skoraj na vsako agility tekmo. Tu in tam kakšno spustimo, vendar smo ponavadi skoraj na vsaki. Iz kej pa si?

lp maja

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Li Mei

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 0
Odgovori #1125 : 07 Junij 2010, 17:33:33
Sem iz Šk. Loke. Se mi zdi, da sem vaju lani od daleč videla v Železnikih. A je možno?
V glavnem... ko bo kakšna tekma v moji okolici, vaju sigurno pridem pogledat  :).



kupid

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #1126 : 08 Junij 2010, 13:30:54
Preden smo kupili našo psičko sem prebral celotno temo o Shih-tzujih.
Takoj mi je postalo jasno,da tukaj v tej temi lahko postavljaš vprašanja samo če ima psiček rodovnik,
vsi ostali mešančki, pa tukaj nimajo kaj iskati!
Zato vam raje ne bom postavil nobenega vprašanja,le napisal bom svoje mnenje. Upam,da to lahko storim :)

Ni mi všeč,da se napada ljudi, ki so se prijavili na ta forum, da bi izvedeli čim več informacij, ki postavljajo vprašanja zato, da bi čim boljše skrbeli za svoje ljubljenčke!
Kaj mislite, da če kužek nima papirjev,da je kaj slabši, da za njega ni potrebno skrbeti?
Ljudje ga imajo prav tako radi,če ne še bolj! Če bi bilo na svetu več takšnih ljudi,ki vestno skrbijo za svoje ljubljenčke bi bila naša zavetišča prazna in na cesti ne bi bilo toliko zavženih psov!
Zato na žalost ne razumem vašega snobovskega obnašanja.
Zgrožen sem, da ljubitelji in poznavalci živali, kar Vi vzreditelji prav gotovo ste, ne premorete več sočutja in strpnosti do drugače mislečih ljudi in odrekate pomoč psom, ki nimajo rodovnika!
Mislil sem,da delate za dobrobit vseh psov in živali, ne le pasemskih,zato sem res globoko razočaran :(


In le nekaj malega v razmislek-kaj na cesti pomagate le tistim ljudem, ki imajo papir, da so obiskovali univerzo, ali vsem, ki so pomoči potrebni?

To je le moje skromno mnenje.

Hvala,da ste ga prebrali.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #1127 : 08 Junij 2010, 13:41:13
Če bi bilo na svetu več takšnih ljudi,ki vestno skrbijo za svoje ljubljenčke bi bila naša zavetišča prazna in na cesti ne bi bilo toliko zavženih psov!
Zato na žalost ne razumem vašega snobovskega obnašanja.

Še moje snobovsko mnenje. Zavetišča bi bila pol manj polna, če bi ljudje, ki si kupujejo mešance brez rodovniko oz "pasemskega brez rodovnika" odšli po psa v zavetišče, namesto, da polnijo žepe preprodajalcem.
Višek snobizma v vsem skupaj je ravno to, da si želiš psa, ki je podoben pasemskemu psu z rodovnikom, ampak za rodovnik nisi pripravljen plačati. Važno vam je, da je pes podoben šicuju in ne ali bo zdrav, ali bo resnično zgledal kot šicu. Ker če bi iz zavetišča vzeli čisto navadnega mešanca, za katerega bo vsak rekel: " ooo a to je pa mešanček?", ne boste zadovoljni. Ne! Potrebo imate pohvalit se, da imate šicuja, čeprav ste preleni in preškrti, da bi odšteli kakšen euro več in si kupili zdravega psa pri preverjenem vzreditelju!
In zaradi takega razmišljanja, se na pasjih farmah producira na miljone mladičkov, ki so bolni oz kmalu poginejo, da ne govorim o tem v kakšnih razmerah živijo njihove mamice... Ampak za to vse skupaj vam je vseeno, ker čemu služi rodovnik tako ali tako nikogar od vas ne zanima, važno je le, da je pes podoben šicuju. Bedno!



kupid

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #1128 : 08 Junij 2010, 14:28:09
Aja samo to še dodam-nič nimam proti pasemskim psom le tako se lahko ohranijo vse značilnosti pasme.

Moti me le to, da vzreditelji, nočejo pomagat ljudem,ki imajo mešančke!




isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #1129 : 08 Junij 2010, 14:42:26
Jaz z veseljem pomagam, če le vidim, da je tisti, ki je kupil psa pri šteparju spozna svojo napako in ne zavzaveme obrambnega položaja in začne z napadi na resne vzreditelje in na splošno rodovniške pse. Nikoli pa ne bom, dajala nasvetov nekomu, ki pride po nasvet in potem še trdi, da je s tem ko je kupil psa pri šteparju naredil dobro delo in po možnosti preprodajalca še zagovarja.
Tudi sama, sem imela nerodovniškega šicuja ampak mi je bilo po hitrem postopku jasno, kaj sem kupila in kakšno napako sem naredila. Nihče vam ne očita, da svojih psov nimate radi in da slabo skrbite za njih, problem je le v tem, da ta forum najdete šele, ko imate kakšno težavo, pred nakupom pa, vsi direkt na bolho ali pa salamonov oglasnik in hop po psa.
Tudi pred nakupom pralnega stroja se pozanimaš o njihovih lastnostih in kje ga kupiti, da se bo čim manj kvaril tako bi moralo biti tudi pred nakupom psa.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1130 : 08 Junij 2010, 16:38:53
Kupid, ni res, da ne pomagamo ljudem, ki imajo mešančke. Tudi doma imamo mešanko, ki jo imamo srčno radi, tako pravo mešanko, ne pasemskega psa brez rodovnika. Prav nič ni slabša od mojih rodovniških psic, enako je prisrčna, pametna in ljubljena.

Velikokrat me je že kdo poklical po telefonu in me prosil za nasvet z zvezi s svojim nerodovniškim šicujem. Nazadnje celo gospod, ki si je s svojo nerodovniško šicujko omislil leglo, pa potem ni znal skrbeti zanj. Vsem sem odgovorila ravno zaradi psov, mladičkov in mamice, ker si zaslužijo najboljše zdaj, ko so že na svetu. Z neko gospo sva si celo dolgo dopisovali po elektronski pošti, ker ni vedela kako in kaj s svojo nerodovniško psičko (vzgoja, nega, zdravje).

Toda, se kdo mogoče vpraša, zakaj ti ljudje iščejo informacije pri nekomu, ki ga še nikoli v življenju niso videli? Informacije o najbolj osnovnih zadevah, ki bi jim jih moral dati "vzreditelj" njihovega psa? Zato, ker ljudem, ki so jim psa prodali ni mar ali pa velikokrat teh stvari sploh ne vedo.

Pogosto se zato tisti, ki odgovarjamo na ta vprašanja počutimo kot zastonj servis. Pri nas je zelo v modi, da se pse kupuje pri preprodajalcih ali šteparjih, brez rodovnika seveda, ker ga ne potrebujejo, ker "to je samo za razstave", ampak pasemski pa mora bit (kdo je tu snob?), nakup se opravi nepremišljeno, čez noč, ko je mladiček doma, se pa začnejo pojavljati vprašanja. Kje dobiti odgovore? Ja na forumu seveda, ali pa bomo poklicali tisto žensko, ki ima luštno spletno stran o šicujih...

Če boš še enkrat pogledal, smo odgovarjali na ta vprašanja, težave se pojavijo, ko izpostavimo vzrok za zdravstvene težave (nepremišljen nakup pri šteparju), ko opomnimo, da so to osnovne stvari, ki bi jih moral dati vzreditelj, rejec, prodajalec itd. Nedavno je bila ta tema nekaj časa zaklenjena zaradi vroče debate s punco, ki je svojo nerodovniško psico parila, potem pa hitela sem spraševat. Še enkrat si preberi. Tej punci sem najprej odgovorila na njena vprašanja, ji povedala, kaj bi jaz storila na njenem mestu, se je pa zapletlo, ko sem jo vprašala, če je psico in samca dala pregledati za dedne bolezni in okvare in po čem sklepa, da nista v sorodu, pa še nekaj osnovnih zadev, o katerih razmišlja vsak vzreditelj, preden pari psico. Takrat je seveda gospodična doživela živčni zlom in začela zmerjati vsevprek. Pri tem se je seveda pozabila zahvaliti za odgovore na svoja vprašanja.

Kdo je tu neotesan? Kdo je tu snob? Bi lahko že enkrat dojeli, da ne napadamo psov, ampak grajamo nepremišljene odločitve, ki imajo veliko širše posledice kot samo to, da v hišo pride luštna kosmata kepica, ki potem potrebuje posebno nego zaradi takšnih ali drugačnih težav? Bi lahko mogoče za trenutek pozabili na svoje goreče želje in se v nakup in skrbništvo psa podali odgovorno? Je to tako težko?

Najbolj enostavno je kupiti ali pariti čez noč, hiteti na forum spraševat in potem ogorčeno cepetat, če ti nekdo pove, da tole pa ni bila najbolj pametna poteza. Biti odrasel in odgovoren zahteva nekaj več truda, se pa splača za dobro psov, rodovniških in nerodovniških, pasemskih in nepasemskih.

lp



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1131 : 08 Junij 2010, 16:49:32
Boljše se nebi dalo napisat! Bravo kalsang!

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


kupid

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #1132 : 09 Junij 2010, 09:27:41
Še vedno mislim, da je boljše,da se tukaj na forumu vpraša, kot da se ga drug dan vrže na cesto!

Moti me le to, da če nekdo, ki ima rodovniškega psa, postavi vprašanje ste vsi takoj pripravljeni dati odgovore!
Pa je lahko vprašanje prav tako butasto, kot tisto, ki ga postavi nekdo, ki nima rodovniškega psa!
Namesto, da bi mu dali kak konstruktiven odgovor, ga takoj napadete naj povpraša vzreditelja!
Vem, da zagovarjate svoje interese, samo to se mi ne zdi prav!

Ne mislim se več vtikat v to-boljše da se držimo teme, ki je o Shih-Tzujih z ali brez ;D





kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1133 : 09 Junij 2010, 10:47:07
In zakaj ne bi vprašal vzreditelja? Večinoma lastniki nerodovniških psov v zvezde kujejo ljudi, kjer so kupili svoje pse. In če je pri rodovniških psih prvi in pravi naslov za najbolj osnovna vprašanja vzreditelj, zakaj ne bi bil tudi pri nerodovniških, če so ti rejci tako fajn?

Še enkrat: odgovarjamo na vprašanja, ni res, da ne. Je pa po mojem mnenju treba tudi dati vedeti, da tovrstni nakup psa ni OK. Ne zato, ker bi bili nerodovniški psi manj vredni, ampak iz tehtnih etičnih in moralnih razlogov, o katerih je bilo že toliko napisano, da se ne bi ponavljala.

Naj samo rečem, da so šteparji, preprodajalci, dvoriščni rejci "domačih legel" šicuje, ki so ena najbolj priljubljenih pasem pri nas tako iznakazili, da ljudje rodovniške šicuja ne prepoznajo za šicuja in te celo prepričujejo, da si se ziher zmotil in da imaš na koncu povodca nekaj drugega. Iznakazili do te mere, da šestmesečni nerodovniški psi umirajo zaradi odpovedi ledvic, črevesnih okvar, odpovedi srca in ožilja. In zakaj to počnejo? Ker ljudje kupujejo mladiče, ki jih spravijo na svet. Torej, kje je tu odgovornost za živa bitja, ki jih človek spravi na svet? Kje je zdrav razum? Kje tisti zdravi, tipični, lepi psi, ki naj bi bili popolnoma enaki rodovniškim po mnenju tistih, ki jih kupujejo?

Naj še enkrat poudarim, vsak pes, ki je že na tem svetu si zasluži najboljše, vendar žal jih ima ogromno veliko slabši začetek življenja in s trmastim vztrajanjem pri nevednosti in aroganci njihovi lastniki ne naredijo vse, da bi jim bilo res lepo, ampak jih v svojih nevednosti še parijo, ker to je pa tako luštno. Za koga? Za psico ziher ne, verjemi mi. Paritev, brejost, kotitev in skrb za mladiče je za psico hudo naporna. In zdi se mi moralno sporno, da nekdo svojo psico, ki jo tako zelo ljubi podvrže temu naporu, ne da bi se prej prepričal, ali je telesno zmožna ta napor prenesti, ali je samec primeren zanjo in ali bodo mladiči zdravi. To bi bilo odgovorno ravnanje, ampak žal se odgovornost konča pri goreči želji "doživeti" čudež pasjega rojstva.

Se strinjam, da vsak nekje začne in da potrebuje informacije, se pa močno zavedam, da svoje znanje dolgujem predvsem vzrediteljici moje prve psice in vzrediteljici njenih prednikov, ki sta mi takoj na začetku dali trdno osnovo, na kateri lahko gradim naprej. Toda te osnove ne bi bilo, če se bi za nakup odločala neodgovorno. In pri tem mi ne bi pomagal noben forum.

PS: Pri vseh zgodbah o nerodovniških psih, ki jih slišim in pri vseh nasvetih, ki jih dam (pa se jih večina itak ne drži) se mi včasih zdi, da imam te pse raje od njihovih rejcev in dostikrat tudi lastnikov, zato so očitki, da se nam zdijo nerodovniški manjvredni res neosnovani.



Tinka83

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #1134 : 30 Junij 2010, 17:55:32
Evo slikica moje buče z novo frizuro.  :D



Li Mei

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 0
Odgovori #1135 : 30 Junij 2010, 23:52:02
O, poglej jo... tole je pa sošolka od moje Ponyice, a ne?  ;)
Frizurca je pa itak fajna!  :)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1136 : 01 Julij 2010, 00:29:10
Lušten škratek :)



Tinka83

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #1137 : 02 Julij 2010, 12:33:31
Ja,res je, sošolke so. :) Moram dati slikce razviti z zadnjega srečanja. Je ena taka luštna k so obe s Ponyo gor. Ti prinesem na trening.

Ja zdej odkar je ostrižena je ratala tak crkljivček da adijo pamet. Mi je čist fajn, se nč ne pritožujem  :D



Jabucek

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #1138 : 15 Julij 2010, 16:09:12
Živjo!

Sem čisto nova uporabnica foruma, in sicer ravno z namenom, ker se pripravljam na nakup shih tzu-ja  :) O tem sanjam že od majhnega, vendar sedaj ko bom končno končala faks, bo le možnost za nakup kužka. Nakup načrtujem nekje februarja ali marca... Ogromno sem že prebrala o shih tzu-jih, na forumih, straneh raznih vzrediteljev, itd.
Prosila bi vas, če bi mi lahko dali naslove kakšnih dobrih vzrediteljev ali če ste to sami  :) želela bi tudi, če bi imel kdo voljo malce več napisati o tem kako je ko kužka pripelješ prvič domov (še nikoli namreč psička nisem imela, ker starši niso pustili) - živim v bloku, kaj vse je potrebno imeti doma preden pripelješ domov shih tzu-ja, kako je z vsemi temi cepljeni (katera cepljenja vse mora mladiček opraviti, kdaj jih je potrebno ponoviti, itd., prosila bi tudi (pa brez zamere, ampak bi želela vedeti tudi to), če bi mi lahko napisali okvirne cene cepljenj oz. teh prvih pregledov psička), kako je z nego (ali je res dobro, da se psa kopa vsaj na 14dni... nekateri pravijo, da psov sploh ni dobro kopati, da ne postane koža suha itd.)... Morda res zveni, da nisem do zdaj prebrala nič, ker sprašujem osnovne stvari, vendar mi veliko pomeni, da preberem nekaj kar je res 's prve roke', verjetno je marsikdo od vas vzreditelj shih tzu-jev in pozna stvari zelo dobro.

Če se spomnite še na kaj pomembnega kar nisem vprašala, pa bi morala vedeti mi prosim napišite.  :)

Hvala za odgovore... LP



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1139 : 15 Julij 2010, 18:04:48
Pozdravljena!

Veliko tega, kar sprašuješ je že napisanega v tej temi in v temah o mladičkih, tako da bi bilo mogoče najbolje, če si najprej prebereš, kar že piše in potem vprašaš, kaj te še zanima. Poleg tega ti bo vse to povedal tudi vzreditelj, pri katerem se boš odločila kupiti mladička. :)

Glede nege: kako pogosto kopati psa in kako ga negovati ne moreš posplošiti za vse pasme. Shih tzuji so ena najbolj zahtevnih pasem, kar se nege tiče. Kopati jih je treba vsaj na 14 dni (generalno kopanje s šamponom, balzamom in feniranjem), vmes pa še po potrebi. Vsak dan jih je treba tudi česati, jim čistiti oči, brke itd. Za kopanje se uporablja primerne šampone in balzame (brez njih ne gre), ki so namenjeni za ta tip dlake in za pogosto nego, tako da do izsušitve kože ne pride.

Več si lahko prebereš tudi na moji spletni strani: www.kalsang.net

Glede vzrediteljev: nekaj jih imaš med povezavami na moji spletni strani. Kdo bo imel mladiče ravno takrat, ko bi ti želela mladička je težko napovedati oziroma najbolje, da posamezne vzreditelje kar kontaktiraš in jih vprašaš, kakšni so njihovi načrti. Lahko se zgodi, da boš morala na mladička še malo počakati. V tem času pa ti priporočam, da si v stiku z izbranim vzrediteljem, da ga obiščeš in si ogledaš njegove pse in se izobražuješ o pasmi itd.

Informacije o leglih daje tudi Klub za tibetanske pasme, kamor spadajo shih tzuji http://www.klub-ktp.si/

Do februarja/marca bo kar nekaj dogodkov, kamor lahko greš, si ogledaš pse, spoznaš njihove lastnike in vzreditelje, npr. klubski dan zadnjo soboto v septembru (25.9.), specialna razstava tibetanskih pasem v okviru evropske razstave v Celju (2.10.)  http://www.klub-ktp.si/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=25  in še nekaj drugih razstav (Trbovlje konec avgusta, Ljubljanska januarja).

V času tečajev se vedno lahko oglasiš tudi v šoli Švrk http://www.svrk.net/  kjer prav tako lahko vidiš shih tzuje v akciji in postaviš še kakšno vprašanje njihovim lastnikom in inštruktorjem (prej se seveda pozanimaj, kdaj bi bilo najbolje, da prideš).

Vse to seveda ob predpostavki, da se odločaš za rodovniškega psa, kar ti močno priporočam. :)

lp