Ši-cu [Shih Tzu]

Karmen_ss · 670892

katalun

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #1560 : 26 November 2013, 14:08:21
Hej, imam eno vprašanje za poznavalce  :) Moja znanka si želi shih tzuja, ima pa dva mala otroka in čez par mesecev se seli v Novo Zelandijo. Jaz vsem ljubiteljem shih tzujev, za katere imam občutek, da so se kar malo zagnali v nakup, najprej rečem, da je ogromno dela z dlako. Ampak se ni dala, pravi, da ga bodo strigli na kratko. Želela je kupit psa za božično darilo, pa sem jo pregovorila, da je psička treba na dva uri peljati ven, če noče kupčkov in lužic vsepovsod, pozimi pa to ni najbolj prijetno. Torej sem jo odvrnila od nakupa še za 3-4 mesece. Sama mislim, da dva mala otroka+selitev v daljne kraje ni ravno idealni čas za psa, bi ji pa želela to tudi smiselno obrazložit, ker, če z razlago ne bo zadovoljna, bo pač iskala psa sama. A ni bolj smiselno, da psa kupijo, ko bodo enkrat že aklimatizirani v novi deželi in si bodo lahko vzeli čas zanj? Poleg tega sploh ne vem kako bi majhen kuža prenesel tako dolgo pot.

lp



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #1561 : 27 November 2013, 07:14:56
Ja, osebno se v celoti strinjam s tvojimi pomisleki, Katalun!
Poleg tega je še nekaj... vem, da sem pred leti brala ravno o N.Zelandiji, kako stroge zakone imajo. Da moraš psa nujno dati v karanteno. In mislim da celo za 6 mesecev?! Naj me kdo popravi, če se motim.... a spomnim se, da me so me ravno ti rigorozni zakoni v N.Zelandiji čisto presenetili... morda je sedaj drugače in psa lažje uvoziš. Pred leti pa je definitivno tako veljalo.
Ostalega pa sploh ne bom komentirala...  :-X Ampak se mi vsekakor ne zdi ravno najbolj pravi čas, za novega (mladega) pasjega družinskega člana. Morda katerim staršem uspe odlično shendlati male otroke, pasje mladiče, pa še kaj za zraven. Jaz osebno pa nisem superiorna in bi bil to čisto prevelik zalogaj!
Srečno in upam, da se vseeno kolegica premisli in prestavi nakup psa za (ne)določen čas....



SunnyBean

  • *
    • Prispevkov: 68
    • Točke: 0
Odgovori #1562 : 27 November 2013, 08:35:55
A nimajo že dovolj skrbi in dela, je res potrebno še psa na vso silo?  ::)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1563 : 27 November 2013, 12:23:26
Selitev s psom v Novo Zelandijo je hud zalogaj, logistično in finančno!!! Sem sama razmišljala, da bi jo mahnila tja, toda ko sem preverila, kako je z uvozom psa, me je minilo. Selitev mojih dveh psic v Novo Zelandijo bi stala veliko več kot moja selitev. Namreč, ne samo, da je karantena, ampak je letalski prevoz psa drag, potem moraš še financirat karanteno celo obdobje, ko je pes v njej in ja, to obdobje ni kratko. Poleg tega bi bilo to za mladiča preveč. Na koncu, ko bi iz karantene dobila psa, bi imela histerično, nesocializirano bitje, ki nje in njenih otrok ne bi poznalo, niti upoštevalo, saj bi mladič svoje kritično obdobje odraščanja in učenja preživel v karanteni, torej zaprt v pesjak, kjer se nihče ne bi z njim ukvarjal. O uvozu psa v Novo Zelandijo, karanteni in stroških si lahko podrobno prebere na uradni strani novozelandske vlade.

Vsekakor najprej selitev in potem, ko si ustvarijo novi dom, naj si omislijo psa. Tam dol bodo lahko dobili luštnega šicuja, če se bodo potrudili in ga kupili pri dobrem vzreditelju. ;)



katalun

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #1564 : 27 November 2013, 12:38:42
Ja, saj se mi je zdelo, da je to prevelik zalogaj. Sem ji tako obzirno vse razložila in zdaj pravi, da bo kuža za mamo, ki ostane doma in se bo mogoče kdaj kasneje pridružila ekipi.
Jaz trenutno ne vem za nobeno leglo shih tzujev, ve katera od vas, da kje planirajo?



SunnyBean

  • *
    • Prispevkov: 68
    • Točke: 0
Odgovori #1565 : 27 November 2013, 16:44:02
Zakaj pa na vso silo psa, ki na koncu itak ne gre z njimi?  ???



katalun

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #1566 : 28 November 2013, 08:48:20
Ta mlada družina živi skupaj z mamo (babico), ki pa ne gre v NZ in si želi kužka.



katalun

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #1567 : 31 December 2013, 13:34:26
Vsem kosmatincem in njihovim lastnikom želiva veliko zdravja in sreče v novem letu.   :)

Katja in Lun



Tinka83

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #1568 : 05 Januar 2014, 18:21:12
A se je mogoče kateremu od vaših šicujčkov v koži pojavila kak bulica- podobna podkožnemu mozolju, ampak zelo trda? Kako ste ukrepali?
Razlog pojava?



katalun

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #1569 : 07 Januar 2014, 10:13:20
Lunu sem tudi pred kakšnim mesecem zatipala, kot, da bi ga nekaj pičilo. Zadnji teden pa se je malo povečalo. Mogoče 3x2 mm. Na dotik ga nič ne boli, celo maha z repom, ko začnem iskat to bulico. Jaz sem mislila še malo počakat, če pa se bo še povečalo, bom šla k veterinarju. Po moje je zamašena lojnica.
Tinka83 - kako pa je pri vas? Misliš, da je kaj drugega? Si šla k vetu?



Walden

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
  • Finders - keepers!
Odgovori #1570 : 07 Januar 2014, 11:22:50
Čip? Včasih malo "potujejo"  :)



katalun

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #1571 : 07 Januar 2014, 12:27:44
Pa misliš, da bi prišel od vratu do začetka repa?  :-[  Sicer pa moram res pogledat kje ima čip, ponavadi sem ga zatipala, zdaj pa sploh nisem pomislila nanj.



maxa

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #1572 : 19 Januar 2014, 18:35:12
Pozdravljeni,
imam dobro leto starega shih tzuja,do sedaj še ni bil ostrižen in bi res rada,da bi imel enkrat dlako do tal.Psa kopam na7 do 10 dni z kozmetiko 1 all sistem,češem vsak dan, pa vendar se mi zdi ,da bi lahko imel lepšo oziroma daljšo dlako ,mi lahko kaj svetujete? Vem ,da je najbrž odvisno od več dejavnikov ,pa vendarle..
Drugače ne je briketov niti konzerv,mu vsak dan skuham (goveje meso,ajda,zelenjava,riž,ribe)včasih dodam lososovo olje.Najbrž si dlako pocufa na sprehodih,čeprav pazim,da ne hodiva povsod.
Drugače sem prebrala vseh 53 strani. Ali mi res ne bo uspelo brez ,da dlake ne zavijam v papirčke?
Hvala vsem za nasvete!   



aboyanasanna

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #1573 : 29 Januar 2014, 13:41:57
Zdravo, jaz pa malo brskam, mogoče obstajajo kakšne knjige o pasmi shih tzu v Slovenščini?
Zanima me tudi vzreja. Jaz bi vse te knjige prebrala. Pa se najde kaj.

Res ne vem kje gledati.

Če bi bilo kaj z veseljem preberem, če še nisem.



Tinka83

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #1574 : 23 Februar 2014, 23:50:08
Baje je edina taka knjiga: "Mali družni psi" Gorazd Gravez

Tko čisto od njih pa mislim da v slovenščini ne obstaja...samo v tujih jezikih. No vsaj meni jo po štirih letih iskanja še ni uspelo najti. :D Mogoče uspe tebi.

Lp



moly

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #1575 : 06 Marec 2014, 13:11:08
Pozdravljeni!

Pri moji shi tzujki se je pojavil problem anksioznosti in sicer separacijske  :( :'(   7 let ni bilo nobenih problemov.... jaz sem odšla zjutraj v službo, psička pa je medtem spala. Potem je imela konec novembra prvi epileptični napad, nakar so sledili še nekateri in sedaj je že mesec in pol na fenobarbitolu. Zaradi bolezni in začetnih stranskih učinkov ni bila sama doma in sem ji organizirala varstvo. Sedaj se je stanje normaliziralo, vendar jo zagrabi prava histerija, ko jo želim pustiti samo doma.  :( :-[


Kakšni nasveti?
lp



pikic@

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
  • Psi so moje najljubše živali!!!
Odgovori #1576 : 01 Julij 2014, 17:52:34
Moja prijateljica ima doma shi tzuja in ima velike probleme z dlako in kožo. K veterinarju ga je vozila po posebne inekcije in je dokaj pomagalo, a bo moral vse življenje jesti zdravila in predpisano hrano (kužek je star okoli 2 let).

Zanima me ali ima kdo podobne izkušnje in ali ima kdo kakšen nasvet glede tega?



katalun

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #1577 : 03 Julij 2014, 12:37:36
Moj Lun je imel probleme s prebavo (driska, občasno tudi bruhanje rumene pene). Za piščanca in govedino sem sama pogruntala, da mu ne ustreza, ampak tudi, ko sem ju izločila iz prehrane, so bile občasno težave. Potem sem dala na analizo njegovo slino (bioresonanca) in je rezultat pokazal alergijo na še nekaj vrst mesa in ostalih stvari. Zdaj se temu izogibamo, hranim ga s hrano TOTW (losos) in blato je čvrsto, Lun pa nima nobenih drugih problemov.
Verjetno je kuža tvoje prijateljice tudi alergičen na določene stvari, pomembno je, da prijateljica ugotovi katere so in jih izloči iz njegove prehrane ali življenjskega okolja. Na internetu se najde kar nekaj informacij na to temo.



Tinka83

  • *
    • Prispevkov: 81
    • Točke: 0
Odgovori #1578 : 05 Januar 2015, 21:56:57
Živjo!

A je imel kod od vaših šicujčkov probleme v smislu prekomernega oblizovanja gobčka/cmokanja, riganja in kolcanja...pa včasih imam občutek kot da bruhne ob riganju tudi v gobček? Se vidi da ji je takrat mučno.
 Smo pa na Arden grange Sensitive - sicer drugi žakelj, ampak so bile takšne težave že tudi prej.  Smo imele tudi obdobje ko je bruhala rumeno penasto tekočino, ampak zdaj že dogo ni bilo tako.

Tnx za odgovore



katalun

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #1579 : 01 December 2015, 07:50:42
Dobro jutro.......če kdo lahko pomaga z nasvetom je dobrodošel. Lun bo čez nekaj dni star osem let, je v normalni kondiciji, tudi s prebavo nima več nobenih težav odkar je na TOTW in vemo česa se mora izogibat, ker je alergičen. Do zdaj se mu je seveda kdaj (parkrat na leto) pojavila dihalna stiska - reverse sneezing - ampak je bilo dobro takoj, ko smo mu stisnili nosnici na smrčku. Zdaj pa ima kakšne tri tedne teh napadov vedno več. Včeraj pa je imel zjutraj tako hudega, da je mož šel z njim k veterinarju. Krvna slika je v redu, levkociti niso povečani, rentgen pljuč in sapnika ni pokazal nič posebnega. Dobil je ventolin in flixotide, oba na 12 ur. Zdravila smo mu dali, ampak je ponoči zopet imel dolg napad in večkrat rahlo piha skozi smrček, kot, da ga nekaj moti.
Sem ga pa že včeraj zjutraj, preden je mož šel k vetu (zjutraj zanj skrbi on, jaz sem že v službi) Luna naročila pri dr.Matkotu, ampak je naročen v ponedeljek in ne vem ali bomo zdržali do takrat.
Kdo kak nasvet?



pixietzu

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #1580 : 25 April 2017, 17:02:47
Pozdravček!

Sem nova na forumu, prebrala sem pa prav vse strani o teh lepih kosmatinčkih.  :D
Že eno leto se odločamo o nakupu, sedaj pa čakamo, da naša lepotička pride čez nekaj tednov z nami domov.
Vidim sicer, da je tema čisto zamrla, po eni strani pa upam, da spet oživi.
Ali ste člani aktivni tudi na fb v kakšni skupini, kjer se debate bolj razvijajo? Če ja, bi prosila za kak naslov. Našla sem razne skupine o drugih pasmah, o Shih tzujih pa žal ne.
Moram povedat, da mi je ta tema zelo pomagala pri vseh vprašanjih, ki sem jih imela glede te pasme, tako da HVALA  :P

Lep sončkast dan še naprej :)