Resocializacija psičke

Sasha01 · 5413

Sasha01

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
: 21 Julij 2015, 19:12:13
Zdravo!

Mineva eno leto od kar sem prevzela oskrbo nad sosedovo psičko. Je odrasla mešanka s pudljem, stara 5 let. Biva zunaj v pesjaku in ni sterilizirana, njene lastnike še vedno pregovarjam v sterilizacijo. Sem ji pa že lani hrano spremenila iz Lidlove na Barking heads. Zelo hitro sem jo navadila na čistočo, da potrebo opravlja izven pesjaka, na sprehodih
Psička ima kar nekaj težav z obnašanjem, saj ni imela pravilne vzgoje in jo je vsak vzgajal posvoje, tako da je glede tega zelo zmedena. Ker je dolgodlaka jo zadnja dva meseca poskušam navajati na česanje (imela je zelo dolgo in gosto dlako), ker je nisem mogla razčesat, imela je popolnoma zavozlano dlako, sem jo postrigla. Po trupu s česanjem ( z nežno krtačo) in striženjem nisem imela večjih problemov, največji problem predstavljajo tačke in glava saj postane čisto nervozna in me je strah, da je nebi poškpdovala. Imate kakšen nasvet kako naj jo navadim na osnovno nego (česanje, striženje, kopanje)?
Probleme imava tudi z drugimi psi, še posebej s takimi ki silijo vanjo. Psička je bila pred leti napadena iz strani dveh psov ki sta bila spuščena (en v velikosti nemškega ovčarja, drug manjši). Ljudi, ki jih srečujeva na sprehodih že v naprej prosim naj privežejo svoje pse, iz preventive. Tukaj me zanima bolj za kakšne nasvete glede individualnih ur v pasjih šolah (najbljižja mi je Fajn pes v Ljubljani)? Bi bilo dobro da se jo sterilizira pred ali po tem, ko odpraviva to težavo? Opažam tudi da razen domačih otrok, drugih otrok ne mara in tudi do tujih ljudi, predvsem do moških je zelo previdna (pri nekaterih da rep med noge). :(
Tudi glede kalšnega gradiva, ki bi mi lahko pomagal bom vesela. Doma imam sicer enciklopedijo o psih, skripto o psih iz šole (bolj vzreja psov, notri piše tudi nekaj o negi) in dobila sem pa tudi tisto knjigo, ki se jo da naročito preko revije Kužek. Razmišljala sem da bi si kupila tudi knjigo Psi za telebane, mislite da bi pomagala?

Za kakršne koli nasvete bi bila res zelo hvaležna, saj sem se čisto zaljubila v to psičko, kjub njenim težavam in sem pripravljena zanjo res veliko naredit (vsaj kolikor je v moji moči). Sem se pri njej znašla na čisto neznanem terenu.  Upam da sem razumljivo napislala.

Najlepša hvala že v naprej.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 22 Julij 2015, 10:57:01
Alfakan?
Ampak, če se njeni lastniki ne bodo dali zraven je vse skupaj brezveze. Podarili ti je ne bi?
Ob tolikih težavah se jih je treba lotevat kot lupljenja čebule plast po plast. Če ti ANG ne dela težav, ti lahko jaz na email pošljem nekaj tematike o prestrašenih psih.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2 : 22 Julij 2015, 11:02:42
Malo si poglej še temo o sterilizaciji



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 22 Julij 2015, 11:33:04
Tudi meni se zdi edino smiselno, da psico odkupiš, saj bo sicer verjetno tvoj trud zaman, če lastniki ne bodo sodelovali.
Kar se tiče sterilizacije, sedaj večinoma priporočajo, da se najprej rešijo vedenjski problemi, šele potem se sterilizira, če se sploh sterilizira. Če pa psica ni pod kontrolo in obstaja možnost, da se spari, potem je potrebno sterilizirati čim prej.

Česanje: desenzibilizacija; najprej se kritičnih mest samo dotakneš z roko in nagrajuješ mirnost, potem se dotakneš s krtačo in nagrajuješ mirnost....zelo kratke vajice, ko se navadi podaljšuješ. Za začetek vzameš mehko krtačo, da je ne praska.
Podobno se lahko lotiš tudi težav z tujimi psi (poguglaj desensibilisation and counterconditioning) - začneš na razdalji, ki psa še ne moti, nagrajuješ mirnost, postopno skrajšuješ razdaljo. Imaš več različnih variant, poišči si tisto, ki ti ustreza.


wolfw

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 22 Julij 2015, 16:47:07
Priporočam knjigi:

Šepetalec psov (avtor: Cesar Millan )
Vodja krdela (avtor: Cesar Millan )



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #5 : 22 Julij 2015, 16:57:17
Lahko ju sicer prebereš, a ne priporočam uporabe prebranega v paksi.


wolfw

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 22 Julij 2015, 16:59:37

Šepetalec psov (avtor: Cesar Millan )

se opravičujem, mislila sem "šepetalec psom"



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #7 : 22 Julij 2015, 18:39:48
Lahko ju sicer prebereš, a ne priporočam uporabe prebranega v paksi.

Sploh ne na tujem psu.


Sasha01

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 23 Julij 2015, 08:11:44
Hvala za odgovore.
Na žalost njeni lastniki nimajo oz nočejo dat zraven za šolanje in ne za sterilizacijo. Ko sem jim omenila probleme, ki sem jih opazila pri njej in jim rekla da psička potrebuje šolanje, je bil njihov odgovor da jo dajo potem raje uspavat, ker je ceneje ( idioti ).
Psičke mi zaenkrat še nočejo podariti tudi denarja zanjo nočejo. Problem je tudi ker mi domači ne pustijo imeti psa notri (še vedno so vsi mišljenja da pes samo za ven) :-\ Ne bom obupala s prepričevanjem, do takrat pa bom poskusila psičko čimbolj navadit na druge stvari.
S sterilizacijo bom zaenkrat še počakala, saj je na srečo ne spuščajo, da bi sama tavala na okoli, če so zunajo jo imajo privezano, na sprehodih je na povodcu, tako da glede možnosti paritve se mi zdi da ni problema. So razmišljali lani v to smer da bi jo pustili da se spari, pa sem jim lepo povedala koliko vse stane (hrana, veterinar), glede oskrbe psice in mladičev, so si po hitrem postopku premislili in še dodadno zavarovali njen pesjak.

Čara z angleščino nimam problemov in bi bila zelo hvaležna za članke. :)
Tudi Alfakan sem imela že v mislih, se mi zdi da bi bili še najbolj primerni.
Glede Cesarja Milana, sem že nekaj gledala in brala, pa mi njegove metode niso preveč všeč.



zoa

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 23 Julij 2015, 11:38:41
Draga kolegica  8)!

Tale knjiga ti bo tudi prišla prav. :
http://www.emka.si/vzgojimo-psa-ucinkovito-a-prijazno/PR/1695155,13381

Moraš pa se zavedat ene stvari;
Občutek imam,da boš v življenju srečala še kar nekaj podobnih primerov, žal vseh ne boš mogla rešit,niti vzgojit tako kot si si ti zamislila. Pa ne,da sem pesimistična. Tako pač je na tem svetu. Žal nekateri ljudje na živali ne gledajo tako kot ti (to govorim iz izkušenj),ne zdi se jim pomembno česanje,socializacija... In teh ljudi ni malo. Niti to ne pomeni,da svojih psov nimajo radi, le,da so mogoče malo nevedni.
Npr. imam sosede,ki imajo pudlico,ima dobro prehrano, redno je pri frizerju in že celo življenje hodi na sprehod po isti poti (cca 45 min) in nikoli ni imela stika z drugo živaljo,da bi se igrala itd.
Drug primer je družina z ogroomnim vrtom, koča za psa je iz pravih brun,ogromna in lepa, v roku dveh let pa so zamenjali tri "bernce",ker so jim zaradi ne-kastracije seveda pobegnili na bližnje tirnice. No pri četrtem so končno dojeli,da bi bila mogoče smiselna kastracija. V času med vsemi temi psmi, sem jim seveda poskušala dopovedat smisel kastracije (vmes sem dobila kar nekaj sivih las in najbrž čir na želodcu  :-\), a se jim je zdelo predrago, pretežko izvedljivo,ker je pes bil itak prevelik za v avto,bla bla bla.. ::) aja mimogrede;vsi so bili sicer čisst zaljubljeni v te svoje psa,sej veš;guci guci,kok je srčkan..aja počesat? Aja ne nimamo nobene krtače.

Skratka,draga Sasha, srečno in previdno!

Aja še tole:
http://www.macjahisa-vet.si/



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 23 Julij 2015, 11:54:05
Predlagam tudi knjigo "To, priden!" (Karmen Zahariaš). Kratko, jedrnato in bistveno vse o vzgoji psa.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 23 Julij 2015, 11:59:03
Vsem ne moreš pomagati, sem ter tja kateremu pa lahko.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #12 : 23 Julij 2015, 12:07:37
So pa pohvale vredni vsi ljudje, ki se vztrajno trudijo pomagati tem zivalim, in njihovim lastnikom koncno vcepiti v glavo, kako in kaj je bolj za njihovega psa in njih same. Trnova pot... Hvala takim ljudem!


Sasha01

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 12 November 2015, 14:46:10
Vesela novica, ta teden smo psičkin pesjak prestavili k nam, da je notri v hiši očim ne pusti. Ampak vseeno sem dobila dovoljenje od lastnice, s katero greva jutri do veterinarja psičko name prepisat.  :o
Glede njene nege zelo počasi napredujeva, sem šla vprašat tudi nekaj pasjih frizerjev in danes jo peljem na striženje. Močno upam, da bo psička pridna in da se bo pustila, profesionalcu uredit   :-[ .Sem se pa tudi odločila za Alfakan individualno šolanje, tako da se obe naučiva pravilno odreagirati. :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

TijaTika

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 12 November 2015, 18:15:07
Živjo,

kot pasja frizerka moram povedati, da imam kar nekaj nemirnih psov na mizi. Vendar z vsakim novim obiskom kuža napreduje, ker delam počasi, z kužam se pogovarjam, ne uporabljam sile. Že res, da za kakega psa porabim malo več časa, ampak z občutkom in potrpežljivostjo lahko delate čudeže.
Predvidevam, da za to kužiko prejšnji lastniki niso ravno lepo skrbeli, zato z njo čimveč stvari počni v igri. Tako naj bo tudi s krtačo in glavnikom, vsak dan kakih 5 min, v ničesar jo ne sili preveč, da ne boš imela problemov. Vse lepo z občutkom. Dokaži ji, da smo ljudje vredni zaupanja, čeprav boš za to potrebovala ure in ure...ampak nikar ne obupaj, z voljo se da nemogoče  :)

Drugače pa vsa čast, malo je takih ljudi, ki jim je mar :)




The only way to do great work is to love what you do <3
https://www.facebook.com/pasjifrizeraj


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 13 November 2015, 06:33:08
Sasha01 - tudi iz moje strani iskreno občudovanje, da si se zavzela za to psičko! Poklon.

Bi pa najbrž osebno glede nege šla po liniji najmanjšega odpora.  :-[ Torej.... striženje na kratko, tako da se ti bo potrebno res minimalno ukvarjat s česanjem. Ja, toliko da odstraniš odmrlo dlako in morebitne ta večje cufke. Da pa bi psico mučil vsakodnevno s česanjem, pa ne vidim pravega smisla, če je med česanjem živčna, nemirna in ga ne prenaša dobro.

Da se razumemo: nega dlake se mi zdi ena pomembnejših stvari. Pač - če si omisliš psa, ki ima precej dlake, vzameš nego v zakup že pred nakupom mladiča in je nujna in samoumevna.
Vendar se spomnim dedijevega kraškota.... Ni bil navajen česanja. Dedi se je tega polotil zares zeloooo redko. In ko sem prišla na obisk in težila s krtačo naokrog, se je pes skril pod mizo in si ga s silno težavo dobil ven. Ni bil navajen česanja in mu je predstavljajo tisto cukanje pač stres. Ampak poanta je, da je kljub zanemarjanju česanja pes bil zdrav, vesel in srečen! In mu nič ni falilo.

Zato bi vsaj kar se tega tiče, svetovala čimmanj "nadlegovanja" s česanjem. Itak -sodeč na napisano- se s psičko ukvarjaš in ji je že re-socializacija in podobne zadeve velik izziv in najbrž občasno tudi stres.



Sasha01

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 13 November 2015, 09:04:30
Včeraj pri frizerki smo se bolj spoznavale, saj je psička res zelo nezaupljiva do neznanih ljudi, dodamo pa še čisto novo okolje pa smo sploh tam. Ampak me je psička kljub temu da se frizerki ni še pustila pobožat, presenetila in ji kar hitro vzela priboljške iz roke, ni tudi čisto nič lajala oziroma renčala, na začetku je malo zobke kazala, ampak to je pa to. Še nekaj obiskov pa smo zmagale, mogoče pa že meni uspe med tem  :) So jo pa pohvalili, da ima zeeeloo lepe zobe za 5 let starega psa  :o se trudiva ja, na srečo so ji dajali večino brikete in goveje kosti z mesom in ima res bleščeče bele zobke. In tudi na splošno je fizično zdrava in v dobri kondiciji.
Drugače pa psička med česanjem vsaj predel glava - hrbet - prsi že čisto brez problema, tudi rep ima že lepo razčesan tako da je načeloma prava puhasta kepa  ;D Edino pri tačkah napredujeva bolj počasi, zdaj se jih lahko dotaknem že brez problema z roko ali krtačo, škarjam še ne zaupa čisto, če jo zamotim s čim potem kar gre, ampak moram hitro opravit. Se pa po sprehodu z veseljem postavi pred mizo in me čaka da začnem. Tudi kopa se že zelo rada, ampak le pod pogojem da sem z njo v banji. ;D
Vsak dan narediva majhen korak naprej pri njeni splošni vzgoji, pride pa kakšen dan da narediva še kakšnega večjega nazaj. Ampak midve se ne dava  :)

Šeenkrat najlepša hvala za vse nasvete! :D



TijaTika

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 13 November 2015, 11:36:55
Super napredujeta :)


Počasi, z občutkom in ogromno ljubezni, boš psički dokazala, da lahko spet zaupa človeku :)

Bravo, le tako naprej <3

The only way to do great work is to love what you do <3
https://www.facebook.com/pasjifrizeraj