Obsojanje lastnikov pasemskih psov, metanje krivde na vzreditelje

Samoyed lover · 7791

Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Se opravičujem če podobna tema že obstaja...
Skoraj vsak dan po internetu zasledim stavke, da s(m)o lastniki pasemskih psov krivi za stanje v zavetiščih, že prav bolestno s prstom kažejo na ljudi, ki se zaradi takšnih in drugačnih razlogov počutijo bolj varno vzeti psa pri ODGOVORNEM vzreditelju, ki da svoje srce in vso znanje v zdravstveno,psihično ustreznost svojih psov.
Morda je kdo od nas imel slabe izkušnje z zavetišči, društvi. Morda kdo od nas, ki podpiramo odgovorno vzrejo (ne govorim zase, govorim objektivno) nima  dovoljizkušenj za mešanca, ki je prišel iz vseh vetrov in ima buh ve kakšne genetske predispozicije, vedenjsko sliko.
Ali morda celo travmatične izkušnje.

Vsak, ki se spozna na pse ve,  da ima na karakter psa in kasnejšo vedenjsko sliko že VELIK vpliv obdobje ko še mladič ni skoten, ravnanje z materjo psico, stres, veliko brejih samic in mladičev je zavrženih in s tem utrpe posledice.

Neizkušen vodnik morda nima dovolj znanja biti kos.
Prav tako SO PASEMSKI PSI tukaj z razlogom.
Ljudje bi težko prilezli skoz severni pol brez psov, preživeli mrzle noči brez psov in njihovega gretja, težko potovali, težko lovili živali, z razlogom obstajajo vlečni, ovčarski, lovski psi.

In pri mešancu včasih ne moreš vedeti ali kar v večini, sploh če ne poznaš staršev, v kaj bo zrasel in se marsikdo počuti bolj varnega , če izbere vzreditelja, ki lastniku nudi pomoč, pove dobre in slabe lastnosti pasme.

In  menim, da niso VZREDITELJI krivi za stanje v zavetiščih, temveč NEODGOVORNO LASTNIŠTVO IN NAKUP PRI PRODAJALCIH, ki se ne pozanimajo kam prodajo psa.
RAZLIKA JE MED ODGOVORNO VZREJO IN REJO. IN RAZLIKA JE MED NAČRTOVANO VZREJO IN ZGOLJ PRODAJO.

Koliko RODOVNIŠKIH psov je v zavetiščih in koliko MEŠANCEV
?
Delala sem v zavetišču in nismo imeli enega samega, razen pred novim letom se kdaj znajde kakšen rodovnišk, če se ustraši pokanja, a tega smo lahko ravno zaradi rodovniške vzreje, ker so rodovniški psi vedno čipirani vrnili lastnikom.


Kdo predstavlja dejanski problem?
Neodgovorni lastniki.


Je pa še druga plat zgodbe.
Zanima me vaše mnenje.
Ko se izniči skrb, da so vzreditelji krivi za polna zavetišča, se ljudje obesijo na:

- Izbirati živali po izgledu, karakterju je NEHUMANO
- Mar si boste tudi otroke zbirali natak način, zakaj pa imajo potem oni sami otroke,če nas je preveč? če toliko otrok čaka na posvojitev? Gremo s prstom kažat še na matere?1
- Dajejo primerejave z arijsko raso in RASIZMOM
- Vključujejo  primererez bolnimi pasemskimi psi in se obešajo na NEMŠKE OVČARJE, MOPSE, BULLDOGE

Zdaj me pa zanima mnenje.
Mar je res tako narobe če se odločiš za psa, ker te privlači njegova , pasemska preteklost, karakter, ki ti ustreza v vseh pogledih in bi pri mešancu težko našel vse to,je narobe če ti je pač bolj všeč izgled polarnega psa kot pa ovčarskega ali majhnega družnega?
Sem zato zločinka?
Sprašujem, ker me bremeni dejstvo.
Poleti, v juniju dobim prvega rodovniškega psa, za katerega bom odštela krepko čez 1000 eur, ZATO, ker sem, se odločila za ZDRAVO , PSIHIČNO STABILNO IN VIZUALNO ODLIČNO linijo. Ker hočem vedeti pri čem sem.
Odločila sem se za psa iz FCI5 skupine, ker me privlači neodvisnost, samostojnost, inteligenca in NARAVEN izgled , kondicija, teh psov.
In ker mi pasma pač v vseh pogledih ustreza in kljub temu, da poznam in delam s psi iz zavetišča, bi težko našla psa, ki bi mi ustrezal, do sedaj mi tam ni še nobeden.
Žal, je večina tudi popadljiv, plašnih ali s kakšno obsesijo na hrano, ali pretirana hiperaktivnost, paničnost...

Sem zato, ker sem se na podlagi KARAKTERJA, ZDRAVJA IN IZGLEDA odločila za pasmo, ki bo moj družabnik glede na zdravje te pasmw vsaj 13 let?
Mar sem slaba, ker raje kot, da trpiva jaz in pes, se odločim za psa, ki mi bo RES ustrezal?

Vzrditeljičini psi so plod odgovorne vzreje in ne pristanejo v zavetišču.

Zakaj pa potem skandinavske države in Švica nimajo ZAVETIŠČ in zavrženihpsov, res menite, da so prepovedali opasemske pse? Ne, večina je rodovniških. Le lastniki so odgovorni.


Menim, da zato, ker bom psa kupila nisem del problema, ker moj pes ne bo neodgovorno skakal po vaških psicah in povzročal legla, in bo deležen odgovorne oskrbe.
Sem slaba, ker bo mogoče moj pes, ki ima linije Evropksko najboljših psov morda šel na kakšno razstavo?
Ker pač bom opravila vzrejni pregled, slikala kolke, komolce,pogačico, dala pregledat oči, nardila vse po reglcih, z vzrediteljičino pomočjo morda našla primerno, ZDRAVO in karakterno stabilno psico sem zato neodgovorna? Ker bi si želela pripomoči k nadaljevanju te linije, da bi se pasmo še naprej ohranjalo, zdravo ?
Nobeden izmed teh psov ne bo NIKOOLI v zavetišču, saj je z vzrejo rodovniških živali NADZOR.
Ki se ga pri moji pasmi in mnogih drugih temeljito držijo.

Moj pes bo moj družinski član, ne bo na ketni, v pesjaku, deležen bo kvalitetne in odgovorne prehrane, oskrbe, nege in bo moj potovalni prijatelj. Moja družina.

Malo me je strah, da se bodo zaradi teh stvari vsule psovke tudi čez mene... A pač takšno je moje stališče.


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
http://odgovoren-nakup-psa.slovenianforum.com/t1-zakaj-rodovniski-psi-niso-zastonj-kaksna-je-odgovorna-vzreja-pasemskih-zivali-in-kje-sploh-kupiti-psa#1

Tukaj sem spisala članek, ki definira razliko med odgovorno vzrejo in zaslužkarstvom, kaj vse je vloženo v odgovorno vzrejo.
Ker opažam, da so ravni tisti, ki pljuvajo po rodovniški vzreji, tisti, ki nimajo pojma kaj dejansko terja.

Marsikdo dobi kocine pokonci že ko samo sliši da nekdo KUPI živo bitje.
Toda a je to restako napačno?
Kaj se je zgodilo z mešanci, ki jih vsak lahko dobi ZASTONJ in za vsakim vogalom.
Večina na ketnah,samih za hišah, nekontrolirano razmnoževanje---> polna zavetišča.


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Meni se zdi že skrajno neodgovorno od nekaterih, kajti včasih postaja to posvajanje že čustvebno izsiljevanje in predpisovanje psom človeških lastnosti, kako so hvaležni, ipd. kar seveda ne drži.Včasih grozijo že z evtanazijami, da se ljudem zasmilijo. Ampak NI vsak primeren za vsakega psa. In trditve kako so pasemski psi bolni izvirajo le iz tega, ker pri pasemskih psih je DEJANSKO ZNANO katere so dedne hibe, ki jih potem vestni, želijo zmanjšat, preprečit, In to, da so mešanci bolj zdravi, ni podkrepljeno z nobenimi dokazi. Poznam mešance, ki so ravno tako bolni, in tudi mešanec lahko podeduje bolezni od staršev. Primer. Zadnjič sem srečala mešanca med samojedom, malamutom in nemškim ovčarjem, ki ima že pri 4 letih takšno okvaro kolkov, da komaj hodi.


aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Problem je nevednost ljudi. Problem je, da si ljudje kupujejo psa, ne da bi kadarkoli odprli kakšno knjigo o vzgoji, vzreji psov. Problem je, da ljudi samo življenje psa ne zanima, ne zanima jih kaj psu futrajo, ne zanima jih ali se njihov pes primerno obnaša ali ne, ne zanima jih ali je pes zdrav ali ne. Ljudem je najbolj važno, da jih pes pride pozdraviti na vhod in so srečni. Ne zanima jih če je pes cele dneve sam. Ubistvu sploh ne vem zakaj si določeni osebki umislijo psa. Za nas je pes na nek način hobi, za mnogo ljudi pač ne.