stik psa z bolno lisico

majajama · 5770

majajama

  • *
    • Prispevkov: 93
    • Točke: 0
: 03 Maj 2016, 13:56:09
Pred nekaj dnevi je naša psica prišla v stik z očitno bolno lisico. Bili smo zunaj hiše, psica z nami in je "brkljala" naokoli. Živimo bolj na samem, domačija ni ograjena, psica je spuščena, ko smo doma, sicer je v pesjaku. Na lepem zaslišim sunkovit kratek cvilež izza vogala hiše. Mislila sem, da je kaj padlo po psici, šli smo pogledat in videli, da stojita psica in "neka čudna majhna rjava žival" cca pol metra druga nasproti druge in se gledata. Komaj smo ugotovili, da gre za lisico, bila je zelo shujšana in s čisto ogolelim repom in ritjo.

Psico sem poklicala k sebi (zelo je bila pridna, takoj je prišla, čeprav je bila strašno razpoložena za igranje z "novim prijateljčkom"...), lisica pa se je čisto počasi, mirno sprehodila malo vstran in se skrila v drevesno duplo. Grozno je smrdela, po razpadajočem mesu, gnilobi...

Poklicali smo lovca, ki jo je prišel ustrelit in jo je odpeljal. Očitno je bila garjava, morda tudi stekla ali kaj drugega. Psico sem pregledala in ni bilo nobenih sledi ugriza, praske, niti razmršene in/ali slinaste dlake. Zato domnevam, da je zacvilila lisica, ker ima naša psica navado svoje pasje prijateljčke spodbuditi k igri tako, da jih lopne s taco po hrbtu. In jo je morda lopnila po riti, kjer jo je seveda zabolelo, ker je bila čisto gola.

Psica je seveda cepljena proti steklini, zdaj pa sem ji dala še dodatno ampulo proti garjam (po nasvetu veterniarja). Malo me skrbi, če se je vseeno nalezla česa, veterinar pa pravi, da se klinični znaki za steklino in za garje lahko pojavijo šele čez nekaj tednov ali celo mesecev. Morebitna okužba s steklino se tudi ne vidi na krvi (če bi jo peljala na pregled krvi).

Imate kakšen nasvet, razen opazovanja psice?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 03 Maj 2016, 14:05:04
Lovec je dolžan lisico pelja tna veterino kjer gre potem na obdukcijo oz. preverijo, če je stekla etc.

Načeloma velja, če je pes redno razglisten in cepljen prosti kužnim in steklini, naj ne bi bilo kaj narobe. Če je poškodovana-dobro razkuži in pelji veterinarju, bo sigurno treba dat antibiotike. Preglej jo dobro, če je kje kaka praska ali luknja.

Topel nasvet v prihodnje, psa na očeh, kadar brkljate-en uč na psa.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


FunnyBunny

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 24 Marec 2017, 15:45:04
boga psička še bolj pa lisička:(



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3 : 24 Marec 2017, 16:52:58
Ja, sploh ker žive garjave lisičke neskončno uživajo  :'(



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 25 Marec 2017, 19:27:42
Nič ne bo, stekline že nakaj časa ni (in ker jih ne redči steklina, lovcem se jih pa ne da streljat, lisice umirajo od garij), Garij pa tudi ne bo dobila, če si ji dala ampulo (sploh ne vem, če gredo lisičje garje na druge vrste).


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 27 Marec 2017, 08:06:53
Mislim, da so edini problem garje. Mogoče bi bilo dobro, da ji daš ampulo nekajkrat (preberi navodila glede časovnega razmika).
Lovec je moral lisico poslati na obdukcijo glede stekline.